Jump to content

Redmi Note 8T


stefanospets
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά προσοχή με αυτή τη θήκη: Redshield Xiaomi Redmi Note 8T Book Black

 

https://www.kotsovolos.gr/203531-redshield-xiaomi-redmi-note-8-book-black

 

Δεν κάνει για το 8T. Την αγόρασα και πριν λίγο την επέστρεψα. Είναι μικρή. Υποψιάζομαι ότι ο προμηθευτής τους πήρε τις θήκες του Note 8 και κόλλησε ενα αυτοκολλητάκι οτι και καλά είναι (και) για το 8Τ.

 

Από την άλλη, το Πλαίσιο δίνει τα τζαμάκια του Note 8 για το 8Τ και εμένα που μου έβαλαν ένα τέτοιο, προς το παρόν φαίνεται ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το tip. Θα παραγγείλω και εγώ ένα τζαμάκι για το σκέτο 8, θήκη μελλοντικά μιας και η τωρινή ποικιλία είναι τραγική.

 

Γενικότερα τα δικά μου ως τώρα συμπεράσματα είναι θετικά. Καλή μπαταρία, καλό ηχείο, νορμάλ οθόνη, με gcam τα αποτελέσματα της κάμερας είναι αξιόλογα και τέλος η φόρτιση γίνεται αρκετά γρήγορα. Αρνητικό σκέλος η γενικότερη ταχύτητα της συσκευής, παρατηρώ συχνά lag και οι εφαρμογές θέλουν τον χρόνο τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή με αυτή τη θήκη: Redshield Xiaomi Redmi Note 8T Book Black

 

https://www.kotsovolos.gr/203531-redshield-xiaomi-redmi-note-8-book-black

 

Δεν κάνει για το 8T. Την αγόρασα και πριν λίγο την επέστρεψα. Είναι μικρή. Υποψιάζομαι ότι ο προμηθευτής τους πήρε τις θήκες του Note 8 και κόλλησε ενα αυτοκολλητάκι οτι και καλά είναι (και) για το 8Τ.

 

Από την άλλη, το Πλαίσιο δίνει τα τζαμάκια του Note 8 για το 8Τ και εμένα που μου έβαλαν ένα τέτοιο, προς το παρόν φαίνεται ΟΚ.

 

Δηλαδή είμαστε οκ με τα tempered glass από το πλαίσιο..;

Να παραγγείλουμε χωρίς να ανησυχούμε ότι δεν κάνουν η ότι δεν θα κάτσουν καλά;;

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είμαστε οκ με τα tempered glass από το πλαίσιο..;

Να παραγγείλουμε χωρίς να ανησυχούμε ότι δεν κάνουν η ότι δεν θα κάτσουν καλά;;

 

Το πιο ασφαλές είναι να το παραγγείλεις (με παραλαβή και εξόφληση από το κατάστημα) και να πας να στο βάλουν αυτοί (τσάμπα στο βάζουν - τουλάχιστον εμένα δεν με χρέωσαν), εφόσον πρώτα σου επιβεβαιώσουν ότι ...ταιριάζει - διότι έτσι θα είσαι 100% σίγουρος, εκείνοι θα αναλάβουν την ευθύνη και θα μπορείς να το ελέγξεις επί τόπου.

Εγώ έτυχε να πάω έτσι κι αλλιώς στο Πλαίσιο Αγίας Παρασκευής και ζήτησα τζαμάκι για το 8Τ. Όταν είδα ότι πήρε στα χέρια του τζαμάκι του απλού 8 τον ψιλο-έπρηξα τον υπάλληλο, του έλεγα συνέχεια οτι αν δεν είναι του 8Τ καλύτερα να μη το βάλουμε καθόλου, γιατί το 8Τ είναι ελαφρώς ψηλότερο, αλλά εκείνος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και "ξέρει ότι κάθεται καλά". Το έβαλε στο χαλαρό, και 2 μέρες μετά δεν βλέπω κάτι περίεργο, ούτε αέρα / φούσκες μέσα, ούτε να δείχνει μικρότερο σε κάποιο σημείο.

Στοίχημα για το μέλλον δεν βάζω, αλλά προς το παρόν είναι ΟΚ.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Το πιο ασφαλές είναι να το παραγγείλεις (με παραλαβή και εξόφληση από το κατάστημα) και να πας να στο βάλουν αυτοί (τσάμπα στο βάζουν - τουλάχιστον εμένα δεν με χρέωσαν), εφόσον πρώτα σου επιβεβαιώσουν ότι ...ταιριάζει - διότι έτσι θα είσαι 100% σίγουρος, εκείνοι θα αναλάβουν την ευθύνη και θα μπορείς να το ελέγξεις επί τόπου.

Εγώ έτυχε να πάω έτσι κι αλλιώς στο Πλαίσιο Αγίας Παρασκευής και ζήτησα τζαμάκι για το 8Τ. Όταν είδα ότι πήρε στα χέρια του τζαμάκι του απλού 8 τον ψιλο-έπρηξα τον υπάλληλο, του έλεγα συνέχεια οτι αν δεν είναι του 8Τ καλύτερα να μη το βάλουμε καθόλου, γιατί το 8Τ είναι ελαφρώς ψηλότερο, αλλά εκείνος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και "ξέρει ότι κάθεται καλά". Το έβαλε στο χαλαρό, και 2 μέρες μετά δεν βλέπω κάτι περίεργο, ούτε αέρα / φούσκες μέσα, ούτε να δείχνει μικρότερο σε κάποιο σημείο.

Στοίχημα για το μέλλον δεν βάζω, αλλά προς το παρόν είναι ΟΚ.

 

Οκ. Ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς για τις πληροφορίες. :)

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είμαστε οκ με τα tempered glass από το πλαίσιο..;

Να παραγγείλουμε χωρίς να ανησυχούμε ότι δεν κάνουν η ότι δεν θα κάτσουν καλά;;

 

Μερικές photos, για να δείτε πώς κάθεται το τζαμάκι του απλού Note 8 στο 8T (από το Πλαίσιο).

 

20191220-194732.jpg

 

20191220-194805.jpg

 

20191220-194812.jpg

 

20191220-194818.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει volte , miracast; Σε επιμέρους λειτουργίες όπως ειδοποιήσεις για αναπάντητες και μηνύματα πώς τα εμφανίζει όταν είναι σβηστη η οθόνη;Έχει always on display;
Link to comment
Share on other sites

Αγορά εδώ και μερικές ημέρες, ως αντικατάσταση ενός Ν4, το οποίο έκανε μια μεγαλοπρεπή αυτοκτονική πτώση.

 

Δεν μπορώ να κάνω το bluetooth να δουλέψει με τίποτα, στις 2 συσκευές που χρησιμοποιούσα και πριν (Amazfit Pace, ηχοσύστημα αυτοκινήτου). Δεν έχω κάνει κάτι περίεργο στις ρυθμίσεις, υπάρχει κάτι που μπορώ να κοιτάξω, ή να το επιστρέψω;

Link to comment
Share on other sites

Αγορά εδώ και μερικές ημέρες, ως αντικατάσταση ενός Ν4, το οποίο έκανε μια μεγαλοπρεπή αυτοκτονική πτώση.

 

Δεν μπορώ να κάνω το bluetooth να δουλέψει με τίποτα, στις 2 συσκευές που χρησιμοποιούσα και πριν (Amazfit Pace, ηχοσύστημα αυτοκινήτου). Δεν έχω κάνει κάτι περίεργο στις ρυθμίσεις, υπάρχει κάτι που μπορώ να κοιτάξω, ή να το επιστρέψω;

 

Μήπως στις ρυθμίσεις το Bluetooth είναι στην επιλογή "μη ορατό";

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μερικές photos, για να δείτε πώς κάθεται το τζαμάκι του απλού Note 8 στο 8T (από το Πλαίσιο).

12 ευρώ για αυτό το αποτέλεσμα εγώ δεν θα τα έδινα.

Ψάχνω για φίλο που μόλι το πήρε και θα κινηθούμε σε λιγότερα σαφώς χρήματα και ας είναι παρόμοιο το αποτέλεσμα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνομαι να πάρω κινητό για να αντικαταστήσω το τιμιοτατο RN5. Παρόλο που με χαλάει που σε αυτό δεν έχει Notification led λέω να το πάρω.

Μίλησα με το mistore στο Golden Hall και είπαν ότι τα τζαμάκια είναι τα ίδια και ότι πουλάνε και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

12 ευρώ για αυτό το αποτέλεσμα εγώ δεν θα τα έδινα.

Ψάχνω για φίλο που μόλι το πήρε και θα κινηθούμε σε λιγότερα σαφώς χρήματα και ας είναι παρόμοιο το αποτέλεσμα

 

Αποτέλεσμα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Αποτέλεσμα ;;;

αν είδες τις φωτό, πάνω και κάτω αφήνει πάνω από 1 mm κενό . Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει τον κόστος των 12 ευρώ που κάνει το tempered για κάτι τέτοιο, το πετυχαίνεις και με το 1/10 των χρημάτων αυτό :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνομαι να πάρω κινητό για να αντικαταστήσω το τιμιοτατο RN5. Παρόλο που με χαλάει που σε αυτό δεν έχει Notification led λέω να το πάρω.

Μίλησα με το mistore στο Golden Hall και είπαν ότι τα τζαμάκια είναι τα ίδια και ότι πουλάνε και εκεί.

 

Άμα δεν χρειάζεσαι το nfc πάρε το 8αρι τότε που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά εδώ και μερικές ημέρες, ως αντικατάσταση ενός Ν4, το οποίο έκανε μια μεγαλοπρεπή αυτοκτονική πτώση.

 

Δεν μπορώ να κάνω το bluetooth να δουλέψει με τίποτα, στις 2 συσκευές που χρησιμοποιούσα και πριν (Amazfit Pace, ηχοσύστημα αυτοκινήτου). Δεν έχω κάνει κάτι περίεργο στις ρυθμίσεις, υπάρχει κάτι που μπορώ να κοιτάξω, ή να το επιστρέψω;

 

Μήπως στις ρυθμίσεις το Bluetooth είναι στην επιλογή "μη ορατό";

 

Έκανα reset στις 2 συσκευές που δεν μπορούσα να συνδεθώ και όλα οκ (ευχαριστώ για την πρόταση :) )

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς notification led τις αναπάντητες-μηνύματα πως τις εμφανίζει οταν είναι σβηστη η οθονη; Εισαγωγή επαφών από αρχείο .vcd υποστηρίζεται;Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς notification led τις αναπάντητες-μηνύματα πως τις εμφανίζει οταν είναι σβηστη η οθονη; Εισαγωγή επαφών από αρχείο .vcd υποστηρίζεται;Ευχαριστώ.

 

Εσύ καθορίζεις πώς θα σου δείχνει τα notifications, γενικότερα.

Κι εγώ στην αρχή είχα θέμα, δεν ήξερα ότι στα Xiaomi πρέπει να πας να σετάρεις εσύ κάποια πράγματα γι' αυτό.

Δες εδώ:

 

https://www.androidcentral.com/how-fix-miui-push-notifications

 

https://www.guidingtech.com/fix-miui-lockscreen-notifications-not-working/

Link to comment
Share on other sites

Εσύ καθορίζεις πώς θα σου δείχνει τα notifications, γενικότερα.

Κι εγώ στην αρχή είχα θέμα, δεν ήξερα ότι στα Xiaomi πρέπει να πας να σετάρεις εσύ κάποια πράγματα γι' αυτό.

Δες εδώ:

 

https://www.androidcentral.com/how-fix-miui-push-notifications

 

https://www.guidingtech.com/fix-miui-lockscreen-notifications-not-working/

 

Μα αφού δεν έχει Led πως θα τα δείχνει?

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού δεν έχει Led πως θα τα δείχνει?

 

Ο άνθρωπος ρώτησε ποιο είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει για να βλέπουμε τις ειδοποιήσεις όταν η οθόνη είναι κλειστή, με δεδομένο ότι δεν υπάρχει LED.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα δώρο στη σύζυγο κι έχω δύο απορίες:

1) ξέρει κανείς αν με MIUI 11 λειτουργεί το WiFi calling της Cosmote; Έχει έρθει αναβάθμιση και φοβάμαι να την κάνω... (επειδή την πατήσαμε με το RedMi note 7...)

2) κάποιες φορές κατά τη διάρκεια της κλήσης, αλλά και μετά από αυτήν, η οθόνη κλείνει και δεν ανοίγει με τίποτα (δακτυλικό, power button, δάχτυλο πάνω από τον αισθητήρα εγγύτητας κλπ). Η οθόνη ανοίγει ξανά μόνο αν ο συνομιλητής κλείσει το τηλέφωνο, οπότε δεν μπορεί να το κλείσει η σύζυγος... Έχει συμβεί σε άλλους; Υπάρχει λύση;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update για το θέμα με τον proximity sensor, το πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν δέχεται κλήση με το τηλέφωνο κλειδωμένο. Αν κατά την κλήση, είτε στην αρχή, είτε κατά τη διάρκεια, ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας και κλείσει η οθόνη, τότε δεν ανάβει ξανά η οθόνη παρά μόνο αν τερματιστεί η κλήση (μόνο από τον συνομιλητή), πατηθεί το power button και μετά ξεκλειδώσει το τηλέφωνο...

Αν είναι ξεκλείδωτο το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά ο αισθητήρας, ανάβει και σβήνει η οθόνη όπως πρέπει...

Εν τω μεταξύ, επιλογή για απενεργοποίηση του αισθητήρα δεν υπάρχει πουθενά...

Το έχει συναντήσει κανείς ή έπεσα στην περίπτωση;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...