Jump to content

Sony Xperia 5


Tasos12koufales
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άνοιξα θέμα επειδή δεν υπήρχε για το κινητό μας να συζητάμε τα νέα και τις απορίες μας

 

Sony Xperia 5

 

Οθόνη 6.1'' OLED FHD+ CinemaWide (2560 x 1080, 21:9) με επικάλυψη Gorilla Glass 6

Επεξεργαστής octa-core Qualcomm Snapdragon 855

Μνήμη RAM 6GB

Αποθηκευτικός χώρος 128GB (επέκταση με microSD)

Τριπλή κάμερα 12MP f/1.6 Dual Pixel PDAF, 5-axis OIS + 12MP f/2.4 telephoto 2x οπτικό zoom, 5-axis OIS + 12MP f/2.4 ultrawide

Εμπρόσθια κάμερα 8MP f/2.0

dualSIM

Αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων στο πλάι

WiFI 802.11ac, Bluetooth 5.0, GPS, NFC, 4G LTE

Λειτουργικό σύστημα Android 9 Pie

Μπαταρία 3140mAh με φορτιστή 18W

Διαστάσεις 158 x 68 x 8.2 mm

Βάρος 164gr

Κατασκευή πιστοποιημένη στο πρωτόκολλο IP68

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα θέμα επειδή δεν υπήρχε για το κινητό μας να συζητάμε τα νέα και τις απορίες μας

 

Sony Xperia 5

 

Οθόνη 6.1'' OLED FHD+ CinemaWide (2560 x 1080, 21:9) με επικάλυψη Gorilla Glass 6

Επεξεργαστής octa-core Qualcomm Snapdragon 855

Μνήμη RAM 6GB

Αποθηκευτικός χώρος 128GB (επέκταση με microSD)

Τριπλή κάμερα 12MP f/1.6 Dual Pixel PDAF, 5-axis OIS + 12MP f/2.4 telephoto 2x οπτικό zoom, 5-axis OIS + 12MP f/2.4 ultrawide

Εμπρόσθια κάμερα 8MP f/2.0

dualSIM

Αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων στο πλάι

WiFI 802.11ac, Bluetooth 5.0, GPS, NFC, 4G LTE

Λειτουργικό σύστημα Android 9 Pie

Μπαταρία 3140mAh με φορτιστή 18W

Διαστάσεις 158 x 68 x 8.2 mm

Βάρος 164gr

Κατασκευή πιστοποιημένη στο πρωτόκολλο IP68

Άντε με το καλό...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο και η αναβαθμιση σε Android 10, που εχει φτασει σχεδον σε ολο τον κοσμο εκτος απο την Customized EU...
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή εννοείται πως περιμένουμε όλοι την Android 10 έκδοση και γω κάτι ακόμα θέλω να βελτιώσουν την κάμερα δηλαδή να βάλουν super slow motion 960fps και night mode και να βελτιώσουν το βίντεο στα 60fps και τρέμει απαράδεκτο.

Κατά τα άλλα πολύ γρήγορο μπαταρία αν και μικρή κρατάει οριακά μια μέρα σε μένα με φουλ δεδομένα χωρίς παιχνίδια μόνο social media έχει οθονάρα και ηχεία καλά κατασκευή όμορφη μόνο λίγο συνήθεια θέλει αυτό το στενόμακρο design.

Πάντως είμαι εντυπωσιασμένος το πρώτο μου Sony λάθος το δεύτερο πρώτο ήταν το Xperia U

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή Πρωτοχρονιά έχουμε κανένα νεότερο για το πότε θα πάρουμε και εμείς Android 10?
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έπρεπε να έχει βγει μέσα στο Δεκέμβριο όπως είχαν ότι στο release roadmap τους, το οποίο όμως μάλλον δε θα τιμήσουν...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή Πρωτοχρονιά έχουμε κανένα νεότερο για το πότε θα πάρουμε και εμείς Android 10?

 

Σήμερα μου ήρθε μια αναβάθμιση περίπου 400ΜΒ με security updates, αλλά όχι το 10 :(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε μια αναβάθμιση περίπου 400ΜΒ με security updates, αλλά όχι το 10 :(

Εμένα δεν μου ήρθε τίποτα απολύτως...

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανονικά έπρεπε να έχει βγει μέσα στο Δεκέμβριο όπως είχαν ότι στο release roadmap τους, το οποίο όμως μάλλον δε θα τιμήσουν...

Έτσι θυμόμουν και γω για αυτό ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα παροχου.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για μερικά regions έχει βγει το 10 από αρχές Δεκεμβρίου.

Είναι η 55.1.A.0.748 και το χορό της αναβάθμισης του android 10 το άνοιξαν οι Σκανδιναβίκές χώρες.

Στο παρακάτω link μπορείτε να παρακολουθείτε τα firmwares στα διαφορά regions

 

https://xpericheck.com/device/J9210

 

 

Στάλθηκε από το Xperia 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by AnDas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα αν περάσω την Customized UK χάνω εγγύηση; υπάρχει και κανένας τρόπος εύκολος με τρώει να περάσω την Android 10
Link to comment
Share on other sites

Xperia 5vs 1+7 pro vs iPhone 11

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ενάμιση μήνα χρήσης πέρα απ όλα τ αλλά που δε βρίσκω κάνενα ψεγάδι προς το παρών φυσικά γιατί το μέλλον δε ξέρουμε τι θα γίνει θα πω γι αυτό που λένε πάρα πολλοί ότι τους χαλάει στο κινητό...

Ή αναλογία 21:9. Εγώ προσωπικά το έχω συνηθησει και υπάρχει και μια άλλη παράμετρος που κάνεις δεν έχει δώσει σημασία... Το κινητό έχει εξαιρετικό handling... Δηλαδή αν του έχεις θήκη γιατί το γυαλί όντως γλυστραει δε σου πέφτει από τη παλάμη με τίποτα γιατί τη γεμίζει πιανοντας το... Εγώ λοιπόν που το έχω από τη πρώτη μέρα με θήκη δεν μου έχει πέσει κάτω ούτε μια φορά μετά από 1,5 μήνα... Που το ΧΖ1 σίγουρα 3-4 τις είχε κοπανησει... Αλλά ας είναι καλά η Spigen χαχαχα

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ενάμιση μήνα χρήσης πέρα απ όλα τ αλλά που δε βρίσκω κάνενα ψεγάδι προς το παρών φυσικά γιατί το μέλλον δε ξέρουμε τι θα γίνει θα πω γι αυτό που λένε πάρα πολλοί ότι τους χαλάει στο κινητό...

Προς το παρον ενα μεγαλο ψεγαδι ειναι οτι η Ευρωπη (εκτος UK) δεν εχει παρει ακομα Android 10, ενα μηνα μετα την κυκλοφορια του σε αλλες ηπειρους, κατι απαραδεκτο για το πιο προσφατο κινητο της εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

Mak απο σημα πως παει;

Wifi 4g ;

Το xz1 δεν ηταν καλό εκεί.

Πχ ο συνάδελφος εχει htc u ultra .

Το wifi και τα δεδομένα του σε ισχυ μπροστά στο δικο μου δεν εχουν επαφή , μιλαμε πιάνει σαν να εχει κεραία από υποβρύχιο εκείνο , παντού φουλ.

Εγω παλεύω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειναι κατι που με αφηνει με παράπονο στο xz1 μα και στο z5c που ειχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Mak απο σημα πως παει;

Wifi 4g ;

Το xz1 δεν ηταν καλό εκεί.

Πχ ο συνάδελφος εχει htc u ultra .

Το wifi και τα δεδομένα του σε ισχυ μπροστά στο δικο μου δεν εχουν επαφή , μιλαμε πιάνει σαν να εχει κεραία από υποβρύχιο εκείνο , παντού φουλ.

Εγω παλεύω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειναι κατι που με αφηνει με παράπονο στο xz1 μα και στο z5c που ειχα πριν.

Προς το παρόν δεν έχω θέματα... Είναι άψογο... Τρόμαξα βέβαια όταν τη πρώτη μέρα με μια θήκη Όχι γνήσια που είχα δεν είχε καλό σήμα η συσκευή... Μετά παρατήρησα ότι η θήκη δεν είχε τις εγκοπές για τη κεραία... Μετά εδώσα 40€ και έβαλα τη γνήσια και όλα οκ και πάλι... Στο ίδιο μέρος έχει και πιο πολύ σήμα από το XZ1

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προς το παρον ενα μεγαλο ψεγαδι ειναι οτι η Ευρωπη (εκτος UK) δεν εχει παρει ακομα Android 10, ενα μηνα μετα την κυκλοφορια του σε αλλες ηπειρους, κατι απαραδεκτο για το πιο προσφατο κινητο της εταιριας.

Δε θα διαφωνήσω... Αλλά το κινητό ετσι όπως είναι αυτή τη στιγμή πετάει... Το Dark theme και το Gesture αλλά iPhone δε καίγομαι και ιδιαίτερα γι'αυτά .....που είναι οι ,μεγάλες αλλαγές του 10... Απαράδεκτο δε το λες... Αν ξέρεις από Sony σε πληροφορώ ότι είναι απ τις εταιρείες με τις γρηγοροτερες αναβαθμίσεις!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τσαντιζονται γιατι σου λεει η 10αρα εχει βγει και τρεχει , αντε δωσε την λοιπον και στην Ευρώπη .

Αλλα απο την αλλη δε πρεπει να σας καίνε τοσο οι αναβαθμίσεις που ειναι σιγουρο οτι θα παρετε.

Να ερθουν χωρις καποιο bug ειναι το θέμα.

Στην sony συνηθως έρχονται χωρίς θέματα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες, νιος ημουν και γερασα....καποτε παρακαλαγαμε για αναβαθμιση μπας και παρουμε καμια αυτονοητη λειτουργια του symbian, πχ file manager Κλπ...

Εχουμε φυγει ομως απο την εποχη του android 2, android 4 κλπ...τα πραγματα πλεον εχουν παει σε ενα σημειο που καθε αναβαθμιση δεν προσφερει καμια διαφορα εμφανη συνηθως, και κυριως, μπορει να κοψει και πραγματα μια νεα, οποτε χαλαρωστε και απολαυστε το κινητο σας.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το απαραδεκτο για μενα ειναι οτι προκειται για το τελευταιο (πιο προσφατο) κινητο της εταιριας, flagship, και εμφανιζεται η παρακατω εικονα:

WMHmzpY.jpg

Αν ηταν ενα φτηνο "κινεζικο" κινητο θα το θεωρουσα ανεκτο, αλλα τετοια εγκαταλειψη στο latest flagship δεν μπορω να τη δικαιολογησω. Αν εχει bugs το Android 10, η Sony θα μπορουσε τουλαχιστον να δωσει τα security patches.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το παραπάνω , θα επρεπε να ειναι πιο κοντά το security για κατι που κοστιζει πολλά χρήματα και ειναι ο αφρός της γκαμας των προϊόντων σου.

Θα τα βαλει τα security στην 10 κατευθείαν .

Αλλα να τα λεμε όλα σωστά και όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Το απαραδεκτο για μενα ειναι οτι προκειται για το τελευταιο (πιο προσφατο) κινητο της εταιριας, flagship, και εμφανιζεται η παρακατω εικονα:

WMHmzpY.jpg

Αν ηταν ενα φτηνο "κινεζικο" κινητο θα το θεωρουσα ανεκτο, αλλα τετοια εγκαταλειψη στο latest flagship δεν μπορω να τη δικαιολογησω. Αν εχει bugs το Android 10, η Sony θα μπορουσε τουλαχιστον να δωσει τα security patches.

 

Ισχύει το παραπάνω , θα επρεπε να ειναι πιο κοντά το security για κατι που κοστιζει πολλά χρήματα και ειναι ο αφρός της γκαμας των προϊόντων σου.

Θα τα βαλει τα security στην 10 κατευθείαν .

Αλλα να τα λεμε όλα σωστά και όμορφα.

 

Δηλαδη ολοι εσεις ειστε τοσο υψηλου ρισκου χρηστες που δεν αντεχετε χωρις security patches μην τυχον και σας κλεψουν τα κρατικα μυστικα?

Εγω απο ναυαρχιδες τετοιων χρηματων περιμενω το καλυτερο σε αυτο που βγαινουν να κανουν, δηλαδη την καμερα και την ποιοτητα οθονης, ηχειων κλπ. Οταν εκει δεν εισαι κορυφη, τοτε τα αλλα ειναι απλα αστεια.

Δεν το λεω με ειρωνια προς εσας, ομως νομιζω οτι εχουμε χασει το μετρο...μεινατε 2 μηνες χωρις update Και κανετε λες και κρυβετε κανα κρατικο μυστικο.

νομιζω ειναι υπερβολη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

οχι καμια σχεση , απλα δεν ειναι σωστη και μια πιο γρηγορη ας πουμε υποστηριξη;

δεν παιζει κανενα ρολο σαφεστατα κατι τετοιο στο τι ζηταω απο μια συσκευη αλλα δεν ειναι κακο και ο καθε oem να γινει λιγο πιο μερακλης απεναντι σε πελατες που δωσανε αρκετα χρηματα ;

απο αυτη την αποψη το λεω .

οσο για εμενα σαν γιωργο βασικα δε μου καιγεται καρφι διοτι ως κατοχος του xz1 τελειωσα και επισημα με αυτα .

αλλα καταλαβαινω και τον φιλο και θεωρω δικαια την απαιτηση του και οχι κατι για το οποιο εχει αδικο.

ωστοσο και σαν xz1 με σεπτεμβριου ειμαι την οποια πηρα πριν κανενα μηνα που ημουν ιουνιου.

ε δεν καιγονται κιολας στο να τις δινουν γενικα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σωστή υποστήριξη είναι όταν έχεις συσκευή χωρίς προβλήματα και bugs, και σε κάθε καινούργια ενημέρωση δεν δημιουργούνται θέματα και ασυμβατότητες.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

οχι καμια σχεση , απλα δεν ειναι σωστη και μια πιο γρηγορη ας πουμε υποστηριξη;

δεν παιζει κανενα ρολο σαφεστατα κατι τετοιο στο τι ζηταω απο μια συσκευη αλλα δεν ειναι κακο και ο καθε oem να γινει λιγο πιο μερακλης απεναντι σε πελατες που δωσανε αρκετα χρηματα ;

απο αυτη την αποψη το λεω .

οσο για εμενα σαν γιωργο βασικα δε μου καιγεται καρφι διοτι ως κατοχος του xz1 τελειωσα και επισημα με αυτα .

αλλα καταλαβαινω και τον φιλο και θεωρω δικαια την απαιτηση του και οχι κατι για το οποιο εχει αδικο.

ωστοσο και σαν xz1 με σεπτεμβριου ειμαι την οποια πηρα πριν κανενα μηνα που ημουν ιουνιου.

ε δεν καιγονται κιολας στο να τις δινουν γενικα!!!!!

Εντάξει δεν διαφωνώ αλλά οκ, ας κάνουμε μια αναφορά και τέλος, ενώ μπορούμε να λέμε πιο χρήσιμα πράγματα, να βλέπουμε καμία φώτο ή καμιά σύγκριση με άλλες συσκευές σε κάμερα κλπ που έχουν ουσία...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ολοι εσεις ειστε τοσο υψηλου ρισκου χρηστες που δεν αντεχετε χωρις security patches μην τυχον και σας κλεψουν τα κρατικα μυστικα?

Εγω απο ναυαρχιδες τετοιων χρηματων περιμενω το καλυτερο σε αυτο που βγαινουν να κανουν, δηλαδη την καμερα και την ποιοτητα οθονης, ηχειων κλπ. Οταν εκει δεν εισαι κορυφη, τοτε τα αλλα ειναι απλα αστεια.

Δεν το λεω με ειρωνια προς εσας, ομως νομιζω οτι εχουμε χασει το μετρο...μεινατε 2 μηνες χωρις update Και κανετε λες και κρυβετε κανα κρατικο μυστικο.

νομιζω ειναι υπερβολη.

Όταν το κινητο σου βγαζει ενα κοκκινο θαυμαστικο (που οι προγραμματιστες μαλλον δεν το εβαλαν κατα λαθος), και το κινητο αυτο μαλιστα ειναι το latest της εταιριας, τοτε ναι, πρεπει να απαντησει η εκαστοτε εταιρια γιατι το νεο της τηλεφωνο εμφανιζει αυτο το "alert".

 

σωστή υποστήριξη είναι όταν έχεις συσκευή χωρίς προβλήματα και bugs, και σε κάθε καινούργια ενημέρωση δεν δημιουργούνται θέματα και ασυμβατότητες.

Με το σκεπτικο αυτο, αν εχεις μια 100% τελεια συσκευη κατα την αγορα, ειμαστε οκ με το να μη γινει ποτε καμια αναβαθμιση, ουτε feature upgrade ουτε security updates αφου έχεις συσκευή χωρίς προβλήματα και bugs, και σε κάθε (καμια) καινούργια ενημέρωση δεν δημιουργούνται θέματα και ασυμβατότητες (sic).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...