Jump to content

Sony Xperia 5


Tasos12koufales
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν το κινητο σου βγαζει ενα κοκκινο θαυμαστικο (που οι προγραμματιστες μαλλον δεν το εβαλαν κατα λαθος), και το κινητο αυτο μαλιστα ειναι το latest της εταιριας, τοτε ναι, πρεπει να απαντησει η εκαστοτε εταιρια γιατι το νεο της τηλεφωνο εμφανιζει αυτο το "alert".

 

 

Με το σκεπτικο αυτο, αν εχεις μια 100% τελεια συσκευη κατα την αγορα, ειμαστε οκ με το να μη γινει ποτε καμια αναβαθμιση, ουτε feature upgrade ουτε security updates αφου έχεις συσκευή χωρίς προβλήματα και bugs, και σε κάθε (καμια) καινούργια ενημέρωση δεν δημιουργούνται θέματα και ασυμβατότητες (sic).

 

Που σου το βγάζει ? Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο.. Κατά τα άλλα οι ίδιοι δηλαδή έβαλαν μια προειδοποίηση ενώ ήξεραν ότι θα βαράει συνέχεια και θα θυμίζει πόσο λίγο ασχολούνται με το λογισμικό ??

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Που σου το βγάζει ? Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο.. Κατά τα άλλα οι ίδιοι δηλαδή έβαλαν μια προειδοποίηση ενώ ήξεραν ότι θα βαράει συνέχεια και θα θυμίζει πόσο λίγο ασχολούνται με το λογισμικό ??

Στις ρυθμισεις στο Lock screen & security πανω πανω. Δεν ειναι θαμενο δηλαδη σε καποιο υπο-μενου αλλα σε περιοπτη θεση στις ρυθμισεις ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμισεις στο Lock screen & security πανω πανω. Δεν ειναι θαμενο δηλαδη σε καποιο υπο-μενου αλλα σε περιοπτη θεση στις ρυθμισεις ασφαλειας.

 

Καλά δεν το λες και μες τα μάτια σου.. Άσε που εγώ δεν έχω κανένα κλείδωμα, άχρηστο μενού για μένα δηλαδή. Τέλος πάντων, οκ καλό είναι να έρχονται αλλά οκ, υπερβολή η πολλή κουβέντα. Ας έδινε κορυφαία κάμερα, μπεζελ, μπαταρίες κλπ που είναι πιο ουσιαστικά..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το λες και μες τα μάτια σου.. Άσε που εγώ δεν έχω κανένα κλείδωμα, άχρηστο μενού για μένα δηλαδή. Τέλος πάντων, οκ καλό είναι να έρχονται αλλά οκ, υπερβολή η πολλή κουβέντα. Ας έδινε κορυφαία κάμερα, μπεζελ, μπαταρίες κλπ που είναι πιο ουσιαστικά..

Ο περισσοτερος κοσμος δεν κανει το λαθος να εχει ξεκλειδωτο το κινητο του, χωρις καμια ασφαλεια απεναντι στο ενδεχομενο απωλειας/κλοπης του ή να μην εχει το google play protect για τις εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενες, οποτε μονο αχρηστο μενου δεν ειναι. Αν βεβαια καποιος κανει χρηση dumb-phone με το smartphone του, αυτο δε μειωνει την αξια του μενου. Επισης διαφωνω στο οτι ειναι υπερβολη να μην εχει η τελευταια συσκευη τις τελευταιες αναβαθμισεις ασφαλειας, εκτος αν η Sony εχει γινει πλεον μια εταιρια του σωρου που βγαζει κινητα αβερτα και τα παραταει οπως τα εβγαλε.

Τα νεα features σε καμερα και battery management (αν αναφερεσαι σε αυτα) προφανως και ειναι καλοδεχουμενα και εξισου σημαντικα, μαζι με τα latest security patches για να μην εχουμε ενα εργαλειο σουρωτηρι.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο συμφωνώ σε όλα εκτός από την κάμερα που είναι για εμένα στο ΤΟP 3 και τα μικρά bezels που τα προτιμώ από τις τρύπες.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ο περισσοτερος κοσμος δεν κανει το λαθος να εχει ξεκλειδωτο το κινητο του, χωρις καμια ασφαλεια απεναντι στο ενδεχομενο απωλειας/κλοπης του ή να μην εχει το google play protect για τις εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενες, οποτε μονο αχρηστο μενου δεν ειναι. Αν βεβαια καποιος κανει χρηση dumb-phone με το smartphone του, αυτο δε μειωνει την αξια του μενου. Επισης διαφωνω στο οτι ειναι υπερβολη να μην εχει η τελευταια συσκευη τις τελευταιες αναβαθμισεις ασφαλειας, εκτος αν η Sony εχει γινει πλεον μια εταιρια του σωρου που βγαζει κινητα αβερτα και τα παραταει οπως τα εβγαλε.

Τα νεα features σε καμερα και battery management (αν αναφερεσαι σε αυτα) προφανως και ειναι καλοδεχουμενα και εξισου σημαντικα, μαζι με τα latest security patches για να μην εχουμε ενα εργαλειο σουρωτηρι.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ κάρτα μνήμης, αν μου το κλέψουν και τη βγάλουν έχουν όλα μου τα δεδομένα, εκεί τα έχω..κατά τα άλλα το να έχουν πρόσβαση στο fb μου λίγο με ενδιαφέρει, θα αλλάξω κωδικό. Ούτε θα μπουν στο ebanking μου επειδή είναι ξεκλείδωτο. Απλά κάνω τη ζωή μου εύκολη χωρίς κλείδωμα. Κατά τα άλλα, ζω επαρχία όπου ο κίνδυνος είναι πολύ μικρός..ξεχνάς το κινητό σε καφέ και στο φέρνουν σπίτι... Τέλος πάντων, πέρα από αυτό δεν είπα να γίνει του σωρου.. Απλά δεν έχει καμία διαφορά αν αργεί κάνα 2 μήνες ή και 4 μήνες να δώσει update... Δε θα σου χρειαστεί ποτέ εκτός αν δεν ξέρεις που μπαίνεις και τι κατεβάζεις...και το πας στα όρια το θέμα ρίσκο...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο συμφωνώ σε όλα εκτός από την κάμερα που είναι για εμένα στο ΤΟP 3 και τα μικρά bezels που τα προτιμώ από τις τρύπες.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω γιατί προσωπικά πάντα κάνω άμεσες συγκρίσεις για να πω κάτι τέτοιο και στο ανάλογο θέμα καμερων έχω κάνει άπειρες άμεσες συγκρίσεις όπως ίσως ξέρεις. Εδώ λοιπόν έχουμε έναν αισθητήρα που είναι μεγέθους όσο και τα Samsung / apple τελευταίας γενιάς ενώ οι wide και ζουμ επίσης δεν έχουν κάποιο πλεονέκτημα τεχνικό ( πχ λιγότερο φωτεινό διάφραγμα του Xperia 5 στον ultra wide από το σ10)

Από την άλλη έχεις Κινέζους με πολύ μεγαλύτερους αισθητήρες που πλέον παίζουν πολύ καλά, ακόμα και τα xiaomi τα τελευταία νέα σχεδόν μισό κόστος. Δεν μιλάω για Huawei mate 20 pro κλπ...

Επομένως στα χαρτιά αλλά και στην πράξη έχουμε κάμερες που στα δύσκολα, πχ μες το σπίτι που θες να βγάλεις τα παιδιά σου μια φώτο, εκεί που το Xperia θα τα κάνει αλοιφή και το ίδιο θα κάνει και το Samsung, θα έρθει ο Κινέζος ή το iPhone που έκανε θαύμα φέτος και θα βγάλει καλύτερη φώτο..

Αν μου πεις για manual χρήση, καλά κρασιά...ίσως κάνεις δουλειά αλλά για συγκεκριμένο είδος φωτογραφίας..και σίγουρα όταν μιλάμε για κινητό θέλουμε το 90% να παίζει στο αυτόματο point and shoot..και τέλος. Αντίστοιχα μετά θα σου πω ότι με gcam σε Κινέζο έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα και μάλιστα χωρίς μεγάλη δυσκολία, αρκεί να έχεις βάλει τη σωστή έκδοση gcam..

Γιαυτό λοιπόν έχω μια αμφιβολία αν είναι μες την 3αδα...

 

Προσωπικά το είχα κάνει παραγγελία με τιμολόγιο στη black Friday αλλά έριξα άκυρο όταν το ίδια από κοντά. Δε μου άρεσε σχέδιο, δε μου θύμιζε πχ Xperia z5 που είχαν μέταλλο και στιβαρή κατασκευή, όχι ότι δεν είναι καλή κατασκευή αλλά μου θυμίζει s8 πχ.. Και 2ον πάρα ήταν στενό. Ίσως μελλοντικά το πάρω για 2ο αν πέσει η τιμή. Όμως στο θέμα κάμερα έπρεπε να δίνει μεγαλύτερο αισθητήρα. Τουλάχιστον να έχει φυσικό πλεονέκτημα στα δύσκολα καθώς από αλγόριθμο πάσχει στο αυτόματο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό είναι τα γούστα, εγώ προτιμώ φωτογραφίες όσο πιο real από ότι ένα note 10 η από ένα p30 που δεν ξέρεις αν η απόχρωση των χρωμάτων είναι η σωστή η όχι.

Επίσης στο Xperia 5 το manual μια χαρά δουλεύει, ότι φωτογραφία έχει ανέβει στο νήμα μας είναι στο auto.

Τώρα αν υπάρχουν Κινέζοι που βάζουν μεγαλύτερους αισθητήρες λίγο με ενδιαφέρει, ένα κινητό το αγοράζω ΚΑΙ για όλα τα υπόλοιπα και όχι μόνο για μια κάμερα.

Άλλα όπως είπαμε γούστα είναι αυτά.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό είναι τα γούστα, εγώ προτιμώ φωτογραφίες όσο πιο real από ότι ένα note 10 η από ένα p30 που δεν ξέρεις αν η απόχρωση των χρωμάτων είναι η σωστή η όχι.

Επίσης στο Xperia 5 το manual μια χαρά δουλεύει, ότι φωτογραφία έχει ανέβει στο νήμα μας είναι στο auto.

Τώρα αν υπάρχουν Κινέζοι που βάζουν μεγαλύτερους αισθητήρες λίγο με ενδιαφέρει, ένα κινητό το αγοράζω ΚΑΙ για όλα τα υπόλοιπα και όχι μόνο για μια κάμερα.

Άλλα όπως είπαμε γούστα είναι αυτά.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα δεν μίλησα για γούστα, μίλησα για εσωτερικού χώρου που ο μεγαλύτερος αισθητήρας δίνει πιο ρεαλιστικά αποτελέσματα. όπως είπα δεν το έχω δεν έχω κάνει σύγκριση, αλλά είχα το mate 20 pro και πραγματικά έπαθα πλάκα με τέτοιες φώτο.

Κατά τα άλλα και εγώ κοιτάζω και τα υπόλοιπα γιαυτό δεν το άντεξα το mate.. Ομοίως όμως δεν μπορώ να στηρίζομαι και στο manual για καλές φώτο στα δύσκολα καθώς είναι ανούσιο να μιλάμε για κινητά και να παίζουμε κυρίως με manual

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μα στο νέα xperia δεν παίζεις με manual εκτός αν θες ενεργοποίηση του HDR που καλώς γίνεται κατά την γνώμη μου.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μα στο νέα xperia δεν παίζεις με manual εκτός αν θες ενεργοποίηση του HDR που καλώς γίνεται κατά την γνώμη μου.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε με κατάλαβες, εννοώ ότι στο αυτόματο πάντα σηκώνουν πολύ θόρυβο ειδικά τα Xperia. Και ότι πάντα στο manual μπορούσαν καλύτερα.. Επίσης λόγω μεγέθους φακού πιστεύω ότι δεν μπορεί να είναι κορυφαίο σε εσωτερικούς χώρους και πρόσωπα.. Όταν υπάρχουν τόσα με πολύ μεγαλύτερο αισθητήρα ή καλύτερο λογισμικό, πχ iPhone 11 που φέτος κάνει θαύματα σε αυτόν τον τομέα παρόλο ότι εχουν ίδιο μέγεθος αισθητήρα. Μακάρι να μπορούσα να κάνω σύγκριση βέβαια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φετος δε βγαζουν θόρυβο.

Απο το 5αρι του mak που εχω δει μιλαμε για μηλα-πορτοκαλια η διαφορά με τα xz.

Κανανε καλή δουλειά φέτος.

Το iphone είναι κορυφή μάγκες φέτος .

Η απόδοση στα βίντεο ειναι αρκετά μπροστά.

Ο μόνος αποτρεπτικός παράγοντας εαν λαβουμε υπόψη οτι σου κανει σαν συσκευή ενός sony ειναι μονο η μεταπώληση για αυτον που αλλάζει συσκευές.

Η απαξίωση σαν oem τα κανει η χαρά αυτου που ψαχνει κατι σε άρτιο μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Xperia 1 & 5 δεν έχουν καθολου θόρυβο στο auto ούτε στις βραδυνές ούτε σε φως μέσα σε σπίτι.

Αναφορικά με μεγάλους αισθητήρες ότι έχει σχεδόν όλος ο ανταγωνισμός έχει και η Sony από άποψη μεγέθους.

Αυτά που ΘΑ βγουν το 2020 ναι οι αισθητήρες θα είναι μεγαλύτεροι όπως η Sammy και η Huawei καθώς και η Sony που θα έχουν πολύ μεγαλύτερους αισθητήρες.

Αυτά νομίζω ότι είμαι ακριβής σε αυτά που γράφω.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μίλησα για Huawei και xiaomi που έχουν δώσει εδώ και καιρό μεγάλους αισθητήρες καθώς και για το iPhone που παίζει τρομερή μπάλα και σε φώτο ενώ έχει ίδιο μέγεθος ( αισθητήρα) με Samsung Sony κλπ.

Μιλάω πολύ συγκεκριμένα λοιπόν, όταν πχ το mate 20 pro είχε 450 καινούριο πριν λίγο καιρό και το 5αρι πάνω από 700,όσο μάπα και να είναι το λογισμικό, δε σκέφτεσαι το σονυ.. Προσωπικά αν δεν έβγαινε s20 με μεγάλο αισθητήρα ίσως το έπαιρνα black Friday το 5αρι αλλά είπα να περιμένω.. Προσωπικά μαρεσει να δοκιμάζω αλλά μέχρι 2-3 συσκευές τον χρόνο πλέον.

 

Οσο για το θέμα θόρυβος στις εσωτερικές λήψεις, είπα ότι σηκωναν θόρυβο, τώρα λέτε δε σηκώνουν, όμως από λεπτομέρειες πως πάνε, υπάρχουν ή αλοιφή ? Γιατί πχ τα Samsung σε κάνουν αλοιφή. Είναι δηλαδή πολύ χειρότερα από Huawei αλλά και μερικά xiaomi στο συγκεκριμένο είδος φώτο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μίλησα για Huawei και xiaomi που έχουν δώσει εδώ και καιρό μεγάλους αισθητήρες καθώς και για το iPhone που παίζει τρομερή μπάλα και σε φώτο ενώ έχει ίδιο μέγεθος ( αισθητήρα) με Samsung Sony κλπ.

Μιλάω πολύ συγκεκριμένα λοιπόν, όταν πχ το mate 20 pro είχε 450 καινούριο πριν λίγο καιρό και το 5αρι πάνω από 700,όσο μάπα και να είναι το λογισμικό, δε σκέφτεσαι το σονυ.. Προσωπικά αν δεν έβγαινε s20 με μεγάλο αισθητήρα ίσως το έπαιρνα black Friday το 5αρι αλλά είπα να περιμένω.. Προσωπικά μαρεσει να δοκιμάζω αλλά μέχρι 2-3 συσκευές τον χρόνο πλέον.

 

Οσο για το θέμα θόρυβος στις εσωτερικές λήψεις, είπα ότι σηκωναν θόρυβο, τώρα λέτε δε σηκώνουν, όμως από λεπτομέρειες πως πάνε, υπάρχουν ή αλοιφή ? Γιατί πχ τα Samsung σε κάνουν αλοιφή. Είναι δηλαδή πολύ χειρότερα από Huawei αλλά και μερικά xiaomi στο συγκεκριμένο είδος φώτο.

Ένα παράπονο έχω ρε παιδιά... Δε μιλάει κανείς για βίντεο που όλα τα κινέζικα μηδενός εξαιρουμένου πονάνε πάρα πολύ... Η Apple είναι η κορυφή στα βίντεο .... Ακολουθούν Samsung και Sony με τα υπέρ και τα κατά τους.. Αλλά σε πολύ καλό επίπεδο και τα 2 ... Τα κινέζικα είναι άστο καλύτερα... Απογοήτευση και λίγα λέω... Και κακό πολύ κακό ήχο...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ένα παράπονο έχω ρε παιδιά... Δε μιλάει κανείς για βίντεο που όλα τα κινέζικα μηδενός εξαιρουμένου πονάνε πάρα πολύ... Η Apple είναι η κορυφή στα βίντεο .... Ακολουθούν Samsung και Sony με τα υπέρ και τα κατά τους.. Αλλά σε πολύ καλό επίπεδο και τα 2 ... Τα κινέζικα είναι άστο καλύτερα... Απογοήτευση και λίγα λέω... Και κακό πολύ κακό ήχο...

 

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά θεωρώ ότι πρώτα κοιτάς φώτο και μετά βίντεο συνήθως. Βέβαια όταν έχεις μια καλή φώτο και μάπα βίντεο, τότε σίγουρα τα ζυγίζεις αλλιώς..

Παρόλα αυτά όπως ανέλυσα, δεν ξέρω αν σηκώνει θόρυβο το κινητό, αν όμως μπορεί σε εσωτερικούς χώρους να μην κάνει και αλοιφή τα πρόσωπα και να κρατάει λεπτομέρειες τότε είναι μεγάλο άλμα για τη σονυ.. Προσωπικά είπα ότι λόγω specs της καμερας θεώρησα ότι δε θα κάνει κάτι καλύτερο από s10 πχ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά θεωρώ ότι πρώτα κοιτάς φώτο και μετά βίντεο συνήθως. Βέβαια όταν έχεις μια καλή φώτο και μάπα βίντεο, τότε σίγουρα τα ζυγίζεις αλλιώς..

Παρόλα αυτά όπως ανέλυσα, δεν ξέρω αν σηκώνει θόρυβο το κινητό, αν όμως μπορεί σε εσωτερικούς χώρους να μην κάνει και αλοιφή τα πρόσωπα και να κρατάει λεπτομέρειες τότε είναι μεγάλο άλμα για τη σονυ.. Προσωπικά είπα ότι λόγω specs της καμερας θεώρησα ότι δε θα κάνει κάτι καλύτερο από s10 πχ

 

Επειδή έχω άμεση σύγκριση με S10 συναδέλφου πολύ αντικειμενικά θα σου πω ότι το S10 έχει καλύτερη λεπτομέρεια αλλά αυτό που με χάλασε είναι έχει τη τάση να κιτρινιζει πάλι όπως παλιά το κάδρο... μιλάω για indoor πάντα... Και όταν βλέπεις το τελικό αποτέλεσμα από τα 2 κινητά χωρι; ζουμ κτλ κτλ που είπαμε το S10 έχει καλύτερη λεπτομέρεια το Xperia 5 είναι πιο όμορφο οπτικά πάντα... Πιο φυσικό.. Το βίντεο προσωπικά είναι πάρα πάρα πάρα πολύ βασικό για τη χρήση μου...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω άμεση σύγκριση με S10 συναδέλφου πολύ αντικειμενικά θα σου πω ότι το S10 έχει καλύτερη λεπτομέρεια αλλά αυτό που με χάλασε είναι έχει τη τάση να κιτρινιζει πάλι όπως παλιά το κάδρο... μιλάω για indoor πάντα... Και όταν βλέπεις το τελικό αποτέλεσμα από τα 2 κινητά χωρι; ζουμ κτλ κτλ που είπαμε το S10 έχει καλύτερη λεπτομέρεια το Xperia 5 είναι πιο όμορφο οπτικά πάντα... Πιο φυσικό.. Το βίντεο προσωπικά είναι πάρα πάρα πάρα πολύ βασικό για τη χρήση μου...

 

χμμ, ναι ε? και σκεψου οτι το s10 μπορεις να πεις οτι τα κανει και αλοιφη τα προσωπα.. οκ δεν ειναι τραγικο, αλλα οταν πηρα το Mate 20 pro καταλαβα λεπτομερεια και το ευχαριστηθηκα..

Τελος παντων, γιαυτο λεω παιδες, ολα ειναι σχετικα...

Ομως η σονυ θα επρεπε να δινει το κατι παραπανω, οχι να λες, ναι μεν αλλα..και να το πληρωνεις και πιο ακριβα. Εγω ημουν ο μεγαλυτερο φαν των σονυ μεχρι Ζ5, και ο λογος ηταν απλος, εδινε τα παντα σε καλες τιμες, εβγαζε 2 ναυαρχιδες ξεκαθαρα καθε 6 μηνες, εριχνε τιμη κλπ κλπ (προφανως δεν επαιρνες day one...).

Ομως τωρα ειμαι κοντα στο να ξανα παρω με την εννοια οτι βλεπω οτι πλεον δινει ξανα σημασια και σιγα σιγα το χτιζει. Θεωρω οτι σε επομενα μοντελα θα βαλει και μεγαλυτερο αισθητηρα και θα δουμε μια συνολικη βελτιωση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

χμμ, ναι ε? και σκεψου οτι το s10 μπορεις να πεις οτι τα κανει και αλοιφη τα προσωπα.. οκ δεν ειναι τραγικο, αλλα οταν πηρα το Mate 20 pro καταλαβα λεπτομερεια και το ευχαριστηθηκα..

Τελος παντων, γιαυτο λεω παιδες, ολα ειναι σχετικα...

Ομως η σονυ θα επρεπε να δινει το κατι παραπανω, οχι να λες, ναι μεν αλλα..και να το πληρωνεις και πιο ακριβα. Εγω ημουν ο μεγαλυτερο φαν των σονυ μεχρι Ζ5, και ο λογος ηταν απλος, εδινε τα παντα σε καλες τιμες, εβγαζε 2 ναυαρχιδες ξεκαθαρα καθε 6 μηνες, εριχνε τιμη κλπ κλπ (προφανως δεν επαιρνες day one...).

Ομως τωρα ειμαι κοντα στο να ξανα παρω με την εννοια οτι βλεπω οτι πλεον δινει ξανα σημασια και σιγα σιγα το χτιζει. Θεωρω οτι σε επομενα μοντελα θα βαλει και μεγαλυτερο αισθητηρα και θα δουμε μια συνολικη βελτιωση.

 

Κοίτα εγώ το πήρα στα 540€ black Friday από 800... Θεωρώ ότι πήρα ότι καλύτερο κυκλοφορούσε εκείνη τη στιγμή στη τιμή αυτή αλλά και πιο πάνω... Μη ξεχνάμε ένα κινητό δεν είναι μόνο κάμερα... Αν ήταν μόνο η Camera και τίποτα αλλο δε θα είχα 5 γενιές Sony τώρα... Το ότι το XZ1 που ακόμα το έχω και το λειτουργώ μέσα στο σπίτι με ικανοποιεί με τη ταχύτητα του μετά από 2,5 χρονια αυτό λέει πολλά... Πραγματικά εξαιρετική δουλειά στο γράψιμο του λογισμικού... Είναι απίστευτα γρήγορο μετά από 2,5 χρονια με πολλές απαιτήσεις δουλειάς... Και ποτέ δεν έχει κάνει το παραμικρό πρόβλημα... Ελπίζω και το 5 να βγει το ίδιο αξιόπιστο...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ το πήρα στα 540€ black Friday από 800... Θεωρώ ότι πήρα ότι καλύτερο κυκλοφορούσε εκείνη τη στιγμή στη τιμή αυτή αλλά και πιο πάνω... Μη ξεχνάμε ένα κινητό δεν είναι μόνο κάμερα... Αν ήταν μόνο η Camera και τίποτα αλλο δε θα είχα 5 γενιές Sony τώρα... Το ότι το XZ1 που ακόμα το έχω και το λειτουργώ μέσα στο σπίτι με ικανοποιεί με τη ταχύτητα του μετά από 2,5 χρονια αυτό λέει πολλά... Πραγματικά εξαιρετική δουλειά στο γράψιμο του λογισμικού... Είναι απίστευτα γρήγορο μετά από 2,5 χρονια με πολλές απαιτήσεις δουλειάς... Και ποτέ δεν έχει κάνει το παραμικρό πρόβλημα... Ελπίζω και το 5 να βγει το ίδιο αξιόπιστο...

 

σιγουρα ηταν καλη τιμη εκει. οσο για ταχυτητα, πλεον σχεδον ολα τα διετιας ειναι αριστα, δε νομιζω οτι υπαρχουν σοβαρες διαφορες.

Οσο για το θεμα καμερα, ειναι το μονο που υπαρχουν αν θες σημαντικες διαφορες και ενδιαφερουν κοσμο. Και στον ηχο υπαρχουν διαφορες αλλα ενδιαφερει λιγο κοσμο, στο λογισμικο επισης αλλα εκει η σονυ ειναι κορυφη.

anyway, μακαρι σιγα σιγα η σονυ να κανει τη διαφορα γιατι στο λογισμικο ειναι τοπ για μενα και θεωρω οτι δεν απεχει πολυ απο το να δινει πληρεστατες συσκευες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία αισθητήρας βάρβατος και μπηκε για τα καλα στο παιχνίδι.

Μετα θα λεμε οτι υπαρχει μια πληρεστατη συσκευή και μενουν τα σημαντικά διαδικαστικά.

Συνεργασία με παρόχους καλά πακέτα λανσαρισματος κ.α .

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία αισθητήρας βάρβατος και μπηκε για τα καλα στο παιχνίδι.

Μετα θα λεμε οτι υπαρχει μια πληρεστατη συσκευή και μενουν τα σημαντικά διαδικαστικά.

Συνεργασία με παρόχους καλά πακέτα λανσαρισματος κ.α .

 

Ετσι ακριβως.. πλεον το εχω παρει αποφαση για τη μπαταρια, αν βγαζω μερα, χαλαλι. αν τα αλλα ειναι οκ, ας μην εχουμε μπαταρια. εδω κοβουν θυρα ακουστικων, sd, σε λιγο θα κοψουν και θυρα φορτισης και θα σου λενε, μονο ΒΤ...οποτε οκ ας δωσει καλο hw αισθητηρα, δηλαδη μεγαλο ωστε να εχουμε καλη βαση για φωτο, να μην χαλασει το βιντεο γιατι με μεγαλο αισθητηρα χαλαει βιντεο, θελει αλλα οπτικα που δημιουργειται προβλημα στα κινητα, και θα παρουμε....και ας ειναι ακριβα, δεν υπαρχει φθηνο κινητο το 1ο 6μηνο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ποια είναι η σωστή τιμή για πούλημα για το κινητό μας ένα μήνα το έχω και δεν θέλω να το σκοτώσω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ήρθε σε κανέναν η ενημέρωση;

Στο XperiCheck εμφανίστηκε Customized EU3.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...