Jump to content

Realme X2 Pro


PARGINOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέος κάτοχος εδώ και 4 μέρες του x2 pro. Το πήρα από Amazon black Friday την έκδοση με 12GB/256GB 450€.

Οι εντυπώσεις μου είναι πραγματικά καλές. Ερχόμενος από Samsung Galaxy S7 edge. Η ταχύτητά του είναι απίστευτη. Οθόνη με τα 90hz άλλη κλάση. Φορτίζει μέσα σε 35 λεπτά. Κάμερα καλή. Όχι σε επίπεδα Samsung.

 

Ο ήχος του με τα stereo ηχεία κορυφή. Καθαρός και πολύ δυνατός! Έχω πάθει πλάκα.

 

Το λογισμικό του είναι μια ευχάριστη έκπληξη. Απλό και πολύ ελαφρύ.

 

Δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο στην αγορά με αυτά τα λεφτά. Ξεχάστε το!

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο το εργαλειο!

Αντε να δουμε τι λεει και αυτη η φιρμα...

εβλεπα στο ινσομνια πουλουσαν 4-5 τετοια και αναρωτιωμουν....τελικα οπως λες καλο ειναι το λειτουργικο του γιατι απο οτι διαβαζω δεν το συμπαθουν ολοι

Αναμενουμε περισσοτερες πληροφοριες προσεχως!

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο το εργαλειο!

Αντε να δουμε τι λεει και αυτη η φιρμα...

εβλεπα στο ινσομνια πουλουσαν 4-5 τετοια και αναρωτιωμουν....τελικα οπως λες καλο ειναι το λειτουργικο του γιατι απο οτι διαβαζω δεν το συμπαθουν ολοι

Αναμενουμε περισσοτερες πληροφοριες προσεχως!

 

Και να μην αρέσει το OS ,

τον Μαρτη του 20' έρχεται το νέο λειτουργικό ColorOS 7 το οποίο αλλάζει το κινητό προς το καλύτερο

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ να το παραγγείλει ένας γνωστός από Αμαζον το κινητάκι (12/256) στη black Friday ο οποίος το πήρε και χωρίς ΦΠΑ σαν επαγγελματίας. Βγήκε στα 378 κι αν είναι τόσο μπόμπα όσο φαίνεται από τα specs και από τις κριτικές τότε παίζει να είναι η πιο vfm αγορά της ζωής μου. Θα το έχω στα χέρια μου τέλος εβδομάδας και θα γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου.

Ελπίζω να έχει την ίδια απήχηση στους devs όπως το τωρινό κινητό μου LeEco Le Max 2.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ να το παραγγείλει ένας γνωστός από Αμαζον το κινητάκι (12/256) στη black Friday ο οποίος το πήρε και χωρίς ΦΠΑ σαν επαγγελματίας. Βγήκε στα 378 κι αν είναι τόσο μπόμπα όσο φαίνεται από τα specs και από τις κριτικές τότε παίζει να είναι η πιο vfm αγορά της ζωής μου. Θα το έχω στα χέρια μου τέλος εβδομάδας και θα γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου.

Ελπίζω να έχει την ίδια απήχηση στους devs όπως το τωρινό κινητό μου LeEco Le Max 2.

καλησπερα....

να ρωτησω πως το πηρες και απο ποιο Αμαζον χωρις ΦΠΑ?

..καλοριζικο!

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος μπορεί τον παρακαλώ πολύ μόλις σχηματίσει άποψη για την συσκευή να μας πει μερικά πράγματα. Όπως το που πονάει η συσκευή, εάν κάτι δεν δουλεύει σωστά. Εάν έχει κολλήματα ή το αντίθετο. Γενικά δλδ να μας πει τα υπέρ και τα κατά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις για lag κοίτα αλλού... Δεν υπάρχει η ταχύτητα

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κολλήματα με 855+ δεν υπάρχει περίπτωση να έχει, επίσης διαβάζω ότι στο color os 7 έχουν κάνει τρομερή δουλειά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα κι εγω το θηριο... Εντυπωσεις εντος 2-3 ημερων
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου. Αντε να έχω και παρέα εδώ μέσα. Μέσα τέτοιο εργαλείο να νιώθεις μοναξιά είναι κρίμα και αδικία...

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα που έχει το κινητό είναι από άλλο πλανήτη , πραγματικά, σε όλα του.

Η φωτογραφική είναι μια χαρά με ωραία χρώματα και καλό focus , εύκολη στις επιλογές. Με εντυπωσίασε στο βίντεο η λειτουργία "εξαιρετικά σταθερό" που βγάζει βίντεο αντίστοιχα με αυτά που τραβάω με gimbal. Στα παιχνίδια (αν και δεν πρόλαβα να παίξω πολύ) ο συνδυασμός 855+ , 12 ram και 90Hz τα λέει όλα. Για την φόρτιση τα λόγια είναι περιττά . Η διαχείριση της μπαταρίας είναι μέτρια προς ικανοποιητική. Η αχίλλειος φτέρνα είναι προφανώς το UI το οποίο θέλει δουλειά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Always on που έχει μόνο ώρα ημερομηνία . Ούτε καν αναπάντητη ούτε μήνυμα ούτε τίποτα. Πιστεύω θα φτιάξει με τον καιρό

Edited by baspats
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έκανα και εγώ παραγγελία το 12/256 από το ισπανικό άμαζον. Μου βγήκε 388 ευρώ τελική τιμή με τα γρήγορα μεταφορικά (δεν πληρώνω ΦΠΑ λόγω επαγγελματικού ΑΦΜ). Σε αυτή την τιμή είναι σκέτη κλοπή!!! Είμαι τώρα σε αναμονή παραλαβής. Όταν έρθει θα γράψω εντυπώσεις. Edited by dkan
OnePlus 5 6/64 , LeEco LeMax 2 (x829) tele 26s.49 .
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη τιμή φίλε, καλορίζικο με το καλό να έρθει.

Διαβάζω για το color os 7 ότι θα είναι πολύ καλό υπομονή να έρθει.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και από εμένα ,ευχάριστη έκπληξη φυσικά σε αυτά τα λεφτα

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

SOT 8 ώρες. Μπαταρία καλή. Φόρτιση είναι το θέμα. Σε 10 λεπτά έχεις 40%

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα φιλο που εχει "ψηθει" αρκετα για να το παρει:).Πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη συσκευη που αξιζει τα χρηματα της.

Οχι τιποτε αλλο, αλλά με βλεπω κι εμενα να φευγω απο το στρατοπεδο της OnePlus και να ερχομαι στη realme:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και γω κάτοχος της συσκευής.

Το μόνο που με χαλάει είναι το βάρος του μιας και πριν είχα op 5 που ήταν πολύ ελαφρύ.

Όσο για το coloros γενικά μου αρέσει μιας και το έχω δουλέψει και παλαιότερα σε oppo συσκευή.

Έχει βρει κανείς εφαρμογή που αντικαθιστά το led και να δουλεύουν οι ειδοποιήσεις για όλες τις εφαρμογές?

 

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτή την εφαρμογή για τις ειδοποιήσεις: Notifybuddy

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω το notifybuddy αλλά δεν μου εμφανίζει ειδοποίηση όταν έχω χαμένες κλίσεις.

 

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά από μία βδομάδα χρήση το κινητό δεν κολλάει ούτε για πλάκα με εναλλαγές σε όλα τα social media apps συνεχώς (whatsapp, viber, FB, messenger, telegram, instagram, discord, gmail και reddit), chrome με 10+ tabs ανοιχτά . Τέσταρα και το PPSSPP με ένα παιχνιδάκι και ρυθμίσεις ανεβασμένες που γονάτιζαν τον snapdragon 820 που είχα και δε χάνει frame.

 

Μπαταρία δε μπορώ να πω με ακρίβεια SOT γιατί του δίνω μικροφορτίσεις (σε 10' έχει δώσει 30-40%) και δεν το αφήνω να πέσει κάτω από 30%. Με dual sim, δεδομένα ανοιχτά και όλα τα apps που ανέφερα πιο πάνω +κάποια που τα άφησα να τρέχουν στο background και εννοείται στα 90hz μου βγάζει ένα 4-5ωρο όπως τα υπολογίζω όμως.

 

Κάμερα πολύ καλή, αν και όχι τέλεια, με τις default ρυθμίσεις βγάζει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες στην καθημερινότητα. Με το που ζουμάρεις x2 εναλλάσσει στον telephoto αμέσως χωρίς καθυστέρηση. Ο ευρυγώνιος δεν είναι για φωτογραφίες χωρίς πολύ φως αλλά την ημέρα σε εξωτερικούς χώρους την κάνει τη δουλειά. Με εντυπωσίασε το 4Κ video στα 60fps και η σταθεροποίηση της εικόνας που έχει. Αχρήστεψε μια action cam που έχω ακριβώς γι αυτό το λόγο. Selfie cam δεν πολυχρησιμοποιώ αλλά κι αυτή καλή μου φάνηκε. Έχει αρκετές ρυθμίσεις η κάμερα γενικά για πιο γνώστες.

 

Τα δύο ηχέια του μέτρια αλλά καλύτερα από το μονό που έχουν τα περισσότερα ακόμα. Μεγάλο ατού το ότι έχει και headphone jack τη στιγμή που όλοι την κόβουν. Το fingerprint σφαιράτο αλλά όπως όλα, θέλει να κάνεις προσεκτικά το register των δαχτύλων από όλες τις πιθανές γωνίες που μπορεί να το πατήσεις.

 

Το λογισμικό (color OS) είναι ικανοποιητικό. Τα 90hz της οθόνης νομίζω δε χρειάζεται να πω πόσο πιο smooth το κάνει να τσουλάει. Έχει κάποιες επιλογές παραμετροποίησης, όπως gestures, smart sidebar και εναλλαγή των navigation κουμπιών. Του έβαλα nova launcher, έκανα και restore τα apps από google και ήταν το κινητό έτοιμο για χρήση σε λίγη ώρα.

 

Στα αρνητικά τώρα. Αρχικά δεν έχει notification led και πρέπει να ψάξεις app για να στο υποκαταστήσει η amoled. Επίσης υπάρχουν μικροbugs στο λογισμικό τα οποία ψιλοεκνευρίζουν αλλά θέλω να πιστεύω θα εξαλειφθούν σε επερχόμενο update (πχ δε κρατάει τις ρυθμίσεις στην κάμερα, δε κρατάει τις ταχύτητες animation στα developer settings κλπ). Ενώ είναι L1 widevine η συσκευή και παίζει από το Netflix HD περιεχόμενο, αυτό δεν περιλαμβάνει και HDR.

Χοντρό αρνητικό για μένα είναι η επιλογή της εταιρείας να απενεργοποιεί το fingerprint και να κατεβάζει τη συσκευή σε widevine L3 από L1 σε περίπτωση που ξεκλειδώσεις τον bootloader. Εάν θέλεις να κάνεις root δηλαδή ή μελλοντικά να περάσεις άλλη ΡΟΜ πρέπει να τα θυσιάσεις αυτά. Δε γνωρίζω αν έχει πρόθεση η oppo να το αλλάξει αυτό ή αν γίνεται να το αλλάξει γενικότερα.

 

Τέλος να απαντήσω και στον φίλο που ρώτησε, εάν έχεις επιχειρήση και μπορείς να αγοράσεις κινητά, λάπτοπς, τάμπλετς χωρίς ΦΠΑ, μπορείς να ενεργοποιήσεις (εσύ ή ο λογιστής σου) ενδοκοινοτικές συναλλαγές για αγορές από ΕΕ. Βάζεις το ΑΦΜ σου στο Αμαζον και όταν το επιβεβαιώσουν μέσω VIES σου δίνει τις τιμές με και χωρίς ΦΠΑ κι επιλέγεις.

Edited by Shijune
Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω το notifybuddy αλλά δεν μου εμφανίζει ειδοποίηση όταν έχω χαμένες κλίσεις.

 

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

Μπαίνεις στις ρυθμίσεις και ενεργοποιείς για τις αναπάντητες

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από banggood σε μπλε χρώμα (8/128gb)με priority direct mail χωρις τελωνειο στα 409.60€ με κουπόνι: BGRMX2PDP

Φαίνεται πολύ καλή επιλογή αλλά το color OS δεν ξέρω τι δουλειά κάνουν και πόσο καλό είναι σε σχέση με το oxygen OS. Είναι μια πολύ καλή εναλλακτική πάντως από το oneplus 7t

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Θα καταλήξω σε αγορά κινητού μέσα στο ΣΚ και έχω να διαλέξω ανάμεσα σε 2:

Oneplus 7 pro 8/256 6 μηνών (με εγγύηση από Oneplus) στα 500€ ή

Realme X2 pro 12/256 λίγων εβδομάδων (με εγγύηση από Amazon es) στα 400€.

Μέσος χρήστης με S8+ τα τελευταία 3 χρόνια. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Θα καταλήξω σε αγορά κινητού μέσα στο ΣΚ και έχω να διαλέξω ανάμεσα σε 2:

 

Oneplus 7 pro 8/256 6 μηνών (με εγγύηση από Oneplus) στα 500€ ή

 

Realme X2 pro 12/256 λίγων εβδομάδων (με εγγύηση από Amazon es) στα 400€.

 

Μέσος χρήστης με S8+ τα τελευταία 3 χρόνια. Τι λέτε;

400 ευρώ το Realme. Δεν υστερεί κάπου σε σχέση με το oneplus. Δεν δικαιολογεί την διαφορά των 100€ κάτι.

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Realme X2 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...