Jump to content

Android smartphone με δυνατή μπροστινή κάμερα


atlantian
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω android κινητό για μια φίλη, το ποσό που διαθέτει είναι μέχρι 400 ευρώ max, αλλά επειδή έρχεται και black friday αν σκεφτεί κάποιος κινητό και είναι στα 450, ας το προτείνει μπορεί να παίξει καμιά προσφορά ποιος ξέρει. Το θέλει από Ελλάδα αν είναι από σκρουτζομάγαζο να είναι από κάποιο που έχετε εμπειρία και να υπάρχει ετοιμοπαράδοτο διαφορετικά καλύτερα από αλυσίδα.

Τώρα από τεχνικά χαρακτηριστικά, μέγεθος και είδος οθόνης δεν έχει κάποια προτίμηση, όπως και μάρκα. Μπαταρία όσο το δυνατόν καλύτερη, με παιχνίδια δεν ασχολείται, αλλά καλό είναι να έχει ένα καλό επεξεργαστή και αρκετή RAM. Δεν την νοιάζει αν είναι dual sim, αν έχει ραδιόφωνο ή nfc.

Η κάμερα μας ενδιαφέρει περισσότερο απ'όλα και ειδικά η μπροστινή, αν είχε και κανα φλας θα βοηθούσε, αλλά δε νομίζω οτι υπάρχουν και πολλές συσκευές εκεί έξω με αυτή τη δυνατότητα.

Τέλος το κινητό που έχει τώρα είναι ένα Samsung J5 2016.

Ευχαριστώ πολύ :)

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Πάρε οποιοδήποτε παίρνει gcam. Σε όλες τις συσκευές απογειώνεται η σελφι με gcam

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για γιναικα πάει αν διάβασα, δεν υπάρχει περίπτωση να κάθετε να ασ ασχολείται με αυτά ειδικά όταν θα χαλάει με os updates κλπ

Galaxy a80 θα έλεγα και honor 20 pro

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, gcam μπορώ να της βάλω και γω, απλά το θέμα είναι να έχει ήδη μια καλή κάμερα. Το Α80 φαίνεται μια καλή επιλογή βέβαια επειδή δεν είναι και ο πιο προσεκτικός άνθρωπος μια έγνοια για την κάμερα που γυρίζει θα την έχει. Huawei κινητά με όλα όσα έχουν συμβεί κάπως με αποτρέπουν να προτείνω, αν και το Honor 20 Pro φαίνεται πολύ καλό.
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Η gcam μπορεί σήμερα να λειτουργεί, αύριο όχι, μπορεί να έχει κολλήματα, γενικά θα μπλέξεις και μπορεί να έχεις μουρμούρα. Γιατί δεν κοιτάς το Pixel 3a να έχεις την αυθεντική gcam? Επίσης, ακόμα και σήμερα το Pixel 2 xl είναι εξαιρετική επιλογή. Κοντά στο budget σου και τα δύο και μπορεί να παίξουν πιο φθηνά με black Friday. Σε μπροστινή κάμερα τα Pixel είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις. Γενικά περίμενε black Friday, θα παίξουν ναυαρχίδες σε καλές τιμές. Εγώ θα κοιτούσα και το mate 20 pro αν το βρεις στο budget σου.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η gcam μπορεί σήμερα να λειτουργεί, αύριο όχι, μπορεί να έχει κολλήματα, γενικά θα μπλέξεις και μπορεί να έχεις μουρμούρα. Γιατί δεν κοιτάς το Pixel 3a να έχεις την αυθεντική gcam? Επίσης, ακόμα και σήμερα το Pixel 2 xl είναι εξαιρετική επιλογή. Κοντά στο budget σου και τα δύο και μπορεί να παίξουν πιο φθηνά με black Friday. Σε μπροστινή κάμερα τα Pixel είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις. Γενικά περίμενε black Friday, θα παίξουν ναυαρχίδες σε καλές τιμές. Εγώ θα κοιτούσα και το mate 20 pro αν το βρεις στο budget σου.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Το είχα σκεφτεί το Pixel αλλά από τη στιγμή που δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα αν γίνει κάτι θα τρέχει και τα σκρουτζομάγαζα δίνουν μόνο ένα χρόνο εγγύηση. Και το Mate 20 Pro πάντως αν πέσει η τιμή του στο Black Friday θα ήταν καλή επιλογή.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Το είχα σκεφτεί το Pixel αλλά από τη στιγμή που δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα αν γίνει κάτι θα τρέχει και τα σκρουτζομάγαζα δίνουν μόνο ένα χρόνο εγγύηση. Και το Mate 20 Pro πάντως αν πέσει η τιμή του στο Black Friday θα ήταν καλή επιλογή.
Ψαχτο λίγο με τα Pixel αν σε ενδιαφέρει γιατί νομίζω εγγύηση έχεις κανονικά, απλά θα πρέπει να συνεννοηθείς με Google αν σου χρειαστεί. Ρώτα το μαγαζί τι ισχύει, ίσως αναλαμβάνει αυτό αυτές τις διαδικασίες. Επίσης μπορείς να το πάρεις και από Amazon και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γενικότερα όσον αφορά την εγγύηση.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα λεφτά..Τα θεωρώ χαμένα απο τη στιγμη που αν έχει snapdragon+camera2api unlocked μπορεί απλά με τη Gcam να συνθλιψει το 80% του ανταγωνισμού!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω android κινητό για μια φίλη, το ποσό που διαθέτει είναι μέχρι 400 ευρώ max, αλλά επειδή έρχεται και black friday αν σκεφτεί κάποιος κινητό και είναι στα 450, ας το προτείνει μπορεί να παίξει καμιά προσφορά ποιος ξέρει. Το θέλει από Ελλάδα αν είναι από σκρουτζομάγαζο να είναι από κάποιο που έχετε εμπειρία και να υπάρχει ετοιμοπαράδοτο διαφορετικά καλύτερα από αλυσίδα.

Τώρα από τεχνικά χαρακτηριστικά, μέγεθος και είδος οθόνης δεν έχει κάποια προτίμηση, όπως και μάρκα. Μπαταρία όσο το δυνατόν καλύτερη, με παιχνίδια δεν ασχολείται, αλλά καλό είναι να έχει ένα καλό επεξεργαστή και αρκετή RAM. Δεν την νοιάζει αν είναι dual sim, αν έχει ραδιόφωνο ή nfc.

Η κάμερα μας ενδιαφέρει περισσότερο απ'όλα και ειδικά η μπροστινή, αν είχε και κανα φλας θα βοηθούσε, αλλά δε νομίζω οτι υπάρχουν και πολλές συσκευές εκεί έξω με αυτή τη δυνατότητα.

Τέλος το κινητό που έχει τώρα είναι ένα Samsung J5 2016.

Ευχαριστώ πολύ :)

 

Νομίζω ότι για αυτά που ζητάς μπορείς να πας και σε κάτι οικονομικότερο. Καλη σέλφι έχει και το mi a3 (η καλύτερη από xiaomi λογω του οτι εχει μεγαλύτερο μέρος in focus). Είναι καλή ακόμα και με στοκ. Απλά με gcam απογειώνεται.

 

Τώρα αν θες όντως να πας σε μεγαλύτερο ποσό μπορείς να δεις το pixel 3a. Εχει καλύτερη πίσω κάμερα από το pixel 2

 

Το μπροστινο φλας μην σε απασχολεί. Αν εχει αρκετά φωτεινή οθόνη θα ειναι μια χαρα (ανάβει η οθόνη με λευκο φόντο για φλας) ενω από εποχες j5 2016 οι σελφι έχουν βελτιωθεί εκθετικά

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ καλές ιδέες, καλύτερα να την πάω να τα δει και από κοντά ειδικά το Α3, το Pixel βέβαια μου φαίνεται καλύτερη επιλογή από Amazon, δε ξέρω όμως αν θα συμφωνήσει, αλλά βλέπουμε, έμειναν και λίγες μέρες για το Black Friday οπότε θα δούμε και τότε τις προσφορές.
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Ας ρίξει μια ματιά και στο Zenphone 6 της Asus https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-asus-zenfone-6

Δε νομίζω να υπάρχει κινητό που να βγάζει καλύτερες selfie διότι πολύ απλά, χρησιμοποιεί την κύρια κάμερα(-ες) του!

 

Ίσως παίξει κάτω από 400€ στη Μαύρη Παρασκευή.

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ας ρίξει μια ματιά και στο Zenphone 6 της Asus https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-asus-zenfone-6

Δε νομίζω να υπάρχει κινητό που να βγάζει καλύτερες selfie διότι πολύ απλά, χρησιμοποιεί την κύρια κάμερα(-ες) του!

 

Ίσως παίξει κάτω από 400€ στη Μαύρη Παρασκευή.

 

Σωστος. Καπου 311 το είδα με κουπονι από Κίνα.

 

Αν και επειδή είναι μεγάλος αισθητήρας + ανοιχτο διάφραγμα δεν θα κάνει για ομαδικές ή φωτογραφίες με πίσω αξιοθέατα (περιορισμένο dof). Εκτος εαν χρησιμοποιείται σελφοκόνταρο (λιγο πιο μακρυά εστίαση => μεγαλύτερο dof)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...