Jump to content

TCL Plex


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο μόνο πράγμα που είναι καλύτερο το Poco είναι ο επεξεργαστής, αν δεν παίζεις παιχνίδια φανατικά θεωρώ ότι δεν τον χρειάζεσαι, αρχικά λόγω κατανάλωσης και στη συνέχεια το γεγονός ότι το Plex λόγω του UI τρέχει σε επίπεδο ναυαρχίδας (αν το δουλέψεις λίγο θα καταλάβεις). Σε όλα τα υπόλοιπα το Plex είναι ανώτερο του Poco. Οι κάμερες δεν το συζητάω καν πολύ ανώτερο το Plex, οθόνη το ίδιο (και μεγαλύτερη και χωρίς σεμεδάκια, ποιοτικά αντάξια μιας amoled), καλύτερη αυτονομία (σε review έχουν πιάσει μέχρι 15sot), ποιότητα κατασκευής δεν υπάρχει σύγκριση. Εντάξει με το Α50 θεωρώ ότι είναι άστοχη η σύγκριση, με αυτό που μπορείς ας πούμε να το συγκρίνεις είναι το Α70. Η συσκευή θεωρώ ότι ανταγωνίζεται τα mi8 128gb, mi9 lite, mi9 T 128gb.

 

μπορεις να ανεβασεις καμια φωτο να δουμε λιγο την καμερα του?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ανεβασεις καμια φωτο να δουμε λιγο την καμερα του?

 

Ναι φίλε, θα ανεβάσω σε λίγες μέρες όταν κάνω και το review για την 10άρα. Πάντως με λίγα λόγια η κάμερα είναι καλύτερη από πριν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε, θα ανεβάσω σε λίγες μέρες όταν κάνω και το review για την 10άρα. Πάντως με λίγα λόγια η κάμερα είναι καλύτερη από πριν!

Ευχαριστω,σκεπτομαι να το παρω αλλα θελω να δω φωτο απο μελος του σαιτ εδω,οχι απο βιντεο στο>youtube,εκει εχει πολλα.Εχω το Nubia z17 lite και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την καμερα του αλλα καιρος ειναι να αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την μπαταρία του, απο το πρωί με όλα τα δεδομενα ανοιχτα, email-fb-viber-messenger.....και πολυ σκίσιμο, έχω 69% μπαταρία με 3 ωρες και 10 λεπτά SOT. Είμαι με την android 10 έκδοση. Πάντως, παρόλα αυτά, κάνω φιλότιμες προσπάθειες να βρω κάτι που να με χαλάει στο κινητό αυτό αλλά δεν......ααααα ναι η θήκη του, σκληρό πλαστικό και το θέμα είναι οτι δεν βρίσκω τίποτα εδω, πρέπει να παραγγείλω απο έξω. Αυτα τα λίγα, όσοι είσαστε σε δίλλημα, προχωρήστε άφοβα στην αγορά του, δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει με τίποτα.

 

Υ.Γ. Επειδή ανέφερε κάποιος το πόκο, η οθόνη του πόκο είναι στην κυριολεξία ένα ξέπλυμα μπροστά σ αυτή του πλέξ. Αν τις δείτε δίπλα δίπλα θα καταλάβετε τι εννοώ

Edited by matrix
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.επειδη με ενδιαφερει το κινητο απο GPS πωσ τα παει ? δεν ειδα πουθενα προδιαγραφες για αυτο. Επισης επειδη ο Γερμανος εχει ακομα προσφορα με την τηλεοραση ,την εχει παρει κανεις, αξιζει η tv ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.επειδη με ενδιαφερει το κινητο απο GPS πωσ τα παει ? δεν ειδα πουθενα προδιαγραφες για αυτο. Επισης επειδη ο Γερμανος εχει ακομα προσφορα με την τηλεοραση ,την εχει παρει κανεις, αξιζει η tv ?

 

εχει τελειωσει η προσφορα του Γερμανου,η τιμη ειναι απο 189 ευρω στο eshop και 199 πλεον στο Σκρουτζ

Link to comment
Share on other sites

sto site του γερμανου τωρα μολις που το ειδα ακομα μου το βγαζει. τι να πω. για το GPS ξερεις κατι ? αν εχεις παρει την TV τι λεει ?
Link to comment
Share on other sites

sto site του γερμανου τωρα μολις που το ειδα ακομα μου το βγαζει. τι να πω. για το GPS ξερεις κατι ? αν εχεις παρει την TV τι λεει ?

 

το εχει ακομα αλλα δεν υπαρχει τιμη,εχει τελειωσει η προσφορα,το σκεφτομαι να το παρω κι εγω,απλα περιμενω μερικες ακομα αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα κάνω ένα mini review όπως σας είχα πει σχετικά με τις αλλαγές που έγιναν και παρατηρώ μετά την αναβάθμιση σε android 10.

 

Οθόνη

Η οθόνη είναι επιπέδου ναυαρχίδας όπως είπα και αρχύτερα, παρατηρώ ότι βελτιώθηκε ο τρόπος λειτουργίας του NXTVISION. Επίσης κάτι που δεν είχα πει αρχικά είναι ότι σε εξωτερική χρήση και συγκεκριμένα κόντρα στον ήλιο η φωτεινότητα της οθόνης ανεβαίνει πολύ περισσότερα σε σχέση με το χειροκίνητο.

Κάμερα

Όλες οι κάμερες βελτιώθηκαν! Οι φωτογραφίες επιτέλους έχουν λεπτομέρεια! Σε νυχτερινή λήψη φαίνεται να έχει και εκεί διαφορά, όπως επίσης και στο νυχτερινό βίντεο που είχε κάποιο θέματα με τους φωτισμούς. Γενικά η φωτογραφία πήγε ένα επίπεδο πάνω!

Λειτουργικό

Τι να πω για το λειτουργικό;; Ένα επίπεδο πάνω και αυτό! Ταχύτατο, με κάποιες επιπλέον προσθήκες στις ρυθμίσεις. Τα μόνα αρνητικά για μένα είναι ότι αφαίρεσαν την κουκκίδα που εμφάνιζε και εξαφάνιζε τα soft keys, και η αφαίρεση του ραδιοφώνου (βέβαια Ευρωπαίοι). Επίσης φαίνεται ότι κάποιες εφαρμογές από το playstore θέλουν καλύτερη προσαρμογή στην 10άρα. (Πχ το messenger χτυπάει με ήχο sms, τους ήχους εφαρμογών έπρεπε να τους ρυθμίσω απο την αρχή (outlook κ.α), το viber δεν με αφήνει καν να μπω στις ρυθμίσεις ήχου και με πετάει, παρατήρησε κανείς άλλος το ίδιο θέμα; )

Ηχείο

Στο ηχείο αυξήθηκε η ένταση, δεν είναι η ιδέα μου! Είναι πολύ καλό.

Μπαταρία

Η αυτονομία είναι στα ίδια επίπεδα με πριν, ίσως και καλύτερα. Στο 50% μπαταρίας έχω 5 ώρες sot στη δεύτερη μέρα χρήσης. Εξαιρετική αυτονομία.

 

Σε γενικές γραμμές η συσκευή και χωρίς υπερβολή είναι στα επίπεδα πολύ ακριβότερων συσκευών αλλά με μεσαίας τάξης επεξεργαστή. Εάν δεν λιώνεις σε παιχνίδια τύπου call of duty με απαιτήσεις φουλ γραφικών κτλπ κτλπ τότε δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 2 κατοστάρικα επιπλέον. Φανταστείτε αν ερχόταν με τον SD 855 τι θα γινόταν...

 

Η TCL έκανε πολύ κακό marketing κατά την γνώμη μου προσφέροντας μαζί και την τηλεόραση. Αυτοί οι μέθοδοι διαφήμισης και "προσφορών" είναι πραγματικά απαρχαιωμένοι και κάνουν κακό στην εταιρία. Ο μέσος Έλληνας που δεν γνωρίζει την TCL νομίζει πλέον ότι έχει να κάνει με κάποια τελειωμένη εταιρία που δίνει 1+1 δώρο όπως σε προϊόντα τηλεμάρκετινγκ. Όπως και να έχει, μακάρι να τα πάει καλά η εταιρία γιατί το αξίζει.

 

Εδώ σας βάζω το link με κάποιες απο τις φωτογραφίες που τράβηξα εκτός αλλά και εντός σπιτιού.

https://drive.google.com/drive/folders/1GFMi3V2DTsmBxunZpZvtMDmg-WqAjKqD?usp=sharing

Edited by R_TZAS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα κάνω ένα mini review όπως σας είχα πει σχετικά με τις αλλαγές που έγιναν και παρατηρώ μετά την αναβάθμιση σε android 10.

 

Οθόνη

Η οθόνη είναι επιπέδου ναυαρχίδας όπως είπα και αρχύτερα, παρατηρώ ότι βελτιώθηκε ο τρόπος λειτουργίας του NXTVISION. Επίσης κάτι που δεν είχα πει αρχικά είναι ότι σε εξωτερική χρήση και συγκεκριμένα κόντρα στον ήλιο η φωτεινότητα της οθόνης ανεβαίνει πολύ περισσότερα σε σχέση με το χειροκίνητο.

Κάμερα

Όλες οι κάμερες βελτιώθηκαν! Οι φωτογραφίες επιτέλους έχουν λεπτομέρεια! Σε νυχτερινή λήψη φαίνεται να έχει και εκεί διαφορά, όπως επίσης και στο νυχτερινό βίντεο που είχε κάποιο θέματα με τους φωτισμούς. Γενικά η φωτογραφία πήγε ένα επίπεδο πάνω!

Λειτουργικό

Τι να πω για το λειτουργικό;; Ένα επίπεδο πάνω και αυτό! Ταχύτατο, με κάποιες επιπλέον προσθήκες στις ρυθμίσεις. Τα μόνα αρνητικά για μένα είναι ότι αφαίρεσαν την κουκκίδα που εμφάνιζε και εξαφάνιζε τα soft keys, και η αφαίρεση του ραδιοφώνου (βέβαια Ευρωπαίοι). Επίσης φαίνεται ότι κάποιες εφαρμογές από το playstore θέλουν καλύτερη προσαρμογή στην 10άρα. (Πχ το messenger χτυπάει με ήχο sms, τους ήχους εφαρμογών έπρεπε να τους ρυθμίσω απο την αρχή (outlook κ.α), το viber δεν με αφήνει καν να μπω στις ρυθμίσεις ήχου και με πετάει, παρατήρησε κανείς άλλος το ίδιο θέμα; )

Ηχείο

Στο ηχείο αυξήθηκε η ένταση, δεν είναι η ιδέα μου! Είναι πολύ καλό.

Μπαταρία

Η αυτονομία είναι στα ίδια επίπεδα με πριν, ίσως και καλύτερα. Στο 50% μπαταρίας έχω 5 ώρες sot στη δεύτερη μέρα χρήσης. Εξαιρετική αυτονομία.

 

Σε γενικές γραμμές η συσκευή και χωρίς υπερβολή είναι στα επίπεδα πολύ ακριβότερων συσκευών αλλά με μεσαίας τάξης επεξεργαστή. Εάν δεν λιώνεις σε παιχνίδια τύπου call of duty με απαιτήσεις φουλ γραφικών κτλπ κτλπ τότε δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 2 κατοστάρικα επιπλέον. Φανταστείτε αν ερχόταν με τον SD 855 τι θα γινόταν...

 

Η TCL έκανε πολύ κακό marketing κατά την γνώμη μου προσφέροντας μαζί και την τηλεόραση. Αυτοί οι μέθοδοι διαφήμισης και "προσφορών" είναι πραγματικά απαρχαιωμένοι και κάνουν κακό στην εταιρία. Ο μέσος Έλληνας που δεν γνωρίζει την TCL νομίζει πλέον ότι έχει να κάνει με κάποια τελειωμένη εταιρία που δίνει 1+1 δώρο όπως σε προϊόντα τηλεμάρκετινγκ. Όπως και να έχει, μακάρι να τα πάει καλά η εταιρία γιατί το αξίζει.

 

Εδώ σας βάζω το link με κάποιες απο τις φωτογραφίες που τράβηξα εκτός αλλά και εντός σπιτιού.

https://drive.google.com/drive/folders/1GFMi3V2DTsmBxunZpZvtMDmg-WqAjKqD?usp=sharing

 

ευχαριστουμε φιλε,ωραιες οι φωτο,εκτος της τελευταιας που πρεπει να βγηκε σε απολυτο σκοτος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε φιλε,ωραιες οι φωτο,εκτος της τελευταιας που πρεπει να βγηκε σε απολυτο σκοτος

 

Ναι φίλε, και όλες στο αυτόματο, ούτε super night ούτε τπτ. Αν τις ανοίξετε και σε μεγάλη οθόνη θα καταλάβετε ότι έχει και πολύ καλή λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε, και όλες στο αυτόματο, ούτε super night ούτε τπτ. Αν τις ανοίξετε και σε μεγάλη οθόνη θα καταλάβετε ότι έχει και πολύ καλή λεπτομέρεια.
Με το gps μπορείς να πεις κάτι; Με προβληματίζει που έχει μόνο a gps. Επίσης η οθόνη που δεν έχει gorilla βλέπεις να έχει κάποιο θέμα;

 

Στάλθηκε από το AGS-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by BEBAKOS
Link to comment
Share on other sites

Με το gps μπορείς να πεις κάτι; Με προβληματίζει που έχει μόνο a gps. Επίσης η οθόνη που δεν έχει gorilla βλέπεις να έχει κάποιο θέμα;

 

Στάλθηκε από το AGS-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδω διαβαζω οτι εχει

 

Q : Is alcatel TCL Plex protected by corning gorilla glass ?

 

A : Yes, alcatel TCL Plex is protected by corning gorilla glass and it does comes along with 2.5D glass which can save the device from scratches or minor accidental falls.

https://latestmobilefaq.com/alcatel-tcl-plex-faq-gorilla-glass-nfc-usb-otg-fast-charging-4k/

Link to comment
Share on other sites

Με το gps μπορείς να πεις κάτι; Με προβληματίζει που έχει μόνο a gps. Επίσης η οθόνη που δεν έχει gorilla βλέπεις να έχει κάποιο θέμα;

 

Όπως έγραψα και στο review που είχα κάνει στην σελίδα 2 (μάλλον δεν το διάβασες) το σήμα του GPS είναι εξαιρετικό και χωρίς χρήση δεδομένων. Η συσκευή δεν έχει μόνο A-GPS, έχει κανονικά GPS, GLONASS, GALILEO και BEIDU, αποδεδειγμένο από το GPS Test. H συσκευή έχει gorilla glass απ'ότι ξέρω, έρχεται με ζελατίνα μπροστά, και πίσω δεν είχα καμία γρατζουνιά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στο review που είχα κάνει στην σελίδα 2 (μάλλον δεν το διάβασες) το σήμα του GPS είναι εξαιρετικό και χωρίς χρήση δεδομένων. Η συσκευή δεν έχει μόνο A-GPS, έχει κανονικά GPS, GLONASS, GALILEO και BEIDU, αποδεδειγμένο από το GPS Test. H συσκευή έχει gorilla glass απ'ότι ξέρω, έρχεται με ζελατίνα μπροστά, και πίσω δεν είχα καμία γρατζουνιά.
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.το είχα διαβάσει απλώς παντού λεν ότι έχει μόνο a gps.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, ( δεν έχω την συσκευή).

Αν κάποιος έχει επιλέξει ως περιοχή, στις ρυθμίσεις του κινητού, πχ. Την Κίνα, με android9, όταν. Πάει σε android10, θα το χάσει και πάλι το ραδιόφωνο;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μας πει πόσος χώρος είναι διαθέσιμος μετά την αναβάθμιση σε 10 και χωρίς να εγκατασταθούν έξτρα εφαρμογές;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Nα δοκιμάσει κάποιος ,να σώσει την εφαρμογη apk του ραδιοφώνου από android 9 ,με κάποιο προγραμμα backup .Μετά να την μοιραστεί με κάποιον που έχει κάνει την αναβάθμιση σε android 10 .Λογικά μπορεί να δουλέψει το ραδιόφωνο ,καθώς το κύκλωμα του ραδιοφώνου παραμένει ,απλά έχει απενεργοποιηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Nα δοκιμάσει κάποιος ,να σώσει την εφαρμογη apk του ραδιοφώνου από android 9 ,με κάποιο προγραμμα backup .Μετά να την μοιραστεί με κάποιον που έχει κάνει την αναβάθμιση σε android 10 .Λογικά μπορεί να δουλέψει το ραδιόφωνο ,καθώς το κύκλωμα του ραδιοφώνου παραμένει ,απλά έχει απενεργοποιηθεί.

 

Σε Alcatel 3x 2019 την εφαρμογή ραδιόφωνο την έχω στην βιβλιοθήκη μου στο store αλλά όταν πάω να την κατεβάσω κατά την εγκατάσταση μου βγάζει σφάλμα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Σε Alcatel 3x 2019 την εφαρμογή ραδιόφωνο την έχω στην βιβλιοθήκη μου στο store αλλά όταν πάω να την κατεβάσω κατά την εγκατάσταση μου βγάζει σφάλμα.

 

Μπορείς να μας πεις πως ακριβώς λέγεται; Ή καλύτερα μια φωτογραφία το εικονίδιο; Είναι λίγο περίεργο επειδή εγώ που το έψαξα στην αρχή δεν μου το εμφάνιζε ούτε στην βιβλιοθήκη μου ούτε στο playstore σε αναζήτηση ούτε επίσης στις εφαρμογές της alcatel. Λογικά το plex θα έχει ίδιο ραδιόφωνο με τα alcatel, αν είναι έτσι το apk απο 3ο site μπορούμε να το βρούμε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν βρήκα την εφαρμογή πήγα να την περάσω έφαγα έφαγα άκυρο αδύνατη εγκατάσταση (στο adb log λέει κάτι για πιστοποιητικο)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μέχρι να το βάλουν πάλι το ράδιο αν το βάλουν,βρήκα μια.λυση.πηγα και πήρα ένα Alcatel 2003 με 19€ και ησύχασα.λιλιπουτειο,θέλει φόρτιση μια στο τοσο.το λειτουργώ μόνο σαν ράδιο χωρίς σιμ.ευχομαι να μην το καταργήσουν το ράδιο και από αυτό. :-)

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κατεβάσω και από εδώ την εφαρμογή και πάλι σφάλμα https://www.apkmirror.com/apk/mie-alcatel-support/fm-radio-7/

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμαστε και αυτή https://easyupload.io/kyursz

 

δεν παίζει την δοκίμασα και κλείνει.....πιστεύω στην επόμενη αναβάθμιση να ενεργοποιήσουν πάλι το ράδιο αφου υπάρχει ήδη αυτή η δυνατότητα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to TCL Plex

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...