Jump to content

Realme X2 Pro


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανδρέα, οι διπλές gcam (day & night δηλαδή) δείχνουν να παίζουν πολύ καλά και στο Χ3 SuperZoom που έχω.

Πάρα πολύ καλό το αποτέλεσμα και στις βραδυνές.

Να είσαι καλά φίλε.

Κάτι άλλο τώρα.

Δεν υπάρχει τρόπος ώστε όταν ανοίγω τη gcam night, να παίζει κατευθείαν το αντίστοιχο xml;

Τώρα πρέπει κάθε φορά που την ανοίγω να κάνω διπλό tap προκειμένου να επιλέξω το xml που είναι για τις βραδυνές.

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

 

Χαίρομαι που σου έκατσαν καλά.

 

Τι εννοείς νυχτερινό xml? Είτε θα έχεις μια μοναδική με τα κουμπάκια day/night είτε θα βάλεις άλλη για ημερήσια και άλλη για νυχτερινή. Δηλαδή θα έχεις δύο gcam. Σε αυτήν που θα έχεις για night, θα έχεις μόνιμα φορτωμένο το αντίστοιχο xml.

 

Κατά τα άλλα έχω στήσει νεες gcam με πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Όσοι την εχουν δοκιμάσει στο γκρουπ έχουν δει καλό αποτέλεσμα. Θα ενημερώσω όταν τις ανεβάσω public.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου έκατσαν καλά.

 

Τι εννοείς νυχτερινό xml? Είτε θα έχεις μια μοναδική με τα κουμπάκια day/night είτε θα βάλεις άλλη για ημερήσια και άλλη για νυχτερινή. Δηλαδή θα έχεις δύο gcam. Σε αυτήν που θα έχεις για night, θα έχεις μόνιμα φορτωμένο το αντίστοιχο xml.

Καλημέρα.

Αυτό ακριβώς έχω κάνει. Έχω δυο gcam αυτή τη στιγμή στο κινητό.

Η ημερήσια έχει το xml για τις πρωινές.

Στη νυχτερινή gcam όμως, πρέπει να επιλέξω εγώ το xml για τις βραδινές φωτό, γιατί από μόνη της εμφανίζει το xml για τις πρωινές.

Τεσπα, μη σε ζαλίζω. Θα τη βρω την άκρη. Προφανώς κάτι δεν έχω κάνει καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άκυρο Αντρέα. Όπως τα λες είναι.

Απλά όταν κάνω διπλό tap, εκείνο που εμφανίζεται πρώτο, είναι το xml για τις πρωϊνές. Αυτό είναι που με μπέρδεψε.

Ευχαριστώ και πάλι.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αυτό ακριβώς έχω κάνει. Έχω δυο gcam αυτή τη στιγμή στο κινητό.

Η ημερήσια έχει το xml για τις πρωινές.

Στη νυχτερινή gcam όμως, πρέπει να επιλέξω εγώ το xml για τις βραδινές φωτό, γιατί από μόνη της εμφανίζει το xml για τις πρωινές.

Τεσπα, μη σε ζαλίζω. Θα τη βρω την άκρη. Προφανώς κάτι δεν έχω κάνει καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άκυρο Αντρέα. Όπως τα λες είναι.

Απλά όταν κάνω διπλό tap, εκείνο που εμφανίζεται πρώτο, είναι το xml για τις πρωϊνές. Αυτό είναι που με μπέρδεψε.

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Ναι, στο διπλό ταπ εμφανίζει απλά κατα αλφαβητική σειρά τα xml που εχεις αποθηκευμένα στο φάκελο. Όχι το ποιο ειναι φορτωμένο :). Σκεψου οτι μετά την φόρτωση αν θες σβήνεις εντελώς τα xml από το κινητό χωρίς να επηρεάσει τις gcam.

 

Καλημέρα!

 

Υ.Γ. Αυτή που ειναι αποκλειστικά για ημερήσεις δεν έχει κουμπάκι day/night. Μόνο ενα natural εχω προσθέσει για αν τυχον θες πιο ηπια επεξεργασια (πχ πρόσωπα). Μηπως έχεις βάλει εκεί λάθος xml?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά Αντρέα. Κανένα πρόβλημα.

Η καθεμιά έχει το δικό της xml. Η μία το πρωινό και η άλλη το βραδυνό.

Απλά κόλλησα για κάποια στιγμή και νόμιζα ότι κάθε φορά που ανοίγω την εφαρμογή της βραδινής gcam, θα πρέπει να κάνω διπλό tap και να επιλέγω το xml για τις βραδυνές.

Κάτι που φυσικά δεν ισχύει.

Μια φορά το βάζεις και τελειώνεις.

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τελείωσα με το στήσιμο της gcam. Τουλάχιστον από άποψη απόδοσης.

Έστησα δύο νεες που θα βρείτε εδώ https://t.me/hellasmobiles/370154 .

Η μια ειναι για ημερήσιες όσον αφορά το βασικό ή uw/tele/selfie όλες τις συνθήκες. Η άλλη αφορά τις νυχτερινές του βασικού.

 

Στη πρώτη, σε σχέση με προηγούμενη, οι ημερήσιες του βασικού ειναι αρκετά πιο "φωτεινές" και με ορθότερα χρώματα. Επιπλέον ο τηλεφακός έχει σημαντικά καλύτερη λεπτομέρεια (πας άνετα μεχρι 3χ ψηφιακό στο τηλεφακό => συνολικά 6x ζουμ). Η σελφι ειναι μακράν πιο φυσική (έχει δικό του lib patcher).

 

Στη δεύτερη, στις νυχτερινές είναι σημαντικά χαμηλότερος ο θόρυβος ενώ κρατά γρήγορο shutter, χρήσιμο για αποφυγή κουνήματος. Οταν ειναι σκοτάδια (βγαίνουν μαυρες οι φωτογραφίες) θα βάζετε night sight. Εκει κάνει τη νυχτα μέρα. Προσοχη, nigth μονο σε σκοταδια... οταν εχει κάποιο σχετικο φως καλύτερα το hdr+ enhanced.

 

Enjoy! Υπόψιν, όσοι δεν έχετε telegram, θα πρέπει να εγκαταστήσετε την εφαρμογή από το play store.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τελείωσα με το στήσιμο της gcam. Τουλάχιστον από άποψη απόδοσης.

Έστησα δύο νεες που θα βρείτε εδώ https://t.me/hellasmobiles/370154 .

Η μια ειναι για ημερήσιες όσον αφορά το βασικό ή uw/tele/selfie όλες τις συνθήκες. Η άλλη αφορά τις νυχτερινές του βασικού.

 

Στη πρώτη, σε σχέση με προηγούμενη, οι ημερήσιες του βασικού ειναι αρκετά πιο "φωτεινές" και με ορθότερα χρώματα. Επιπλέον ο τηλεφακός έχει σημαντικά καλύτερη λεπτομέρεια (πας άνετα μεχρι 3χ ψηφιακό στο τηλεφακό => συνολικά 6x ζουμ). Η σελφι ειναι μακράν πιο φυσική (έχει δικό του lib patcher).

 

Στη δεύτερη, στις νυχτερινές είναι σημαντικά χαμηλότερος ο θόρυβος ενώ κρατά γρήγορο shutter, χρήσιμο για αποφυγή κουνήματος. Οταν ειναι σκοτάδια θα βάζετε night sight. Εκει κάνει τη νυχτα μέρα.

 

Enjoy! Υπόψιν, όσοι δεν έχετε telegram, θα πρέπει να εγκαταστήσετε την εφαρμογή από το play store.

 

ευχαριστουμε για αλλη μια φορα Αντρεα!

θα τη δοκιμασω στο 6pro

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για αλλη μια φορα Αντρεα!

θα τη δοκιμασω στο 6pro

 

Στειλε ενα screenshot απο τις ρυθμισεις => mod να δω αν εχει ιδιες ταυτοτητες στους φακους. Διαφορετικα θα σου εχει λαθος τις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε ενα screenshot απο τις ρυθμισεις => mod να δω αν εχει ιδιες ταυτοτητες στους φακους. Διαφορετικα θα σου εχει λαθος τις ρυθμισεις.

το βραδυ θα σου στειλω...

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Στειλε ενα screenshot απο τις ρυθμισεις => mod να δω αν εχει ιδιες ταυτοτητες στους φακους. Διαφορετικα θα σου εχει λαθος τις ρυθμισεις.

 

Αντρέα καλημέρα... τί και πού ακριβώς ψαχνω? Είμαι νέος στο android και δεν το κατέχω ακόμα καλά...

Πήγα στο Ρυθμίσεις - πληροφορίες συσκευής αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό με κάμερα...

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα καλημέρα... τί και πού ακριβώς ψαχνω? Είμαι νέος στο android και δεν το κατέχω ακόμα καλά...

Πήγα στο Ρυθμίσεις - πληροφορίες συσκευής αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό με κάμερα...

 

Καλημέρα. Ανοίγεις gcam κανονικά. Σέρνεις απο πάνω να εμφανίσει κάποιες επιλογες. Πατάς το γρανάζι. Έπειτα επιλέγεις Mod Settings και απο εκεί τράβα screenshot ώστε να δω τα System ID κάθε κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ανοίγεις gcam κανονικά. Σέρνεις απο πάνω να εμφανίσει κάποιες επιλογες. Πατάς το γρανάζι. Έπειτα επιλέγεις Mod Settings και απο εκεί τράβα screenshot ώστε να δω τα System ID κάθε κάμερας.

 

Αντρέα καλημέρα! Η μοναδική gcam από τις 4 που έχω ,η οποία έχει mod settings είναι η καινούργια που έφτιαξες για τις ημερήσιες..

Screenshot-2021-03-09-00-00-01-40.jpg

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα καλημέρα! Η μοναδική gcam από τις 4 που έχω ,η οποία έχει mod settings είναι η καινούργια που έφτιαξες για τις ημερήσιες..

Screenshot-2021-03-09-00-00-01-40.jpg

 

Καλημέρα. Ναι, σε αυτήν αναφερομουν.

 

Οι 0.6, 1.0 και 2.1 φαίνονται ως επιλογές στο viewfinder? Αντιστοιχούν στις κάμερες του κινητού ultrawide, main και tele?

 

Βασικά έλα καλύτερα στο telegram να μην βγάζουμε off topic το thread.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα μια βοήθεια.

Πήρα το oppo find x2 lite.

Έχει τον Sony 586 για βασικό πίσω αισθητήρα.

Μήπως έχεις υπόψιν σου καμιά σχετική gcam;

Αν θέλεις στείλε και pm η έστω και εδώ μια και δεν νομίζω να έχουν πολλοί το συγκεκριμένο μοντέλο για να ανοίξω δικό του νήμα.

Πάντως η κάμερα του κάνει αρκετά καλή δουλειά.

 

Στάλθηκε από το CPH2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα, νομίζω το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο.

Εξαιρετικό το αποτέλεσμα, καλύτερο από τις προηγούμενες gcam που κι αυτές ήταν σε πολυ καλό επίπεδο και σε ευχαριστώ που τις μοιραστηκες μαζί μας.

Έκανα ένα τεστακι στις βραδυνές.

Πολύ καλύτερες και έχουν περιορίσει αυτή την κιτρινιλα που συνήθως κάνει την εμφάνισή της στον φωτισμό του δρόμου.

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

hdr+ enhanced (προηγούμενη gcam)

52c1203d48608c74fb2a5badd9ee8497.jpg

 

hdr+ enhanced (τελευταία gcam)

1ecaea03c0114f99296502b3cb56549f.jpg

 

night mode (προηγούμενη gcam)

b3cfb310a9cb6718918cab9f1b619d4b.jpg

 

night mode (τελευταία gcam)

23984ec518c7832dee0575a8eeab0c03.jpg

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό, αν μπορείς να το πεις έτσι, που βλέπω εγώ με την τελευταία gcam, είναι το φως του προβολέα που πέφτει στη διώροφη κατοικία στα δεξιά.

Με την προηγούμενη gcam, ήταν πιο γλυκός ο φωτισμός.

Με την τελευταία, αντανακλά πάνω στον τοίχο σαν να πέφτει σε καθρέφτη.

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα μια βοήθεια.

Πήρα το oppo find x2 lite.

Έχει τον Sony 586 για βασικό πίσω αισθητήρα.

Μήπως έχεις υπόψιν σου καμιά σχετική gcam;

Αν θέλεις στείλε και pm η έστω και εδώ μια και δεν νομίζω να έχουν πολλοί το συγκεκριμένο μοντέλο για να ανοίξω δικό του νήμα.

Πάντως η κάμερα του κάνει αρκετά καλή δουλειά.

 

Στάλθηκε από το CPH2005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω στήσει αρκετές για αυτόν τον αισθητηρα αλλά στην ουσία έχω καταλήξει στον εξής βασικό διαχωρισμό: ενα στήσιμο για κινητά που έχουν ois και ένα για κινητά που δεν έχουν.

 

Αν έχεις telegram μπες εδώ και το συζητάμε μέσα ποια να βάλεις https://t.me/hellasmobiles

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μόνο αρνητικό, αν μπορείς να το πεις έτσι, που βλέπω εγώ με την τελευταία gcam, είναι το φως του προβολέα που πέφτει στη διώροφη κατοικία στα δεξιά.

Με την προηγούμενη gcam, ήταν πιο γλυκός ο φωτισμός.

Με την τελευταία, αντανακλά πάνω στον τοίχο σαν να πέφτει σε καθρέφτη.

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

 

Έχει κάψει λίγο περισσότερα highlights. Αλλα δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστή η σύγκριση αφού στην άλλη είχε σύννεφα (αντανακλούν φως) και προβολέα ανοιχτό στο διπλανό κτήριο. Οπότε ίσως η παλαιότερη να είχε χαμηλότερη έκθεση λόγω της υψηλότερης φωτεινότητα του κάδρου (λογικα την έβγαλες με διαφορά κάποια λεπτά; )

 

Από την άλλη δεν αποκλείω να χάνει σε dr. Αλλα συνολικά αν δείς έχει λιγότερο θόρυβο η νεα χωρίς να χάνει σε λεπτομερία. (κοιταω τις hdr+ enhanced)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι καλύτερη η νέα. Δεν το συζητάω.

Τις έβγαλα με αρκετή ώρα διάφορα. Ίσως και καμία ώρα.

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι καλύτερη η νέα. Δεν το συζητάω.

Τις έβγαλα με αρκετή ώρα διάφορα. Ίσως και καμία ώρα.

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση ο θόρυβος που εχει η night. Και σε μένα ανεβάζει αλλά όχι τόσο πολύ... διαφορά σε βαθμό που θα με κανε να αναρωτηθώ μήπως φόρτωσες λάθος xml (πράγμα που λογικά δεν ισχύει αφού το hdr+ τα πήγε εξαιρετικά).

 

Βέβαια οι συνθήκες εδώ δεν ηταν για night sight. Είχε επαρκή φωτισμό. Ενδεχομένως να μην είχες και καλό κράτημα (οπότε να ανεβασε το shutter speed).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

C36 για να δουμε!! da4550c16b2e51b94fcf45cf000bba47.jpg

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα, πέρα για πέρα σταθερό ήταν γιατί το είχα ακουμπήσει στη ζαρντινιέρα.

Μην ξεχνάς όμως ότι μιλάμε για διαφορετικά κινητά.

Το Χ3 SuperZoom έχω, απλά δανειζομσι τις gcam σου γιατί μοιραζόμαστε τον ίδιο κύριο φακό.

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα, πέρα για πέρα σταθερό ήταν γιατί το είχα ακουμπήσει στη ζαρντινιέρα.

Μην ξεχνάς όμως ότι μιλάμε για διαφορετικά κινητά.

Το Χ3 SuperZoom έχω, απλά δανειζομσι τις gcam σου γιατί μοιραζόμαστε τον ίδιο κύριο φακό.

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

 

Εφόσον έχουν δυο συσκευές ίδιο αισθητήρα και έλλειψη OIS, εαν δουλεύει και δεν κρασάρει, κατά 99% οι διαφορές περιορίζονται σε saturation/sharpening όπου στη μια μπορεί να θέλει υψηλότερες/χαμηλότερες τιμές για ίδιο αποτέλεσμα.

 

Τέλος πάντων, από περιέργεια θα ξανα δω το night sight σε νορμάλ φωτισμό (το έχω στήσει τεστάροντας κυρίως πιο σκοτάδια). Ειναι και αυτό το lock down που δεν επιτρέπει να βγούμε μια σωστή νυχτερινή φωτοβόλτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

C36 για να δουμε!! da4550c16b2e51b94fcf45cf000bba47.jpg

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στις λεπτομέριες τι γράφει; Λογικά security patch πρέπει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχουν δυο συσκευές ίδιο αισθητήρα και έλλειψη OIS, εαν δουλεύει και δεν κρασάρει, κατά 99% οι διαφορές περιορίζονται σε saturation/sharpening όπου στη μια μπορεί να θέλει υψηλότερες/χαμηλότερες τιμές για ίδιο αποτέλεσμα.

 

Τέλος πάντων, από περιέργεια θα ξανα δω το night sight σε νορμάλ φωτισμό (το έχω στήσει τεστάροντας κυρίως πιο σκοτάδια). Ειναι και αυτό το lock down που δεν επιτρέπει να βγούμε μια σωστή νυχτερινή φωτοβόλτα.

Το Χ3 νομίζω έχει ois.

Με κάθε επιφύλαξη βέβαια.

 

 

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το Χ3 νομίζω έχει ois.

Με κάθε επιφύλαξη βέβαια.

 

 

 

Εστάλη από το Realme X3 SuperZoom

 

Στο βασικο φακό οχι. Αλλά ακόμα και αν ειχε, μόνο καλό θα έκανε.

Link to comment
Share on other sites

C36 για να δουμε!! da4550c16b2e51b94fcf45cf000bba47.jpg

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αναφέρουν θέμα με τον ήχο μπορεί να είναι και false alarm από τους Ινδούς users. Δεν ξέρω αν ισχύει μακάρι όχι και όλα να είναι καλά από θέμα smoothness, κάμερας και μπαταρίας.

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρουν θέμα με τον ήχο μπορεί να είναι και false alarm από τους Ινδούς users. Δεν ξέρω αν ισχύει μακάρι όχι και όλα να είναι καλά από θέμα smoothness, κάμερας και μπαταρίας.

 

Εγώ θέμα με τον ήχο είχα και με τη C35.... γενικώς μου φαίνεται λίγο χαμηλός σε σχέση με παλιά... η stock κάμερα σαν να χάλασε λίγο τη μέρα... κατα τα άλλα smoothness k μπαταρία τούμπανο...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Realme X2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...