Jump to content

TCL Plex


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, silent_hill said:

Καλημέρα, αγόρασα το κινητό τον Φεβρουάριο του 20. Τον τελευταίο καιρό εχώ μεγάλο θέμα με battery drain. Συγκεκριμένα, ενώ το αφήνω κλειστό (όχι απενεργοποιημένο), η μπαταρία εξαντλείται με ρυθμό περίπου 2-3% ανά ώρα (bluetooth, nfc, δεδομένα, wifi, gps και τα λοιπά κλειστά, μόνο δίκτυο τηλεφωνίας). Στην εφαρμογή μπαταρία εμφανίζει μεγάλο ποσοστό από το σύστημα android. Δοκίμασα να βγάλω άκρη με εφαρμογές όπως accubattery kai gsam battery monitor (στο accubattery μου εμφανίζει καλή υγεία μπαταρίας) αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο πέρα από ότι στο accubattery μου εμφανίζει ότι δεν μπαίνει σε deep sleep η συσκευή. Έχετε να προτείνετε κάποια μέθοδο/πρόγραμμα που να μπορεί να βοηθήσει να δω ακριβώς πιο πρόγραμμα κρατάει το κινητό από το να μπει σε deep sleep;

Αν δε βγάλεις άκρη με τίποτα άλλο κάνε ένα wipe data/clear cache μέσω recovery menu. Θα χάσεις τα πάντα και θα πρέπει να στήσεις το κινητό από την αρχή αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα διορθωθεί το πρόβλημα. Έχετο σαν έσχατη λύση όμως γιατί μπορεί να βρεις τι φταίει

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κατεβατό από τα services που μου έβγαζε το gsam και τα έψαξα στο google. Σε ένα από αυτά μου έβγαλε αποτέλεσμα την εφαρμογή της Πειραιώς (winbank)... Την απεγκατέστησα δοκιμαστικά και κατευθείαν άρχισε να πέφτει το κινητό πάλι σε βαθυ ύπνο! Ελπίζω να ήταν μόνο αυτή υπαίτια και να ξεμπέρδεψα με το θέμα.

*Κοίταζα τώρα τις αξιολογήσεις της εφαρμογής στο Play store και υπάρχουν και άλλοι που έχουνε θέμα με battery drain με το τελευταίο update, άρα αυτό έφταιγε μάλλον.

Edited by silent_hill
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα τον τελευταίο καιρό εχει θεμα με τημ μπαταρία στα ξαφνικα. Συν οτι το accubattery μου βγαζει ψαμηλη θγεια μπαταριας. Το σκέφτομαι για hard reset αλλα βαριέμαι να ξαναστηνβ τοσες εφαρμογες. Λετε να φταίει τοσο πολυ της Πειραιώς;

Υπάρχει κανας τροπος να παρουμε backup εφαρμογές μαζι με δεδομενα; Αληθεια το εχει κανει κανείς ροοτ και αν πως;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, BEBAKOS said:

Και εμενα τον τελευταίο καιρό εχει θεμα με τημ μπαταρία στα ξαφνικα. Συν οτι το accubattery μου βγαζει ψαμηλη θγεια μπαταριας. Το σκέφτομαι για hard reset αλλα βαριέμαι να ξαναστηνβ τοσες εφαρμογες. Λετε να φταίει τοσο πολυ της Πειραιώς;

Υπάρχει κανας τροπος να παρουμε backup εφαρμογές μαζι με δεδομενα; Αληθεια το εχει κανει κανείς ροοτ και αν πως;

Εγω εκανα factory reset και εχω καλυτερη μπαταρια,τελευταια κρατουσε τον μισο χρονο απο πριν,δεν ξερω απο αυτο που ρωτας,καπου θα υπαρχει ενας οδηγος.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, BEBAKOS said:

Και εμενα τον τελευταίο καιρό εχει θεμα με τημ μπαταρία στα ξαφνικα. Συν οτι το accubattery μου βγαζει ψαμηλη θγεια μπαταριας. Το σκέφτομαι για hard reset αλλα βαριέμαι να ξαναστηνβ τοσες εφαρμογες. Λετε να φταίει τοσο πολυ της Πειραιώς;

Υπάρχει κανας τροπος να παρουμε backup εφαρμογές μαζι με δεδομενα; Αληθεια το εχει κανει κανείς ροοτ και αν πως;

Υπάρχει backup μέσα από το menu. Αποθηκεύει επαφές, εφαρμογές σε email που του δίνεις Gmail. Έτσι το έκανα εγώ κ κομπλέ επανήλθαν σχεδόν.. όλα. Θέλει πάλι κάποιες ρυθμίσεις μετά. Τους κωδικούς που έχεις σε κάθε εφαρμογή σώσε έξτρα

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2021 at 11:47 ΜΜ, BEBAKOS said:

Και εμενα τον τελευταίο καιρό εχει θεμα με τημ μπαταρία στα ξαφνικα. Συν οτι το accubattery μου βγαζει ψαμηλη θγεια μπαταριας. Το σκέφτομαι για hard reset αλλα βαριέμαι να ξαναστηνβ τοσες εφαρμογες. Λετε να φταίει τοσο πολυ της Πειραιώς;

Υπάρχει κανας τροπος να παρουμε backup εφαρμογές μαζι με δεδομενα; Αληθεια το εχει κανει κανείς ροοτ και αν πως;

Εμένα με έβγαζε καλή υγεία (87%). Δες στο accubatery στη χρήση μπαταρίας αν σου εμφανίζει 0 λεπτά σε βαθύ ύπνο  για να δεις αν υπάρχει περίπτωση να έχεις το ίδιο πρόβλημα.

Edited by silent_hill
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Το εκανα αυτο με το accubattery και ειδα οτι εχασε 10% μες το βραδυ με κλειστά τα παντα και 0 λεπτα σε βαθυ ύπνο. Υγεια απο 75% επεσε στο 71%. Θα δοκιμασω να την βγαλω

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει backup μέσα από το menu. Αποθηκεύει επαφές, εφαρμογές σε email που του δίνεις Gmail. Έτσι το έκανα εγώ κ κομπλέ επανήλθαν σχεδόν.. όλα. Θέλει πάλι κάποιες ρυθμίσεις μετά. Τους κωδικούς που έχεις σε κάθε εφαρμογή σώσε έξτρα
Εννοεις στο gmail one? Γιατί αλλου δεν ειδα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Έχω το TCL Plex 16 μήνες και είμαι φουλ ευχαριστημένος. Τώρα πήρα το Huawei p40 pro και σκέφτομαι να το πουλήσω(Το Plex). Το κινητό είναι σε άψογη κατάσταση, έχει άλλους 8 μήνες εγγύηση, έχει αγοραστεί από τον Γερμανό. Αν ενδιαφέρεται κάποιος, ας μου στείλει μήνυμα.

Edited by Jeetkunedo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...