Jump to content

TCL Plex


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι έχουμε notification light ανάβει περιμετρικά η οθόνη σε κάθε ειδοποίηση, είναι πολύ ωραίο, επίσης είναι λίγο ποίο smooth το scrolling. Επίσης στο μενου Next vision υπάρχει επιλογή για αύξηση φωτεινότητας σε συνθήκες ηλιοφάνειας. Μονο που έχουμε ενημερώσει ασφάλειας Σεπτεμβρίου απο Ιανουαρίου που ειχαμε φτάνει.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα θήκη από ali express. Πήρα μία για το 10L και ταιριάζει γάντι. Σε διαστάσεις είναι ακριβώς ίδιο, και η μόνες διαφορές είναι στη θύρα για τα ακουστικά που είναι σε άλλο σημείο, αλλά μπορεί κάποιος εύκολα να ανοίξει τρύπα και στο smart key, που είναι στο 10L λίγο πιο πάνω. Εμένα δε με επιρρεάζει κανένα από αυτά τα 2 οπότε μου κάθησε μια χαρά η θήκη, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν για το plex πέρα από κάτι ελεεινές universal.

 

Καλημερα,επειδη θελω να παραγγειλω κι εγω ....πληρωσες εξτρα στα ελτα 15 ευρω τελος η σου ηρθε κανονικα χωρις πληρωμη το δεμα?Διαβαζω οτι τα ελτα εχουν βαλει ενα τελος πανω σε καθε αγορα απο 1 ευρω και πανω που ειναι 15 ευρω και 20 για ακριβοτερα αντικειμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,επειδη θελω να παραγγειλω κι εγω ....πληρωσες εξτρα στα ελτα 15 ευρω τελος η σου ηρθε κανονικα χωρις πληρωμη το δεμα?Διαβαζω οτι τα ελτα εχουν βαλει ενα τελος πανω σε καθε αγορα απο 1 ευρω και πανω που ειναι 15 ευρω και 20 για ακριβοτερα αντικειμενα.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις κάτι επιπλέων για μια θηκούλα, μην σε αγχώνει αυτό.. Αγοράζω τακτικά απο ali και δεν υπήρξε περίπτωση να πληρώσω κάτι έξτρα για μικρές αγορές.

Η καλύτερη θήκη και η μόνη σοβαρή που υπάρχει για το plex είναι αυτή της αντιπροσωπίας, η μαύρη. Όπως είχα γράψει και παλιότερα την αγόρασα 15 ευρώ, πέρασαν 5-6 μήνες απο τότε και πραγματικά δεν έχει πάθει τίποτα, αξίζει τα χρήματα της και με το παραπάνω μιας και δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στη αγορά. Το μόνο ας πούμε θέμα της είναι το γεγονός ότι είναι κάπος χαλαρή και τρίζει, αν βάλετε λίγη μονοτική ταινία εσωτερικά στο τύχομα της το πρόβλημα θα λυθεί. Απο την άλλη το τζάμι προστασίας που πουλάνε είναι πολύ κακό! Εγώ έβαλα μια μεμβράνη απο το ali.

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι, δεν υπάρχει περίπτωση για κάτι τόσο φτηνό να πληρώσεις τελωνείο. Πραγματικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη θήκη. Τα μόνα προβλήματα είναι αυτά που ανέφερα, που σε μένα ας πούμε δεν έχουν καμία σημασία, είναι σε πράγματα που δε χρησιμοποιώ καν. Θα ανεβάσω φωτό να δείτε πως φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Παντως οι μεταφορικες του Aliexpress ειναι για κλαματα,παραγγειλα 5 διαφορετικα μικροπραγματα,3 ειναι ακομα στην Κινα 10 μερες τωρα,τα αλλα 2 εφτασαν σε χρονο ρεκορ στο Βελγιο οπου καθονται και περιμενουν μια βδομαδα,μου φαινεται οτι θα τα λαβω στις γιορτες.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ όχι το ίδιο μου φαίνεται η κατανάλωση της μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έλαβα και γω την ενημέρωση, είναι ενημέρωση ασφαλείας Δεκεμβρίου.

Σήμερα έκλεισα έναν χρόνο με την συσκευή, πραγματικά έμεινα υπερευχαριστημένος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βλεπετε διαφορα στην μπαταρια μετα την τελευταια αναβαθμιση,εμενα μου φαινεται οτι διαρκει λιγοτερο.

 

εγώ με την v2.0.b.h.a (το κινητό μου είναι από Γερμανό και δεν υπάρχει η .e διαθέσιμη ακόμα) είδα τέτοια αλλαγή πρόσφατα που πίστεψα ότι έχει ολοκληρώσει τον κύκλο φορτίσεων και ψάχνομαι για μπαταρία ή για αλλαγή συσκευής..

 

αξίζει άραγε να περιμένω την επόμενη αναβάθμιση μήπως βελτιωθεί κάτι;

Link to comment
Share on other sites

εγώ με την v2.0.b.h.a (το κινητό μου είναι από Γερμανό και δεν υπάρχει η .e διαθέσιμη ακόμα) είδα τέτοια αλλαγή πρόσφατα που πίστεψα ότι έχει ολοκληρώσει τον κύκλο φορτίσεων και ψάχνομαι για μπαταρία ή για αλλαγή συσκευής..

 

αξίζει άραγε να περιμένω την επόμενη αναβάθμιση μήπως βελτιωθεί κάτι;

 

δεν μιλαω για τοσο μεγαλη διαφορα,πιστευω οτι εξαντλειται πιο συντομα παντως,

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to TCL Plex
  • 2 weeks later...

11ρι δεν προβλέπεται να πάρουμε;

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

  • Για οθόνη τι προτείνετε, έχει πάρει κανείς από εξωτερικό; 2η φορά που το σπάω...Την πρώτη το πλήρωσα 130€, τώρα είδα ότι έχει πέσει στα 80€ από Ελλάδα. Είμαι ευχαριστημένος κ δεν θέλω να το αλλάξω...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ποια ειναι η τελευταια ενημερωση λογισμικου ,και πότε την πήρε το κινητο ;  

Αναφέρει ημερωμένο μέχρι πχ Αυγουστο 2021 σε ασφάλεια ή είναι γενικη ενημερωση ;

Σε συσκευή γνωστού ,που την είχε παρει απο το Γερμανο ,εχει κανενα χρόνο να παρει γενικα ενημερωση . Παντως εχει ραδιόφωνο για TCL και δεν θα ήθελε να το χάσει .

Με την ευκαιρια ,το κινητο βγαζει πολυ καλες φωτογραφιες ,και νυκτερινες με την στοκ καμερα .Υπαρχει και gcam  που απογειωνει τις νυκτερινες  . Σαν αισθηση λειτουργίας με το λογισμικό του γενικα ,εχει μαλακη,γρηγορη για καθημερινή χρηση.

Γενικα απο εντυπώσεις απο τον κατοχο ,προφανως εχει δει και άλλα ,ειναι απο τα καλυτερα κινητα , παρα την ηλικία της συσκευης.

Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

Αυγούστου είναι η τελευταία ενημέρωση ασφαλείας, ισως παρει μια ακόμα, είναι δυο χρονων συσκευή. Αν έχεις ραδιόφωνο και δεν θέλεις να το χάσεις, μην κάνεις καμιά ενημέρωση γιατί θα το χάσεις. Ούτε η άλλος η συσκευή λειτουργεί τέλεια χωρίς προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ακόμα δεν το επισκεύασα..70ε έχει η κινέζικη 😁 και 120ε η δικιά του..δεν ξέρω αν το φτιάξω. Υπάρχει τρόπος να σώσω ότι έχω από ρυθμίσεις, επιπλέον να το κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να τα ξαναπεράσω? Με το ζόρι αντέχει μια μέρα, παλιά δεν το έκανε αυτό μου πήγαινε δύο περίπου. Ακόμα και το βράδυ που είναι σβηστή η οθόνη πχ αν το αφήσω στο 30% το πρωί θα έχει 2,3%..

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το έφτιαχνα φίλε μου, 2η φορά σπασμένη οθόνη σε δύο ετων συσκευή δεν αξίζει. Παρε ενα TCL 20 L+ η αν μπορείς το 20 Pro που έχει προσφορά στο Αμαζον Ισπανίας €322. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2021 at 11:59 ΜΜ, mpampis81 said:

Για βοηθήστε..μόνο εγώ το έχω σπάσει 😁

τώρα το είδα, σόρι. εγώ αντικατέστησα σπασμένη οθόνη με μία του ΑliΕxpress των 80 δολαρίων, η οποία ο (ανεξάρτητος) μάστορας που πήγα να μου την περάσει μου είπε ότι φαίνεται αυθεντική.

δε θα το συμβούλευα, έχει θέμα στο sliding όταν θέλεις να δεχτείς ή να απορρίψεις κλήση, στο double-tap wake up και στο ότι απενεργοποιείται η οθόνη κατά τη διάρκεια κλήσεων. ο τεχνικος μου είπε ότι αυτά γίνονται επειδή δεν παίρνει αρκετό ρεύμα η οθόνη όταν είναι κλειδωμένο το κινητό.

γενικά το θέμα υποστήριξη TCL είναι μία πίκρα, εγώ μετά από αγορά Plex και 10 pro σε πολύ συμφέρουσες τιμές (200/210 έκαστο) και δεδομένης της αύξησης των τιμών της, δε θα την ξαναπροτιμήσω.

Edited by triple_sec
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα το κινητό τον Φεβρουάριο του 20. Τον τελευταίο καιρό εχώ μεγάλο θέμα με battery drain. Συγκεκριμένα, ενώ το αφήνω κλειστό (όχι απενεργοποιημένο), η μπαταρία εξαντλείται με ρυθμό περίπου 2-3% ανά ώρα (bluetooth, nfc, δεδομένα, wifi, gps και τα λοιπά κλειστά, μόνο δίκτυο τηλεφωνίας). Στην εφαρμογή μπαταρία εμφανίζει μεγάλο ποσοστό από το σύστημα android. Δοκίμασα να βγάλω άκρη με εφαρμογές όπως accubattery kai gsam battery monitor (στο accubattery μου εμφανίζει καλή υγεία μπαταρίας) αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο πέρα από ότι στο accubattery μου εμφανίζει ότι δεν μπαίνει σε deep sleep η συσκευή. Έχετε να προτείνετε κάποια μέθοδο/πρόγραμμα που να μπορεί να βοηθήσει να δω ακριβώς πιο πρόγραμμα κρατάει το κινητό από το να μπει σε deep sleep;

Link to comment
Share on other sites

δεν γμωριζω τι μπορει να φταιει αλλα μετα απο δυο χρονια λογικο η μπαταρια να εχει καποια κοπωση.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...