Jump to content

TCL Plex


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα. οταν περασα την 10 εκανα επαναφορα απο το recovery μενου και μεχρι στιγμης ολα ειναι μια χαρα

Όταν λες recovery menu εννοείς ότι πάτησες το συνδιασμό κουμπιών για να σου εμφανίσει το μενού; Από εκεί το έκανες reset; Εγώ το έκανα από τις ρυθμίσεις... Factory reset. Ίσως να παιζει ρόλο αυτό. Πάντως υπάρχει τεράστιο μπαχαλο με τους ήχους, αρχικά νόμιζα ότι η έκδοση των εφαρμογών ίσως να φταιει, αλλά τελικά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. οταν περασα την 10 εκανα επαναφορα απο το recovery μενου και μεχρι στιγμης ολα ειναι μια χαρα

 

Μας λες τα βηματα αν μπορεις?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 10,εκανα ρεσετ απο εκει με τα 2 κουμπια το recovery menu και μετα έστησα το τηλ σπο την αρχη. Εχω 2 καρτεσ με διαφορετικό ηχο και γενικα ολα ειναι μια χαρα.

 

Στάλθηκε από το T780H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 10,εκανα ρεσετ απο εκει με τα 2 κουμπια το recovery menu και μετα έστησα το τηλ σπο την αρχη. Εχω 2 καρτεσ με διαφορετικό ηχο και γενικα ολα ειναι μια χαρα.

 

Στάλθηκε από το T780H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλαδη οταν κατεβασες την 10 εκανες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων απο τις ρυθμισεις και μετα μεσω ρικοβερυ ξαναεκανες?σορυ αλλα ειμαι ασχετος με αυτα,τι επελεξες μεσω ρικοβερυ,τι επιλογες σου δινει?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 10,εκανα ρεσετ απο εκει με τα 2 κουμπια το recovery menu και μετα έστησα το τηλ σπο την αρχη. Εχω 2 καρτεσ με διαφορετικό ηχο και γενικα ολα ειναι μια χαρα.

Δεν μας το είπες και χθες... να το έκανα έτσι... Εγώ το έκανα κλασικά απο τις ρυθμίσεις και δεν έγινε απολύτως τίποτα! Σήμερα που το έβαλα στη φόρτιση παρατήρησα οτι κάνει και διαφορετικό ήχο όταν το βάζω στη πρίζα... Έψαξα για παρόμοιες καταστάσεις σε άλλες συσκευές μετά την αναβάθμιση σε android 10 και βρήκα αρκετές με προβλήματα στους ήχους.

https://support.google.com/android/thread/17655849?hl=en

Δηλαδη οταν κατεβασες την 10 εκανες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων απο τις ρυθμισεις και μετα μεσω ρικοβερυ ξαναεκανες?σορυ αλλα ειμαι ασχετος με αυτα,τι επελεξες μεσω ρικοβερυ,τι επιλογες σου δινει?

Όχι, αρχικά έσβησε το κινητό, στη συνέχεια πάτησε το κουμπί μείωσης έντασης και το κουμπί ενεργοποίησης ταυτόχρονα για λίγα δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια επιλέγεις το recovery χρησιμοποιόντας τα κουμπάκια αυξομείωσης και ενεργοποίησης, αυτό θα σε βάλει σε ένα υπομενού που θα επιλέξεις το recovery.

Edited by R_TZAS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση στους κατόχους της συσκευής θα ήθελα να κάνω, βασικά μία δοκιμή. Θα ήθελα αν μπορείτε να ανάψετε τη συσκευή, να βάλετε χειροκίνητη φωτεινότητα σε όποιο επίπεδο θέλετε, και στη συνέχεια να πάρετε έναν φακό και να φωτίσετε σε πολλή κοντινή απόσταση τους αισθητήρες φωτός (δεξιά από το μεγάφωνο). Όταν το κάνετε αυτό να παρατηρείτε την οθόνη, φωτίζει η οθόνη περισσότερο; συγκεκριμένα, ξεθωριάζει απότομα όλη η οθόνη σας;

 

Έστειλα μηνύματα στην TCL σχετικά με το πρόβλημα των ήχων και το πρόβλημα της οθόνης. Μου απάντησαν αστραπιαία σε όλα μου τα μηνύματα και ενδιαφέρθηκαν πραγματικά! Στην συνέχεια μου είπαν να στείλω βίντεο για το κάθε πρόβλημα ξεχωριστά. Σχετικά με τους ήχους, μου είπαν ότι το ανέφεραν άμεσα στην ομάδα προγραμματιστών και θα το διορθώσουν σε επόμενο security update. Όσο αναφορά την οθόνη, περιμένω αύριο απάντηση. Μου είπαν απλά να δω αν το πρόβλημα υπάρχει σε πολλούς, και αν γίνεται να σταλεί IMEI, αριθμός παραγωγής, και έκδοση android.

 

Αν θέλετε μπορώ να σας ανεβάσω και τα βίντεο για να δείτε τη συμπεριφορά της συσκευής στα προβλήματα που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω review σχολιάζει το ξεθωριασμα και το αποδίδει στο auto tone adjustment feature ( υποθέτω η ρύθμιση προσαρμοστικός τόνος)

https://www.neowin.net/news/tcl-plex-review-a-great-display-good-photos-and-solid-performance

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω review σχολιάζει το ξεθωριασμα και το αποδίδει στο auto tone adjustment feature ( υποθέτω η ρύθμιση προσαρμοστικός τόνος)

Δυστυχώς δεν είναι αυτός ο λόγος. Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε όλους τους συνδιασμούς ρυθμίσεων, παίζει κάτι με τον αισθητήρα και το nxtvision. Είδαν το βίντεο που τους έστειλα και μάλιστα έκαναν δοκιμή οι προϊστάμενοι σε δικές τους συσκευές και όντως παρουσιάστηκε το πρόβλημα και σε αυτούς. Μου είπαν ότι δεν το είχαν παρατηρήσει και ότι θα το διορθώσουν άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάτοχος και εγώ πλέον του τηλεφώνου από ανανέωση σύνδεσης - Γερμανός. Θεωρητικά μπορούσα να πάρω Honor 9x αλλά για κάποιο λόγο το προτίμησα . Ελπίζω να έπραξα σωστά . Σε σχέση με το Mate 10 pro που έχω είναι κοντά και νομίζω το TCL παίζει να είναι καλύτερο και σε κάμερα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάτοχος και εγώ πλέον του τηλεφώνου από ανανέωση σύνδεσης - Γερμανός. Θεωρητικά μπορούσα να πάρω Honor 9x αλλά για κάποιο λόγο το προτίμησα . Ελπίζω να έπραξα σωστά . Σε σχέση με το Mate 10 pro που έχω είναι κοντά και νομίζω το TCL παίζει να είναι καλύτερο και σε κάμερα.

 

Είναι σαφώς καλύτερο από το Honor, και θα δεις μεγάλη διαφορά και μετά την αναβάθμιση σε 10. Τα μόνα "προβλήματα" της συσκευής είναι αυτά που ειπώθηκαν σε προηγούμενα ποστ αλλά πιστεύω ότι θα λυθούν σύντομα και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε που μένουμε σπίτι, να παίρναμε και το 10ρι να ξεχαστουμε καμιά μέρα....

Galaxy Note Edge, Galaxy Note II, HTC Trophy, Nokia N900,

Galaxy Note 10.1 2014 LTE (SM-P605), Nokia Lumia 630 DS

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη συσκευή, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Οθόνη υπέροχη, οι κάμερες βγάζουν φανταστικές φωτογραφίες, λειτουργικό καθαρό Android, μόνο πού δεν έρχεται η αναβάθμιση σε 10, ενώ πολλές συσκευές έχουν πάρει από τα τέλη Ιανουαρίου, οι υπόλοιπες ακόμη περιμένουν. Παρατήρησα ότι δεν υπάρχουν πια συσκευές στην αγορά. Στον Γερμανό έχουν σχεδόν τελειώσει, και τα λίγα μαγαζιά πού έχουν ακόμα 2-3 κομμάτια πουλάνε στα €280. Τέτοια τιμή έχει και στο Amazon.
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη συσκευή, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Οθόνη υπέροχη, οι κάμερες βγάζουν φανταστικές φωτογραφίες, λειτουργικό καθαρό Android, μόνο πού δεν έρχεται η αναβάθμιση σε 10, ενώ πολλές συσκευές έχουν πάρει από τα τέλη Ιανουαρίου, οι υπόλοιπες ακόμη περιμένουν. Παρατήρησα ότι δεν υπάρχουν πια συσκευές στην αγορά. Στον Γερμανό έχουν σχεδόν τελειώσει, και τα λίγα μαγαζιά πού έχουν ακόμα 2-3 κομμάτια πουλάνε στα €280. Τέτοια τιμή έχει και στο Amazon.
ίσως και λόγω του ιού να έχει γίνει αυτό το μπέρδεμα με το δεκαρι.αργα η γρήγορα πιστεύω θα το πάρουν όλοι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Από την εξυπηρέτηση μου είπαν ότι τα επόμενα 10ρια θα έρθουν τέλη Μαρτίου με αρχές Απριλίου. Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Το σήμα της συσκευής είναι 3g; δεν έχω βρει ρύθμιση για 4g
Link to comment
Share on other sites

Πως δεν εχει 4G εμενα είναι από την αρχη 4G. settings-network-network settings-preferred network type-4G3G2G, μηπως φταιει το δικτυο σου; μηπως δεν εχουν στην περιοχη σου; Εγω είμαι Θεσσαλονικη με Cosmote
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι θέμα περιοχής Αθήνα μένω. Απλά στα προτεινόμενα δίκτυα μου βγάζει επιλογές 2g 3g και 2/3g

 

Το ερώτημα σου έχει απαντηθεί σε προηγούμενα ποστ.. Καλό είναι να τα ρίχνουμε μια ματιά πριν αναφέρουμε κάτι μιας και δεν υπάρχει ιδιαίτερη κινητικότητα στο θέμα. Όπως γράφτηκε, λογικά έχεις wind, με το android 10 λύνεται το θέμα, όλα τα υπόλοιπα δίκτυα δεν αναφέρθηκαν να έχουν πρόβλημα. Το βασικότερο πρόβλημα της συσκευής είναι αυτό της οθόνης που δεν λύθηκε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να έρθει η 10, βγάζεις την sim της wind, την ξαναβάζεις χωρίς να πας στις ρυθμίσεις "Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας" και θα πιάνει 4g.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο Alcatel 3x 2019 που έχω είχε αφαιρεθεί το ραδιόφωνο κατόπιν εντολής ευρωπαϊκής Ένωσης όπως μου είχαν απαντήσει. Σήμερα πήρα νέο update και το ραδιόφωνο επανήλθε. Οπότε λογικά θα επανέλθει και στο Plex. Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Off topic.χθες μου είπε η ενημέρωση στο τριάρι.ειχα βάλει ένα ράδιο από εδώ μέσα στις σελίδες που είχα βρει.με την ενημέρωση το εξαφανισε. Και αυτό διαβάζω τώρα αυτό που λες και όντως το εμφάνισε.παω να το δοκιμάσω.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Η TCL παρουσίασε νέες συσκευές με Android 10 αλλά στο Plex χρωστάει ακόμα την αναβάθμιση σε μεγάλο αριθμό συσκευών στην Ευρώπη. Σε Αυστραλία και Ιαπωνία το έχουν λάβει πριν από λίγες μέρες, να δούμε πότε και εμείς!

Πάντως οι συσκευές που παρουσίασαν έχουν πολλά κοινά με την δική μας, έχοντας πολύ ακριβότερες τιμές από όσο αγοράσαμε εμείς. Τελικά έχουμε κάνει πάρα πολύ καλή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Στο Alcatel 3x 2019 που έχω είχε αφαιρεθεί το ραδιόφωνο κατόπιν εντολής ευρωπαϊκής Ένωσης όπως μου είχαν απαντήσει. Σήμερα πήρα νέο update και το ραδιόφωνο επανήλθε. Οπότε λογικά θα επανέλθει και στο Plex.

 

Αν το επανέφεραν ,λογικά είχαν κάνει κάπου λάθος ,και το πήραν πίσω .Εξάλλου και ο ανταγωνισμός δεν κατάργησε τίποτε. Aν το κάνεις backup και το ανεβάσεις κάπου σαν αρχείο apk, μπορει να γίνει δοκιμή και σε plex αν δουλεύει ώσπου να έρθει το update.Σε άλλους δεν έχει έρθει καν η αναβάθμιση σε 10 ,οπότε η λογική λέει θα αργήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to TCL Plex

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...