Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια, οταν λετε μπαμπλ, εννοειτε αυτο τη βλακεια τετραγωνακι που πεταγεται στην οθονη οποτε εχετε μηνυμα σκαιπ μεσεντζερ κτλ?

αν ναι, οπως ειπα πιο πανω, φευγει αυτο με την εξτρα εφαρμογη που ανεφερα. το λεει το λινκ. αν μιλατε για κατι αλλο που δεν καταλαβα, σορυ. εμενα δουλευει ακριβως οπως και πριν

 

Σου απάντησα πιο πάνω ότι αυτό που γράφει εκεί ο άνθρωπος δεν διορθώνει τίποτα. Είναι θέμα ελαττωματικής λειτουργείας του λογισμικού. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για έχεις για ενα μικρό χρονικό διάστημα τα παλιά chat head του messenger είναι να βάλεις παλιά έκδοση του messenger έχω γράψει παραπάνω ποια είναι αυτή και αφού την δουλέψεις κάποιες ώρες αν κάνεις αναβάθμιση από playstore για ένα χρονικό διάστημα μέχρι να αναβαθμιστεί κατά κάποιο τρόπο το messenger από μόνο του, ακόμα και αν έχεις απενεργοποιήσει τις ενημερώσεις από παντού, λειτουργούν κανονικά τα chat head.

Και δυστυχώς ακόμα και στην διορθωμένη τους έκδοση οι "φυσαλίδες" είναι πολύ υποδεέστερες σε λειτουργικότητα από τα παλιά chat head

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2-3 μέρες ,δεν δείχνει εικόνα στα βίντεο που προσπαθώ να δω από την εφαρμογή του fb.Ενω παιζει κανονικά το βίντεο, ακούγεται ο ήχος,αλλά η εικόνα είναι μαύρη.Σε όσα βίντεο είναι από YouTube,αν πάω στην εφαρμογή να τα δω τα παίζει κανονικά, ενώ το ίδιο βίντεο,αν επιχειρήσω να το δω στο fb,αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα.Εχουμε ιδέα τι είναι?
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2-3 μέρες ,δεν δείχνει εικόνα στα βίντεο που προσπαθώ να δω από την εφαρμογή του fb.Ενω παιζει κανονικά το βίντεο, ακούγεται ο ήχος,αλλά η εικόνα είναι μαύρη.Σε όσα βίντεο είναι από YouTube,αν πάω στην εφαρμογή να τα δω τα παίζει κανονικά, ενώ το ίδιο βίντεο,αν επιχειρήσω να το δω στο fb,αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα.Εχουμε ιδέα τι είναι?

 

Για αρχή επανεκκίνηση της συσκευής, αν δεν διορθωθεί εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής και αν πάλι δεν φτιάξει απεγκατασταση και εγκατάσταση ξανά

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή επανεκκίνηση της συσκευής, αν δεν διορθωθεί εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής και αν πάλι δεν φτιάξει απεγκατασταση και εγκατάσταση ξανά

 

Tα έκανα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε που μπορώ να βρω θήκες σαν και αυτή, που να προστατεύει και τη καμερα , όπως έχουν βγει για το lite;;

https://ae01.alicdn.com/kf/Ha369bc791d8b48a4adfb0c8415856eefO/For-Xiaomi-Mi-Note-10-Lite-9T-Pro-Case-New-Original-Liquid-Silicone-Soft-Cover-Case.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες έχω μια δυο βδομάδες τη gcam 7.3.018 και φυσάει....!!!!

Νυχτερινές λήψεις σε ΟΛΕΣ τις κάμερες! Ο υπερευρυγωνιος και ο 3.7x που το βράδυ στα σκοτάδια δεν τις ανοίγαμε καν, τώρα απλά δεν παίζονται!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω μια δυο βδομάδες τη gcam 7.3.018 και φυσάει....!!!!

Νυχτερινές λήψεις σε ΟΛΕΣ τις κάμερες! Ο υπερευρυγωνιος και ο 3.7x που το βράδυ στα σκοτάδια δεν τις ανοίγαμε καν, τώρα απλά δεν παίζονται!!

 

Στείλε και κάποιο link ....

Link to comment
Share on other sites

Αφού σας έγραψα την έκδοση, τόσο δύσκολο είναι να τη βρείτε στο google;

 

Την είχα καιρό περασμένη στο κινητό, αλλά πρόσφατα ανακάλυψα ότι έχει στις ρυθμίσεις να ενεργοποιήσεις τη gcam και στις υπόλοιπες κάμερες. Ο κύριος φακός, η μαμά νυχτερινή λήψη ήταν άριστη, οπότε μου ήταν άχρηστη η gcam. Αλλά τελικά είναι άκρως χρήσιμη στους υπόλοιπους 3 φακούς για το βραδυ. Ο μακρο δε νομίζω να ενεργοποιείται.

 

Δεν θυμάμαι πιο site ήταν ακριβώς, αλλά εμαθα το κόλπο με τις υπόλοιπες κάμερες από ένα ξενόγλωσσο φόρουμ, που ούτε αυτό θυμάμαι τώρα.

 

Να κάντε το άλλο ... Κατεβάστε από playstore το gcamator και θα σας βγάλει μόνο του την εφαρμογή για το κινητό σας. Κατέβαστε την εφαρμογή, και μετά σβήστε το gcamator.

Βασικά το gcamator ναι, το είχα κατεβάσει και εγώ για να δω αν θα μου προτείνει άλλη έκδοση gcam, αλλά τελικά την ίδια μου πρότεινε που είχα. Οπότε ναι, αυτή είναι η λύση..

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εδώ δύο δείγματα πρόχειρα, με κουνημενο χέρι, και τράβηγμα screenshot τις φωτογραφίες για μικρότερο μέγεθος για να τις ανεβασω εδώ.

Από το μπαλκόνι μου τώρα βράδυ.

 

Η μία μαμά κάμερα 5x βλέπεται είναι θεοσκοτεινη. Άμα τραβούσα με τον κύριο φακό και έκανα ζουμ (από τη λειτουργία προ) θα ήταν πιο φωτεινή αλλά θα έχανε σε λεπτομέρια.

 

Screenshot-2021-04-17-01-09-36-846-com-miui-gallery.jpg

 

Και αυτή με χρήση gcam, ο ίδιος 5x τηλεφακός (3.7). Πάντα με κουνημενο χέρι. :P

 

Screenshot-2021-04-17-01-09-42-317-com-miui-gallery.jpg

 

Όπως βλέπετε η διαφορά χαώδης!! Και με τον υπερευρυγωνιο επίσης καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Φυσάει το κινητό μας παιδιά..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Δεν ξέρω που να το βάλω,το βάζω εδω σαν κάτοχος της συσκευής...Έχω θέμα όλη μέρα με το messenger. Δεν ανοίγει την εφαρμογή της κάμερας μέσα από την συνομιλία,παρά το ότι πατάω το κουμπί,δεν γίνεται τίποτα,και δεν αναπαράγει τα ηχογραφημένα μηνύματα που στέλνω και μου στέλνουν. Ενώ πατάω πάνω στο κουμπί play της αναπαραγωγής δεν αντιδράει..Καμία βοήθεια? Έχω κάνει 3 φορές επανεγκατάσταση και τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που να το βάλω,το βάζω εδω σαν κάτοχος της συσκευής...Έχω θέμα όλη μέρα με το messenger. Δεν ανοίγει την εφαρμογή της κάμερας μέσα από την συνομιλία,παρά το ότι πατάω το κουμπί,δεν γίνεται τίποτα,και δεν αναπαράγει τα ηχογραφημένα μηνύματα που στέλνω και μου στέλνουν. Ενώ πατάω πάνω στο κουμπί play της αναπαραγωγής δεν αντιδράει..Καμία βοήθεια? Έχω κάνει 3 φορές επανεγκατάσταση και τίποτα.

update messenger

restart device

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα παιδια. πηγα να γραψω την προβα της μπαντας μου με το κινητο. πρωτη φορα που ειδα κινητο να κανει χαλια την εγγραφη. εινα ισαν να εχει καποιο limiter που ανοιγοκλεινει οποτε πιανει καποιον δυνατο ηχο. με λιγα λογια η ηχογραφηση ειναι απαραδεκτη. σε ολα τα προηγουμενα κινητα μου εδω και 8 χρονια τουλαχιστον ποτε δεν ειχα θεμα. πιστευετε παιζει να ειναι θεμα software, hardware ή καποιος συνδυασμος? μπορει να γινει κατι? ειχε κανενας παρομοιο θεμα?

αρχιζω και σκεφτομαι μηπως το δωσω. αλλα και αν παρεις τι μετα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. πηγα να γραψω την προβα της μπαντας μου με το κινητο. πρωτη φορα που ειδα κινητο να κανει χαλια την εγγραφη. εινα ισαν να εχει καποιο limiter που ανοιγοκλεινει οποτε πιανει καποιον δυνατο ηχο. με λιγα λογια η ηχογραφηση ειναι απαραδεκτη. σε ολα τα προηγουμενα κινητα μου εδω και 8 χρονια τουλαχιστον ποτε δεν ειχα θεμα. πιστευετε παιζει να ειναι θεμα software, hardware ή καποιος συνδυασμος? μπορει να γινει κατι? ειχε κανενας παρομοιο θεμα?

αρχιζω και σκεφτομαι μηπως το δωσω. αλλα και αν παρεις τι μετα...

 

Συνηθως τα xiaomi πονανε στην ηχοληψια. Δεν νομιζω να βγαλεις ακρη με αλλο app.

 

Δοκίμασε να στηριξεις το κινητό σε κάποια λαστιχένια επιφάνεια ή έστω χάρτινη (με πάχος) και άπεφυγε τις πιο σκληρές (πχ μεταλλικές/ξυλινες). Επιπλέον, ισως αν εβαζες κατι στο μικροφωνο να μειωσει λιγο το τριγμό από ψηλές εντάσεις;

 

Πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα xiaomi πονανε στην ηχοληψια. Δεν νομιζω να βγαλεις ακρη με αλλο app.

 

Δοκίμασε να στηριξεις το κινητό σε κάποια λαστιχένια επιφάνεια ή έστω χάρτινη (με πάχος) και άπεφυγε τις πιο σκληρές (πχ μεταλλικές/ξυλινες). Επιπλέον, ισως αν εβαζες κατι στο μικροφωνο να μειωσει λιγο το τριγμό από ψηλές εντάσεις;

 

Πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

σε ευχαριστω πολυ φιλε. πωπω ξενερωσα.

δεν το ηξερα καν για τα ξιαομι. μα ειναι δυνατον ρε ****το? μικροφωνα μπουκωναν το 2000, ακομα το ιδιο πραγμα? απαραεκτο.

οι αλλες μαρκεςπχ 1+ εχουν καλυτερα μικροφωνα? θυμαμαι το ταπεινο λουμια 1020 και κλαιω. ποσο κινηταρα σε ολα του....

δυστυχως ολα αυτα που λες φιλε δεν θα εχουν καμια επιδραση, αν το νοιζ κανσελεισον μπαινει στο παιχνιδι. αν απενεργοποιηθει, ισως κατι γινει.... θα το ψαξω

 

 

 

 

υγ. εμενα δεν δειχνει οτι εχει ερθει απντειτ ακομα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε. πωπω ξενερωσα.

δεν το ηξερα καν για τα ξιαομι. μα ειναι δυνατον ρε ****το? μικροφωνα μπουκωναν το 2000, ακομα το ιδιο πραγμα? απαραεκτο.

οι αλλες μαρκεςπχ 1+ εχουν καλυτερα μικροφωνα? θυμαμαι το ταπεινο λουμια 1020 και κλαιω. ποσο κινηταρα σε ολα του....

δυστυχως ολα αυτα που λες φιλε δεν θα εχουν καμια επιδραση, αν το νοιζ κανσελεισον μπαινει στο παιχνιδι. αν απενεργοποιηθει, ισως κατι γινει.... θα το ψαξω

υγ. εμενα δεν δειχνει οτι εχει ερθει απντειτ ακομα.

Τι ταπεινό 1020? Ταπεινό ήταν το 1020?!? :lol: βρήκες και εσύ παράδειγμα.. :p Το 1020 απόγονος του 808 ήταν και αυτό (όπως το 808) ΕΙΔΙΚΑ σχεδιασμένα στο μικρόφωνο να πιάνουν εντάσεις 140db+ και να μην μπουκώνουν ποτέ.

Είχαν δλδ μικρόφωνα ικανά να πιάσουν αεροπλάνο σε προσγείωση χωρίς να μπουκώσουν. ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ και εσύ και εγώ (κάτοχος του 808) να υπάρχει σήμερα τηλέφωνο

και του 1020 στο βίντεο.

The 808 PureView can capture sounds at the loudness level of up to 145 decibels without distortion
εδώ

To 1020-808 δεν θα το ξαναπιάσεις στο στώμα σου.. το 1020-808 :lol::p

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Τι ταπεινό 1020? Ταπεινό ήταν το 1020?!? :lol: βρήκες και εσύ παράδειγμα.. :p Το 1020 απόγονος του 808 ήταν και αυτό (όπως το 808) ΕΙΔΙΚΑ σχεδιασμένα στο μικρόφωνο να πιάνουν εντάσεις 140db+ και να μην μπουκώνουν ποτέ.

Είχαν δλδ μικρόφωνα ικανά να πιάσουν αεροπλάνο σε προσγείωση χωρίς να μπουκώσουν. ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ και εσύ και εγώ (κάτοχος του 808) να υπάρχει σήμερα τηλέφωνο

και του 1020 στο βίντεο.

εδώ

To 1020-808 δεν θα το ξαναπιάσεις στο στώμα σου.. το 1020-808 :lol::p

φανταστικο κινητο τ5ι να λεμε. ποσες προβες ειχα γραψει τοτε....

αν εβγαινε ενα ριβαιβαλ μοντελο 1020 με αντροιντ, μεγαλυτερη οθονη και μπαταρια, το χτυπαγα με κλειστα ματια. και καμερα που σκοτωνε. ααααχ.

καποιο κινητο με παρομοια μικροφωνα δεν παιζει ε?

ξερετε μηπως αν υπαρχει καποιο usb μικροφωνο εστω, που μποπρω να αγορασω, να βαζω στο κιντο να ηχογραφει σωστα χωρις να μπουκωνει?

Link to comment
Share on other sites

α) Μου εμφανίστηκε και εμένα η MIUI V12.5.1.0. και επειδή την ανέβαλα (να κάνω χώρο ήθελα είμαι στο όριο) αυτή "εξαφανίστηκε" και τώρα δεν την βγάζει.. Γιατί;

 

Οχι ότι με νοιάζει καθώς θεωρώ την παρούσα 12.1 (?) πάρα πολύ σταθερή μετά από πολλές άστοχες και οικονομική σε κατανάλωση και φοβάμαι "αναβαθμίσεις" ότι θα είναι υποβαθμίσεις τελικά.. Εχει κανείς εντυπώσεις να μας πει από την 12.5?

 

β) btw. εσχάτως χρησιμοποιώ την εξοικονόμηση μπαταρίας (μπαταρία με ένα + μέσα στο μενού κουρτίνας δεξιά) και εχω απώλεια 15% (!) με την απλή χρήση που του κάνω αυτές τις μέρες! Εντυπωσιακό! Έτσι θα βγάλει καμια εβδομάδα αυτά. :p Εντομεταξεί δεν έχω καταλάβει τι δεν δουλεύει σε αυτήν την λειτουργία. messenger που με νοιαζει (ινστα κτλ) λειτουργεί κανονικά.. Μου φαίνεται θα το έχω μόνημα σε αυτήν την λειτουργία. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα ξαναέρθει η αναβάθμιση.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

α) Μου εμφανίστηκε και εμένα η MIUI V12.5.1.0. και επειδή την ανέβαλα (να κάνω χώρο ήθελα είμαι στο όριο) αυτή "εξαφανίστηκε" και τώρα δεν την βγάζει.. Γιατί;

 

Οχι ότι με νοιάζει καθώς θεωρώ την παρούσα 12.1 (?) πάρα πολύ σταθερή μετά από πολλές άστοχες και οικονομική σε κατανάλωση και φοβάμαι "αναβαθμίσεις" ότι θα είναι υποβαθμίσεις τελικά.. Εχει κανείς εντυπώσεις να μας πει από την 12.5?

 

β) btw. εσχάτως χρησιμοποιώ την εξοικονόμηση μπαταρίας (μπαταρία με ένα + μέσα στο μενού κουρτίνας δεξιά) και εχω απώλεια 15% (!) με την απλή χρήση που του κάνω αυτές τις μέρες! Εντυπωσιακό! Έτσι θα βγάλει καμια εβδομάδα αυτά. :p Εντομεταξεί δεν έχω καταλάβει τι δεν δουλεύει σε αυτήν την λειτουργία. messenger που με νοιαζει (ινστα κτλ) λειτουργεί κανονικά.. Μου φαίνεται θα το έχω μόνημα σε αυτήν την λειτουργία. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Γνώμη μου ότι δουλευει πιο γρήγορα ,καλύτερη απόκριση.Και η μπαταρία σαν να κρατάει λίγο περισσότερο .

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα ξαναέρθει η αναβάθμιση.

ειναι τραγικο αυτο που συμβαινει. ποσες μερες πια να περιμενουμε. παρασκευη φευγω διακοπες, θα θελα την αναβαθμιση πριν την κανω. ελπιζω να ερθει μεχρι αυριο...

Link to comment
Share on other sites

φανταστικο κινητο τ5ι να λεμε. ποσες προβες ειχα γραψει τοτε....

αν εβγαινε ενα ριβαιβαλ μοντελο 1020 με αντροιντ, μεγαλυτερη οθονη και μπαταρια, το χτυπαγα με κλειστα ματια. και καμερα που σκοτωνε. ααααχ.

καποιο κινητο με παρομοια μικροφωνα δεν παιζει ε?

ξερετε μηπως αν υπαρχει καποιο usb μικροφωνο εστω, που μποπρω να αγορασω, να βαζω στο κιντο να ηχογραφει σωστα χωρις να μπουκωνει?

 

Ναυαρχίδες (έστω και παλαιότερων ετών) της samsung, sony και iphone συνήθως έχουν εξαιρετική ηχοληψία. LG δεν σου λέω μιας και φαντάζομαι θες κάτι πιο φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...