Jump to content

Samsung Galaxy A71


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

samsung-galaxy-a71-1.jpg

 

samsung-galaxy-a71-2.jpg

 

Versions: SM-A715F/DS, SM-A715FN/DS (Global); SM-A715GM/DS, SM-A715MN/DS, SM-A7150 (China, Hong Kong), SM-A715W (Canada)

Network Technology

GSM / HSPA / LTE

Launch Announced 2019, December

Status Coming soon. Exp. release 2020, January

Body Dimensions 163.6 x 76 x 7.7 mm (6.44 x 2.99 x 0.30 in)

Weight 179 g (6.31 oz)

Build Front glass, plastic body

SIM Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

Display Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 6.7 inches, 108.4 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density)

Protection Corning Gorilla Glass 3

Platform OS Android 10.0; One UI 2

Chipset Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm)

CPU Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver)

GPU Adreno 618

Memory Card slot microSD, up to 1 TB (dedicated slot)

Internal 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM

Main Camera Quad 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF

12 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1.12µm

5 MP, f/2.4, (wide), dedicated macro camera

5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm, depth sensor

Features LED flash, panorama, HDR

Video 2160p@30fps, 1080p@30/240fps

Selfie camera Single 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm

Features HDR

Video 1080p@30fps

Sound Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

Active noise cancellation with dedicated mic

Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS

NFC Yes (market dependent)

Radio FM radio

USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go

Features Sensors Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass

ANT+

Battery Non-removable Li-Po 4500 mAh battery

Charging Fast battery charging 25W

Misc Colors Prism, Crush Black, Silver, Blue, Pink

Models SM-A715F, SM-A715FN, SM-A715GM, SM-A715MN, SM-A7150, SM-A715W

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν βλεπω ουσιαστικες διαφορες απο το A70 μου.Οπότε μενω με το A70 μεχρι να μου κινησει κατι το ενδιαφέρον.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά από χθες κάτοχος του κινητού.

Σε μαύρο χρώμα ερχόμενος από το Α70 και πιο πριν από το κατ'εμέ ΥΠΕΡΟΧΟ S9 Plus..

Το μόνο που με έκανε να αποχωριστώ το Α70 αν και πολύ λίγο καιρό μαζί του ήταν η απαίσια κάμερα σε λήψη φωτό και βίντεο...ΔΕΝ αντεχόταν με ΤΙΠΟΤΑ...ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΕΠΑΡΑΔΕΚΤΗ....!!!! ωστόσο με είχε εντυπωσιάσει η εξαιρετική μπαταρία του που είχα σαν βασική προτεραιότητα.

Στα υπόλοιπα το κινητό πετούσε σε όλα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Οι διαφορές πολύ λίγες.

Σίγουρα πολύ καλύτερη κάμερα (ΟΧΙ φυσικά στα επίπεδα της σειράς S ....αλλά σε πολύ πιο αναβαθμισμένο επίπεδο που μπορείς να το χαρακτηρίσεις ικανοποιητικό και χωρίς καμία σχέση με το Α70).

Επίσης αρκετά καλύτερη και η οθόνη (όχι όμως τόσο σημαντική διαφορά όσο με την κάμερα).

Σε θέμα μπαταρίας ίσως να είχα καλύτερη αναμονή με το Α70 αλλά ακόμα πρώτη φόρτιση πήρε και λογικά σηκώνει βελτίωσης..απλά με το Α70 ακόμη και στην πρώτη φόρτιση είχα καλύτερη αναμονή...γύρω στην 1 ώρα διαφορά.

Σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ.... Διαφορά μηδέν (0).

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από χθες κάτοχος του κινητού.

Σε μαύρο χρώμα ερχόμενος από το Α70 και πιο πριν από το κατ'εμέ ΥΠΕΡΟΧΟ S9 Plus..

Το μόνο που με έκανε να αποχωριστώ το Α70 αν και πολύ λίγο καιρό μαζί του ήταν η απαίσια κάμερα σε λήψη φωτό και βίντεο...ΔΕΝ αντεχόταν με ΤΙΠΟΤΑ...ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΕΠΑΡΑΔΕΚΤΗ....!!!! ωστόσο με είχε εντυπωσιάσει η εξαιρετική μπαταρία του που είχα σαν βασική προτεραιότητα.

Στα υπόλοιπα το κινητό πετούσε σε όλα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Οι διαφορές πολύ λίγες.

Σίγουρα πολύ καλύτερη κάμερα (ΟΧΙ φυσικά στα επίπεδα της σειράς S ....αλλά σε πολύ πιο αναβαθμισμένο επίπεδο που μπορείς να το χαρακτηρίσεις ικανοποιητικό και χωρίς καμία σχέση με το Α70).

Επίσης αρκετά καλύτερη και η οθόνη (όχι όμως τόσο σημαντική διαφορά όσο με την κάμερα).

Σε θέμα μπαταρίας ίσως να είχα καλύτερη αναμονή με το Α70 αλλά ακόμα πρώτη φόρτιση πήρε και λογικά σηκώνει βελτίωσης..απλά με το Α70 ακόμη και στην πρώτη φόρτιση είχα καλύτερη αναμονή...γύρω στην 1 ώρα διαφορά.

Σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ.... Διαφορά μηδέν (0).

 

Άντε μεγειές.

 

Σε καταλαβαίνω πάντως γιατί έχω κι εγώ A70 και ενώ είναι εξαιρετική συσκευή κατά τα άλλα, έχω ξενερώσει απίστευτα με την κάμερα γιατί φωτογραφίζω πολύ και είχα καλομάθει απο ποιο ποιοτικές κάμερες.

 

Η οθόνη δεν νομίζω να έχει κάποια διαφορά ρε συ. Το μόνο που άλλαξε (εκτός τους επεξεργαστές, τις κάμερες και το Android 10 που τρέχει) είναι οτι έχει οθόνη infinity O και οχι U που εχει το Α70. Έχει την κάμερα σε σχήμα Ο λίγο ποιο κάτω και όχι στο τελείωμα της οθόνης δηλαδή.

 

Θέλω να μου πεις περισσότερα για την ποιότητα των πίσω καμερών αν μπορείς. Επίσης έχεις προσέξει αν έχουν εξαλειφθεί και κάποια άλλα θεματάκια που είχε το Α70 με το σήμα του wi-fi που ανεβοκατέβαινε τρελά η με την απόκριση-ακριβεια της αφής κατά την πληκτρολόγηση και γενικότερα;

Link to comment
Share on other sites

Άντε μεγειές.

 

Σε καταλαβαίνω πάντως γιατί έχω κι εγώ A70 και ενώ είναι εξαιρετική συσκευή κατά τα άλλα, έχω ξενερώσει απίστευτα με την κάμερα γιατί φωτογραφίζω πολύ και είχα καλομάθει απο ποιο ποιοτικές κάμερες.

 

Η οθόνη δεν νομίζω να έχει κάποια διαφορά ρε συ. Το μόνο που άλλαξε (εκτός τους επεξεργαστές, τις κάμερες και το Android 10 που τρέχει) είναι οτι έχει οθόνη infinity O και οχι U που εχει το Α70. Έχει την κάμερα σε σχήμα Ο λίγο ποιο κάτω και όχι στο τελείωμα της οθόνης δηλαδή.

 

Θέλω να μου πεις περισσότερα για την ποιότητα των πίσω καμερών αν μπορείς. Επίσης έχεις προσέξει αν έχουν εξαλειφθεί και κάποια άλλα θεματάκια που είχε το Α70 με το σήμα του wi-fi που ανεβοκατέβαινε τρελά η με την απόκριση-ακριβεια της αφής κατά την πληκτρολόγηση και γενικότερα;

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Διαφορά στην οθόνη υπάρχει σίγουρα από το Α70 αλλά όχι να πεις και ουάοοοο...είναι πιο ρεαλιστική η απεικόνιση και σου δίνει την αίσθηση λίγο μεγαλύτερης ανάλυσης άσχετα που είναι ίδιες χωρίς φυσικά να γνωρίζω που μπορεί να οφείλεται αυτό.

Προσωπικά δεν είχα κανένα θέμα με το Α70 στο wifi με αποσυνδέσεις ούτε στο touch... το touch δούλευε υποδειγματικά και χωρίς λάθη στην πληκτρολόγηση (του φορούσα και tempered glass) με άμεση ανταπόκριση και το ίδιο συμβαίνει και με το A71.

Στο wifi αυτό που αναφέρεις το είχα παρατηρήσει 1 φορά μόνο σε σημείο με πολύ ασθενές σήμα...στο Α71 είναι τουλάχιστον προς το παρόν σταθερό.

Μια διαφορά έχει στο ακουστικό στην κλήση (ακούς καλύτερα τον συνομιλητή και πιο ποιοτικά) αλλά και στο ηχείο του κάτω που είναι λίγο πιο δυνατό.

Το πρόβλημα με το δακτυλικό αποτύπωμα (που σου βγαίνει η Παναγία μέχρι να το καταχωρίσεις υπάρχει και στο Α71).

Για τις κάμερες δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης ..τι να πω παραπάνω;

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα άλλο. Νομίζω είπες αυτά που ήθελα να ακούσω :lol:

 

Θα διαβάσω και πιο αναλυτικά review φυσικά, αλλά αν όντως μπορεί να χαρακτηρίσει κανείς την κάμερα "ικανοποιητική" και με καλύτερα αποτελέσματα από το Α70, μάλλον θα ψάξω κι εγώ να το δώσω.

 

Απόλαυσέ το λοιπόν :D

Link to comment
Share on other sites

Α71 VS A70

Μετα το 4ο λεπτο εχει συγκρητικο των καμερων. Οντως το Α71 εχει αρκετή βελτίωση εκει που πόναγε το Α70.

Παντως στο χερι ποιο στοιβαρο μου φάνηκε το Α70 για κάποιο λογο. Ίσως γιατι πλάτη, μπεζελ ειναι ενα ενιαίο συμπαγες σώμα.

Συνολικά το Α71 ειναι καλύτερο βέβαια. Και παιρνει και αυτο οπως και το Α70 2 σιμ και microSD ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Α71 VS A70

Μετα το 4ο λεπτο εχει συγκρητικο των καμερων. Οντως το Α71 εχει αρκετή βελτίωση εκει που πόναγε το Α70.

Παντως στο χερι ποιο στοιβαρο μου φάνηκε το Α70 για κάποιο λογο. Ίσως γιατι πλάτη, μπεζελ ειναι ενα ενιαίο συμπαγες σώμα.

Συνολικά το Α71 ειναι καλύτερο βέβαια. Και παιρνει και αυτο οπως και το Α70 2 σιμ και microSD ταυτόχρονα.

 

 

Ενδιαφέρων (ως φωτογράφος και πονεμένος κάτοχος Α70) και αναμενόμενο (όχι με τεράστιες διαφορές) ως προς το hardware.

 

Φυσικά μετάνιωσα την αγορά του Α70 γιατί το πήρα ένα μήνα πριν βγει το Α71.

Επειδή φωτογραφίζω πολύ θέλω να παράγει η συσκευή φώτο (όχι τόσο βίντεο) που να ειναι αξιοπρεπείς, να έχουν μια κάποια αξία (όταν κατέβουν στο PC) χωρίς να δώσω έναν σκασμό λεφτά για φωτοκινητό.

Δεν μπορώ να εμπιστευτώ πλέον το Α70 και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην φωτογραφίζω. Θα είμαι πιο προσεκτικός στην επόμενη αγορά και θα περιμένω αναλυτικά review και foto samples απο το Α71.

 

Θένκς

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος ερχόμενος από op6

Μόνο τα καλύτερα έχω να πω

Οθοναρα και απίστευτες κάμερες θα την δοκιμάσω και το βραδυ βέβαια για να έχω εικόνα

Η οθόνη άλλου λες και θα την πιάσεις με το εφέ με τα μπαλονια

 

Επανέρχομαι

Παρατήρησα ότι κατά την διάρκεια των κλήσεων ανάμεσα στο όνομα δικτύου και στη selfie τρεμοπαιζει μια κουκίδα σαν πιξελ..

Το έχει και το δικό σας;

Ή είναι πρόβλημα της οθόνης μου..μιας ημέρας είναι το κιν

Edited by rio0013
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος ερχόμενος από op6

Μόνο τα καλύτερα έχω να πω

Οθοναρα και απίστευτες κάμερες θα την δοκιμάσω και το βραδυ βέβαια για να έχω εικόνα

Η οθόνη άλλου λες και θα την πιάσεις με το εφέ με τα μπαλονια

 

Επανέρχομαι

Παρατήρησα ότι κατά την διάρκεια των κλήσεων ανάμεσα στο όνομα δικτύου και στη selfie τρεμοπαιζει μια κουκίδα σαν πιξελ..

Το έχει και το δικό σας;

Ή είναι πρόβλημα της οθόνης μου..μιας ημέρας είναι το κιν

 

Ναι υπάρχει η κουκίδα φίλε μου όχι πάντα όμως αλλά αρκετές φορές...όπως και αν πατήσεις το αριστερό πλήκτρο αφής για να κλείσουν όλες τις εφαρμογές τα γράμματα μετά δεν είναι κεντραρισμένα στο κέντρο της οθόνης αλλά προς τα αριστερά..

Λογικά θα διορθωθούν με update

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει η κουκίδα φίλε μου όχι πάντα όμως αλλά αρκετές φορές...όπως και αν πατήσεις το αριστερό πλήκτρο αφής για να κλείσουν όλες τις εφαρμογές τα γράμματα μετά δεν είναι κεντραρισμένα στο κέντρο της οθόνης αλλά προς τα αριστερά..

Λογικά θα διορθωθούν με update

τωρα το παρατηρησα αυτο που λες.Γςνικα τα εχει τα θεματακια του αλλα ειναι καινουργιο λογικο

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι κατά την διάρκεια των κλήσεων ανάμεσα στο όνομα δικτύου και στη selfie τρεμοπαιζει μια κουκίδα σαν πιξελ..Το έχει και το δικό σας;Ή είναι πρόβλημα της οθόνης μου..μιας ημέρας είναι το κιν

Είναι ο proximity sensor. :cool:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο;

Είναι ο αισθητήρα που κλείνει-σβήνει την οθόνη όταν πλησιάζεις το κινητό στο αυτί σου και την ανάβει πάλι όταν το απομακρύνεις από το αυτί σου.

Αναγκαστικά τον έβαλαν μέσα στην οθόνη. Δεν υπάρχει χώρος αλλού. Και στα S10 και NOTE έτσι είναι.

:)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο αισθητήρα που κλείνει-σβήνει την οθόνη όταν πλησιάζεις το κινητό στο αυτί σου και την ανάβει πάλι όταν το απομακρύνεις από το αυτί σου.

Αναγκαστικά τον έβαλαν μέσα στην οθόνη. Δεν υπάρχει χώρος αλλού. Και στα S10 και NOTE έτσι είναι.

:)

 

α μαλιστα.Οποτε πρεπει να το συνηθισουμε γτ οταν το ειδα πρωτη φορα λεω καμμενο πιξελ δεν το ειχα ξανα δει μεσα στην οθονη..

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο;

 

Ο αισθητήρας εγγύτητας είναι. Ανιχνεύει οτι κάτι είναι πολύ κοντά του (το αυτί σου στην προκειμένη) και απενεργοποιεί την οθόνη όταν μιλάς για να μην πατηθεί κάτι που δεν θες απο το μάγουλό σου.

Το έχουν όλες οι συσκευές στο πάνω μέρος της οθόνης και πλέον κάποιες μέσα σε αυτήν (τριγύρω απ τo ακουστικό η την κάμερα) . Στα παλιά ήταν εκτός η στο notch.

 

Χα,χα με πρόλαβε ο συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

εχετε δοκιμασει τζαμακι με καλη εφαρμογη;πηρα ενα απτο πλαισιο αλλα δεν εκατσε καλα..κρατησε αερα γενικα δε μαρεσε πολυ η εφαρμογη του ...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα σε ολους!Εχει κανεις θεμα με τους ηχους ειδοποιησεων του messenger;Τους βαζω στο αθορυβο και ενεργοποιουνται ξανα.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το samsung galaxy A71 και θα ήθελα σας παρακαλώ από τους έχοντες το κινητό να μου πείτε την άποψή σας . Αν έχετε μείνει ικανοποιημένοι, αν έχετε συναντήσει κάποια προβλήματα και γενικά αν αξίζει η αγορά αυτή.

Εχω δει διάφορα βιντεάκια κτλ αλλά βλέπω οτι δεν έχει ζήτηση σαν κινητό κι αυτό λίγο με ξαφνιάζει/τρομάζει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια mid range συσκευή που προβλέπω ότι θα αποκτήσει το δικό της κοινό. Ίσως λίγο υπερεκτιμημένη (τουλάχιστον με τις τιμές της επίσημης αντιπροσωπείας στη χώρα ), σε κάθε περίπτωση όμως νομίζω ότι θα βρει το αγοραστικό της κοινό κι ας βρίσκει ισχυρό ανταγωνισμό στο πλευρό της.

 

 

8100a2f53987b7f679da5a1d9a598a43.jpg

 

 

 

NETWORK

Technology GSM / HSPA / LTΕ

 

LAUNCH

Announced 2019, December

Status Available. Released 2020, January

 

BODY

Dimensions 163.6 x 76 x 7.7mm (6.44 x 2.99 x 0.30in)

Weight 179g (6.31 oz)

Build Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame

SIM Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

 

DISPLAY

Type Super AMOLED Plus capacitive touchscreen, 16M colors

Size 6.7 inches, 108.4 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density)

Protection Corning Gorilla Glass 3

 

PLATFORM

OS Android 10.0; One UI 2

Chipset Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) - Global

Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) - Philippines

CPU Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver)

GPU Adreno 618

 

MEMORY

Card slot microSDXC (dedicated slot)

Internal 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM UFS 2.1

 

MAIN CAMERA

Quad 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF

12 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide)

5 MP, f/2.4, 25mm (macro), 1/5.0", 1.12µm

5 MP, f/2.2, (depth)

Features LED flash, panorama, HDR

Video 2160p@30fps, 1080p@30/240fps, 1080p@960fps; gyro-EIS

 

SELFIE CAMERA

Single 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm

Features HDR

Video 1080p@30fps

 

SOUND

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

 

COMMS

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS

NFC Yes (market dependent)

Radio FM radio

USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-GoFEATURES

Sensors Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+

 

BATTERY

Non-removable Li-Po 4500 mAh battery

Charging Fast charging 25W

 

MISC

Colors Prism, Crush Black, Silver, Blue, Pink

Models SM-A715F, SM-A715F/DS, SM-A715F/DSN, SM-A715F/DSM

SAR 0.98 W/kg (head) 0.90 W/kg (body)

SAR EU 0.51 W/kg (head) 1.56 W/kg (body)

 

TESTS

Performance AnTuTu: 192 458(v7), 263396 (v8)

GeekBench: 7039 (v4.4), 1733 (v5.1)

GFXBench: 15fps (ES 3.1 onscreen)

DisplayContrast ratio: Infinite (nominal)

Camera Photo/Video

Loudspeaker-29.0 LUFS (Average)

Audio quality Noise -93.5dB / Crosstalk -92.6dB

Battery life Endurance rating 102h

 

 

Πηγή: https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a71-9995.php

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A71

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...