Jump to content

Realme X2 Pro


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

 

Πήρα το κινητό σε cn version. Του έβαλα play store, δουλεύει μια χαρά αλλά σκεφτόμουν αν υπάρχει κάποια "globalized" rom. Δηλαδή σαν τις miui based για τα xiaomi που βγάζει η ευρωπαϊκή κοινότητα.

 

Δεν ρωτάω για global γιατί από ότι διαβάζω έχει θεματακια η εγκατάσταση. Αν και μάλλον θα σβήσω με adb τις 5-6 κινεζικες εφαρμογές που έχει και τέλος .

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμιά νεότερη ενημέρωση για το πότε θα έρθουν τα realmeui 2.0 + Android 11;

 

Για Δεκέμβρη γράφανε και φθάσαμε στα μέσα Γενάρη.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμιά νεότερη ενημέρωση για το πότε θα έρθουν τα realmeui 2.0 + Android 11;

 

Για Δεκέμβρη γράφανε και φθάσαμε στα μέσα Γενάρη.

 

Φεβρουαριο η Μαρτιο. Early access πηραν μονο οι "εκλεκτοι¨Ινδοι

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μετά τις φωνές που διαβάζω για πολύ lag στην έκδοση του Δεκεμβρίου, δεν έχω προχωρήσει κ είμαι με C.33. Έχετε παρατηρήσει μείωση απόδοσης με την C.34?
~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μετά τις φωνές που διαβάζω για πολύ lag στην έκδοση του Δεκεμβρίου, δεν έχω προχωρήσει κ είμαι με C.33. Έχετε παρατηρήσει μείωση απόδοσης με την C.34?

Ότι έχει λίγο έχει... αλλά όχι κάτι τόσο σοβαρό...

Εμένα με την C34 έχει βελτιωθεί πολύ η μπαταρία...!!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει λίγο έχει... αλλά όχι κάτι τόσο σοβαρό...

Εμένα με την C34 έχει βελτιωθεί πολύ η μπαταρία...!!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Να το τολμήσω το βήμα για την αναβάθμιση?

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Να το τολμήσω το βήμα για την αναβάθμιση?

 

Ναι... άφοβα... εξάλλου σε λίγο θα πρέπει να έρθει νέα αναβάθμιση... οποία και αν είναι αυτή...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Eγω που εχω την C.34 αλλαξα το framerate απο αυτοματο σε 60 fps και νομιζω οτι διορθωθηκε το προβλημα με lag
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα lag....lag που ρε παιδια ?

....εγω το εχω καρφωμενο στα 90hz!

Το κινητο μετα απο 8 μηνες χρησης, πεταει!

 

Ειδικα αυτο το gps, παναγια μου! Lockαρει πιο γρηγορα απο F22 Raptor σε dogfight!

Edited by Sebastian13
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιας και ετοιμαζω ενα xml, έχει κανείς όρεξη να βοηθήσει με συγκριτικά δείγματα στοκ vs τη gcam που στηνω; Θα με βοηθησει να την τεσταρω πως πάει σε διάφορες συνθηκες.

 

Με σιγουρια βέβαια μπορώ να πω ότι ultrawide και selfie ανεβήκαν κατακόρυφα. Ο βασικός φακός ειναι ο προβληματισμός μου. Στο βασικό εχω προσανατολιστεί περισσότερο προς χαμηλότερο φωτισμό (indoor και νυχτερινα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα lag....lag που ρε παιδια ?

....εγω το εχω καρφωμενο στα 90hz!

Το κινητο μετα απο 8 μηνες χρησης, πεταει!

 

Ειδικα αυτο το gps, παναγια μου! Lockαρει πιο γρηγορα απο F22 Raptor σε dogfight!

 

Mate με ποια OS version είσαι? C34?

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Mate με ποια OS version είσαι? C34?

 

Την τελευταια, C34!

 

Stock VS Gcam - Night

 

gcam https://postimg.cc/G9x5PcJV

stock https://postimg.cc/YLMQqBvm

Edited by Sebastian13
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ορίστε δύο xml που έστησα (ακόμα τα δουλεύω βεβαια).

 

Σε αυτά λειτουργούν όλοι οι φακοί ενώ έχω προσέξει και την σέλφι (έχει χωριστές ρυθμίσεις). Ουσιαστικά στα δύο xml ειναι ίδιοι όλοι οι φακοί εκτός από τον βασικό όπου το ενα xml ειναι καλύτερο για μέρα και το άλλο για νύχτα. Ειδικά το νυχτερινό έχω προσπαθήσει να τσιμπήσω προς τα πάνω το shutter speed (λέω προσπαθήσει γιατί ειναι συνδιασμός αρκετών ρυθμίσεων)

 

Στον ultrawide και σέλφι βοηθάει πάρα πολύ η gcam. Στο βασικό ίσως περισσότερο για τη μερα (ημερήσιο xml) ή πρόσωπα (ημερήσιο ή νυχτερινό αναλόγως φωτισμού) . Τη νύχτα το night mode της στοκ, αν εξαιρέσουμε το κορεσμό χρωμάτων, δεν έχει τόσο ανάγκη από gcam. Στη gcam να βαράτε πάντα με hdr+ enhanced... αποφεύγετε το night της gcam μιας και έχει ρισκο για κούνημα (εκτός αν ειναι σκοτάδια)

 

Κλασσικά εστιάζω στην ευκολία λήψης και φυσιολογικές συνθήκες. Δεν έχω ασχοληθεί τοσο με μαύρα σκοτάδια ή χέρια χειρουργού... :)

 

Εδώ έχω τα αρχεία και οδηγό:

https://t.me/hellasmobiles/353891

 

Θα χρειαστείτε την εφαρμογή telegram από το play store. Ακόμα ειμαι σε στήσιμο οπότε θα με βοηθούσατε όσοι κάνετε συγκριτικά με στοκ. Μιλάω πάντα για νορμαλ φωτογραφίες (έστω μπαλκονάτι προς φωτισμένο δρόμο).

 

Υ.Γ. Έχω στήσει και μια αποκλειστικά για πρόσωπα αλλά προσπαθώ να την αποφύγω μιας και δεν δουλευουν ultrawide/tele.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ δεν έχω ιδέα από στήσιμο. Αλλά μπράβο σου. Σε ευχαριστώ πολύ που μοιράζεσαι την προσπάθειά σου με εμάς!

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστουμε πολύ φίλε! Άξιος! Μπράβο . Δυστυχώς κ εγω δεν έχω ιδέα από στήσιμο αλλά τέτοιες κινήσεις σίγουρα πρέπει να επιβραβεύονται και να υποστηρίζονται.
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ δεν έχω ιδέα από στήσιμο. Αλλά μπράβο σου. Σε ευχαριστώ πολύ που μοιράζεσαι την προσπάθειά σου με εμάς!

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σ'ευχαριστουμε πολύ φίλε! Άξιος! Μπράβο . Δυστυχώς κ εγω δεν έχω ιδέα από στήσιμο αλλά τέτοιες κινήσεις σίγουρα πρέπει να επιβραβεύονται και να υποστηρίζονται.

 

Σας ευχαριστώ παιδιά :) . Αξιος δεν ξερω, αλλα γιατι να μην μοιραστώ τη χαρά μου μαζι σας; Δεν λεω οτι ειναι άριστες, αλλα μπορει κάποιους απο εσάς να σας βολέψουν. Εχω οδηγίες αναλυτικα για το πως θα τις περάσετε. Ειναι πολυ πιο εύκολο από οτι δειχνει ;)

 

Λοιπόν, στήνω νεα gcam που με το πάτημα ενός κουμπιού γίνεται optimized για μέρα ή νυχτά ενώ δουλεύουν και όλοι οι φακοί. Επιπλέον βελτίωσα και την απόδοση στις νυχτερινές. Νομιζω πως όταν τελειώσω δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω τη στοκ (εκτός από βιντεο) :D

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και δύο πρώτα δείγματα με τη νεα Gcam που στηνω. Τονιζω ότι θα ειναι μια για όλες τις συνθηκες :happy:

 

50866262707_da1957a136_z.jpgIMG_20210123_031140 by Andreas L., on Flickr

 

50866172421_d16e9d6301_z.jpg2021-01-23_01-36-37 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και δύο πρώτα δείγματα με τη νεα Gcam που στηνω. Τονιζω ότι θα ειναι μια για όλες τις συνθηκες :happy:

 

50866262707_da1957a136_z.jpgIMG_20210123_031140 by Andreas L., on Flickr

 

50866172421_d16e9d6301_z.jpg2021-01-23_01-36-37 by Andreas L., on Flickr

 

Πολύ καλό balance και λεπτομέρειες σε σχέση με την εργοστασιακή κάμερα!

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να μην έχουμε πάρει αυτό το μήνα ενημέρωση... πάμε φουλ για Realme UI 2.0 όταν έρθει!!!! τι λέτε?

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι. Αυτό θα συμβεί

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι. Αυτό θα συμβεί

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα θέλαμε πολύ!!!

Μόλις έσκασε το patch...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου... αλλά με την C35 έχει γίνει πολύ πιο smooth το τηλέφωνο... σε όλα!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε Ota ή το κατεβάσατε? Υπάρχει λινκ?

 

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

OTA μου ήρθε... αλλά σίγουρα το έχει βγάλει η Realme στο site της

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα δεν ήρθε ακόμη.

Πείτε μου ότι διορθώθηκε το lag στο ξεκλείδωμα.

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ lag στο ξεκλείδωμα δεν είχα ποτέ... όπως έγραψα και πιο πάνω... το κινητό έχει γίνει πλέον φοβερά smooth...

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Realme X2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...