Jump to content

Sony Xperia 5


Tasos12koufales
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα ποια είναι η σωστή τιμή για πούλημα για το κινητό μας ένα μήνα το έχω και δεν θέλω να το σκοτώσω.

 

φιλε μου βαλε το αγγελια να δεις τι πιανει, αλλα ενας λογος που δεν το πηρα στη black friday ηταν αυτος. παρολο οτι με τιμολογιο μου εβγαινε κατω απο 500 καινουριο, δεν το πηρα λογω κακης μεταπωλησης. Αν αποφασισεις να το δωσεις παντως πες μου, ισως με ενδιαφερει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ήρθε σε κανέναν η ενημέρωση;

Στο XperiCheck εμφανίστηκε Customized EU3.

Πολυ περιεργη αυτη η EU3 αυτη τη στιγμη.

Εκαναν δυο μηνες να βγαλουν την "buggy" (οπως αναφερουν) εκδοση 55.1.A.0.748 χθες, ενω σημερα εβγαλαν νεα εκδοση 55.1.A.3.49 για τις "EE UK" και "3 ΙΕ"...

Ελπιζουμε να ερθει κατευθειαν η νεα εκδοση στην Cusomized EU.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βαλε το αγγελια να δεις τι πιανει, αλλα ενας λογος που δεν το πηρα στη black friday ηταν αυτος. παρολο οτι με τιμολογιο μου εβγαινε κατω απο 500 καινουριο, δεν το πηρα λογω κακης μεταπωλησης. Αν αποφασισεις να το δωσεις παντως πες μου, ισως με ενδιαφερει

Εγώ θέλω να το πουλήσω ένα 500άρι πιστεύω είναι καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολυ περιεργη αυτη η EU3 αυτη τη στιγμη.

Εκαναν δυο μηνες να βγαλουν την "buggy" (οπως αναφερουν) εκδοση 55.1.A.0.748 χθες, ενω σημερα εβγαλαν νεα εκδοση 55.1.A.3.49 για τις "EE UK" και "3 ΙΕ"...

Ελπιζουμε να ερθει κατευθειαν η νεα εκδοση στην Cusomized EU.

Δεν ξέρω γιατί έχουν παρατήσει έτσι την Ευρώπη

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο firmware για την 10

55.1.A.3.49 , οπότε θα πάρουμε κατευθείαν αυτό

 

Στάλθηκε από το Xperia 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο firmware για την 10

55.1.A.3.49 , οπότε θα πάρουμε κατευθείαν αυτό

 

Στάλθηκε από το Xperia 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι αυτο θα ειναι το λογικο να γινει. Βεβαια σχεδον ολος ο κοσμος (εκτος EU, SEA & CN) εχουν παρει Android 10...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα .

Απο οσα εχω διαβασει από περιέργεια διοτι δεν εχω την συσκευή πολλα bugs!!!

Οποτε καλύτερα αργότερα όμορφα και ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά review βλέπω γκρίνιες για τo δακτυλικό αποτύπωμα.

Στα δικά σας πως είναι;

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά review βλέπω γκρίνιες για τo δακτυλικό αποτύπωμα.

Στα δικά σας πως είναι;

Κοίταξε το δακτυλικο δεν είναι ότι καλύτερο αλλά αν το περάσεις 2-3 φορές είναι κομπλέ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλύτερα .

Απο οσα εχω διαβασει από περιέργεια διοτι δεν εχω την συσκευή πολλα bugs!!!

Οποτε καλύτερα αργότερα όμορφα και ωραία.

Όπως? Τι bugs υπάρχουν τι λένε; εγώ δεν έχω δει bugs ακόμα λίγο το δακτυλικο είναι το θέμα αν το περάσεις όμως 2-3 φορές είναι κομπλέ και η κάμερα έχει πολλές δυνατότητες με update πιστεύω να ανέβει πολύ απο ταχύτητα σφαιράτο μπορεί και το πιο γρήγορο με Snapdragon 855 έχει πολύ δυνατή οθόνη και καλά ηχεία λίγο πιο δυνατά αν ήταν θα ήταν κορυφή.

Από ποιότητα γενικά Made in Japan.

Link to comment
Share on other sites

Ειχαν πει για δαχτυλικο για κρασαρισμα καμερας και gallery για μειωμένο ηχο από ακουστικά και διάφορα άλλα.

Δε τα θυμάμαι τώρα , μιλαμε για την πρώτη 10αρα που πήρανε το 1 και 5 .

Οχι για τα κινητά σας με την 9.

Link to comment
Share on other sites

Ειχαν πει για δαχτυλικο για κρασαρισμα καμερας και gallery για μειωμένο ηχο από ακουστικά και διάφορα άλλα.

Δε τα θυμάμαι τώρα , μιλαμε για την πρώτη 10αρα που πήρανε το 1 και 5 .

Οχι για τα κινητά σας με την 9.

Δεν ξέρω για την 10 αλλά στην 9 είναι καλά τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω , για την μετάβαση απο 9 σε 10 λέγανε.

Επίσης μάλλον επειδή θα πατε κατευθείαν σε αναβάθμιση 2ρη μεσα στο 10 θα τα γλυτώσετε πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε λοιπόν η 10 και σε εμάς...

Βγήκε για EU, EU3 και UK μόλις τώρα

 

Στάλθηκε από το Xperia 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι?

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα σεw εμενα με ΟΤΑ update (δεν εκανα clean install ακομα, και δεν ξερω αν θα κανω τελικα). Τα gestures του Android 10 δεν παιζουν σε third-party launcher (οπως πχ ο Nova), ενω ο fingerprint sensor παραμενει σκουπιδι οπως και πριν.
Link to comment
Share on other sites

Android 10 λοιπόν με νέες λειτουργίες που σίγουρα χρειάζονται λίγο χρόνο να συνηθησει κυρίως τα Gestures...

Κανένα πρόβλημα προς το παρών με το καινούργιο περιβάλλον..

Το αποτύπωμα είναι αστραπιαία και πριν και τώρα... Αν φοράτε θήκη καλό είναι να κάνετε και με τη θήκη μια προσθήκη αποτυπώματος... Εγώ το έκανα από τη πρώτη μέρα...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την έκανα και γω την αναβάθμιση σε Android 10 το κινητό κινείται πιο smooth από πριν με το δακτυλικό δεν έχω κανένα θέμα το έχω περάσει 2-3 φορές και πολύ καλό μου άρεσαν τα gestures γιατί πριν το sony είχα άλλο κινητό που είχε gestures και χρησιμοποιούσα μόνο gestures .

Στην κάμερα δεν είδα κάποια βελτίωση που περίμενα.

Μπαταρία θα δούμε απο αύριο πως τα πάει.

Κάποια άλλη διαφορά δεν είδα.

*+ μου φαίνεται λίγο πιο δυνατά τα ηχεία δεν ξέρω ας μας πει κανένας άλλος μπορεί να είναι ιδέα μου.

Edited by Tasos12koufales
Link to comment
Share on other sites

Γιατι σκουπίδι;

Εμενα στο xz1 δουλεύει καλα.

Βαλε το ίδιο δάχτυλο 2 η 3 φορές μπας και δεις διαφορά.

Ασχετο εντελως το fp sensor του XZ1 που ειναι πανω στο power button με το fp sensor του X5 που ειναι ξεχωριστο.

Με το να βαζεις 2-3 φορες το ιδιο δαχτυλο δε λυνεται το προβλημα που συμβαινει οταν εχεις ιδρωμενα ή βρεγμενα δαχτυλα (πχ στο γυμναστηριο) οπως εχουν περιγραψει παρα πολλοι στα forum της Sony και στο reddit, και το οποιο δυστυχως παραμενει και μετα το Android 10.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα που είδα τώρα ενημέρωση ασφαλείας έχει ακόμα του Οκτωβρίου πρέπει να πας μόνος σου στην ασφάλεια και να κάνεις ενημέρωση πρώτη φορά το είδα αυτό σε κινητό μετά από αναβάθμιση να μην πάρει μόνο του την ενημέρωση ασφαλείας...
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα που είδα τώρα ενημέρωση ασφαλείας έχει ακόμα του Οκτωβρίου πρέπει να πας μόνος σου στην ασφάλεια και να κάνεις ενημέρωση πρώτη φορά το είδα αυτό σε κινητό μετά από αναβάθμιση να μην πάρει μόνο του την ενημέρωση ασφαλείας...

Εν μερει ισχυει αυτο. Το "security update" ηταν εξ αρχης στις 1/1/2020, ομως με το Android 10 εισαγεται και η εννοια του "Google play system update" (δηλαδη ενημερωσεις μεσω Google play) που οντως χρειαζεται να πατησεις πανω του για να γινει ενημερωση (ισως γινεται και μονο του οταν το κινητο ειναι idle, αλλα εγω το πατησα και το εκανα κατευθειαν).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια μέρα με Android 10 συμπέρασμα

1. Μπαταρία πολύ καλύτερη

2. Υπάρχουν κάποια bugs όπως όταν με παίρνουν τηλέφωνο αργεί να ανοίξει η οθόνη για να το σηκώσω και το πρωί που το έβγαλα απο την πρίζα σαν έπαιζε με 30Hz σαν να κολλούσε το έκανα επανεκκίνηση και έστρωσε.

3. Ηχεία πιο δυνατά.

Αυτά μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν πατάω να ανοίξει η κάμερα κάνει περίπου 2- 3 δευτερόλεπτα να εμφανιστεί η εικόνα. Μέχρι τότε δείχνει μαύρο.

Δεν έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση

 

Στάλθηκε από το Xperia 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν πατάω να ανοίξει η κάμερα κάνει περίπου 2- 3 δευτερόλεπτα να εμφανιστεί η εικόνα. Μέχρι τότε δείχνει μαύρο.

Δεν έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση

 

Στάλθηκε από το Xperia 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ έκανα καθαρή αυτό με την κάμερα δεν μου το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω τα δικά μου...

Βασικά δεν έχω προβλήματα ακόμα με τη χρήση που κάνω... Μπαταρία σαφώς καλύτερη...

Dark theme all the money ... Gestures με έχει βολέψει μπορείς με swipe αριστερά και δεξιά της οθόνης να πας σε προηγούμενες σελίδες... Ακόμα δε μπορώ να συνηθίσω το αλά iPhone στο κουμπί επαναφοράς... Είναι θέμα χρόνου όμως... Και σίγουρα σε λιγο καιρό δε θα το αλλάζω..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκίνησε η διανομή firmware με security patches του Μαρτίου

 

Στάλθηκε από το J9210 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...