Jump to content

Realme X2 Pro


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, βγήκε σήμερα νέα έκδοση (278.xxx.xxx) για το FB γιατί είχαμε και απο εκει HEAVY battery drain και στο Play Store γινόταν μάχη απο σχόλια απο Huawei, Samsung, you named χρήστες που είχαν ακριβως το ίδιο θέμα. Ειχα αναγκαστεί και είχα βάλει το App σε Προσωρινό Πάγωμα απο τις επιλογές της μπαταρίας μιας και ήταν στο 88% background usage :blink::blink::blink::wacko::wacko:

 

Mετά το σημερινό update έπεσε στο 54%. Still heavy αλλα αισθητά καλύτερα. Οχι οτι η c.28 δεν έχει θέμα. Ελεος με τους devs, βλεπεις οτι η c.27 είναι μια χαρά απο battery, τι διαολο την πειράζεις? :mad:

 

Anyway ελπίζω να έδωσα ενα small workaround ;)

Edited by nyor
~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως η εκδοση του fb που μου εκανε προβλημα και που ακομα και τωρα που ξεναελεγξα υπαρχει στο playstore ειναι η 277.0.0.41.126 με ημερομηνια 29 Ιουνιου
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως η εκδοση του fb που μου εκανε προβλημα και που ακομα και τωρα που ξεναελεγξα υπαρχει στο playstore ειναι η 277.0.0.41.126 με ημερομηνια 29 Ιουνιου

 

Η 278.0.0.51.119 βγήκε σήμερα το πρωί. Λανθασμένα έγραψα 248, typo error. Είχε προηγηθεί Messenger και What'sapp update, επίσης σήμερα.

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Η 278.0.0.51.119 βγήκε σήμερα το πρωί. Λανθασμένα έγραψα 248, typo error. Είχε προηγηθεί Messenger και What'sapp update, επίσης σήμερα.

 

Την δοκιμασα και την κρατησα μολις μιση μερα.

Ξανα τα ιδια με πριν. Η συσκευη ηταν ζεστη σε κατασταση αδρανειας και το battery drain πηγαινε συννεφο.

Το παραδοξο εινια οτι η αδερφη μου με poco f1 και την ιδια εκδοσης δεν ειχε καποιο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχει να κανει κατι με το lancher... ? Eγω απο την αλλη χρησιμοποιω τον Nova prime.

Αυτό παίζει γιατί έχω τον εργοστασιακό. Αλλα ιδανικά δεν θα ήθελα να μπω σε διαδικασίες με άλλους launchers. Ξέρεις αν μπορώ να περάσω το προηγούμενο firmware;

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

g angelo

αν η συσκευή είναι ζεστή, σε κατάσταση αδράνειας, το πιο πιθανόν, κόλλησε μια εφαρμογή, έλεγξε τις ενημερώσεις των τελευταίων ημερών.

Αν δεν φτιάξει, πρέπει factory reset.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

chryant

Δεν νομίζω, ότι μέσα από το μενού της συσκευής, να μπορέσεις να κάνεις downgrade, και δεν ξέρω να υπάρχει flash tool για συσκευές realme.

((Υπάρχει ένα msm tool, που εγώ δεν μπόρεσα να χρησιμοποιήσω, και δεν συνιστώ.)).,( Ρίξε μια ματιά στο xda, μήπως έχουν κάτι..).

Link to comment
Share on other sites

Απο την καταναλωση των εφαρμογων βλεπω το fb στο θεο παρολο που δεν το κανω χρηση.

Μετα απο απεγκατασταση η συσκευη σταματαει να ειναι ζεστη και ολα καλα.

Προφανως και κατι φταιει με fb.

Το ιδιο συμβαινει και με την τελευταια εκδοση fb και με την προηγουμενη.

Οποτε για την ωρα fb lite.

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.glgjing.stark

 

Έλεγξε την θερμοκρασία της cpu,, η ,, με παρόμοια εφαρμογή..

Παλιά έμπαινα στο fb , μέσω του chrome,, δηλαδή άνοιγα τον chrome, πληκτρολογήστε Facebook, και το δείχνει,, περισσότερο για οικονομία στην μπαταρία,, γιατί διάβαζα για μεγάλη κατανάλωση ενέργειας από fb..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κανένα χρήσιμο magisk module για την συσκευή μας; Ρούταρα για την "μαμά" εγγραφή κλήσεων και ψάχνω και τίποτα άλλο.

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

YouTube vanced

https://magiskroot.net/youtube-vanced-apk-magisk-module/

 

Αυτό

 

"Downloads For Magisk Module:

Note:- Download the Magisk Module According to the Device CPU Architecture

 

Arm64/Arm/x86/x86_64 | White/Dark – Download

Arm64/Arm/x86/x86_64 | White/Black – Download "

Έχω το white/Dark, (μην κατεβάζεις APK, αλλά το module), κόβει αρκετές διαφημίσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://adaway.org/

 

Για τις διαφημίσεις, αφού το έχεις root.

Link to comment
Share on other sites

YouTube vanced

 

https://magiskroot.net/youtube-vanced-apk-magisk-module/

 

 

 

Αυτό

 

 

 

"Downloads For Magisk Module:

 

Note:- Download the Magisk Module According to the Device CPU Architecture

 

 

 

Arm64/Arm/x86/x86_64 | White/Dark – Download

 

Arm64/Arm/x86/x86_64 | White/Black – Download "

 

Έχω το white/Dark, (μην κατεβάζεις APK, αλλά το module), κόβει αρκετές διαφημίσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://adaway.org/

 

 

 

Για τις διαφημίσεις, αφού το έχεις root.

Ευχαριστώ. Adaway είχα βάλει, ξέχασα να το αναφέρω.

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και η 278 version απο FB εχει ΤΡΕΛΟ τελικά, battery drain (77-82%) :blink::wacko::mad: Απεγκατάσταση και FB Lite και πλέον ειναι σε 11-15% Usage. Απαραδεκτοι εκεί στο Pao Alto. Το κραξιμο και απο αλλους χρήστες αλλων κατασκευαστών, πάει σύννεφο. Edited by nyor
~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κανένα χρήσιμο magisk module για την συσκευή μας; Ρούταρα για την "μαμά" εγγραφή κλήσεων και ψάχνω και τίποτα άλλο.

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να συμπληρώσω και κάτι ακόμη. Magisk module που δίνει πρόσβαση σε gcam σε όλες τις κάμερες.

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

 

Απο φωτογραφίες πως τα παει, βγάζει νυχτερινές;

 

Τα θέματα με το battery drain που διαβάζω παράπονα τι παίζει;

 

Αξίζει στα 330 ευρώ ;

Link to comment
Share on other sites

Το battery drain είναι από το fb app κυρίως.. Εμάς με τα p30 pro μας πέθανε.. Τρελή κατανάλωση.. Θερμοκρασία που ο kirin δεν ξέρει τι θα πει ζέστη.. Μένουν όλα ανοιχτά, μεγάφωνα, κάμερα κτλ.. Ασε που κάπου δείχνει να έφαγε 7 gb σε data κάπου έστελνε δεν ξέρω και εγώ τι.. Μόλις τραβούσες φώτο σε night mode κρασαρε η κάμερα.. Την ξελωσαμε οι περισσότεροι και το κινητό δουλεύει ρολόι. Η μπαταρία βράχος.. Θερμοκρασίες μηδέν..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

 

Απο φωτογραφίες πως τα παει, βγάζει νυχτερινές;

 

Τα θέματα με το battery drain που διαβάζω παράπονα τι παίζει;

 

Αξίζει στα 330 ευρώ ;

 

Σε αυτά τα λεφτά το παίρνεις χθες... χωρίς δεύτερη σκέψη και λες και ευχαριστώ!!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικά;

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικά;

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ανταλλακτικά όπως?

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ειμαι εδώ και κάποιες μέρες με το x2 pro. Αρχικά με ξένισε αρκετά το λογισμικό (θυμήθηκα εποχές που πρωτοείδα miui...) και ξενέρωσα με stock camera. Αλλα τώρα συνειδητοποιώ ότι έκανα λάθος στην αρχική γνώμη.

 

Πέραν οτι το λογισμικό έχει αρκετά καλή παραμετροποίηση να πω πως και η στοκ κάμερα ειναι πολύ καλή εαν τραβάς με night mode. Οπότε όσοι τυχον δεν το εχετε δουλέψει, δείτε λίγο τα παρακάτω δείγματα vs μια gcam που έστησα. Νιώθω ηλίθιος που πρώτα έστησα τη gcam και μετά δοκίμασα το night της stock:lol:

 

Πρωτα gcam hdr+ enhanced (default shutter, 7 frames) μετα stock night.

 

50115327192_285a8cf989_z.jpgIMG_20200714_221816_tigr by Andreas L., on Flickr

 

50114527388_9a979f7d9b_z.jpgIMG20200714230745 by Andreas L., on Flickr

 

50114528573_93773f23a2_z.jpgIMG_20200714_224310_tigr by Andreas L., on Flickr

 

50115096711_1c9e868317_z.jpgIMG20200714230406 by Andreas L., on Flickr

 

50114526813_0179c02269_z.jpgIMG_20200714_230944_tigr by Andreas L., on Flickr

 

​​​​​​​50115326742_aef813df8d_z.jpgIMG20200714230933 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι η στοκ αλλα τα χρώματα ειναι καπως τονισμενα και η ισορροπια λευκου προς το θερμό. Μαλλον με gcam θα πηγαινα εγω
Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι η στοκ αλλα τα χρώματα ειναι καπως τονισμενα και η ισορροπια λευκου προς το θερμό. Μαλλον με gcam θα πηγαινα εγω

 

Όντως έχει υψηλό κορεσμό. Το wb όμως δεν είναι απαραίτητα χειρότερο. Για παράδειγμα, στην Indoor και την εξωτερική που δειχνει το μαγαζί νερόμυλο ήταν πιο σωστό. Το προβλημα ηταν καθαρά ο κορεσμός. Βέβαια με κανα δυο άλλες gcam που δοκίμασα έφτιαχνε αρκετά το wb της gcam αλλά έχανε σε άλλα πράγματα όσο και αν το σκαλισα (λείπει μια ρύθμιση που είχε η tr που βοηθά αρκετά).

 

Γενικά, αυτό που είδα από το χθεσινό συγκριτικο, έχει πολύ καλύτερο DR και χαμηλότερο θόρυβο χωρίς να χάνει σε λεπτομέρια (τουλάχιστον όχι αισθητά). Ίσως σε δύσκολα τοπία να βάζω stock night και σε πρόσωπα gcam. Αυτό βασικά που ήθελα να πω είναι ότι βγήκε πολύ καλύτερη από την αρχική μου εντύπωση (η αυτόματη είναι πέταμα αλλά night είναι πολύ καλό).

 

Από την αλλη, εκεί που είδα χαοτική διαφορά υπέρ της gcam είναι στον ultrawide. Μέρα νύχτα καλύτερη η gcam. Χρειάζεται όμως ρουτ για όποιον ενδιαφέρεται.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ανταλλακτικά όπως?
Το πίσω καπάκι μου έχει σπάσει και το πλαίσιο πλάγια δεξιά μου έχει φύγει το μαύρο χρώμα

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

 

Απο φωτογραφίες πως τα παει, βγάζει νυχτερινές;

 

Τα θέματα με το battery drain που διαβάζω παράπονα τι παίζει;

 

Αξίζει στα 330 ευρώ ;

 

Πολυ καλές!

Οσο για τις βραδυνές, θα περασεις την GCAM και θα εισαι σε πολυ καλο επιπεδο. Σε σχεση με το Galaxy S7 που το συγκρίνω στις βραδινές, σκάλες επάνω!

 

Εγω battery drain δεν εχω... κραταει σα σκυλι! ...και φορτιζει σα να χει νέφτι στο κωλο!

Edited by Sebastian13
Link to comment
Share on other sites

Το πίσω καπάκι μου έχει σπάσει και το πλαίσιο πλάγια δεξιά μου έχει φύγει το μαύρο χρώμα

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επίσημος εισαγωγέας είναι η Smart4All κάνε τους ένα τηλ, σίγουρα θα ξέρουν:

 

https://smart4all.com.gr/

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Realme X2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...