Jump to content

Redmi note 8 ή mi A3?


kaloudis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποκλειστικά και μόνο ποιο από τα 2;

 

Βασικό η καλή μπαταρία και καλύτερες κάμερες από το redmi note 5 που θα αντικαταστήσει

Παιχνίδια δεν παίζω ΠΟΤΕ

Καθημερινή χρήση, αρκετό στοίχημα το ΣΚ

Έχω βολευτει με το miui αλλά δεν θα με πείραζε και το καθαρό android

Link to comment
Share on other sites

Πιο καλή μπαταρία πρέπει να έχει το a3

Επίσης το pure Android είναι άλλος ένας βασικός λόγος να το επιλέξεις.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποιο προβάδισμα κάπου το 8αρι;

 

Στην ανάλυση της οθόνης. Αλλά αν εξαιρέσουμε αυτό, γενικά θεωρώ καλύτερη επιλογή το α3. Εκτός αν προτιμάς miui.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με επηρεάσει στην χρήση μου πιστεύω

Τα gestures βέβαια που με βολεψαν απίστευτα θα μου λείψουν όμως

Link to comment
Share on other sites

Έχω βολευτει με το miui αλλά δεν θα με πείραζε και το καθαρό android

Τι ακριβως ειναι το miui και το καθαρο android μιας και ψαχνω κι εγω για κινητο(εχω ανοιξει αλλο θεμα) για να ξερω ετσι πληροφοριακα.

Link to comment
Share on other sites

Στην ανάλυση της οθόνης. Αλλά αν εξαιρέσουμε αυτό, γενικά θεωρώ καλύτερη επιλογή το α3. Εκτός αν προτιμάς miui.

Δε ξέρω τελικά αν είναι ανασταλτικός παράγοντας η οθόνη. Σίγουρα είναι μικρή η ανάλυση αλλά επηρεάζει τόσο πολύ σε τόσο μικρή οθόνη???

Οκ fullhd έχω 2 3 κινητά τώρα, αλλά δε θα με πήρανε τόσο πολύ να πέσω σε 720 ώστε να κερδίσω σε αυτονομία.

 

ΔΕ το έχω δει από κοντά βέβαια...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καποιοι προτιμουν pure android για πιο γρηγορα updates (mi a3)

καποιοι σαν εμενα miui (note8) για περισσοτερες ρυθμισεις παραμετροποιησης.

 

η αναλυση οθονης του a3 ειναι πιο χαμηλη και καποιοι ισως παρατηρουν πιξελ και δεν τους αρεσει.

αν δεν τα παρατηρουν τοτε ειναι οκ. η υψηλοτερη αναλυση καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια

ομως και η αυτονομια του note8 ειναι πολυ καλη, τα 2 κινητα εχουν περιπου ιδια αυτονομια.

η οθονη του a3 ειναι amoled (πχ πιο καλο μαυρο χρωμα) αλλα στο μελλον ισως παρουσιασει clouding-ghosting-burn.

 

το a3 μπροστα εχει καμερα 32mp, το note8 εχει 13mp.

το note8 εχει πισω και ξεχωριση καμερα για πολυ κοντινες ληψεις macro

(πχ για λουλουδια ή μικρά γραμματα σε συσκευες).

 

εχουν και τα 2 υπερυθρες (τηλεχειριστηριο) και notification led και face unlock.

το a3 δεν εχει nfc ενω το note8 εχει βγει και με εκδοση που εχει nfc (redmi note 8T).

ως μεγεθος το a3 ειναι ελαφρως πιο μαζεμενο.

το note8 εχει 3 ξεχωριστες θεσεις για καρτες (2sim+1sd), το a3 εχει 2 θεσεις sim (η μια υβριδικη για sd).

το note8 εχει καπως χαμηλοτερη ακτινοβολια (sar).

ο αισθητηρας δακτυλικου αποτυπωματος του note8 ειναι πισω και ειναι ταχιστος

ενω του a3 μπροστα στην οθονη και οχι τοσο γρηγορος οσο του note8.

 

το a3 εχει περισσοτερο καιρο που κυκλοφορησε και ειναι καλη η τιμη του.

το redmi note 8 ειναι πιο νεο και η τιμη του θα πεσει κι αλλο (ειδικα της εκδοσης 4/128).

ειναι λογικο το διλημμα, εγω θα περιμενα 2-3 εβδομαδες να πεσει κι αλλο το note8 global version 4/128.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Παίζουν custom ROMs στο 8???

Πχ pixel experience που την έχω στο 4 και φυσάει????

 

 

Επίσης η οθόνη του α3 είναι AMOLED, άρα καλύτερο μαύρο!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιο ολοκληρωμένο και απο τα 2,το Mi9 lite..Τρέλα specs για την τιμή..
Αυτό ακριβώς
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι σε μεγάλο δίλλημα.Και γω με 5ρι αλλά η Gcam,το Viper4a,sa2ration και ειδικά τα γνωστά patches του UserXP,έχουν μεταμορφώσει το κινητό μου σε άλλης κατηγορίας τηλέφωνο.Αλλά αν έπαιρνα κάποιο,(ίσως και το τσιμπήσω τελικά) μόνο Mi9 Lite..
Link to comment
Share on other sites

mi9 lite θα συμφωνίσω ότι είναι το καλύτερο.

Προσωπικά με χάλασε το SAR, δεν υπάρχει λόγος αγοράς συσκευής με τόσο υψηλή ακτινοβολία.

 

Ήμουν μεταξύ redmi note7,8,mi a3. Αγόρασα το a3 λόγο pure android, ότι είναι μαζεμένο στο χέρι και ότι θεωρώ είναι πραγματικά vfm.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο καλύτερο cpu έχει το mi 9 lite κ μεγαλύτερη ανάλυση. Κατά τ αλλά το Α3 καλύτερη μπαταρία , καλύτερη κάμερα με gcam που δουλεύει άψογα όχι όπως στο lite που σε άλλους δουλεύει κ σε άλλους όχι ,+ το μεγάλο του συν το stock android με 3 χρόνια updates. Btw , το lite δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

Γέρνει αρκετά η πλάστιγγα υπέρ του Α3

Περισσότερα τα θετικά του από τα αρνητικά

Βασικά είναι και ανάλογα τα θελω του καθενός

 

Δεν νομίζω να έχει κάτι τόσο αρνητικό Που να σε αποτρέπει από την αγορά του

Μπορείς να πεις η οθόνη που έγινε τόσος ντόρος αλλά και πάλι στο καθημερινό απλό χρήστη δεν θεωρώ ότι είναι θέμα

Link to comment
Share on other sites

Μόνο καλύτερο cpu έχει το mi 9 lite κ μεγαλύτερη ανάλυση. Κατά τ αλλά το Α3 καλύτερη μπαταρία , καλύτερη κάμερα με gcam που δουλεύει άψογα όχι όπως στο lite που σε άλλους δουλεύει κ σε άλλους όχι ,+ το μεγάλο του συν το stock android με 3 χρόνια updates. Btw , το lite δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα
Καλύτερη cpu,gpu,υποστηρίζει ufs2.1 άρα πιο γρήγορο,galileo gps,nfc,οθόνη φωτεινότητα,μεγεθος,(+του Mi A3 πιξελιαζει) και μπαταρία έχουν ίδια.Μερικοί δε θέλουν το pure android,καθώς σε σχέση με το miui είναι τζουφιο.Τώρα για το sar όντως είναι άθλιο.Οπότε ο καθένας διαλέγει και παίρνει..
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη cpu,gpu,υποστηρίζει ufs2.1 άρα πιο γρήγορο,galileo gps,nfc,οθόνη φωτεινότητα,μεγεθος,(+του Mi A3 πιξελιαζει) και μπαταρία έχουν ίδια.Μερικοί δε θέλουν το pure android,καθώς σε σχέση με το miui είναι τζουφιο.Τώρα για το sar όντως είναι άθλιο.Οπότε ο καθένας διαλέγει και παίρνει..
Πολύ σωστός
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη cpu,gpu,υποστηρίζει ufs2.1 άρα πιο γρήγορο,galileo gps,nfc,οθόνη φωτεινότητα,μεγεθος,(+του Mi A3 πιξελιαζει) και μπαταρία έχουν ίδια.Μερικοί δε θέλουν το pure android,καθώς σε σχέση με το miui είναι τζουφιο.Τώρα για το sar όντως είναι άθλιο.Οπότε ο καθένας διαλέγει και παίρνει..

 

H τρολαρεις η δεν ξέρεις . Αν εξαιρέσεις το nfc ακριβώς τα ίδια έχει το mi a3 ufs 2.1. Galileo k gps τα ίδια κ μικρότερη αναλυση οθόνης άρα καλύτερη μπαταρία. Σε ότι αφορα το πιξελιασμα δεν ισχύει γτ έτσι κ αλλιώς το ανθρώπινο μάτι δεν έχει την δυνατότητα να το δει . Αλλά αν το έχει δει κάποιος αν το αναφερει.Το stock android πάντα θα είναι καλύτερο από το miui. H ίδια η xiaomi απέσυρε γκάλοπ που οι χρήστες της προτιμούσαν το στοκ από το miui .Όποτε έχεις την απαντηση ποιο είναι καλύτερο σαν λειτουργικό...https://www.gsmarena.com/newscomm-29576p5.php

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει έτσι το πραμα φιλαρακι.Δε ξέρεις ποσο διαφορα θα κανει ενας καλύτερος/οικονομικοτερος επεξεργαστης και άλλοι λόγοι,μεχρι ολόκληρη η δομή του κινητου.οπότε μη βιάζεσαι.Το galileo δε ξερω που το ειδες, πάντως στο επίσημο site τους δεν αναφερει για Α3.Το οτι αν για σενα το pure android ειναι καλύτερο,αυτο δε κάνει γενικά τα πράματα.Μη ξεχνάς οτι οι περισσοτεροι χρήστες xiaomi ειναι φανατικοι του MIUI και δε το αλλαζουν με τίποτα.Ισα ισα το αναφερουν σαν αρνητικο στα forums την έλλειψη του (miui Διαβασε λιγο πιο σφαιρικα,ενημερωσου καλύτερα και μη βιάζεσαι..

*όσο για το πιξελιαμα,ΝΑΙ πιξελιαζει το έχω πιάσει.απλά deal with it.

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ και γω ως λογισμικό stock android. Δυστυχώς το Miui υστερεί σε multitasking και διαχείριση μπαταρίας στην αναμονή. Θυμάμαι κινητά των 6 gb ram όπως mix 2s, pocophone, mi note 3... όλα είχαν μόνιμα ελεύθερα 3.5 με 4 gb ram ελεύθερη και έκλεινε τις περισσότερες εφαρμογές. Και αν αναλογιστείς το οτι το Miui είναι αρκετά πιο βαρύ το καθιστά ακόμα χειρότερο... στο α3 πραγματικά όσο καιρό το δούλευα δεν έκλεινε τίποτα παρότι είχε λιγότερη ram.

 

Σιγουρα ιδανική ανάλυση είναι 1080p και πάνω (αν και πρεπει να το δειτε απο κοντά το α3 πριν το κρίνετε). Από την άλλη, η χαμηλότερη ανάλυση έχει και τα θετικά της. Αναφέρομαι στη χαμηλοτερη κατανάλωση καθώς και λιγότερη χρήση πόρων οπότε τελικά καταλήγει πολύ πιο smooth από ότι θα περίμενε κάποιος για τον 665.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...