Jump to content

Huawei Nova 5T


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...

Μέσα σε μια βδομάδα ήρθαν απανωτά 4-5 updates μετά από 6+ μήνες νεκρικής σιγής. Σε λήθαργο είχαν πέσει?15d2a518b2009db31acb24d2e38a0f02.jpg

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και είμαστε και σε αναμονή να δούμε αν επιτέλους θα μας κάνει τη χάρη να ανακοινώσει η Huawei αναβάθμιση σε EMUI 12 (Android 11) στα global Nova 5T/ P30 series.
Δύσκολο, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
Το γεγονός ότι κυκλοφόρησε το Nova 9 με Android 11 based EMUI 12 πλέον δεν της δίνει καμία δικαιολογία να μην προσφέρει την ίδια αναβάθμιση και στην παραπάνω σειρά κινητών που τα αγοράσαμε με την υπόσχεση 2 μεγάλων Android updates.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Για πέστε μου φίλοι μου κάποιο service (αν είναι εύκολο στη Θεσσαλονίκη) το οποίο αλλάζει σπασμένη οθόνη σε τιμή κάτω του κατοστάρικου.

Ότι βρήκα είναι 100+ ευρώ...

Με τέτοιο κόστος το σκέφτομαι να το αφήσω στην άκρη το κινητό. Και είναι τόσο καλό!

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχετε περιοχή Ελλάδα και γλώσσα Αγγλικά, στις επαφές, η γλώσσα στην δεξιά στήλη όπου είναι το αλφάβητο, είναι στα Αγγλικά. Επίσης, αλλάζει η μορφή της ημερομηνίας στην αμερικάνικη.
Μπορεί να αλλάξει κάτι από αυτά;
Θα ήθελα να τα αναφέρω στην Huawei, αλλά δεν βρήκα τρόπο για feedback.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, stark said:

Και είμαστε και σε αναμονή να δούμε αν επιτέλους θα μας κάνει τη χάρη να ανακοινώσει η Huawei αναβάθμιση σε EMUI 12 (Android 11) στα global Nova 5T/ P30 series.
Δύσκολο, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
Το γεγονός ότι κυκλοφόρησε το Nova 9 με Android 11 based EMUI 12 πλέον δεν της δίνει καμία δικαιολογία να μην προσφέρει την ίδια αναβάθμιση και στην παραπάνω σειρά κινητών που τα αγοράσαμε με την υπόσχεση 2 μεγάλων Android updates.

 

 

EMUI 12 - ANDROID 11.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Πριν λίγο το διάβασα και το ανεβάζω μαζί με το λινκ.

https://www.techgear.gr/huawei-i-lista-me-tis-syskeyes-poy-tha-paroyn-to-emui-12-android-11-31735?fbclid=IwAR2jiIVUhMtehpC5YVdtSK1AXTuyFmCKijs1v_z0pwD7dv3LRgGVcPvSFaM

Σε ό,τι αφορά το EMUI 12, η εταιρεία ανακοίνωσε επίσημα τις συσκευές που θα το λάβουν από το πρώτο μισό του 2022, τις οποίες μπορείτε να δείτε στη λίστα που ακολουθεί:

  • Mate 40 Pro
  • P40 Pro+
  • P40 Pro
  • P40
  • Mate Xs
  • Mate 30 Pro
  • Mate 30
  • P30 Pro
  • P30
  • Mate 20 Pro
  • Mate 20 RS
  • Mate 20 X 5G
  • Mate 20 X
  • Mate 20
  • P20 Pro
  • P20
  • Mate 10 Porsche Design
  • Mate 10 Pro
  • Mate 10
  • nova 7
  • nova 7 SE
  • nova 7i
  • nova 5T
  • nova 4
  • nova 4e
  • Y9 Prime 2019
  • Y9s
  • Y8p
Edited by akistab
Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2021 at 12:43 ΜΜ, koinos123 said:

Για πέστε μου φίλοι μου κάποιο service (αν είναι εύκολο στη Θεσσαλονίκη) το οποίο αλλάζει σπασμένη οθόνη σε τιμή κάτω του κατοστάρικου.

Ότι βρήκα είναι 100+ ευρώ...

Με τέτοιο κόστος το σκέφτομαι να το αφήσω στην άκρη το κινητό. Και είναι τόσο καλό!

Βρήκα τελικά το κατάστημα Stoucky στην Παπαναστασίου.

Αλλαγή οθόνης άψογα και σε ανταγωνιστική τιμή.

Μπράβο τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2021 at 5:48 ΠΜ, stark said:

EMUI 12 - ANDROID 11.png

Νέα θεωρία: Το EMUI 12 είναι Harmony OS (lite version) και για τις Global συσκευές ?!?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/8/2021 at 8:25 ΜΜ, jimakos182 said:

Ήρθε ενημέρωση. Η 11.0.0.172 διορθώση του παραπάνω ποστ

 

On 28/10/2021 at 11:37 ΠΜ, hara75gr said:

Μέσα σε μια βδομάδα ήρθαν απανωτά 4-5 updates μετά από 6+ μήνες νεκρικής σιγής. Σε λήθαργο είχαν πέσει?emoji848.png

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

 

On 5/11/2021 at 10:03 ΠΜ, nxen said:

Αλληλούια!!! Ήρθε η 11.0.0.177!

Καλησπέρα.

Σας είναι εύκολο να τρέξετε το Aida64 στο κινητό ώστε να δούμε πόσο πραγματικά "φρέσκο" είναι το security patch που έλαβε το Nova 5T ;
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.finalwire.aida64

Έχει ενδιαφέρον να δούμε τι γράφει στο "android security patch level".

255757055_10224502930654678_5210587000357495352_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σας είναι εύκολο να τρέξετε το Aida64 στο κινητό ώστε να δούμε πόσο πραγματικά "φρέσκο" είναι το security patch που έλαβε το Nova 5T ;
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.finalwire.aida64
Έχει ενδιαφέρον να δούμε τι γράφει στο "android security patch level".
255757055_10224502930654678_5210587000357495352_n.thumb.jpg.18bd2b83a730f6b84be20c57fd7f6694.jpg
Ω ρε φίλε, μας δουλεύουν οι Κινέζοι?6a06c136d792bf52353b0508bc46d9cd.jpg3dd54a27545796eb5069a1a57899dee6.jpg

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hara75gr said:

Ω ρε φίλε, μας δουλεύουν οι Κινέζοι?6a06c136d792bf52353b0508bc46d9cd.jpg3dd54a27545796eb5069a1a57899dee6.jpg

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

Χμμμ, ναι δεν φαίνεται καλό αυτό.
Αφορμή για να αρχίσω να ψάχνομαι ήταν αυτό το post. Εκεί έχουν γράψει κάποιοι που πήραν security update του Φεβρουαρίου 2021, ότι είχαν πρόβλημα με business πλατφόρμες όπως είναι το Microsoft InTune. Δηλαδή χρησιμοποιώντας τη συσκευή και στη δουλειά τους, παρατήρησαν ότι πλατφόρμες όπως το InTune (που είναι απαραίτητες για να τρέξουν συγκεκριμένες business εφαρμογές) τους μπλόκαραν και τους έβγαζαν το μήνυμα "security patch older than a year". Με αφορμή αυτό, έτρεξαν στα κινητά τους εφαρμογές όπως το aida64 και το CPU-Z με τις οποίες διαπίστωσαν ότι τα security patches "φαίνονταν" να είναι αρκετά παλιότερα από την επίσημη ημερομηνία που έδινε η Huawei.

Σε σας το security update υποτίθεται ότι είναι του Σεπτεμβρίου. Και λογικά περιλαμβάνει κάποια συγκεκριμένα patches, τα οποία δεν ξέρω ποια είναι. Δεν τα έχω βρει κάπου αναλυτικά.

Το update που περιμένω εγώ για το P30 είναι του Οκτωβρίου / Νοεμβρίου. 

Αν δούμε αναλυτικά τα επι μέρους security updates για Οκτώβριο / Νοέμβριο (τα βρίσκει κανείς εδώ), και τα αναζητήσουμε στο google, φαίνονται να είναι όντως κάποια από αυτά του 2021.
Π.χ. αν ψάξουμε για το CVE-2021-0652, βρίσκουμε αυτό:
https://source.android.com/security/bulletin/2021-10-01

Που μας επιβεβαιώνει ότι το patch είναι του 2021 (και μάλιστα Οκτωβρίου). 

Η θεωρία που υπάρχει (και αυτό είναι το καλό σενάριο) είναι ότι η Huawei δίνει όντως τα latest patches του 2021 κάθε φορά, απλά λόγω του ban, αυτά δεν μπορούν να γίνουν certified στις σχετικές κοινές βάσεις που υπάρχουν. Όπως γράφει κάποιος εκεί:

Quote

I suspect that Huawei cannot get any security patch higher than 08/20 certified on GMS devices because that's the time the TGL (temporary license for existing devices) timed out. At least SnoopSnitch doesn't find any vulnerabilities here on my P30 Pro and does report CVE up to 02/2021 being fixed, so it might be mostly a cosmetic issue. It's still annoying as some software like Microsoft InTune can specifically need a certain Security Patch level and with the wrongly reported outdated patch users are thus locked out of having access to company networks even though they have a GMS phone.

Δηλαδή μάλλον παίρνουμε μεν τα latest security patches (άρα είμαστε ασφαλείς), αλλά αυτά δεν "φαίνονται" στον "έξω κόσμο" και στις σχετικές εφαρμογές που τα έχουν ως προαπαιτούμενα. Θέλω να πιστεύω ότι για χρήση κοινών εφαρμογών δεν θα έχουμε θέμα. Λογικά το πρόβλημα υπάρχει μόνο με business - oriented platforms & apps οπως το Microsoft InTune, κλπ.
 

Quote

This is a serious problem, because my company blocks access to the entire Microsoft ecosystem if the security patch is older than one year. At the moment I receive an annoying full-screen warning every time I open a Microsoft app. In one month I will entirely lose access to Outlook, Office, OneDrive. I basically can't work anymore and will need to change phone.


Όταν λάβω το update στο P30 μου θα κάνω το σχετικό έλεγχο και θα επανέλθω. Να σημειώσω ότι αν και όταν πάρουμε και το EMUI 12 που (υποτίθεται ότι) βασίζεται στο Android 11, θα πρέπει να δούμε αλλαγή και στο API Level. Δηλαδή από 29 να φαίνεται 30. Όπως στο Nova 9.

Nova9.jpg

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει κανένας πρόβλημα με το ηχείο? Πήγα να ακούσω ένα τραγούδι στο YouTube και ακουγόταν από το ακουστικό που ακούω τον άλλο στο τηλέφωνο και όχι από το ηχείο. 3η μέρα τώρα και δεν έχει αλλάξει κατι

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, jimakos182 said:

Καλησπέρα έχει κανένας πρόβλημα με το ηχείο? Πήγα να ακούσω ένα τραγούδι στο YouTube και ακουγόταν από το ακουστικό που ακούω τον άλλο στο τηλέφωνο και όχι από το ηχείο. 3η μέρα τώρα και δεν έχει αλλάξει κατι

https://www.youtube.com/watch?v=-LVkhkqMLFM

Δοκίμασε αυτό. Υπάρχει πιθανότητα κάποια voip εφαρμογή που πρόσφατα χρησιμοποίησες να έχει "δεσμεύσει" και "κολλήσει" τη διαδρομή του ήχου στο earphone speaker. Δοκίμασε να κάνεις force stop τα apps που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν το θέμα, π.χ. viber, messenger, whatsapp, Zoom, Google Duo, Skype, κλπ. (αυτά στα οποία έχεις κάνει κλήσεις / videoκλήσεις / κλπ).

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2021 at 5:19 ΜΜ, stark said:

Χμμμ, ναι δεν φαίνεται καλό αυτό.
Αφορμή για να αρχίσω να ψάχνομαι ήταν αυτό το post. Εκεί έχουν γράψει κάποιοι που πήραν security update του Φεβρουαρίου 2021, ότι είχαν πρόβλημα με business πλατφόρμες όπως είναι το Microsoft InTune. Δηλαδή χρησιμοποιώντας τη συσκευή και στη δουλειά τους, παρατήρησαν ότι πλατφόρμες όπως το InTune (που είναι απαραίτητες για να τρέξουν συγκεκριμένες business εφαρμογές) τους μπλόκαραν και τους έβγαζαν το μήνυμα "security patch older than a year". Με αφορμή αυτό, έτρεξαν στα κινητά τους εφαρμογές όπως το aida64 και το CPU-Z με τις οποίες διαπίστωσαν ότι τα security patches "φαίνονταν" να είναι αρκετά παλιότερα από την επίσημη ημερομηνία που έδινε η Huawei.

Σε σας το security update υποτίθεται ότι είναι του Σεπτεμβρίου. Και λογικά περιλαμβάνει κάποια συγκεκριμένα patches, τα οποία δεν ξέρω ποια είναι. Δεν τα έχω βρει κάπου αναλυτικά.

Το update που περιμένω εγώ για το P30 είναι του Οκτωβρίου / Νοεμβρίου. 

Αν δούμε αναλυτικά τα επι μέρους security updates για Οκτώβριο / Νοέμβριο (τα βρίσκει κανείς εδώ), και τα αναζητήσουμε στο google, φαίνονται να είναι όντως κάποια από αυτά του 2021.
Π.χ. αν ψάξουμε για το CVE-2021-0652, βρίσκουμε αυτό:
https://source.android.com/security/bulletin/2021-10-01

Που μας επιβεβαιώνει ότι το patch είναι του 2021 (και μάλιστα Οκτωβρίου). 

Η θεωρία που υπάρχει (και αυτό είναι το καλό σενάριο) είναι ότι η Huawei δίνει όντως τα latest patches του 2021 κάθε φορά, απλά λόγω του ban, αυτά δεν μπορούν να γίνουν certified στις σχετικές κοινές βάσεις που υπάρχουν. Όπως γράφει κάποιος εκεί:

Δηλαδή μάλλον παίρνουμε μεν τα latest security patches (άρα είμαστε ασφαλείς), αλλά αυτά δεν "φαίνονται" στον "έξω κόσμο" και στις σχετικές εφαρμογές που τα έχουν ως προαπαιτούμενα. Θέλω να πιστεύω ότι για χρήση κοινών εφαρμογών δεν θα έχουμε θέμα. Λογικά το πρόβλημα υπάρχει μόνο με business - oriented platforms & apps οπως το Microsoft InTune, κλπ.
 


Όταν λάβω το update στο P30 μου θα κάνω το σχετικό έλεγχο και θα επανέλθω. Να σημειώσω ότι αν και όταν πάρουμε και το EMUI 12 που (υποτίθεται ότι) βασίζεται στο Android 11, θα πρέπει να δούμε αλλαγή και στο API Level. Δηλαδή από 29 να φαίνεται 30. Όπως στο Nova 9.

Nova9.jpg

"In addition, the devices will not pass SafetyNet certification. This will result in the inability to operate payment and banking applications, as well as a number of games."

https://myphone.gr/forum/topic/175980/?do=findComment&comment=7013124

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. 

Έχει κάποιος δουλέψει την συσκευή σε Desktop mode; 

Δεν έχω καταφέρει να την κάνω να δουλέψει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα σας και χρονια πολλα , 

Kαλα Xριστουγεννα και Kαλη Xρονια να ερ8ει.

 

Εχω παρατηρησει τωρα τελευταια ενω μιλαω να μην εχω data ταυτοχρονα με cosmote.

Νομιζω παλαιοτερα δεν το εκανε.

Πχ εχ8ες ενω μιλoυσα με τηλεφωνο με εναν, εστελνα και φωτογραφια στο viber ταυτοχρονα να δουμε κατι και δεν πηγαινε.

Μολις εκλεισα το τηλεφωνο εφυγε κανονικα, 

Σημα ειχα 4g.

Υπαρχει καποια ρυθμιση?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απενεργοποιήθηκε το VoLTE; 

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας και χρονια πολλα , 
Kαλα Xριστουγεννα και Kαλη Xρονια να ερ8ει.
 
Εχω παρατηρησει τωρα τελευταια ενω μιλαω να μην εχω data ταυτοχρονα με cosmote.
Νομιζω παλαιοτερα δεν το εκανε.
Πχ εχ8ες ενω μιλoυσα με τηλεφωνο με εναν, εστελνα και φωτογραφια στο viber ταυτοχρονα να δουμε κατι και δεν πηγαινε.
Μολις εκλεισα το τηλεφωνο εφυγε κανονικα, 
Σημα ειχα 4g.
Υπαρχει καποια ρυθμιση?
 
 
Και εγώ το έχω παρατηρήσει.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

 

Σήμερα ήρθε ένα update 11.0.0.200 (security update Δεκεμβρίου δηλώνει)  194ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είναι στην αρχή αυτής της σελίδας.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2022 at 12:37 ΜΜ, alex999 said:

Καλησπέρα , κάποια πρόταση για αλλαγή οθόνης στην Θεσσαλονίκη; Το κατάφερα και εγώ σήμερα

Εγώ επέλεξα το repairstore.gr στην Βενιζέλου.

Επέλεξα να βάλω αυθεντική οθόνη διότι αλλάζεις αναγκαστικά και την μπαταριά( 130 ευρώ σύνολο).

Μόνο και μόνο για την διαφορά που είδα στην διάρκεια της μπαταρίας άξιζε.(αν έχεις βέβαια σκοπό να το κρατήσεις καιρό το τηλέφωνο)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...