Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Meizu


mixalisor99
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα !είμαι νεος στο Forum και εκανα εγγραφή για το λόγο του ότι είμαι ανάμεσα σε 2 κινητά!

Είμαι μαθητής και μην φανταστείτε οτι χρησιμοποιώ πολύ τα κινητά !Μέτρια χρηση θα έλεγα !είμαι λοιπον αναμεσα στο Samsung galaxy J5 Και το

Μeizu Mx4 ! επειδή βγαίνω πολύ τα βραδια με τις παρεες μου και βγάζω πολλες φωτογραφίες θα ήθελα ενα δυνατό φλας !γι αυτό με προβληματίζει το mx4 Και ειμαι σίγουρος για το j5!το j5 έχει και φλας στην μπροστινή και στην πισω !meizu δν εχω πάρει ποτέ! το meizu Ομως ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου κολλήσει ποτέ ! Τι μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Το meizu έχει 350€ ενώ το Samsung j5 250€. Το meizu είναι σχεδόν ναυαρχίδα, ενώ το Samsung midrange. Είναι λίγο άκυρη η σύγκριση τους δεν νομίζεις?

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να πάρεις από Κίνα το meizu πάει στα 240 ευρώ κοντά καθώς βγήκε και ή πλέον ναυαρχίδα τους meizu mx5 κοντά στα 270-280 ευρώ.

Όπως ειπε και ο φίλος συγκρίσεις ανόμοια τηλέφωνα ..

Το meizu είναι ναυαρχίδα

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Διάβασα πως το καλοκαίρι οι συσκευές Meizu MX2, MX3, MX4, MX4 Pro, M1 και M1 Note αναβαθμίστηκαν σε Lollipop. Οι αναβαθμίσεις έγιναν και μέσω OTA? (ακόμα και για το MX2?)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Απευθύνσου στο θέμα της συσκευής που σε ενδιαφέρει. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν εδώ μέσα αν άνοιγε και ο καθένας ένα καινούργιο θέμα με κάθε απορία του;

 

:lock:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολλές φορές ρωτάνε άτομα γιατί δεν λαμβάνουν ειδοποιήσεις στα τηλέφωνά τους (Meizu). Θα ποστάρω εδώ λοιπόν τα βήματα για να τα βλέπουν όσοι θέλουν να κάνουν τις απαραίτητες ρυθμίσεις ώστε να μπορούν να λαμβάνουν ειδοποιήσεις χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Τα συγκεκριμένα βήματα είναι για την έκδοση Flyme OS 5:

 

1) Αρχικά, πρέπει να πάτε στην stock εφαρμογή "Security"

 

2) Από το αρχικό μενού, επιλέγετε την κατηγορία "Permissions" και αμέσως μετά επιλέγετε την κατηγορία "autorun management".

 

3) Στην κατηγορία "autorun management", επιλέγετε οποίες εφαρμογές θα θέλατε να σας δίνουν ειδοποιήσεις. Με το που τις επιλέγετε, μπαίνουν σε μια λίστα εφαρμογών που θα μένουν ενεργές στο παρασκήνιο (δηλαδή θα τρέχουν χωρίς να τις "σκοτώνει" το κουμπί "close all" στο multitasking screen)

 

4) Πηγαίνετε πίσω στα "permissions" και επιλέγετε την κατηγορία "notification management". Εκεί, τικάρετε οποία εφαρμογή θέλει να σας δίνει ειδοποιήσεις.

 

5) Τέλος, πάτε στο αρχικό μενού της εφαρμογής "Security" και επιλέγετε την κατηγορία "Power".

 

6) Μετά, επιλέγετε την κατηγορία "app management" και επιλέγετε πάλι τις εφαρμογές που θέλετε να τρέχουν στο παρασκήνιο.

 

7) Αφού τελειώσετε με την εφαρμογή "Security", ανοίγετε το "recents manager", σέρνοντας αργά το δάχτυλο σας από το κάτω μέρος της οθόνης προς τα πάνω και πατάτε το κουμπί "clean all".

 

8) Έπειτα, ανοίγετε ΜΟΝΟ της εφαρμογές που θέλετε να παίρνετε ειδοποιήσεις και κλείνοντάς τες με το πλήκτρο που σας πάει στην κεντρική οθόνη και ΟΧΙ το πλήκτρο πίσω.

 

9) Για το τελευταίο αλλά και πιο σημαντικό βήμα, ανοίγετε ξανά το "recents manager" και πατάτε παρατεταμένα το όνομα των εφαρμογών μέχρι να εμφανιστεί ένα εικονίδιο λουκέτου.

 

Τώρα πια θα πρέπει να παίρνετε ειδοποιήσεις χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα! Ελπίζω αυτός ο οδηγός να φανεί χρήσιμος στους νέους χρήστες του τηλεφώνου και ένας άλλος λόγος που τον έγραψα ήταν για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο οι έμπειροι χρήστες που θα έπρεπε να εξηγούν συνέχεια τα βήματα :P ! Άμα συνεχίζετε να έχετε προβλήματα ποστάρετε τις ερωτήσεις σας σε αυτό το θέμα!

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

Meizu U20

εκτιμηση 2/16 $160, 3/32 $190

 

οθονη 5.5" (FHD 1080x1920 / ips / 2.5D / full lamination)

δικαρτο (2 nano sim)

2G/3G/4G

2ram/16rom, 3ram/32rom, sd card (θεση κοινη με sim)

8πυρηνος επεξεργαστης 1.8 helio p10 (mt6755)

γραφικα mali t860

καμερα εμπρος 5mp

καμερα πισω 13mp (dual flash / f2.2)

fingerprint (εμπρος) / gps, agps, glonass / usb 2.0 / bluetooth 4 /

/ γυροσκοπιο / πυξιδα / μεταλλικο πλαισιο, πισω γυαλι / ...

μπαταρια 3260mah (μη αφαιρουμενη)

4 χρωματισμοι: λευκο μπρος-πισω / μαυρο μπρος-πισω / χρυσομπεζ μπρος-πισω / χρυσοροζ μπρος-πισω

 

υπο διευκρινιση:

- android ??

- tap to wake ??

- notification led ?? πολυχρωμο ?? ρυθμιζομενο ??

- ραδιοφωνο ??

 

 

via

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Meizu U10

εκτιμηση 2/16 $140, 3/32 $170

 

οθονη 5" (HD 720x1280 / ips / 2.5D / full lamination)

δικαρτο (2 nano sim)

2G/3G/4G

2ram/16rom, 3ram/32rom, sd card (θεση κοινη με sim)

8πυρηνος επεξεργαστης 1.5 (mt6750)

γραφικα mali t860

καμερα εμπρος 5mp

καμερα πισω 13mp (dual flash / f2.2)

fingerprint (εμπρος) / gps, agps, glonass / usb 2.0 / bluetooth 4 /

/ γυροσκοπιο / πυξιδα / μεταλλικο πλαισιο, πισω γυαλι / ...

μπαταρια 2760mah (μη αφαιρουμενη)

4 χρωματισμοι: λευκο μπρος-πισω / μαυρο μπρος-πισω / χρυσομπεζ μπρος-πισω / χρυσοροζ μπρος-πισω

 

υπο διευκρινιση:

- android ??

- tap to wake ??

- notification led ?? πολυχρωμο ?? ρυθμιζομενο ??

- ραδιοφωνο ??

 

via

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μιλάμε για την κινητάρα

 

Αναμένω από το myphone ένα review

 

Προς το παρον από μένα τα χαρακτηριστικά του και ενα review από τον απίστευτο τυπο του UNBOX THERAPY

 

Για πάμε

 

NETWORK Technology- GSM / HSPA / EVDO / LTE

LAUNCH Announced 2017, July

Status Available. Released 2017, August

BODY Dimensions 157.3 x 77.2 x 7.3 mm (6.19 x 3.04 x 0.29 in)

Weight 170 g (6.00 oz)

SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.7 inches (~72.9% screen-to-body ratio)

Resolution 1440 x 2560 pixels (~518 ppi pixel density)

Multitouch -Yes

- Secondary 2" AMOLED display, 240 x 536 pixels

- Flyme 6

PLATFORM OS Android 7.0 (Nougat)

Chipset Mediatek MT6799 Helio X30

CPU Deca-core (2x2.6 GHz Cortex-A73, 4x1.9 GHz Cortex-A35, 4x2.2 GHz Cortex-A53)

GPU PowerVR 7XTP

MEMORY Card slot No

Internal 64/128 GB, 6 GB RAM

CAMERA Primary Dual 12 MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash, check quality

Features 1/2.9" sensor size, 1.25 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama

Video 2160p@30fps, check quality

Secondary 16 MP, f/2.0

SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

- 32-bit/192kHz audio

- Active noise cancellation with dedicated mic

COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot

Bluetooth 4.2, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS

NFC Yes

Radio No

USB Type-C 1.0 reversible connector

FEATURES Sensors Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM

Browser HTML5

Java No

- Fast battery charging: 67% in 30 min (mCharge 4.0)

- MP3/WAV/eAAC+/FLAC player

- MP4/H.265 player

- Document editor

- Photo/video editor

BATTERY Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery

MISC Colors Black, gold, silver

Price About 500 EUR

TESTS Performance Basemark OS II 2.0: 2380 / Basemark X: 22472

Display Contrast ratio: Infinite (nominal), 4.147 (sunlight)

Camera Photo / Video

Loudspeaker Voice 87dB / Noise 72dB / Ring 90dB

Audio quality Noise -92.1dB / Crosstalk -92.8dB

Battery life

Endurance rating 70h

 

το review εδω

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

χαχα απιστευtο το review!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γεια σας εχω το meizu pro 6 απο το καλοκαιρι , σε γενικες γραμμες ειναι καλο , η καμερα ειναι μετρια , απο κει και περα εχω κατι θεματα , πρωτον το ακουστικο οταν μιλαω εχει θεμα δηλαδη δεν ακουω τον συνομιλητη καλα εως καθολου ενω σε ανοιχτη ακροαση τον ακουω , καλα μετα απο αναβαθμιση (δεν ξερω αν πηρα λαθος driver δεν εχω ιδεα) , και επισης γενικα μετα απο το update , εχει και αλλα θεματακια μικρα πολυ! Edited by theodoropoulosm
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και καλη χρονιά παιδιά..

Υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό το τηλέφωνο?!Να μας πει γνώμες και απόψεις?

 

Εδώ υπάρχουν πληροφορίες

 

https://www.skroutz.gr/s/11406663/Meizu-M5s-32GB.html#specs

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ας γράψει όποιος έχει Meizu κινητό με την Β20, 800άρα μπάντα ΜΟΝΟ όμως αν το έχει δοκιμάσει, αν έχει δηλαδή κάρτα σιμ με 4G της WIND. Γιατί πολλά ακούγονται και ο καθένας λέει ό,τι άκουσε ή ό,τι διάβασε χωρίς να το τσεκάρει.
Link to comment
Share on other sites

Μ6 (όχι το Note,... εκεί αναφέρεται αλλά όχι παντού)...δεν δοκιμάστηκε αλλά παντού αναφέρεται με υποστήριξη της Β20(800). Edited by atoncon
"DESCRIBO ERGO SUM - AΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ"
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχει κανείς στην κατοχή του το Meizu M6S να μας πει εντυπώσεις;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαχει καποιος τροπος να ξεκλειδωσω την 800αρα(Β20) σε ενα Meizu M2 Note που εχω.Οσο και να εψαξα δεν βρηκα οδηγο για Meidiatek και μια εφαρμογη που κυκλοφοριε στο play store ειναι μονο για Qualocom.Εχω ξεκλειδωσει τον bootloader και εχω περασει custom rom.Ειναι και ρουταρισμενο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κλειδωμένη απλά το modem που έχει επάνω η συσκευή είναι για άλλη γεωγραφική περιοχή του πλανήτη
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κλειδωμένη απλά το modem που έχει επάνω η συσκευή είναι για άλλη γεωγραφική περιοχή του πλανήτη

Γι'αυτο δεν με αφηνει να την επιλεξω ? Το ρωταω ολο αυτο διοτι δεν εχω καθολου δεδομενα σπιτι μου σε πολη της επαρχιας.Μονο οταν παω στο κεντρο της πολης που απεχει 5 λεπτα τοτε πιανει 4g καμπανα.

 

https://imgur.com/a/WHp8M0o

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιλέγει γιατί δεν έχει τι να επιλέξει από ότι βλέπω από της μπάντες η συσκευή που έχεις προορίζεται για Κίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιλέγει γιατί δεν έχει τι να επιλέξει από ότι βλέπω από της μπάντες η συσκευή που έχεις προορίζεται για Κίνα

 

οκ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο δεν με αφηνει να την επιλεξω ? Το ρωταω ολο αυτο διοτι δεν εχω καθολου δεδομενα σπιτι μου σε πολη της επαρχιας.Μονο οταν παω στο κεντρο της πολης που απεχει 5 λεπτα τοτε πιανει 4g καμπανα.

 

https://imgur.com/a/WHp8M0o

Αυτά τα προσέχουν πριν αγοράσουν.

Link to comment
Share on other sites

BROTECT® AirGlass® Premium Glass Screen Protector Clear for ΜΕΙΖU Pro 6 . Μου ηρθε απο λαθος παραγγελια προσταυτευτικο τζαμιου ...αν το θελει κανεις ας επικοινωνησει μαζι μου!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Meizu
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...