Jump to content

Samsung Galaxy A71


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το samsung galaxy A71 και θα ήθελα σας παρακαλώ από τους έχοντες το κινητό να μου πείτε την άποψή σας . Αν έχετε μείνει ικανοποιημένοι, αν έχετε συναντήσει κάποια προβλήματα και γενικά αν αξίζει η αγορά αυτή.

 

Εχω δει διάφορα βιντεάκια κτλ αλλά βλέπω οτι δεν έχει ζήτηση σαν κινητό κι αυτό λίγο με ξαφνιάζει/τρομάζει

Πρώην κάτοχος S7. Οι επιλογές μου ηταν S10e S10 Lite A71. Κατέληξα στο τελευταίο Αφού θυσίασα την αδιαβροχοποιηση (δεν έχει ούτε το S10 lite) Αν και νωρίς μάλλον με δικαιώνει η επιλογή μου! Εγγύηση Samsung στο software. Μπαταρία πάντα θέλω κάτι καλύτερο αλλά οκ καλή είναι οταν σε βγάζει άνετα μια μέρα. Κάμερες: Αν και απαιτητικός λόγω χρήσης dslr δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα ακόμα και σε κλειστούς χώρους ή βράδυ. Κάποιες φορές οι βελτιστοποίηση σκηνής το παρακάνει οπότε την απενεργοποιείς. Η πίσω πλάτη είναι πιο καλή από ότι φαίνεται στα βιντεάκια που κυκλοφορούν αν και έβαλα αμέσως τη θήκη spigen rugged armor όπως πάντα. Προσπαθώ να συνηθίσω τα vol+ - γιατί είναι δεξιά. Δακτυλικό αποτύπωμα σε μένα πάντα με την πρώτη. Ηχείο οκ μέτριο όπως σχεδόν σε όλα. Όταν παίζεις παιχνίδια σε landscape πρέπει να προσέχεις να μην το καλύπτεις με το χέρι. Προσωπικά χρησιμοποιώ ακουστικά (Sony XB650BT). Φόρτιση ταχύτατη! Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα!

 

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ειδη ανοιχτο θεμα ---->>> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8007928#post8007928
Link to comment
Share on other sites

Φτουυυυ! Έψαξα "χειροκίνητα" και δεν φαντάστηκα ότι θα βρισκόταν μέσα στην κατηγορία των Galaxy S.

 

Συγχωρέστε με, ας διαγραφεί το παρόν. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 χρονια χρήσης του S8 είπα να αλλάξω κατηγορία σε οθόνη και να μεταβώ σε κάτι μεγαλύτερο. Είχα βολευτεί απίστευτα το σχήμα και την οθόνη του S8 βέβαια αλλά οι τάσεις βλέπεις..

 

Μιας και φίλος μου ζήτησε να του πουλήσω το S8 μου, προχώρησα ευθύς αμέσως σε παραγγελία του Α71. Μέχρι τα μέσα της εβδομάδας (λόγω συνθηκών) θα το έχω στα χέρια μου λογικά.

 

Ελπίζω να είναι αυτό που βλέπω στα βίντεο όλες αυτές τις μέρες, με τα μοναδικά αρνητικά σχόλια στο ηχείο του και στην πολύ καλή μεν - όχι τέλεια δε κάμερά του (η πλαστική του κατασκευή δεν με επηρεάζει καθόλου εμένα). Τουλάχιστον στο θέμα της πίσω κάμερας ελπίζω να βρίσκεται κοντά, αν όχι σε καλύτερα επίπεδα από την προ 3 ετών ναυαρχίδα της εταιρίας που κρατούσα στα χέρια μέχρι σήμερα.

Αντιλαμβάνομαι βεβαια ότι πρόκειται για mid range συσκευή, οι σημερινές ναυαρχίδες κοστίζουν τα διπλάσια και βάλε.

Όμως μιλάμε για μια mid range συσκευή με 3 κάμερες πλέον (κι όχι 4 όπως δείχνει η πλάτη του κινητού) που βγήκε στην αγορά 3 ολόκληρα χρόνια μετά από το υπέροχο κατ' εμέ S8.

Ευελπιστώ λοιπόν ότι οι λήψεις φωτογραφιών θα είναι παρόμοιου επιπέδου, γιατί όχι και καλύτερες ε;

 

Έχει κάποιος μια εικόνα σύγκρισης του Α71 με του Galaxy S8;

 

Τα υπόλοιπα κατά τη χρήση του, ας έρθει πρώτα με το καλό.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 χρονια χρήσης του S8 είπα να αλλάξω κατηγορία σε οθόνη και να μεταβώ σε κάτι μεγαλύτερο. Είχα βολευτεί απίστευτα το σχήμα και την οθόνη του S8 βέβαια αλλά οι τάσεις βλέπεις..

 

Μιας και φίλος μου ζήτησε να του πουλήσω το S8 μου, προχώρησα ευθύς αμέσως σε παραγγελία του Α71. Μέχρι τα μέσα της εβδομάδας (λόγω συνθηκών) θα το έχω στα χέρια μου λογικά.

 

Ελπίζω να είναι αυτό που βλέπω στα βίντεο όλες αυτές τις μέρες, με τα μοναδικά αρνητικά σχόλια στο ηχείο του και στην πολύ καλή μεν - όχι τέλεια δε κάμερά του (η πλαστική του κατασκευή δεν με επηρεάζει καθόλου εμένα). Τουλάχιστον στο θέμα της πίσω κάμερας ελπίζω να βρίσκεται κοντά, αν όχι σε καλύτερα επίπεδα από την προ 3 ετών ναυαρχίδα της εταιρίας που κρατούσα στα χέρια μέχρι σήμερα.

Αντιλαμβάνομαι βεβαια ότι πρόκειται για mid range συσκευή, οι σημερινές ναυαρχίδες κοστίζουν τα διπλάσια και βάλε.

Όμως μιλάμε για μια mid range συσκευή με 3 κάμερες πλέον (κι όχι 4 όπως δείχνει η πλάτη του κινητού) που βγήκε στην αγορά 3 ολόκληρα χρόνια μετά από το υπέροχο κατ' εμέ S8.

Ευελπιστώ λοιπόν ότι οι λήψεις φωτογραφιών θα είναι παρόμοιου επιπέδου, γιατί όχι και καλύτερες ε;

 

Έχει κάποιος μια εικόνα σύγκρισης του Α71 με του Galaxy S8;

 

Τα υπόλοιπα κατά τη χρήση του, ας έρθει πρώτα με το καλό.. :)

 

καλησπερα το α71 περνει gcam οπως τα xiaomi κατεβαζοντας μονο το app

Link to comment
Share on other sites

Καλό να το ξέρει κανείς, δεν το είχα υπόψιν αυτό. Δεν έχω δουλέψει ποτέ Gcam αλλά σίγουρα είναι η εναλλακτική που θα δοκιμάσω αν δεν με καλύψει η stock εφαρμογή της Samsung. :)
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο βρίσκεται από χτες το πρωί στα χέρια μου, θα μιλήσω εν καιρώ γι αυτήν την απίθανη όπως φαίνεται αρχικά συσκευή.

 

Προς το παρόν θα μιλήσω για ένα πρόβλημα που πιθανόν αντιμετωπίσετε κι άλλοι εκτός από εμένα και αφορά το Σύστημα Android Webview που από χτες μου έβγαλε ενημέρωση στο Play Store όμως δεν μπορούσε με τίποτα να ολοκληρώσει το update η συγκεκριμένη -μονο- εφαρμογή.

 

Δοκίμασα αρκετά πράγματα, επανεκκινησεις, σβήσιμο cache σε Play Store και υπηρεσίες, μέχρι και χειροκίνητο κατέβασμα της τελευταίας έκδοσης του Webview (εψαξα για το apk δηλαδή) το οποίο δημιούργησε αλλα προβλήματα στη συσκευή εντέλει. Σταμάτησαν να μου ανοίγουν οι εφαρμογές για τα mail δηλαδή, Gmail και Outlook. ;)

 

Τελικά το απεγκατεστησα ομως και όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά τους.

 

Η λύση για να κάνετε το update της συγκεκριμένης εφαρμογής είναι μια όπως απεδείχθει.

 

Θα μπείτε στις Ρυθμίσεις - Εφαρμογές και θα βρείτε το Play Store.

Θα το επιλέξετε και με τις 3 τελίτσες πάνω δεξιά θα διαγράψετε τις ενημερώσεις του ώστε να επανέλθει το Play Store στην αρχική του έκδοση.

Την επόμενη φορά που θα μπειτε στο Play Store εκείνο φυσικά θα αναβαθμιστεί και πάλι αυτόματα στην τελευταία του έκδοση.

Μετά από αυτό δοκιμάστε να αναβαθμίσετε ξανα το Σύστημα Android Webview.

Τέλος. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχει κάποιος να προτείνει κανένα καλό tempered glass; Να καλύπτει ολόκληρη την οθόνη.

 

from my Samsung A71

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ξαφνικα το εμφανισε.Αντε να μπλεξω τωρα με το service της samsung...!

 

Πάντως για να σε καθησυχάσω λίγο και από όσο διαβάζω την πράσινη οθόνη στα S20 Ultra και Plus την διορθώσανε με update στο software.

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να σε καθησυχάσω λίγο και από όσο διαβάζω την πράσινη οθόνη στα S20 Ultra και Plus την διορθώσανε με update στο software.

 

To πηγα χθες στο service της samsung και μου αλλαξαν οθονη.Το προβλημα παρεμεινε το ιδιο και λιγο χειροτερο απο πριν.Η πρασινιλα επεκταθηκε σε ολη την οθονη αυτη τη φορα.Το φαινομενο παρατηρειται οταν μειωνεις τη φωτεινοτητα λιγο πριν το τελειως χαμηλο και ανοιγεις τον chrome σε dark mode και σε new tab.Στο γκρι χρωμα δηλαδη που εχει ο chrome φαινεται εντονα.

Link to comment
Share on other sites

Άραγε αυτά τα θέματα διορθώνονται με κάποιο update ή είναι καθαρά θέμα hardware και σταυροκοπιόμαστε μη μας τύχει;

 

Γενικά σπάνια παίζω με τη φωτεινότητα, συνήθως στη μέση βρισκομαι κυρίως. Αλλά είναι κρίμα να είσαι συνεχώς με τον σταυρό στο χέρι..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Α71 έρχεται με προεγκατεστημένο screen protector και διαφανή θήκη στο κουτί?
Link to comment
Share on other sites

Σκέτη συσκευή έρχεται χωρίς καν θήκη. Νομίζω ότι βαζουν θήκη σε ορισμενες συκευές (ισως μονο σε εκεινες με τα 8gb RAM ) οι οποιες ομως δεν έρχονται Ελλάδα - προς το παρον δεν φαινεται να έρχονται τουλαχιστον.
Link to comment
Share on other sites

Σκέτη συσκευή έρχεται χωρίς καν θήκη. Νομίζω ότι βαζουν θήκη σε ορισμενες συκευές (ισως μονο σε εκεινες με τα 8gb RAM ) οι οποιες ομως δεν έρχονται Ελλάδα - προς το παρον δεν φαινεται να έρχονται τουλαχιστον.

Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα αυτό της X-One (έκδοση ν2 ).

https://www.mythiki.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_category_id=1433&virtuemart_product_id=32243&Itemid=1853

 

Τοποθετήθηκε πανεύκολα χωρίς φουσκάλες αλλά έχει το εξής χαρακτηριστικό. Δεν φτάνει μέχρι το τέρμα δεξιά και αριστερά της οθόνης με αποτέλεσμα να είναι ορατό και να το νιώθεις στο δάχτυλο (παρόλο που ειναι αρκετά λεπτό ) όταν σκρολάρεις ξεκινωντας με το δάχτυλο από τα άκρα. Κάπου διάβασα ότι το έκαναν επίτηδες έτσι όμως ώστε να αποφεύγεται ο αέρας που περνάει μέσα όταν η συσκευή έχει ελαφρώς κυρτή οθόνη στο πλάι.

 

Επίσης να πω ότι παρατήρησα μια ελαφριά αλλαγή στην ευαισθησία του αγγίγματος στην οθόνη (οχι κάτι τραγικό όμως ) οπότε ενεργοποίησα και τον αισθητήρα αφής που υπάρχει στο μενού του τηλεφώνου γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Υποθέτω ότι αυτή η ρύθμιση θα πρέπει να ενεργοποιείται με οποιοδήποτε "γυαλί" προστασίας της οθόνης αφού αυτό της Χ-One είναι το πιο λεπτό που βρήκα στην αγορά - όσων ανέφεραν το πάχος του "γυαλιού" δηλαδή.

 

 

Επίσης εγώ θέλω να βρω ένα κάλυμμα προστασίας για το πλαίσιο της κάμερας. Το προστατεύει αρκετά η θήκη που έχω βέβαια αλλά μιας και το πλαίσιο είναι αρκετά μεγάλο (για κάμερα κινητού τηλεφώνου δηλαδή ), κάτι με τρομάζει όταν το αφήνω σε διάφορες επιφάνειες και με κάνει να προσέχω πάντα πως και που θα το αφήσω από το χέρι.

Η πλάκα είναι ότι μεχρι στιγμής έχω αγοράσει 2 διαφορετικά καλύμματα αλλά κανένα τους δεν "κολλάει" με επιτυχία πάνω στο γυαλί της κάμερας.

Τοποθετώ ίσια και με ιδιαίτερη προσοχή, για κάποιο λόγο όμως και τα δύο μετά από μερικά δευτερόλεπτα άρχισαν να ξεκολλάνε από διάφορα σημεία. Σαν να τους λείπει κάποιο υλικό που θα τα έκαναν να κάθονται πιο δυνατά πάνω στην επιφάνεια που τα τοποθετείς..

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι και επ αυτού..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω πήρα αυτό: https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B083P4D4HH/ref=ya_aw_od_pi?ie=UTF8&psc=1 Έχει 3 μέσα. Το πρώτο το κατέστρεψα στην εφαρμογή (Δεν το χω καθόλου ) . Το δεύτερο πραγματικά μόνο από την τρύπα της κάμερας το καταλαβαίνω. Έχει μέσα και μια σαν κόλλα-λάδι, δεν κατάλαβα τι είναι ακριβώς, το οποίο το βάζεις γύρω-γύρω και κάνει τέλεια εφαρμογή. Το βίντεο που είχε μέσα για οδηγίες θα σας διαφωτίσει

Επίσης δεν μου το πετάει η θήκη Spigen Rugged Armor 9a2854458559f05a09d9be30b3f1662c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω πήρα αυτό: https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B083P4D4HH/ref=ya_aw_od_pi?ie=UTF8&psc=1 Έχει 3 μέσα. Το πρώτο το κατέστρεψα στην εφαρμογή (Δεν το χω καθόλου ) . Το δεύτερο πραγματικά μόνο από την τρύπα της κάμερας το καταλαβαίνω. Έχει μέσα και μια σαν κόλλα-λάδι, δεν κατάλαβα τι είναι ακριβώς, το οποίο το βάζεις γύρω-γύρω και κάνει τέλεια εφαρμογή. Το βίντεο που είχε μέσα για οδηγίες θα σας διαφωτίσει
Επίσης δεν μου το πετάει η θήκη Spigen Rugged Armor 9a2854458559f05a09d9be30b3f1662c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλύπτει όλη την οθόνη η είναι κάπως έτσι στις γωνιές;e8c911bc37fb4c7ed4122149c95da7cf.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ σε λευκό. Πρώτες εντυπώσεις : απίστευτα καλό και ποιοτικό και με τρομερή οθόνη.

 

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα!Θελω να σας ρωτήσω ανάμεσα στο Α71 και S10 light τι προτείνεται;

Πιστεύεται ότι το Α71 καλύπτει για απλή καθημερινή χρήση η να πάω στο s10 light?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Για τα δικα μου ζητούμενα όχι μόνο καλύπτει αλλά υπέρ-καλυπτει τις καθημερινές ανάγκες χρήσης ενός κινητού τηλεφώνου και μάλιστα πιστεύω ότι θα το κάνει άνετα για τα τουλάχιστον 2-3 επόμενα χρόνια. Διαφορετικά δεν θα το έπαιρνα καν.

 

Πολύ καλες φωτογραφίες, άριστη για τα γούστα μου μπαταρία, "smooth" σε όλα του κατά τη χρήση, οθονάρα, δίκαρτο με δυνατότητα επεκτασης της μνημης, λίγο μεγαλούτσικο μεν (ε σχεδον σαν 7αρι ταμπλετ ειναι ρε παιδια ) αλλα τελικα όχι τόσο βαρύ και δύσκολο στη χρήση ακόμα και με το ένα χέρι. Ειδικά με τη λειτουργία που έχει να μικραινει την οθόνη ώστε να το δουλεύεις με το 1 δάχτυλο (και που ενεργοποιείται με πολυ απλο τρόπο ) τι άλλο να θέλει κανείς; Οπτασία.

 

Σαφέστατα το S10 lite έχει τα "παραπάνω" του, σίγουρα όμως έχει και τις ελλείψεις του έναντι του Α71. Έχει ραδιοφωνο ας πούμε; Υποδοχή για ακουστικά; Ρωτάω, δεν ξέρω. Το Α71 τα διαθέτει και τα δύο πάντως.

Και σίγουρα το S10 lite κοστίζει αρκετά παραπάνω οπότε..

 

Πραγματικα δύσκολο το δίλλημα, το Α71 πάντως δεν θα σε προβληματίσει στην καθημερινότητα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα!Θελω να σας ρωτήσω ανάμεσα στο Α71 και S10 light τι προτείνεται;

Πιστεύεται ότι το Α71 καλύπτει για απλή καθημερινή χρήση η να πάω στο s10 light?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Για απλη καθημερινη χρηση και οχι μονο καλυπτει.Εδω καλυπτουν και φθηνοτερα μοντελα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A71

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...