Jump to content

TCL Plex


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Κάτοχος του PLEX εδώ και 5 ημέρες, το αγόρασα στα 188 ευρώ από e-shop σε μαύρο χρώμα αντικαθιστώντας την παλιά μου συσκευή (LG G5). Παρακάτω θα κάνω ένα revew με τα όσα έχω καταλάβει μέχρι τώρα από την συσκευή.

 

Ποιότητα κατασκευής (Α+)

Η ποιότητα κατασκευής είναι κορυφαία. Η TCL έχει κάνει μία μαγκιά ούτως ώστε να μην προεξέχουν οι κάμερες και να μην φαίνεται και στο μάτι, ουσιαστικά η συσκευή είναι σαν "σφήνα", στο κάτω μέρος εκεί όπου είναι τα ηχεία δηλαδή είναι λεπτή και σταδιακά παχαίνει. Με αυτόν τον τρόπο η αίσθηση στο χέρι είναι πολύ άνετη και το βάρος κατανεμημένο πολύ σωστά.

Οθόνη (Α+)

Η οθόνη είναι επιπέδου ναυαρχίδας, μπορεί να μην είναι AMOLED αλλά δεν έχει να ζηλέψει κάτι. Τα χρώματα είναι ζωντανά, η φωτεινότητα αρκετά καλή χωρίς προβλήματα κάτω από τον ήλιο, γωνίες θέασης εξαιρετικές. Αυτό που είναι όλα τα λεφτά και δεν είναι κάποιο κόλπο μάρκετινγκ είναι το NXTVISION, πραγματικά κάνει την διαφορά.

Κάμερα (Α)

Πρώτη κάμερα 48MP: Πολύ καλή κάμερα. Την ημέρα βγάζει εξαιρετικά και τη νύχτα αρκετά καλά, του λείπει λίγο ο κορεσμός για τα δικά μου γούστα. Αυτό που δεν μου άρεσε και συγκριτικά με το G5 το θεωρώ απαράδεκτο είναι το manual που ενώ στο αυτόματο το iso και το κλείστρο δίνει πολύ περισσότερο στο manual το έχουν πολύ περιορισμένο! Στο θέμα βίντεο είναι αρκετά καλό, το βράδυ δεν κάνει, ο περιορισμός είναι στα 1080 30fps και 4Κ 30fps, δεν έχει 60fps!

Δεύτερη Κάμερα 16MP: Πολύ καλή κάμερα και αυτή, βέβαια αυτές οι ευρυγώνιες δεν κάνουν για νύχτα οπότε αξιολογώ καθαρά την ημέρα. Μεγάλη ανάλυση και αρκετή λεπτομέρεια.

Τρίτη κάμερα 2MP: Είναι η κάμερα για βίντεο 1080P σε περιβάλλον με χαμηλό φωτισμό. Το βίντεο εδώ τα σπάει! Δεν έχω ξαναδεί κάτι αντίστοιχο. Ο σταθεροποιητής δουλεύει μια χαρά.

Τέταρτη κάμερα 24MP: Λειτουργεί και αυτή όπως η 48άρα, δηλαδή βγάζει στο 1/4 τα 6MP. Οι φωτογραφίες είναι απλά καλές, θα ήθελα περισσότερη λεπτομέρεια γιατί είναι λες και υπάρχει κάποιο φίλτρο από μπροστά.

*Παρατήρηση: Στην καταγραφή βίντεο υπάρχει λίγος θόρυβος λογικά απο τα μικρόφωνα, αυτό παρατηρείται μόνο όταν καταγράφει σε περιοχή με ησυχία, υπό άλλες συνθήκες όλα καλά.

Λειτουργικό (Α)

Σχεδόν stock, πολύ ελαφρύ με λίγο bloatware που μπορεί είτε να διαγραφεί είτε να απενεργοποιηθεί και με μερικές καλές προσθήκες. Όλα ρολάρουν απίστευτα ομαλά και χωρίς κολλήματα με τον SD675. Έχει καταγραφή κλήσης, 2πλό tap to wake. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ο χρόνος μεταφοράς αρχείων από το PC, αστραπιαίο πραγματικά!

Wifi, Gps, Σήμα (Α)

Όλα δουλεύουν όπως πρέπει, το GPS και χωρίς ίντερνετ με βρίσκει αστραπιαία μέσα στο σπίτι.

Ακουστικό, Μικρόφωνο (Α)

Με ακούνε και τους ακούω εξαιρετικά.

Ηχείο, 3,5 (Β+)

Μια χαρά, από ποιότητα πολύ καλό, από ένταση θα ήθελε ένα κλίκ παραπάνω. Η θύρα 3,5 είναι καλή και σε ένταση και σε ποιότητα.

Αναγνώστης-αισθητήρες (Α)

Όλα τέλεια και αστραπιαία. Το δαχτυλικό μπορεί να το προγραμματίσεις για έξτρα λειτουργίες.

Μπαταρία (Α+)

Η αυτονομία είναι πάρα πολύ καλή, την πρώτη φορά στο στήσιμο και χωρίς κάρτα SIM μου έδωσε 11 ώρες SOT, τώρα μου δίνει πάνω από 8 ώρες, δηλαδή 2 μέρες!

Φόρτιση (Α)

Αρκετά γρήγορη και με fast charger 3.0 στη συσκευασία.

SAR

To γράφει στις ρυθμίσεις του λειτουργικού, max SAR για το κεφάλι 1.31 W/kg σε συνθήκες LTE Band 7+WLAN 2.4G. Και max SAR για το σώμα 1.64 W/kg σε συνθήκες GSM 900+WLAN 2.4G. Αυτά όταν οι ισχύς είναι στο μέγιστο.

 

Σε γενικές γραμμές η συσκευή είναι κορυφή και πραγματικό vfm. Ανταγωνίζεται άνετα ακριβότερες συσκευές επίσημων αντιπροσωπιών και πιστεύω οτι αξίζει η αγορά της μέχρι τα 250 ευρώ λόγω ανταγωνισμού πάντα. Στα έως 220 είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε, ωραίο και κατατοπιστικο review, εύχομαι να τη χαρείς τη συσκευή σου!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε, ωραίο και κατατοπιστικο review, εύχομαι να τη χαρείς τη συσκευή σου!

Ευχαριστώ πολύ φίλε !!

 

εδω εχουν περασει gcam.

Λογικά είναι από κάποιο άλλο μοντέλο με ίδιο αισθητήρα, δεν λέει και πολλά πάντως σε αυτή τη φάση..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του εν λόγω smartphone, στο προτιμώμενο τύπο δικτύου υπάρχει η επιλογή 4g?

Και αν ναι ποιον πάροχο χρησιμοποιείτε? Πόσο καινούρια είναι η κάρτα sim?

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του εν λόγω smartphone, στο προτιμώμενο τύπο δικτύου υπάρχει η επιλογή 4g?

Και αν ναι ποιον πάροχο χρησιμοποιείτε? Πόσο καινούρια είναι η κάρτα sim?

 

Thanks!

 

Ναι κανονικά 4G/3G/2G, και επιλογή βελτιωμένης λειτουργίας 4G LTE. Δίκτυο Cosmote και η κάρτα είναι αρκετά παλιά, να φανταστείς μόνος μου την έκοψα.

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάω γιατί στο δικό μου (αγορασμένο από το e-shop) δεν έχει επιλογή 4g. Το έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά δεν άλλαξε κάτι. Χρησιμοποιώ nano sim της Wind όχι πολύ παλιά η οποία δούλευε σε sony z3 και 4g. Περίεργα πράγματα...
Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάω γιατί στο δικό μου (αγορασμένο από το e-shop) δεν έχει επιλογή 4g. Το έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά δεν άλλαξε κάτι. Χρησιμοποιώ nano sim της Wind όχι πολύ παλιά η οποία δούλευε σε sony z3 και 4g. Περίεργα πράγματα...

 

Πολύ περίεργο μου φαίνεται, και γω από e-shop το αγόρασα δε νομίζω βέβαια να έχει σημασία αυτό.. Δοκίμασε κάποια άλλη SIM άλλου παρόχου. Αρχικά όμως δες σε ποιο slot την έβαλες, στο slot 1 την έχω εγώ, είναι η μονή η θέση που το αναγράφει βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάω γιατί στο δικό μου (αγορασμένο από το e-shop) δεν έχει επιλογή 4g. Το έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά δεν άλλαξε κάτι. Χρησιμοποιώ nano sim της Wind όχι πολύ παλιά η οποία δούλευε σε sony z3 και 4g. Περίεργα πράγματα...

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ στο Alcatel 3x2019. Με οποιαδήποτε κάρτα wind δεν είχε επιλογή για 4G. Με άλλες εταιρίες κανονικά επιλογή 4G. Μετά ήρθε μία ενημέρωση και διορθώθηκε το πρόβλημα. Μέχρι να έρθει η ενημέρωση έκανα το εξής: Έβγαζα την κάρτα SIM και την έβαζα ξανά. Έδειχνε κανονικά ένδειξη 4G στην αρχική οθόνη. ΜΟΝΟ αν πήγαινα στις ρυθμίσεις δικτύων δεν μου έβγαζε επιλογή 4G και το κινητό εκείνη τη στιγμή γύριζε σε 3G. Μετά για να είχα πάλι 4G έπρεπε να βγάλω την κάρτα πάλι. Οπότε δοκίμασε να βγάλεις την κάρτα και να την βάλεις, δες αν βγάζει την ένδειξη 4G πάνω στην οθόνη. Αν ναι μην πας μετά στις ρυθμίσεις δικτύων και το χάσεις πάλι.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ στο Alcatel 3x2019. Με οποιαδήποτε κάρτα wind δεν είχε επιλογή για 4G. Με άλλες εταιρίες κανονικά επιλογή 4G. Μετά ήρθε μία ενημέρωση και διορθώθηκε το πρόβλημα. Μέχρι να έρθει η ενημέρωση έκανα το εξής: Έβγαζα την κάρτα SIM και την έβαζα ξανά. Έδειχνε κανονικά ένδειξη 4G στην αρχική οθόνη. ΜΟΝΟ αν πήγαινα στις ρυθμίσεις δικτύων δεν μου έβγαζε επιλογή 4G και το κινητό εκείνη τη στιγμή γύριζε σε 3G. Μετά για να είχα πάλι 4G έπρεπε να βγάλω την κάρτα πάλι. Οπότε δοκίμασε να βγάλεις την κάρτα και να την βάλεις, δες αν βγάζει την ένδειξη 4G πάνω στην οθόνη. Αν ναι μην πας μετά στις ρυθμίσεις δικτύων και το χάσεις πάλι.

Καλημέρα! Εδώ δεν ισχύει αυτό το "fix".

Link to comment
Share on other sites

Το update που μας είχε έρθει το έκανες;; 1A.C.6

Ναι, το έκανα και τους έστειλα mail μέσω της εφαρμογής Κέντρο Υποστήριξης.

Link to comment
Share on other sites

Και μου απάντησαν '' Αξιότιμε πελάτη,

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

 

Σχετικά με το πρόβλημα που μας αναφέρετε πως δεν σας έχει σαν επιλογή στον προτιμώμενο τύπο δικτύου το 4G, σας ενημερώνουμε πως μέσα στις επόμενες μέρες, θα σταλεί στις συσκευές TCL Plex αναβάθμιση στο android 10 που θα εμπεριέχει και την λύση για το θέμα με την επιλογή 4G.

 

Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε τα προϊόντα μας.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία και σας ευχόμαστε, να ‘χετε μια θαυμάσια ημέρα!

 

 

 

Με εκτίμηση,

 

Μιχάλης

 

Τεχνική Υποστήριξη TCL''

Link to comment
Share on other sites

Και μου απάντησαν '' Αξιότιμε πελάτη,

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

 

Τεχνική Υποστήριξη TCL''

 

Μπράβο τους, δεν περίμενα τόσο γρήγορη απάντηση εκ μέρους τους.. Μακάρι να λυθεί το πρόβλημα σου αλλά να είναι καλή και η αναβάθμιση με βελτιώσεις και χωρίς προβλήματα. Περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά WiFi calling (aka VoWiFi) υποστηρίζει; Επίσης, notification LED έχει; Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά WiFi calling (aka VoWiFi) υποστηρίζει; Επίσης, notification LED έχει;

 

Wifi Calling ναι έχει, notification Led δεν έχει αλλά έχει διπλό tap που προσωπικά με βολεύει περισσότερο μιας και σε πολλές συσκευές το led δουλεύει λίγο καθυστερημένα.

Link to comment
Share on other sites

Wifi Calling ναι έχει, notification Led δεν έχει αλλά έχει διπλό tap που προσωπικά με βολεύει περισσότερο μιας και σε πολλές συσκευές το led δουλεύει λίγο καθυστερημένα.

 

Α, τέλεια! Ευχαριστώ πολύ!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα:όταν καλώ το 100(άμεση δράση) ή το 166 η κλήση προωθείται στο 112.το πρόβλημα είναι ότι αν ήθελα να καλέσω το 112 θα το έκανα απευθείας!από λίγο που το έψαξα το θέμα αυτό υπάρχει και σε κάποια Xiaomi.αν κάποιος έχει οποιαδήποτε λύση είναι ευπρόσδεκτη.δοκιμασα και το 1000 αλλά στην επαρχία δε δουλεύει.επικοινωνησα με την tcl και ακόμη περιμένω αξιόπιστη απάντηση
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξής πρόβλημα:όταν καλώ το 100(άμεση δράση) ή το 166 η κλήση προωθείται στο 112.το πρόβλημα είναι ότι αν ήθελα να καλέσω το 112 θα το έκανα απευθείας!από λίγο που το έψαξα το θέμα αυτό υπάρχει και σε κάποια Xiaomi.αν κάποιος έχει οποιαδήποτε λύση είναι ευπρόσδεκτη.δοκιμασα και το 1000 αλλά στην επαρχία δε δουλεύει.επικοινωνησα με την tcl και ακόμη περιμένω αξιόπιστη απάντηση

 

λογικα εχει google dialer αν ναι τοτε θεμα της google einai

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τον Google dealer.το προηγούμενο τηλέφωνο μου που είχε δεν είχε τέτοιο θέμα.αν ξέρει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει ας κάνει τον κόπο να απαντήσει
Link to comment
Share on other sites

λογικα εχει google dialer αν ναι τοτε θεμα της google einai

Λογικά αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Δεν έχει τον Google dealer.το προηγούμενο τηλέφωνο μου που είχε δεν είχε τέτοιο θέμα.αν ξέρει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει ας κάνει τον κόπο να απαντήσει

Google dialer έχει φίλε. Το λειτουργικό είναι stock εάν βγάλεις τα 5-10 πράγματα που πρόσθεσε η TCL, χρησιμοποιεί και google dialer και google messages. Λογικά το πρόβλημα είναι της google...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό είναι το πρόβλημα.

 

 

Google dialer έχει φίλε. Το λειτουργικό είναι stock εάν βγάλεις τα 5-10 πράγματα που πρόσθεσε η TCL, χρησιμοποιεί και google dialer και google messages. Λογικά το πρόβλημα είναι της google...

 

Προσπαθώ να το καταλάβω.το nokia 8.1 που είχα πριν(android one)όπου σίγουρα είχε google dealer δεν είχε θέμα.στο TCL PLEX η Google αποφάσισε όταν καλεις το 100 να σε προωθει στο 112; δηλαδή της ήρθε της Google να το κάνει στα plex και όχι στις android one συσκευές;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το καταλάβω.το nokia 8.1 που είχα πριν(android one)όπου σίγουρα είχε google dealer δεν είχε θέμα.στο TCL PLEX η Google αποφάσισε όταν καλεις το 100 να σε προωθει στο 112; δηλαδή της ήρθε της Google να το κάνει στα plex και όχι στις android one συσκευές;
Δεν έχω ιδέα τι παίζει μπορεί η Nokia έχει ένα redirect framework από πίσω, μόλις έβαλα το Google dailer στο p30 pro(patched version απο xda) και κάλεσα 100 και με σύνδεσε με 112 (μόλις είδα ότι το κινιτο μου έχει μια ρύθμιση να κάνω χρήση του firmware της huawei η της Google όταν πέρασα την εφαρμογή έτσι όταν αλλάζω στο huawei καλεί 100 κανονικά αν βάζω Google καλεί 112)

 

Τι έχεις να κάνεις στείλε τους ένα μηνημα ανέφερε τον προβληματισμό σου για να βάλουν τέτοια δυνατότητα στο επόμενο update

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι παίζει μπορεί η Nokia έχει ένα redirect framework από πίσω, μόλις έβαλα το Google dailer στο p30 pro(patched version απο xda) και κάλεσα 100 και με σύνδεσε με 112 (μόλις είδα ότι το κινιτο μου έχει μια ρύθμιση να κάνω χρήση του firmware της huawei η της Google όταν πέρασα την εφαρμογή έτσι όταν αλλάζω στο huawei καλεί 100 κανονικά αν βάζω Google καλεί 112)

 

Τι έχεις να κάνεις στείλε τους ένα μηνημα ανέφερε τον προβληματισμό σου για να βάλουν τέτοια δυνατότητα στο επόμενο update

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.τους εχω στείλει mail και περιμένω την απάντηση τους.θα ενημερώσω για την εξέλιξη του θέματος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to TCL Plex

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...