Jump to content

Redmi Note 8T


stefanospets
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν την έκανες κι έχεις Cosmote, γράψε αν λειτουργεί το WiFi calling σε παρακαλώ. Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

πως ενεργοποιησες το wifi calling??

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις SMS στο 1333 με το κείμενο wificall αλλά όχι από το RedMi note 8T, πρέπει να γίνει από συμβατή συσκευή (τις έχει στην ιστοσελίδα της Cosmote). Αλλιώς πάρε τηλέφωνο και ζήτα το αλλά πες ότι έχεις note 8 pro ή note 7 που είναι συμβατά, αλλιώς δεν θα το κάνουν. Έχει οδηγίες στην ιστοσελίδα και για τις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν στη συσκευή. Αν σε μπερδέψει κάτι ρώτα εδώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις SMS στο 1333 με το κείμενο wificall αλλά όχι από το RedMi note 8T, πρέπει να γίνει από συμβατή συσκευή (τις έχει στην ιστοσελίδα της Cosmote). Αλλιώς πάρε τηλέφωνο και ζήτα το αλλά πες ότι έχεις note 8 pro ή note 7 που είναι συμβατά, αλλιώς δεν θα το κάνουν. Έχει οδηγίες στην ιστοσελίδα και για τις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν στη συσκευή. Αν σε μπερδέψει κάτι ρώτα εδώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το 8Τ είναι συμβατή συσκευή. Εγώ με SMS το ενεργοποίησα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

A ok. Δεν το ήξερα, δεν το έχει στη λίστα συσκευών στην ιστοσελίδα. Εγώ το έκανα με ένα note 7.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχω την αίσθηση ότι το wificalling δουλεύει πιο καλά με αυτή την έκδοση, έκανε κάτι αποσυνδέσεις πρώτα που δεν βλέπω να τις κάνει τώρα
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, όσο το έχω δοκιμάσει μου φαίνεται καλύτερα , πριν το update είχα πολλά παραπάνω για την ποιότητα από τους άλλους με άκουγαν με διακοπές σε μένα ήταν όλα κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!

Επειδή με ενδιαφέρει το 8Τ, μία ερώτηση.

Από αυτά που έχετε γράψει βλέπω σε cosmote πως σας παίζει native το wifi call.

Υπάρχει κάποιος φίλος με vodafone να επιβεβαιώσει πως όντως παίζει και με αυτήν native?

Στην σελίδα της φαίνεται στις συμβατές αλλά θέλω και επιβεβαίωση από κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 8Τ εδώ και εβδομάδα τώρα, αγορασμένο απο το κατάστημα της InfoQuest. Oι εντυπώσεις,.ανάμεικτες.

 

Τα καλά:

- Ωραία οθόνη, γρήγορος επεξεργαστής, καλή κάμερα, μπόλικος χώρος αποθήκευσης, μπαταρία αρκετή για τη χρήση που κάνω, καλό GPS

 

Τα άσχημα:

Παραξενιές\ασυμβατότητες με το λογισμικό (Pie ή\και ΜIUI) όπως:

- Το WiFi με προβληματίζει. 5-6 φορές τη μέρα πετάει μήνυμα οτι δεν έχει πρόσβαση σtο internet και η λίστα με τα διαθέσιμα δίκτυα μένει κενή.

- ο proximity sensor δεν κάνει καλή δουλειά με αποτέλεσμα να ανάβει η οθόνη την ώρα που μιλάω στο κινητό.

- Αρκετές φορές το πρωί δεν ανοίγει με δαχτυλικό αποτύπωμα αλλα μόνο με ΡΙΝ. Με την τσίμπλα στο μάτι, φοβάμαι μήπως το κλειδώσω :p

- Ο screensaver-ρολόι (Lucid daydream) που χρησιμοποιώ κάθε βράδυ δεν αντιλαμβάνεται την στροφή του κινητού σε landscape και μένει σε προσανατολισμό portrait

- To Smart Audiobook Player αρκετές φορές δεν αντιλαμβάνεται οτι το κινητό που έχω πάνω μου κινείται με αποτέλεσμα να ενεργοποιείται ο sleep timer και να σταματάει η αναπαραγωγή.

 

Όλα αυτά δούλευαν άψογα στα 2-3 κινητά "Γ' κατηγορίας" που είχα τα τελευταία χρόνια. Όπως καταλαβαίνετε, είναι άκρως απογοητευτικό να έχω τέτοια προβλήματα τώρα που "αναβαθμίστηκα". Τόσο απογοητευτικό που σκέφτομαι να το στείλω πίσω και να πάρω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάτι έχει κάτσει στραβά, είτε από update είτε από εφαρμογές. Μέχρι στιγμής τέτοια θέματα που αναφέρεις δεν έχω αντιμετωπίσει ούτε ένα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το WiFi συμβαίνει αλλά πολύ αραιά. Με ένα άνοιγμα και κλείσιμο του WiFi στρώνει.

 

Ο proximity δεν λειτουργεί καλά και στο δικό μου. Σε κάθε κλήση κλείνει η οθόνη και δεν ανοίγει ξανά μέχρι να κλείσει ο συνομιλητής, ούτε να τερματίσω την κλήση δεν μπορώ (έβαλα τερματισμό με το power button)

 

Το pin το ζητάει πάντα μετά από επανεκκίνηση ή κάθε 72 ώρες (αν θυμάμαι καλά) για λόγους ασφαλείας.

 

Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση έκανε μία, όταν το άνοιξα πρώτη φορά.

 

Το πρόβλημα με τον αισθητήρα εγγύτητας είναι εκνευριστικό. Αναβοσβήνει η οθόνη την ώρα που μιλάω και, επειδή έχω βάλει μεγέθυνση με τριπλό άγγιγμα της οθόνης, κάνει και ζουμ!

 

Για το ΡΙΝ, σκέφτηκα οτι κάτι τέτοιο ισχύει. Πως είναι όμως πιο ασφαλές ένα 4ψήφιο νούμερο σε σχέση με το μοναδικό μου αποτύπωμα, ας μας το εξηγήσουν οι κινέζοι :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάξτε λίγο τις ρυθμίσεις του κινητού. Το pin ποτέ δεν μου το έχει ζητήσει, κάπου ρυθμίζεται μόνο όταν κάνει ρεσταρτ. Το WiFi έχει μια ρύθμιση στην οικονομία μπαταρίας να απενεργοποιείται όταν κλείνει το τηλέφωνο. Για το proximity όσοι έχουν πρόβλημα γίνεται καλιμπραρισμα του αισθητήρα και μετά δουλεύει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο που έψαξα αλλα μόνο για mobile data βρήκα ρύθμιση στην εξοικονόμηση ενέργειας.Έτσι κι αλλιώς, χάνει το WiFi και όταν το κινητό είναι ανοιχτό και διαβάζω κάτι.

 

Την ρύθμιση του αισθητήρα εγγύτητας πως την κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον αισθητήρα εγγύτητας έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πρώτο που έψαξα αλλα μόνο για mobile data βρήκα ρύθμιση στην εξοικονόμηση ενέργειας.Έτσι κι αλλιώς, χάνει το WiFi και όταν το κινητό είναι ανοιχτό και διαβάζω κάτι.

 

Την ρύθμιση του αισθητήρα εγγύτητας πως την κάνω;

 

Ρυθμίσεις - - - > Η συσκευή μου - - - - > Όλα τα χαρακτηριστικά και εκεί που λέει έκδοση kernel πάτα πολλές φορές μέχρι να σου ανοίξει το σχετικό μενού και θα βρεις το proximity sensor test. Διάβασε κι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=463752. Στο WiFi ψάξε λίγο στην οικονομία μπαταρίας να δεις τι είναι αυτόματα ενεργοποιημενο να το ρυθμίσεις για να μην αποσυνδέεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον αισθητήρα εγγύτητας πρέπει να είναι γενικότερο πρόβλημα της εταιρείας γιατί έτυχε να το συναντήσω και σε redmi 8 & redmi 8a φίλων. Ίσως είναι θέμα hardware
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον αισθητήρα εγγύτητας πρέπει να είναι γενικότερο πρόβλημα της εταιρείας γιατί έτυχε να το συναντήσω και σε redmi 8 & redmi 8a φίλων. Ίσως είναι θέμα hardware

 

Μπορεί να είναι έτσι. Κι εγώ το περίμενα να το έχω γιατί το είχα διαβάσει, αλλά μέχρι στιγμής όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή δεν έχω διάθεση να κάνω δοκιμές και πειράματα σε κινητό €230, δρομολόγησα την επιστροφή του και πάω γι' άλλα...
Link to comment
Share on other sites

Το 8Τ είναι συμβατή συσκευή. Εγώ με SMS το ενεργοποίησα κανονικά.

 

Καλημερα.Παντως εγω μολις εστειλα στο 1333 και μου ηρθε απαντηση οτι δεν ειναι συμβατο.Εσεις που λετε οτι δουλευει και μαλιστα καλα απορω πως τα καταφερατε..:confused:

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Παντως εγω μολις εστειλα στο 1333 και μου ηρθε απαντηση οτι δεν ειναι συμβατο.Εσεις που λετε οτι δουλευει και μαλιστα καλα απορω πως τα καταφερατε..:confused:

 

Καί σε μένα η ίδια απάντηση (δεν ειναι συμβατο).

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Το να πω παιδιά, όταν έστειλα μου ενεργοποιήθηκε κατευθείαν. Μπορείτε να πάρετε την εξυπηρέτηση πελατών να σας το ενεργοποιήσουν αυτοί.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Μόλις το παρήγγειλα από Κωτσόβολο για την γυναίκα μου. Ελπίζω να έκανα μια καλή επιλογή για τα 200€.

Έχετε να προτείνετε καμία καλή θήκη με πορτακι και κάνα δοκιμασμένο tempered glass?

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Νέος κάτοχος του Note 8 προερχομενος από redmi 3. Είναι γενικό μάλλον το ερώτημα.. Θέλω να μεταφέρω όλες τις εφαρμογές από το παλιό στο νέο κινητό,χωρίς όμως να κάθομαι χερατα να τους περνάω μια προς μια, είναι πάρα πολλές!!

Υπάρχει κάποιος τρόπος ή εφαρμογή που το κάνει αυτό;; υπέθετα ότι μέσω του Google λογαριασμού μου θα γινόταν αυτόματα, αλλά τζίφος.. Ίσως δεν έχω κάνει κάποια προεργασια εγώ..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ήταν στην λίστα με τις συμβατές συσκευές στο site της cosmote, τώρα δεν είναι.

Εμένα προσωπικά ποτέ δεν δούλεψε ικανοποίητικα, μετά το τελευταίο update δεν έχω παράπονο για διακοπές, αλλά έχω παρατηρήσει ότι χάνει το WiFi calling κάποια στιγμή (2 φορές το έχω παρατήσει) και επανέρχεται μόνο μετά από restart.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...