Jump to content

Realme X2 Pro


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.σκεφτομαι και εγω να το χτυπησω βρεθηκα αρκετεσ φορε κοντα στο να το παρω αλλα κατι με κραταγε.αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι ο ηχος μιας και ακουω μουσικη και θελω γενικα να εχει ενταση το ηχειο για να ακουω το τηλ αλλα και οταν ειμαι στο youtube.ημουν στο op 7t και σε αυτο επελεξα το 7τ αλλα σε αυτο τον τομεα δεν εμεινα ευχαριστημενος.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.σκεφτομαι και εγω να το χτυπησω βρεθηκα αρκετεσ φορε κοντα στο να το παρω αλλα κατι με κραταγε.αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι ο ηχος μιας και ακουω μουσικη και θελω γενικα να εχει ενταση το ηχειο για να ακουω το τηλ αλλα και οταν ειμαι στο youtube.ημουν στο op 7t και σε αυτο επελεξα το 7τ αλλα σε αυτο τον τομεα δεν εμεινα ευχαριστημενος.
Πολύ δυνατό ηχείο. Θα το ευχαριστηθείς φίλε μου. Από ένταση με έχει ενθουσιάσει

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό ηχείο. Θα το ευχαριστηθείς φίλε μου. Από ένταση με έχει ενθουσιάσει

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε από κάμερες τι λέει;μερα και νύχτα ..επίσης έχει ασύρματη φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο amazon αγορά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Η Realme δεν στέλνει κατευθείαν στην Ελλάδα αλλά από Amazon Γερμανίας, Ιταλίας η Ισπανίας έρχεται καί έχεις διπλή εγγύηση της Amazon και της realme. Η συσκευή θα αρχίσει να πωλείται καί επίσημα στην Ελλάδα μίας καί την έχει πάρει Ελληνική αντιπροσωπεία. Τι τιμές θα έχει πάντως δεν ξέρουμε ακόμα. Η συσκευή είναι κορυφαία σε ολα, δεν έχει τίποτα αρνητικό!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε από κάμερες τι λέει;μερα και νύχτα ..επίσης έχει ασύρματη φόρτιση;
Η κάμερα είναι αρκετά ικανοποιητική. Εγώ ερχόμενος από Samsung Galaxy S7 edge είμαι αρκετά καλύτερα. Και με Gcam για νυχτερινό τοπίο σούπερ. Ασύρματη φόρτιση δεν έχει.

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ είχα καταλήξει σε αγορά του για να αντικαταστήσω το (γερασμένο πλέον αλλά ακόμα "αξιόμαχο" και ιδίως ΠΛΗΡΕΣ) LG V10 μου διάβασα πιο πάνω ότι δεν έχει FM radio (deal breaker για μένα) και ούτε ασύρματη φόρτιση (καλά, αυτή δεν με καίει και πολύ). Κρίμα... :(

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας στην παρέα προερχόμενος απο Mi9T PRO...τα συναισθήματα ανάμεικτα:wacko:

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας στην παρέα προερχόμενος απο Mi9T PRO...τα συναισθήματα ανάμεικτα:wacko:

 

Κάθε πρόταση για tempered glass δεκτή:worry:

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά από μία βδομάδα χρήση το κινητό δεν κολλάει ούτε για πλάκα με εναλλαγές σε όλα τα social media apps συνεχώς (whatsapp, viber, FB, messenger, telegram, instagram, discord, gmail και reddit), chrome με 10+ tabs ανοιχτά . Τέσταρα και το PPSSPP με ένα παιχνιδάκι και ρυθμίσεις ανεβασμένες που γονάτιζαν τον snapdragon 820 που είχα και δε χάνει frame.

 

Μπαταρία δε μπορώ να πω με ακρίβεια SOT γιατί του δίνω μικροφορτίσεις (σε 10' έχει δώσει 30-40%) και δεν το αφήνω να πέσει κάτω από 30%. Με dual sim, δεδομένα ανοιχτά και όλα τα apps που ανέφερα πιο πάνω +κάποια που τα άφησα να τρέχουν στο background και εννοείται στα 90hz μου βγάζει ένα 4-5ωρο όπως τα υπολογίζω όμως.

 

Κάμερα πολύ καλή, αν και όχι τέλεια, με τις default ρυθμίσεις βγάζει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες στην καθημερινότητα. Με το που ζουμάρεις x2 εναλλάσσει στον telephoto αμέσως χωρίς καθυστέρηση. Ο ευρυγώνιος δεν είναι για φωτογραφίες χωρίς πολύ φως αλλά την ημέρα σε εξωτερικούς χώρους την κάνει τη δουλειά. Με εντυπωσίασε το 4Κ video στα 60fps και η σταθεροποίηση της εικόνας που έχει. Αχρήστεψε μια action cam που έχω ακριβώς γι αυτό το λόγο. Selfie cam δεν πολυχρησιμοποιώ αλλά κι αυτή καλή μου φάνηκε. Έχει αρκετές ρυθμίσεις η κάμερα γενικά για πιο γνώστες.

 

Τα δύο ηχέια του μέτρια αλλά καλύτερα από το μονό που έχουν τα περισσότερα ακόμα. Μεγάλο ατού το ότι έχει και headphone jack τη στιγμή που όλοι την κόβουν. Το fingerprint σφαιράτο αλλά όπως όλα, θέλει να κάνεις προσεκτικά το register των δαχτύλων από όλες τις πιθανές γωνίες που μπορεί να το πατήσεις.

 

Το λογισμικό (color OS) είναι ικανοποιητικό. Τα 90hz της οθόνης νομίζω δε χρειάζεται να πω πόσο πιο smooth το κάνει να τσουλάει. Έχει κάποιες επιλογές παραμετροποίησης, όπως gestures, smart sidebar και εναλλαγή των navigation κουμπιών. Του έβαλα nova launcher, έκανα και restore τα apps από google και ήταν το κινητό έτοιμο για χρήση σε λίγη ώρα.

 

Στα αρνητικά τώρα. Αρχικά δεν έχει notification led και πρέπει να ψάξεις app για να στο υποκαταστήσει η amoled. Επίσης υπάρχουν μικροbugs στο λογισμικό τα οποία ψιλοεκνευρίζουν αλλά θέλω να πιστεύω θα εξαλειφθούν σε επερχόμενο update (πχ δε κρατάει τις ρυθμίσεις στην κάμερα, δε κρατάει τις ταχύτητες animation στα developer settings κλπ). Ενώ είναι L1 widevine η συσκευή και παίζει από το Netflix HD περιεχόμενο, αυτό δεν περιλαμβάνει και HDR.

Χοντρό αρνητικό για μένα είναι η επιλογή της εταιρείας να απενεργοποιεί το fingerprint και να κατεβάζει τη συσκευή σε widevine L3 από L1 σε περίπτωση που ξεκλειδώσεις τον bootloader. Εάν θέλεις να κάνεις root δηλαδή ή μελλοντικά να περάσεις άλλη ΡΟΜ πρέπει να τα θυσιάσεις αυτά. Δε γνωρίζω αν έχει πρόθεση η oppo να το αλλάξει αυτό ή αν γίνεται να το αλλάξει γενικότερα.

 

Τέλος να απαντήσω και στον φίλο που ρώτησε, εάν έχεις επιχειρήση και μπορείς να αγοράσεις κινητά, λάπτοπς, τάμπλετς χωρίς ΦΠΑ, μπορείς να ενεργοποιήσεις (εσύ ή ο λογιστής σου) ενδοκοινοτικές συναλλαγές για αγορές από ΕΕ. Βάζεις το ΑΦΜ σου στο Αμαζον και όταν το επιβεβαιώσουν μέσω VIES σου δίνει τις τιμές με και χωρίς ΦΠΑ κι επιλέγεις.

ηχος λες μετριοσ απο ενταση η απο ποιοτητα?γιατι ολοι λενε οτι ειναι δυνατα και πολυ καλα και μου κανει εντυπωση

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδη με ενδιαφερει η συσκευη :blink: για αμεση αγορα :p εαν καποιος απο εσας σκεφτεται να το πουλησει ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα.:D
φιλε μου και να το δινει καποιος ολοι το δινουν στα 400-420 καλυτερα παρε το απο amazon.sp στα 450 κουτατο να εισαι σιγουρος τα περισσοτερα ειναι απο 2 χερια και πανω απο 2 μηνες γαυτη την διαφορα δεν αξιζει
Link to comment
Share on other sites

ηχος λες μετριοσ απο ενταση η απο ποιοτητα?γιατι ολοι λενε οτι ειναι δυνατα και πολυ καλα και μου κανει εντυπωση

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φιλε μου και να το δινει καποιος ολοι το δινουν στα 400-420 καλυτερα παρε το απο amazon.sp στα 450 κουτατο να εισαι σιγουρος τα περισσοτερα ειναι απο 2 χερια και πανω απο 2 μηνες γαυτη την διαφορα δεν αξιζει

 

Αυτό σκέφτηκα φίλε μου και χθες το παρέλαβα από Amazon es σε 2 μέρες μάλιστα :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΝ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΙ ΠΕΡΙΠΟΥ

 

Το βραδάκι θα σας ενημερώσω επειδή τώρα το τεσταρω:p

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα φίλε μου και χθες το παρέλαβα από Amazon es σε 2 μέρες μάλιστα :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το βραδάκι θα σας ενημερώσω επειδή τώρα το τεσταρω:p

ωραια φιλε μου γιατι και εγω ψηνομαι να το χτυπησω πανω κατω ξερω τι παιζει σαν κινητο αλλα μια ακομη γνωμη μετραει

Link to comment
Share on other sites

ωραια φιλε μου γιατι και εγω ψηνομαι να το χτυπησω πανω κατω ξερω τι παιζει σαν κινητο αλλα μια ακομη γνωμη μετραει

 

Ποιες λειτουργίες του σε ενδιαφέρουν περισσότερο ;)

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Ποιες λειτουργίες του σε ενδιαφέρουν περισσότερο ;)

 

Ο ΗΧΟΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΕΝΤΑΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΑΑΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 7T ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΚΟΥΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ....ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΦΥΣΑΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Ο ΗΧΟΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΕΝΤΑΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΑΑΛΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 7T ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΚΟΥΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ....ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΦΥΣΑΕΙ

 

Ήχος κλήσης- δόνηση είναι από τα πιο δυνατά από συσκευές που εχουν περάσει απ' τα χέρια μου.

Ο ήχος εισερχομένων κλήσεων είναι σε αρκετά ικανοποιητικά επίπεδα από αρκετά καλός και πάνω θα έλεγα.... κατά την ταπεινή μου άποψη παντα:)

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Ήχος κλήσης- δόνηση είναι από τα πιο δυνατά από συσκευές που εχουν περάσει απ' τα χέρια μου.

Ο ήχος εισερχομένων κλήσεων είναι σε αρκετά ικανοποιητικά επίπεδα από αρκετά καλός και πάνω θα έλεγα.... κατά την ταπεινή μου άποψη παντα:)

 

φιλε οι καμερες τι λενε;

Link to comment
Share on other sites

Το αμαζον Ισπανίας το έχει βγάλει 450 την έκδοση 12/256. Η τιμή δεν είναι κακή αν και προσωπικά θεωρώ άχρηστα τόσα GB ραμ.
Link to comment
Share on other sites

φιλε οι καμερες τι λενε;

 

Δεν το εχω με τις καμερες στα κινητα,δεν ασχολουμαι σχεδον καθολου φιλε μου οποτε το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι τραβηξα 2-3 φωτογραφιες και 1-2 βιντεακια και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος στις ημερησιες ληψεις.Στις βραδυνες ληψεις νομιζω οτι υστερει λιγο οχι ομως οτι δεν τραβαει καλα,πιστευω πως με μια google camera εφαρμογη θα δω αισθητα διαφορες οπως και στα αλλα κινητα (Poco f1 - Mi9t - mi9t pro) που ειχα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το αμαζον Ισπανίας το έχει βγάλει 450 την έκδοση 12/256. Η τιμή δεν είναι κακή αν και προσωπικά θεωρώ άχρηστα τόσα GB ραμ.

 

Απο κει το πηρα προχθες και το τελικο ποσο εφτασε τα 477.27 ευρω (με πακεταρισμα- express μεταφορικα UPS) επειδη το ηθελα χθες στα χερια μου:p

Το 8-128 την ιδια τιμη εχει οποτε γιατι οχι;

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται αφού είναι στην ίδια τιμή το χτυπάς χωρίς δεύτερη σκέψη. Τα παραπάνω χαρακτηριστικά δεν έβαψαν κανένα αν είναι στην ίδια τιμή :lol: :p
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να στειλετε καποιο λινκ ποιο αγορασατε;γιατι στο ισπανικο amazon βγαζει απο πολλα καταστηματα

 

Προσωπικά το πήρα από εδώ...https://www.amazon.es/Realme-Pro-Smartphone-SuperAMOLED-procesador/dp/B07Z5FB87H/ref=mp_s_a_1_3?keywords=realme+x2+pro&qid=1579782082&sprefix=rral&sr=8-3

 

Επειδή δεν την παλευα με την εργοστασιακή ζελατίνα και δεν μπορούσα να περιμένω πότε θα έρθει το tempered glass που παρήγγειλα έβαλα ένα full glue που είναι για το OnePlus 7T και εφαρμόζει μια χαρά.

 

Ενα review πολυ κοντα στις εντυπωσεις μου για την συσκευαρα μας...https://www.youtube.com/watch?v=RRd9XxmJVTU απλα το μονο λαθος που παρατηρησα ειναι οτι λεει πως εχει ραδιοφωνο ενω δεν εχει.

 

Sar: Head 0.887w/kg - Body 1.188 w/kg

Edited by CRISPAF77

POCO F5 256GB Blue

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν και στην χώρα μας τα Realme, το X2PRO 12/256 θα έχει €599, €299 το 5Pro https://techblog.gr/mobile/oi-times-ton-realme-smartphones-stin-ellada/?amp
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν και στην χώρα μας τα Realme, το X2PRO 12/256 θα έχει €599, €299 το 5Pro https://techblog.gr/mobile/oi-times-ton-realme-smartphones-stin-ellada/?amp

 

μαυrαγοριτες σαν την infoquest

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Realme X2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...