Jump to content

Huawei Nova 5T


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

έχω ενα προβλημα με τους ήχους ειδοποιήσεις σε εφαρμογές , πάω ρυθμίσεις/ειδοποιήσεις/ επιλέγω εφαρμογή παω και βγάζω τον ήχο απο τις συνομιλίες και κλίσεις και βάζω αθόρυβο.(πχ messenger,telegra,discord) δουλεύει κομπλέ όπως πρέπει για λίγες ώρες και μετά επαναφέρει τον ήχο σε όλες.

Έχει το θεματακι του ή εγώ κάνω κάτι λάθος? συμβαίνει κ σε εσάς ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 θεματα:

 

1. Κάποιες φορές χτυπάει διαφορετικά από τον ήχο που έχω ορίσει. Πάω στις ρυθμίσεις και δεν βρίσκω καν το αρχείο! Πρέπει να το ξαναπεράσω στη συσκευή και να το ορίσω πάλι ως ήχο.

 

2. Χρησιμοποιώ το κινητό και έρχεσαι ειδοποίηση viber για νέο μνμα. Πατάω πάνω στην ειδοποίηση και δεν ανοίγει αυτόματα το viber, το οποίο μου φαίνεται πολύ περίεργο.

 

Τα έχει αντιμετωπίσει κάποιος;

:)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όλα οκ? Διάβασα για μικρότερο sot, απόδοση και θέματα με FB

Σε εμένα δεν ήρθε ακόμα τπτ πάντως (αγορά από Γερμανό)

 

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με την 10.1 και χωρις να κανω εργοστασιακες. Βασικα δεν εχει πολλες αλαγες μονο αυτο που βαλανε στην αρχικη οθωνη και στην καμερα βρηκα αλαγες
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομαδα. Επειδή θα μας έρθει και εμας σε λιγο η 10.1 καλο θα ειναι να μαθουμε πριν την περασουμε αμα εχει προβληματα. Γιατι απο οτι διαβαζω στα p30 pro δεν έκατσε καλα. Εχουν θεμα με την μπαταρια και σταματησε να λειτουργει το night mode. Αν γνωριζει καποιος ας ενημερωσει
Το fb app φταίει.. Μένουν μικρόφωνα κάμερες κτλ πάντα ανοιχτά... Μόλις το ξήλωσα επανήλθαν όλα.. Άσε που σε 3 μέρες κάπου έστειλε 7 gb .. Και μου έφαγε όλα τα δεδομένα από τα 16gb που έχω τον μήνα και τρώω γύρω στα 3.. Πριν τελειώσει ο μήνας ξέμεινα..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Στην υποστήριξη αν μπεις θα βρεις το νέο firmware
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Στην υποστήριξη αν μπεις θα βρεις το νέο firmware
Από εδώ να υποθέσω έτσι? Εμένα τπτ ακόμα, να ανησυχώ ή όχι?895d9c6e7f1ceaca6a2e00663830d27f.jpg

 

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ήρθε κανονικά η 10.1 και το σκέφτομαι να την περάσω ακόμη.

Όσοι την περάσατε είχατε κάπου θέμα;

 

Όχι κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μόλις μου ήρθε το νέο κινητάκι, πήρε και αναβάθμιση, όλα πένα!

Απ' ότι καταλαβαίνω η Huawei μας το στέλνει με προστατευτικό στην οθόνη. Τι προτείνετε, να το αντικαταστήσω ή να το αφήσω έτσι; Όσοι έχετε βάλει μεμβράνες και τζαμάκια το έχετε αφαιρέσει το προστατευτικό αυτό;

Επίσης πρόταση για θήκη έχετε; Κάποιες προτάσεις που υπάρχουν στο forum δεν είναι πια διαθέσιμες. Κατά προτίμηση από Αθήνα για να την πάρω άμεσα, με τρομάζει να το κυκλοφορώ "γυμνό".

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι και εγω για το Nova 5T να ρωτήσω κάποια πράγματα αν μπορείτε να μου απαντήσετε;

 

1. Ο συμφορουμίτης Jimteo με βεβαίωσε οτι εχει play store οπότε δεν εχουμε πρόβλημα με google.

2. Με ακουστικά τι γίνεται γιατι διαβάζω οτι δεν εχει την κλασική υποδοχή και επίσης δεν έχει και ραδιόφωνο.

3. Στον ήλιο η οθόνη φαίνεται ή σκοτάδι μαύρο.

4. Με Vodafone Vowifi-Volte δουλεύει ή κατεβάζουμε εφαρμογή λόγω ασυμβατότητας.

4. Αγορά απο επίσημη αντιπροσωπεία ή παραεμπόριο, υπάρχει αξιοπιστία ή θα τρέχουμε στο service κάθε λίγο.

 

Θα αντικαταστήσει ενα Asus Zenfone 2, λόγω συνδεσιμότητας μηχανήματος πιστωτικών καρτών, που αποδείχτηκε αξιόπιστο αυτά τα 5 χρόνια λειτουργίας του.

 

Συγγνώμη αν τα έγραψα μαζεμένα και κουράζω αλλά βαρέθηκα να ψάχνω κινητό και επειδή αυτό συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες αγοράς θέλω μαζεμένες πληροφορίες για να γίνει άμεσα η αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα ήρθε κανονικά η 10.1 και το σκέφτομαι να την περάσω ακόμη.

Όσοι την περάσατε είχατε κάπου θέμα;

 

Εγώ την έχω περάσει εδώ και μια εβδομάδα περίπου, δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα.

Την περίμενα πως και πώς επειδή χρησιμοποιώ gestures για την πλοήγηση και στην 10.1 μπορείς να περιηγηθείς στις ανοιχτές εφαρμογές χωρίς να ανοίξεις τον task manager.

 

Μου φαίνεται ότι είναι πιο smooth από την 10.0, και στην μπαταρία δεν είδα καμία ιδιαίτερη αλλαγή.

Διάβασα όμως ότι αρκετοί είχαν θέμα με το Facebook, σε αυτό δεν έχω γνώμη γιατί το είχα σβήσει πολύ πριν την αναβάθμιση (δεν το χρησιμοποιώ). Έχω όμως το Messenger αλλά δεν μου δημιούργησε κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι και εγω για το Nova 5T να ρωτήσω κάποια πράγματα αν μπορείτε να μου απαντήσετε;

 

1. Ο συμφορουμίτης Jimteo με βεβαίωσε οτι εχει play store οπότε δεν εχουμε πρόβλημα με google.

2. Με ακουστικά τι γίνεται γιατι διαβάζω οτι δεν εχει την κλασική υποδοχή και επίσης δεν έχει και ραδιόφωνο.

3. Στον ήλιο η οθόνη φαίνεται ή σκοτάδι μαύρο.

4. Με Vodafone Vowifi-Volte δουλεύει ή κατεβάζουμε εφαρμογή λόγω ασυμβατότητας.

4. Αγορά απο επίσημη αντιπροσωπεία ή παραεμπόριο, υπάρχει αξιοπιστία ή θα τρέχουμε στο service κάθε λίγο.

 

Θα αντικαταστήσει ενα Asus Zenfone 2, λόγω συνδεσιμότητας μηχανήματος πιστωτικών καρτών, που αποδείχτηκε αξιόπιστο αυτά τα 5 χρόνια λειτουργίας του.

 

Συγγνώμη αν τα έγραψα μαζεμένα και κουράζω αλλά βαρέθηκα να ψάχνω κινητό και επειδή αυτό συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες αγοράς θέλω μαζεμένες πληροφορίες για να γίνει άμεσα η αγορά.

 

1. Ισχύει, έχει κανονικά Google Mobile Services λόγω της CPU (Kirin 980), είχε άδεια πριν τον ban.

2. Δεν διαθέτει jack 3.5mm για ακουστικά. Τα ακουστικά συνδέονται στην θύρα USB-C, οπότε φόρτιση και μουσική δεν πάνε μαζί (βέβαια έχει Super Charge και φορτίζει πολύ γρήγορα). Αν τώρα θες να συνδέσεις ακουστικά με jack 3.5mm υπάρχει ανταπτοράκι.

3. Ντάξει, δεν είναι και AMOLED αλλά μπορείς να το λειτουργήσεις στον ήλιο. Σίγουρα δεν είναι το δυνατό του σημείο αλλά σε γενικές γραμμές η οθόνη του είναι αρκετά καλή.

4. Και εγώ με Vodafone, VoLTE κ.τ.λ. λειτουργεί κανονικά.

5. Εγώ το πήρα από σκρουτσομάγαζο, το οποίο έλεγε ότι η συσκευή είναι για ευρωπαϊκή αγορά και η εγγύηση ισχύει κανονικά για 2 χρόνια. Στο εφαρμογή "Υποστήριξη" μου γράφει εντός εγγύησης, 2 έτη και στην χώρα περιοχή εμφανίζει μια λίστα με χώρες όπου συμπεριλαμβάνεται και η Ελλάδα. Σίγουρα όμως είναι ρίσκο και θέλει μεγάλη προσοχή.

 

Το έχω περίπου ένα μήνα και προς το παρόν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Καλή μπαταρία/πολύ γρήγορη φόρτιση, ωραία οθόνη ευχάριστη στην χρήση, αρκετά καλή κάμερα και μπρος και πίσω, ταχύτατος δακτυλικός αναγνώστης, το EMUI πολύ smooth χωρίς κολλήματα. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μόλις μου ήρθε το νέο κινητάκι, πήρε και αναβάθμιση, όλα πένα!

Απ' ότι καταλαβαίνω η Huawei μας το στέλνει με προστατευτικό στην οθόνη. Τι προτείνετε, να το αντικαταστήσω ή να το αφήσω έτσι; Όσοι έχετε βάλει μεμβράνες και τζαμάκια το έχετε αφαιρέσει το προστατευτικό αυτό;

Επίσης πρόταση για θήκη έχετε; Κάποιες προτάσεις που υπάρχουν στο forum δεν είναι πια διαθέσιμες. Κατά προτίμηση από Αθήνα για να την πάρω άμεσα, με τρομάζει να το κυκλοφορώ "γυμνό".

 

Εγώ αν και πήρα τζαμάκι δεν το έβαλα ακόμη, είπα να κρατήσω την μεμβράνη με την οποία ήρθε (ελπίζω να μην το μετανιώσω). Αν βάλεις άλλο θα πρέπει να βγάλεις αυτήν που έχει.

Για θήκη πήρα την μαύρη της Huawei (όμορφη, ματ θήκη αλλά γλιστράει αρκετά και από τις δαχτυλιές σιγά, σιγά το κόβω να γίνεται γυαλιστερή :lol: ) και μια διάφανη σιλικόνης η οποία δεν γλιστράει καθόλου αλλά δεν μου αρέσει πολύ η εφαρμογή της.

 

Το είχα και εγώ στην αρχή "γυμνό" αν και μου άρεσε η αίσθηση στο χέρι, το λυπόμουν. Δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές, όμως μπορείς να δεις και θήκες για το Honor 20. Είναι σχεδόν η ίδια συσκευή και οι θήκες ταιριάζουν απόλυτα και στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

1. Ισχύει, έχει κανονικά Google Mobile Services λόγω της CPU (Kirin 980), είχε άδεια πριν τον ban.

2. Δεν διαθέτει jack 3.5mm για ακουστικά. Τα ακουστικά συνδέονται στην θύρα USB-C, οπότε φόρτιση και μουσική δεν πάνε μαζί (βέβαια έχει Super Charge και φορτίζει πολύ γρήγορα). Αν τώρα θες να συνδέσεις ακουστικά με jack 3.5mm υπάρχει ανταπτοράκι.

3. Ντάξει, δεν είναι και AMOLED αλλά μπορείς να το λειτουργήσεις στον ήλιο. Σίγουρα δεν είναι το δυνατό του σημείο αλλά σε γενικές γραμμές η οθόνη του είναι αρκετά καλή.

4. Και εγώ με Vodafone, VoLTE κ.τ.λ. λειτουργεί κανονικά.

5. Εγώ το πήρα από σκρουτσομάγαζο, το οποίο έλεγε ότι η συσκευή είναι για ευρωπαϊκή αγορά και η εγγύηση ισχύει κανονικά για 2 χρόνια. Στο εφαρμογή "Υποστήριξη" μου γράφει εντός εγγύησης, 2 έτη και στην χώρα περιοχή εμφανίζει μια λίστα με χώρες όπου συμπεριλαμβάνεται και η Ελλάδα. Σίγουρα όμως είναι ρίσκο και θέλει μεγάλη προσοχή.

 

Το έχω περίπου ένα μήνα και προς το παρόν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Καλή μπαταρία/πολύ γρήγορη φόρτιση, ωραία οθόνη ευχάριστη στην χρήση, αρκετά καλή κάμερα και μπρος και πίσω, ταχύτατος δακτυλικός αναγνώστης, το EMUI πολύ smooth χωρίς κολλήματα. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

 

Σε ευχαριστώ με βοήθησες πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Στα SMS δεν μπορούμε να βάλουμε διαφορετικό ήχο από εκείνο των άλλων notifications;

 

Αν δεν κάνω λάθος γίνεται.

 

Άνοιξε την εφαρμογή Messages, πάτησε επάνω δεξιά στις 3 τελείες και επίλεξε "Ρυθμίσεις". Μέτα πάτησε "Ειδοποιήσεις" στο παράθυρο που θα σου ανοίξει (τίτλος "Ειδοποιήσεις εφαρμογών") μην αλλάξεις κάτι αλλά πάτησε επάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής "Messages". Έπειτα στο παράθυρο "Πληροφορίες εφαρμογής", πάνε "Ειδοποιήσεις" > "Εισερχόμενα μηνύματα" > "Ήχος" και επίλεξε τον ήχο που θες.

 

Πιο σύντομος τρόπος είναι μόλις σου έρθει SMS, από το κέντρο ειδοποιήσεων, κάνοντας swipe αριστερά και πατώντας στο "γρανάζι" σε πάει κατευθείαν στην οθόνη των ειδοποιήσεων της εφαρμογής "Messages".

 

Από το γενικό μενού του κινητού "Ρυθμίσεις" > "Ειδοποιήσεις" δεν βρήκα την εφαρμογή των SMS, ίσως να μου ξέφυγε (θα βόλευε να αλλάζει από εκεί).

 

Τώρα που το δοκίμασα και εγώ, τα SMS/Μηνύματα συζήτησης (RCS) χτυπάνε με τον νέο ήχο αλλά δεν τέσταρα όλες οι άλλες ειδοποιήσεις πως χτυπάνε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος γίνεται.

 

 

 

Άνοιξε την εφαρμογή Messages, πάτησε επάνω δεξιά στις 3 τελείες και επίλεξε "Ρυθμίσεις". Μέτα πάτησε "Ειδοποιήσεις" στο παράθυρο που θα σου ανοίξει (τίτλος "Ειδοποιήσεις εφαρμογών") μην αλλάξεις κάτι αλλά πάτησε επάνω στο εικονίδιο της εφαρμογής "Messages". Έπειτα στο παράθυρο "Πληροφορίες εφαρμογής", πάνε "Ειδοποιήσεις" > "Εισερχόμενα μηνύματα" > "Ήχος" και επίλεξε τον ήχο που θες.

 

 

 

Πιο σύντομος τρόπος είναι μόλις σου έρθει SMS, από το κέντρο ειδοποιήσεων, κάνοντας swipe αριστερά και πατώντας στο "γρανάζι" σε πάει κατευθείαν στην οθόνη των ειδοποιήσεων της εφαρμογής "Messages".

 

 

 

Από το γενικό μενού του κινητού "Ρυθμίσεις" > "Ειδοποιήσεις" δεν βρήκα την εφαρμογή των SMS, ίσως να μου ξέφυγε (θα βόλευε να αλλάζει από εκεί).

 

 

 

Τώρα που το δοκίμασα και εγώ, τα SMS/Μηνύματα συζήτησης (RCS) χτυπάνε με τον νέο ήχο αλλά δεν τέσταρα όλες οι άλλες ειδοποιήσεις πως χτυπάνε.

Απίστευτα πολύπλοκος τρόπος, αλλά οντως φαίνεται να δουλεύει.

Ευχαριστώ.

:)
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ δύο κάρτες. Μια για ομιλία και μία για δεδομένα.

Πώς μπορώ να δηλώσω για την αποστολή μηνύματος να χρησιμοποιεί αποκλειστικά την πρώτη κάρτα; Για τις κλήσεις το βρήκα και το ρύθμισα...

Επίσης, υπάρχει πιο βολική εφαρμογή για sms; Πχ αυτήν που χρησιμοποιούσα στο mate 8 την ίδιας εταιρείας...

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για αγορά από επίσημο διανομέα, στη mediamarkt έβγαλε προσφορά με κάρτες Πειραιώς και 20% σε yellows.

 

Και 3 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...