Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλιστα.. ευχαριστώ για το χρόνο, μου το εξηγήσεις πολύ όμορφα! Είδα κάποια βίντεο στο YouTube, ένας το παρομοίασε σαν να πηγαίνεις στο εστιατόριο και να σου σερβίρουν έτοιμο φαγητό (jpeg), αλλιώς να έχεις εσύ τα υλικά(raw) και να φτιάξεις μόνος σου το φαγητό.

Κατέβασα το above lightroom από το playstore και δοκίμασα να πειράξω κάποια χαρακτηριστικά φωτογραφίας που τράβηξα με raw. Από το το λίγο που έψαξα και πείραζα φωτεινότητας αντιθέσεις κλπ, δεν κατάφερα νυχτερινές φωτογραφίες να τις κάνω να μην έχουν θόρυβο. Νυχτερινές εννοώ στο μπαλκόνι με φωτισμό του δήμου, η με τους λαμπτήρες του σπιτιού. Όχι τέρμα σκοτάδι. Η κάμερα xiaomi , η η google camera κάνουν ήδη πολύ καλή δουλειά, οπότε δεν νομίζω να ξανατραβηξω με raw.

 

Κάπου διάβασα ότι αν δεις εξωγήινο και θες να τον βγάλεις φωτογραφία είναι καλύτερα να τον βγάλεις σε raw γιατί ενισχύεται η αυθεντικότητα της φωτογραφίας και τα πνευματικά δικαιώματα. Σου λέει και καλά ότι στη jpeg μπορεί κάποιος να έχει κάνει photoshop. Όλα αυτά σήμερα τα έμαθα δεν είχα ιδέα από raw.

 

Πάντως οι φωτογραφίες που βγάζω όταν βάζω raw μου θυμίζουν φωτογραφίες που έβγαζαν παλιά νοκια όπως το 5300 xpessmusic, καθώς και αυτά είχαν πολύ κόκκο. Στα sony Ericsson δεν συνέβαινε αυτό , έκαναν καλύτερη επεξεργασία εικόνας μετά τη λήψη και πριν την αποθήκευση.

 

Ας είναι, βλέπουμε στη συνέχεια. Πάντως καλό είναι που υπάρχει σαν λειτουργία. Θα κατεβάσω το above και στον υπολογιστή και θα δοκιμάσω και εκεί να δω αν καταφέρω κάποιο καλό αποτέλεσμα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ FACEBOOK MESSENGER ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ ANDROID 11

Η καινούρια λειτουργία που ενσωμάτωσαν στο 11, τα bubble head, χαλάει τα πάντα... Υποτίθεται αν διάβασα σωστά σε ξένα φόρουμ ότι αυτά ήταν προβλήματα που υπήρχαν στις alpha και beta εκδόσεις του 11 και μετά λύθηκαν... Προφανώς η Xiaomi ναι μεν μας έδωσε 11 αλλά παλαιότερη που δεν έχει λυμένα τέτοια είδους θέματα.

Παθως και μαθως... Όποιος έκανε αναβάθμιση σε 11 και θέλει chat head η μόνη λύση, που δούλεψε για μένα, είναι έκδοση του messenger από πέρυσι το καλοκαίρι αλλά δεν θα μπορείτε να στείλετε φωτογραφίες

Edited by titos18
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ FACEBOOK MESSENGER ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ ANDROID 11

Η καινούρια λειτουργία που ενσωμάτωσαν στο 11, τα bubble head, χαλάει τα πάντα... Υποτίθεται αν διάβασα σωστά σε ξένα φόρουμ ότι αυτά ήταν προβλήματα που υπήρχαν στις alpha και beta εκδόσεις του 11 και μετά λύθηκαν... Προφανώς η Xiaomi ναι μεν μας έδωσε 11 αλλά παλαιότερη που δεν έχει λυμένα τέτοια είδους θέματα.

Παθως και μαθως... Όποιος έκανε αναβάθμιση σε 11 και θέλει chat head η μόνη λύση, που δούλεψε για μένα, είναι έκδοση του messenger από πέρυσι το καλοκαίρι αλλά δεν θα μπορείτε να στείλετε φωτογραφίες

 

Ναι δυστυχως επιβεβαιώνω και εγώ αυτό το πρόβλημα, είναι τελείως δυσλειτουργικά τώρα, εγώ αναγκαστηκά τα απενεργοποίησα :mad:

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ FACEBOOK MESSENGER ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ ANDROID 11

Η καινούρια λειτουργία που ενσωμάτωσαν στο 11, τα bubble head, χαλάει τα πάντα... Υποτίθεται αν διάβασα σωστά σε ξένα φόρουμ ότι αυτά ήταν προβλήματα που υπήρχαν στις alpha και beta εκδόσεις του 11 και μετά λύθηκαν... Προφανώς η Xiaomi ναι μεν μας έδωσε 11 αλλά παλαιότερη που δεν έχει λυμένα τέτοια είδους θέματα.

Παθως και μαθως... Όποιος έκανε αναβάθμιση σε 11 και θέλει chat head η μόνη λύση, που δούλεψε για μένα, είναι έκδοση του messenger από πέρυσι το καλοκαίρι αλλά δεν θα μπορείτε να στείλετε φωτογραφίες

 

Ναι δυστυχως επιβεβαιώνω και εγώ αυτό το πρόβλημα, είναι τελείως δυσλειτουργικά τώρα, εγώ αναγκαστηκά τα απενεργοποίησα :mad:

 

Εμενα δεν υπαρχει κατι διαφορετικο στη λειτουργια του Messenger σε σχεση με πριν. Τι ακριβως δεν λειτουργει σωστά σε εσας;

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν υπαρχει κατι διαφορετικο στη λειτουργια του Messenger σε σχεση με πριν. Τι ακριβως δεν λειτουργει σωστά σε εσας;

 

Όπως είπα και παραπάνω η λειτουργία "head chat" ένα στρογγυλό πλαίσιο με την εικόνα του συνομιλητή που πατούσες πάνω και μιλούσες απ'ευθειας μαζί του χωρίς να χρειάζεται να ανοίγεις την εφαρμογή

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι δυστυχως επιβεβαιώνω και εγώ αυτό το πρόβλημα, είναι τελείως δυσλειτουργικά τώρα, εγώ αναγκαστηκά τα απενεργοποίησα :mad:

 

Φίλε μου μετά από πολλές προσπάθειες για κάποιο λόγο αυτή τη στιγμή μου δουλεύει όπως παλιά... Τι έκανα...

1) Απεγκατασταση τελείως το messenger

2) Εγκατάσταση της έκδοσης 263.1.0.29.125 από apkmirror

3) Άνοιγμα της εφαρμογής και ρύθμιση ώστε να δουλεύουν τα "chat head"

4) Αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση μέσω playstore

5) Άνοιγμα της εφαρμογής και κατ'ευθείαν πριν κάνω οτιδήποτε άλλο πάτησα παρατεταμένα πάνω σε μια συνομιλία και μετά πάτησα την επιλογή "άνοιγμα εικόνας συνομιλητή"

6) Τσουυυυπ άνοιξε.... Δεν ξέρω για πόσο θα δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω η λειτουργία "head chat" ένα στρογγυλό πλαίσιο με την εικόνα του συνομιλητή που πατούσες πάνω και μιλούσες απ'ευθειας μαζί του χωρίς να χρειάζεται να ανοίγεις την εφαρμογή

 

Τωρα καταλαβα πως εννοουσατε οτι δεν λειτουργει καθολου το head chat. Νομιζα πως υπαρχει κατι πιο συγκεκριμενο.

 

Εμενα λειτουργει φυσιολογικα. Δεν εχω καποιο θεμα. Και πριν στο head chat αναφερομουν. Δεν εννοουσα την εφαρμογη του Messenger.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβα πως εννοουσατε οτι δεν λειτουργει καθολου το head chat. Νομιζα πως υπαρχει κατι πιο συγκεκριμενο.

 

Εμενα λειτουργει φυσιολογικα. Δεν εχω καποιο θεμα. Και πριν στο head chat αναφερομουν. Δεν εννοουσα την εφαρμογη του Messenger.

 

Και είσαι με android 11?

Link to comment
Share on other sites

Και είσαι με android 11?

 

Ναι, κανονικα.

MIUI 12.1.3

Εκδοση Android : 11 RKQ1.200826.002

Ενημερωση Ασφαλειας : 2021-02-01

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα δεν ξερετε τι και πως, να μην λετε βλακειες.

ακου να μην κανουμε αναβαθμιση σε αντροιντ 11. ειστε με τα καλα σας?

μια ρυθμιση ειναι. θελει μια εξτρα εφαρμογη απο πλειστορ αλλα αυτο εινα ικαι τιποτε αλλο.

πρωτο ποστ απο εδω διαβαστε

https://xiaomi.eu/community/threads/tutorial-disable-bubbles-notification-in-miui.59203/

Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα δεν ξερετε τι και πως, να μην λετε βλακειες.

ακου να μην κανουμε αναβαθμιση σε αντροιντ 11. ειστε με τα καλα σας?

μια ρυθμιση ειναι. θελει μια εξτρα εφαρμογη απο πλειστορ αλλα αυτο εινα ικαι τιποτε αλλο.

πρωτο ποστ απο εδω διαβαστε

https://xiaomi.eu/community/threads/tutorial-disable-bubbles-notification-in-miui.59203/

 

Καταρχάς δεν είπαμε να μην κάνει κάνεις αναβάθμιση σε android 11. Εγραψα όποιος χρησιμοποιεί και θέλει να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το bubble chat του messenger να μην κάνει αναβάθμιση γιατί θα το χάσει. Να μην σχολιάσω το ότι xiaomi έδωσε αναβάθμιση η οποία είναι beta stable... Από εκεί και πέρα η λύση που προτείνει ο άνθρωπος δεν επαναφέρει πίσω τη λειτουργία του head chat. Το λέει στο ακριβώς από κάτω post στο link που έδωσες.

Σε ένα site διάβασα ότι έχει βγει ήδη η αναβάθμιση για τα κινέζικα (cc9) 12 1.5 η οποία ας ελπίσουμε να είναι η stable έκδοση πλέον και να δουλεύει το bubble API σωστά

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι beta φυσικά και δεν, πρέπει, να κάνουμε αναβάθμιση. Δύο σελίδες προβλήματα έχω διαβάσει και έχω τρομοκρατηθεί. Στο lite μοντέλο έχει βγάλει μεγάλα θέματα απ' όσο μπορεί να διαβάσει κανείς.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι beta φυσικά και δεν, πρέπει, να κάνουμε αναβάθμιση. Δύο σελίδες προβλήματα έχω διαβάσει και έχω τρομοκρατηθεί. Στο lite μοντέλο έχει βγάλει μεγάλα θέματα απ' όσο μπορεί να διαβάσει κανείς.

δεν κάθισα να διαβάσω τι "προβλήματα" έφερε η 11. Προσωπικά την εγκατέστησα και δεν έχω κανένα εμφανές πρόβλημα σε σχέση με πριν. Ισα ίσα νομίζω (ως αίσθηση) ότι η μπαταρία κρατάει παραπάνω από πριν και ότι το προβληματικό δακτυλικό (αναγνώριση) σαν να έγινε και αυτό κατι τις καλύτερο/γρηγορότερο. Ως αίσθηση. Επίσης νομίζω σταμάτησαν να μου χαλάνε οι ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος που κάθε τόσο το ρύθμιζα να μην φαίνονται εκεί τα μνμ του και αυτό μετά από λίγο κάθε τόσο (αραγε μετά από αναβάθμιση του messenger? δεν είμαι σίγουρος) όλο και επανέρχονταν (να σου τα μηνύματα φόρα παρτίδα με κλειδωμένη την οθόνη). Γενικά σταθερό μου φαίνεται το τηλέφωνο. Η πρώτη έκδοση android 9 είχε πολλά θέματα για μένα (κολλήματα κτλ) και κάποια μικρή στο 10 ίσως η πρώτη (ξέχασα τώρα).

Αυτά χωρίς συστηματικό ψάξημο απλά ως αίσθηση για όσου φοβηθούν να βάλουν την 11. Δεν πάει για μένα καθόλου άσχημα. Ισως λίγο καλύτερα.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα :)

 

Βοηθήστε λίγο οι γνώστες Gcam+xml, υπάρχει κανένα σταθερό σετάκι που να ξέρουμε πως παίζει με όλους τους φακούς και δεν κρασάρει κάθε 2 φωτο;

 

Όταν κοιτάζω στο τελεγκραμ για xml μας κάνουν και του Mi Note 10 Pro και των Mi 10 (t/Pro);

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι beta φυσικά και δεν, πρέπει, να κάνουμε αναβάθμιση. Δύο σελίδες προβλήματα έχω διαβάσει και έχω τρομοκρατηθεί. Στο lite μοντέλο έχει βγάλει μεγάλα θέματα απ' όσο μπορεί να διαβάσει κανείς.

 

Φυσικά και είναι... Την ονόμασαν stable beta... Όλο πατέντες είναι οι Κινέζοι ακόμα και στις ονομασίες...

https://adimorahblog.com/xiaomi-mi-note-10-pro-android-11-update/

 

Στο τέλος του άρθρου το αναφέρει

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι... Την ονόμασαν stable beta... Όλο πατέντες είναι οι Κινέζοι ακόμα και στις ονομασίες...

https://adimorahblog.com/xiaomi-mi-note-10-pro-android-11-update/

 

Στο τέλος του άρθρου το αναφέρει

όλα τα λογιστικά/firmware της xiaomi, όλα beta είναι ότι και να λένε στο όνομα :p

μα πρώτη φορά παίρνετε αυτή την εταιρία; Όλα εγώ θα σας τα λέω.. :lol:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα :)

 

Βοηθήστε λίγο οι γνώστες Gcam+xml, υπάρχει κανένα σταθερό σετάκι που να ξέρουμε πως παίζει με όλους τους φακούς και δεν κρασάρει κάθε 2 φωτο;

 

Όταν κοιτάζω στο τελεγκραμ για xml μας κάνουν και του Mi Note 10 Pro και των Mi 10 (t/Pro);

 

Καλησπέρα Βαγγέλη. Στο βασικό φακό ναι. Ίδια συμπεριφορά έχουν οι gcam/ρυθμίσεις.

 

Τώρα για να παίζουν όλοι οι φακοί, δοκίμασε καμία του burial (πχ beta 11) και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

@titos18

 

Στο link που δινει ο BURNIN_AMBITION, στο 4ο μήνυμα αναφέρει πως μια ενδεχόμενη λύση είναι η χρήση super wallpaper.

 

Εγω χρησιμοποιώ super wallpaper και ίσως γι' αυτό να μην εχω προβλήματα με το chat heads.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

@titos18

 

Στο link που δινει ο BURNIN_AMBITION, στο 4ο μήνυμα αναφέρει πως μια ενδεχόμενη λύση είναι η χρήση super wallpaper.

 

Εγω χρησιμοποιώ super wallpaper και ίσως γι' αυτό να μην εχω προβλήματα με το chat heads.

 

Πράγματι, αυτό δουλεύει!

Άκυρο, πάλι μετά από λίγο γυρνάει σε bubble

Edited by titos18
Link to comment
Share on other sites

παιδια, οταν λετε μπαμπλ, εννοειτε αυτο τη βλακεια τετραγωνακι που πεταγεται στην οθονη οποτε εχετε μηνυμα σκαιπ μεσεντζερ κτλ?

αν ναι, οπως ειπα πιο πανω, φευγει αυτο με την εξτρα εφαρμογη που ανεφερα. το λεει το λινκ. αν μιλατε για κατι αλλο που δεν καταλαβα, σορυ. εμενα δουλευει ακριβως οπως και πριν

Link to comment
Share on other sites

όλα τα λογιστικά/firmware της xiaomi, όλα beta είναι ότι και να λένε στο όνομα :p

 

Η αλήθεία αυτή είναι :lol:

Όσο και να ευχαριστήθηκα την κάμερα του, θα το πουλήσω για να αγοράσω κάτι πιο αξιόπιστο σε λογισμικό

Ένα ακόμα πρόβλημα που διαπίστωσα είναι όταν είμαι σε κλήση με wifi calling και ξαφνικά για Χ λόγο κοπεί το wifi, δεν την γυρνάει αυτόματα σε VoLte/3G αλλά παραμένει εκεί χωρίς να ακούγεται τίποτα (προφανώς ούτε ο άλλος σε ακούει)

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Πάρε και εσύ iphone. Όσους έχω δει σε αγγελίες να πουλάνε xiaomi, λένε και καλά ότι το δινω για να πάρω "iphone". Γελάνε και οι πέτρες. Εγώ δεν συμβιβάζομαι πλέον να δώσω τα ίδια χρήματα που κόστιζε το note 10, για να πάρω κάμερες 48 και 64, χωρίς τηλεφακους κλπ. Oneplus Samsung pixel κλπ δυνατά κινητά, όσο σταθερό λειτουργικό και αν έχουν, κοστίζουν τα διπλάσια από αντίστοιχα της xiaomi με περίπου ίδιες δυνατότητες.

 

Έχω και εγώ ένα πρόβλημα. Όταν μιλάω στο τηλέφωνο δεν μπορώ ταυτόχρονα να ακουσω ραδιοφωνο, και μάλλον ούτε ο συνομιλητής μου δεν θα ακούει. Πέρα από τη πλάκα, υπηρχε όντως η δυνατότητα γενικά να κάνεις κλήσεις μέσω wifi , και οταν το wifi έκλεινε να γυρνάει αυτόματα σε gsm δίκτυο η κλήση; Δε μου φαίνεται λογικό , εκτός και αν γινεται μέσω κάποιας εφαρμογής όπως viber ..

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και εσύ iphone. Όσους έχω δει σε αγγελίες να πουλάνε xiaomi, λένε και καλά ότι το δινω για να πάρω "iphone". Γελάνε και οι πέτρες. Εγώ δεν συμβιβάζομαι πλέον να δώσω τα ίδια χρήματα που κόστιζε το note 10, για να πάρω κάμερες 48 και 64, χωρίς τηλεφακους κλπ. Oneplus Samsung pixel κλπ δυνατά κινητά, όσο σταθερό λειτουργικό και αν έχουν, κοστίζουν τα διπλάσια από αντίστοιχα της xiaomi με περίπου ίδιες δυνατότητες.

 

Έχω και εγώ ένα πρόβλημα. Όταν μιλάω στο τηλέφωνο δεν μπορώ ταυτόχρονα να ακουσω ραδιοφωνο, και μάλλον ούτε ο συνομιλητής μου δεν θα ακούει. Πέρα από τη πλάκα, υπηρχε όντως η δυνατότητα γενικά να κάνεις κλήσεις μέσω wifi , και οταν το wifi έκλεινε να γυρνάει αυτόματα σε gsm δίκτυο η κλήση; Δε μου φαίνεται λογικό , εκτός και αν γινεται μέσω κάποιας εφαρμογής όπως viber ..

 

Δεν έχω σκοπό να πάρω iPhone αρχικά και λόγο χρημάτων (δεν μου πάει η καρδιά να δώσω τόσα λεφτά όταν υπάρχουν άνθρωποι που πεινανε) αλλά και επειδή προτιμώ να μείνω στο android λόγο κάποιων ευκολιών που έχει. Αν δεν είχε φάει μπαν η Huawei τώρα θα είχα το p40 αλλά δυστυχώς δεν συμφέρει οπότε μάλλον σε Samsung θα πάω που μου αρέσει το λειτουργικό έχοντας το δοκιμάσει και ξέρω ότι έχω σίγουρη 2ετη εγγύηση χωρίς πολλά πολλά. Τώρα το πότε θα κάνω αυτήν την αλλαγή με την κατάσταση που επικρατεί, είναι άλλο θέμα :lol:

Ο τηλεφακός χρήσιμος πολύ η αλήθεια είναι και προσπαθώ στο επόμενο κινητό που θα πάρω να υπάρχει αντί των άλλων αχρήστων macro και depth sensors....

Επίσης δεν κάνουν τα megapixel την κάμερα αλλά (στα κινητά πάντα) ο φακός και το λογισμικό από πίσω.

Τώρα για το πρόβλημα που λες δεν γνωρίζω γιατί δεν χρησιμοποιώ ράδιο, αλλά μου ακούγεται παρόμοιο με ένα άλλο που έχω δει, δηλαδή να μην ακούγονται να ηχητικά μηνύματα όταν είμαι σε κλήση.

Η κλήση που ανέφερα κανονικά με τον dialer του κινητού ήταν.

Μιλώντας για κλήσεις, με εκνευριζει (το έχω αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ) που βγάζει το WiFi calling οπότε του καπνίσει και δεν είναι σταθερό..

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...