Jump to content

Sony Xperia 5


Tasos12koufales
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου ή φωτογραφία είναι τι θέλει να δει του καθενός το μάτι... Και επειδή το δικό μου μάτι θέλει να βλέπει φυσικότητα δεν αλλάζω τη Sony γιατί έχω μάθει να το χειρίζομαι και είναι αξιόπιστο... Τώρα στα υπόλοιπα είναι ανούσιο να γίνουν συγκρίσεις γιατί μιλάμε για αλλη ανωτερη κατηγορία...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλαν νεα εκδοση για Android 11 σημερα (55.2.A.0.645 απο 55.2.A.0.630). Ισως με security patch Ιανουαριου; Δεν ανακοινωνουν και changelogs στη Sony...
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όμως,απλά ψάχνεσαι χωρίς να σε ενημερώνει!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Android 11 στα Customized EU σήμερα.

 

Πρωτες εντυπωσεις: τη βρισκω αρκετα "meh".

- εχουμε αναγκαστικα 6 quick settings αντι για 9 (και δε βρισκω να αλλαζει αυτο)

- εδιωξαν το color accent που υπηρχε στο Android 10 οποτε το interface εγινε παλι γαλαζιο :(

- το menu του power button εγινε full screen και αδειο, για οποιον δεν εχει google home devices

- το conversation grouping δεν αναγνωριζει καποιες εφαρμογες, οπως πχ το instagram (τα direct messages τα βγαζει σαν απλα notifications οπως στο Android 10 δηλαδη)

- ευτυχως δεν εχω εντοπισει ακομα lags ή μειωση διαρκειας της μπαταριας αλλα ειναι νωρις ακομα

- και εχουμε πλεον gestures στους third party launchers (οπως ο nova)

 

Επισης, τα security patches παρεμειναν στο Δεκεμβριο 2020..

Edited by alfaeffe
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις και από εμένα με το 11..

Γενικά στο multitasking το κινητό σαν να iphoνίζει λίγο.. Στο άνοιγμα κλείσε των εφαρμογών...

Γενικά ήταν γρήγορο παραμένει γρήγορο.. Τώρα θα δείξει από μπαταρία κτλ κτλ..

Ααα και ένα νουμερακι το 4 εκεί που είναι το Wi-Fi έχει ιδέα κανείς τι ειναι;

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ααα και ένα νουμερακι το 4 εκεί που είναι το Wi-Fi έχει ιδέα κανείς τι ειναι;

Απ'ο,τι διαβασα, δειχνει οτι το συνδεδεμενο δικτυο ειναι 2.4ghz WiFi band, ενω το 5 δειχνει συνδεση σε 5ghz WiFi band. Ψιλοασχημο στο status bar κατα τη γνωμη μου, ας φαινοταν μονο στα quick settings...

 

Ενα bug που βρηκα εγω στην πορεια ειναι οτι το ambient screen δε δειχνει πλεον τα εικονιδια απο καποιες εφαρμογες, δηλαδη οταν ερχεται ειδοποιηση απλα αναβει η οθονη, χωρις να αναβοσβηνει το εικονιδιο της εφαρμογης που εχει την ειδοποιηση...

Link to comment
Share on other sites

Απ'ο,τι διαβασα, δειχνει οτι το συνδεδεμενο δικτυο ειναι 2.4ghz WiFi band, ενω το 5 δειχνει συνδεση σε 5ghz WiFi band. Ψιλοασχημο στο status bar κατα τη γνωμη μου, ας φαινοταν μονο στα quick settings...

 

Ενα bug που βρηκα εγω στην πορεια ειναι οτι το ambient screen δε δειχνει πλεον τα εικονιδια απο καποιες εφαρμογες, δηλαδη οταν ερχεται ειδοποιηση απλα αναβει η οθονη, χωρις να αναβοσβηνει το εικονιδιο της εφαρμογης που εχει την ειδοποιηση...

 

Για την ακρίβεια ότι ειδοποίηση και να έρθει δείχνει το εικονίδιο του messenger ...

Πιστεύω θα διορθωθεί σε επόμενο update.. Δεν ανησυχώ καθόλου..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια ότι ειδοποίηση και να έρθει δείχνει το εικονίδιο του messenger ...

Πιστεύω θα διορθωθεί σε επόμενο update.. Δεν ανησυχώ καθόλου..

Στις ειδοποιησεις του ημερολογιου δε βγαζει κανενα εικονιδιο σε μενα! Συγκεκριμενα αναφερομαι στο "reminder" που εχει το google calendar. Οταν ερχεται η ωρα της ειδοποιησης, κανει τον ηχο, αναβει η οθονη, αλλα το ambient display δειχνει μονο την ωρα, χωρις το εικονιδιο. Μετα ομως στη lockscreen εμφανιζεται κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Ένα file manager application σε τι ακριβώς βοηθάει?

Είναι το ίδιο με το app που έχουμε που γράφει "αρχείο" και διαβάζει την μνήμη της συσκευής και της SD?

Υπάρχει κάποιο app που να σε βοηθάει να "διαβάζει" διπλότυπες φωτογραφίες ή κάποιες που έχουν κρασάρει αλλά εσύ δεν τις βλέπεις?

Γενικά έχω φωτογραφίες που δεν ανοίγουν καθόλου μέσα στους φακέλους της SD ενώ στο cloud υπάρχουν και ανοίγουν κανονικα!

Γενικά ειναι ένα μπέρδεμα με καποιες και αναρωτιέμαι να υπάρχει κάποιο εργαλείο να το ξεδιαλύνει όλο αυτό!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Νεα εκδοση Android 11 σημερα, με security patch Φεβρουαριου και update ~100mb, οχι ομως για τα Ευρωπαικα ακομα.

 

Πάντως στην Ambinet οθόνη με τις ειδοποιήσεις γίνεται ένα μπάχαλο...Ειμαι σίγουρος θα το λυσουνε γιατί είναι κραυγαλέο

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ηρθε update σημερα στα EU customizations με security parches Μαρτιου. Ως συνηθως τα EU ειναι τα τελευταια customizations απο ολα τα υπολοιπα, αυτη τη φορα με μολις 14 μερες καθυστερηση..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
https://ibb.co/yX8WBg7

Μπορεί κανείς να καταλάβει τι εννοεί ο ποιητής;

Ειναι καλυμενος ο proximity sensor (αισθητηρας) στο πανω μερος της οθονης, οποτε το τηλεφωνο θεωρει οτι βρισκεται σε τσεπη και δε λειτουργει η αφη.

Ειναι feature για αποφυγη ακουσιων ενεργειων οταν το τηλεφωνο ειναι σε τσεπη ή στο αυτι μας και μπορεις να το απενεργοποιησεις οπως λεει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Νέα ενημέρωση ασφάλειας για τον Ιούλιο.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 5
  • 5 months later...

 Καλησπέρα. Έχοντας πάρει το xperia 5 μέσω ebay απο Γερμανία, ήθελα να τσεκάρω αν έχω την έκδοση του firmware που έχουν και τα Ελληνικά. 

Η έκδοση που έχω εγώ είναι η 1318-9850 (android 11 55.2.Α.4.332).

Τα Ελληνικά ποια έκδοση έχουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 17/2/2022 at 4:32 ΜΜ, dballas1980 said:

 Καλησπέρα. Έχοντας πάρει το xperia 5 μέσω ebay απο Γερμανία, ήθελα να τσεκάρω αν έχω την έκδοση του firmware που έχουν και τα Ελληνικά. 

Η έκδοση που έχω εγώ είναι η 1318-9850 (android 11 55.2.Α.4.332).

Τα Ελληνικά ποια έκδοση έχουν;

Αυτή έχει και το δικό μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
11 ώρες πριν, ea6gka said:

Δεν προκειτε να παρει android 12 ετσι?

Οχι, εδω εχει σταματησει να βγαζει νεα releases απο τον 11/2021...

It's dead, Jim!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ea6gka said:

εχει να ενημερωθει απο τον νοεμβριο του 21? OMG

Ναι, η τελευταια εκδοση βγηκε 3/11/21.

Απο πλευρας ασφαλειας το κινητο ειναι RIP, και ειναι κριμα μιας και ειναι πολυ δυνατο ακομα.

image.thumb.png.a41275051d75113c6d5a527a4e1736f0.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει φίλος το 1, το οποίο είναι σχεδόν το ίδιο και ναι, παίζει κανονικά. Βάλε τα sim σε μια πιστοποιημένη συσκευή, ώστε να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, orfeas92 said:

Έχει φίλος το 1, το οποίο είναι σχεδόν το ίδιο και ναι, παίζει κανονικά. Βάλε τα sim σε μια πιστοποιημένη συσκευή, ώστε να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

Όταν το πήρα απο ebay απο Γερμανία δεν έπαιζε.

Κατέβασα το Ελληνικό firmware και το πέρασα και μετά όλα καλά. Τα έπαιζε κανονικότατα.

Το άλλαξα σε xperia 5 iii, μόνο γιατί το gps το οποίο το χρησιμοποιώ πολύ δέν είχε δυνατό σήμα.

57 minutes ago, ea6gka said:

το ειχε κανενας με κοσμοτε, επαιζε wificalling/volte?

Όταν το πήρα απο ebay απο Γερμανία δεν έπαιζε.

Κατέβασα το Ελληνικό firmware και το πέρασα και μετά όλα καλά. Τα έπαιζε κανονικότατα.

Το άλλαξα σε xperia 5 iii, μόνο γιατί το gps το οποίο το χρησιμοποιώ πολύ δέν είχε δυνατό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...