Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμα αφου το πειράζω συνέχεια.

 

Οταν είσαι σε μια εφαρμογη πχ sms και βγεις σας δείχνει το εικονίδιο της εφαρμογής φευγαλέα τερμα αριστερά;

viber,settings,play store κλπ μου το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όντως έχει λίγο καλύτερη διάρκεια μπαταρίας τώρα.

Έβγαλα το κινητό από την φόρτιση στις 12 παρά το μεσημέρι. Το έβαλα τώρα στη φόρτιση (2 το πρωί) και είχε 8%. Συνολικό screen on time 10 ώρες και 11 λεπτά. Συνδεδεμένο μόνο σε WiFi με σχεδόν συνεχόμενο messaging, αρκετές κλήσεις (WiFi calling), και 4 ώρες συνεχόμενης βιντεοκλησης στο ms teams με την μπροστά κάμερα συνέχεια ανοικτή.

Standby time: 4 ώρες και 11 λεπτά.

Οι 2 μεγαλύτερες καταναλώσεις ήταν από ms teams (54.08%) και η οθόνη ( 23.76%). Όλα τα υπόλοιπα μονοψήφια κατανάλωση.

 

Pbat8ygXRfHooJ6AA

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με το update χάλασε το WiFi. Συγκεκριμένα μετά από 30 λεπτά και ενώ είναι ακόμα συνδεδεμένο, δεν έχει σύνδεση στο ίντερνετ και για να φτιάξει το αποσυνδέω και το ξανασυνδεω
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με το update χάλασε το WiFi. Συγκεκριμένα μετά από 30 λεπτά και ενώ είναι ακόμα συνδεδεμένο, δεν έχει σύνδεση στο ίντερνετ και για να φτιάξει το αποσυνδέω και το ξανασυνδεω

 

Δεν μου το έχει κάνει αυτό.Το μονο που βλέπω να έχει χαλάσει είναι η αυτόματη φωτεινότητα,σαν να μην είναι τόσο γρήγορη οπως πριν στην απόκριση

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να επανελθω στο θεμα τις μπαταριας. Απο την Τεταρτη που το εβγαλα απο τη φορτιση (περιπου στις 9:00) εχω φτασει σημερα χωρις να φορτισω το κινητο και ειναι στο 17%. Ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει αυτο με την συγκεκριμενη συσκευη. Δεν συνεβαινε ουτε με το αρχικο λογισμικο που το αγορασα, ουτε με το update σε MIUI 12. Ισα, ισα που σε MIUI 12 ειχε πεσει λιγο η αποδοση.

 

Και καποια πραγματα που ισως ειναι bug.

 

Θελοντας να τηλεφωνησω, ψαχνοντας τις επαφες, η επαφη στην οποια ηθελα να τηλεφωνησω δεν ανοιγε. Συγκεκριμενα, μολις πατουσα στο ονομα εκανε το animation που κανει συνηθως οταν ανοιγουν οι λεπτομερειες της επαφης (τηλεφωνα, διευθυνσεις, κτλ) αλλα σχεδον αμεσως γυρνουσε παλι στη λιστα των επαφων.

Το ιδο συνεβει και σε 2-3 επαφες στη συνεχεια. Στην 4η επαφη, ανοιξε. Μολις προσπαθησα να ανοιξω την επαφη που ηθελα μου εκανε το ιδιο.

Αυτο κρατησε περιπου 1 λεπτο. Μετα εφτιαξε. Δεν μπορεσα να το αναπαραγω.

 

Σε τηλεφωνηματα που κανω ενω χρησιμοποιω ακουστικα (οχι handsfree), η οθονη δεν σβηνει οταν γυρναω το καλυμμα της θηκης μου (flip case). Δεν ξερω αν το εκανε και πριν το update.

Το χειροτερο ομως ειναι πως δεν κλειδωνει η συσκευη. Κατα τη διαρκεια της κλησης, παταω το κουμπι για να κλειδωσει, η οθονη μαυριζει στιγμιαια και αμεσως αναβει παλι και μπορω να την χρησιμοποιησω κανονικα.

 

Σε τηλεφωνηματα με ανοιχτη ακροαση, η οθονη σβηνει αλλα συμβαινει οτι περιγραφω παραπανω σχετικα με το κλειδωμα της συσκευης.

 

Τελος, χρησιμοποιω gestures και κατα τη διαρκεια κλησης δεν μπορω να μπω στο κεντρικο μενου (με swipe up). Νομιζω πως αυτο ηταν εφικτο πριν το update.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

εγω σαν μπαγκβλεπω μονο πως εφαρμογες που εχω κλεισει, αν πατησω το τετραγωνο βλεπω πως ειναι στο παρασκηνιο (οχι παντα αλλα πολυ συχνα).

επισης νευριαζω με αυτα τα εικονιδια οταν εχεις νεο μηνυμα πχ στο σκαιπ. αφηνει ενα τετραγωνο. πως μπορω ρε παιδια να το κανω να εμφανιζει ενδειξη ψηλα στο κουρτινακι μονο, και επλα το νουμερο των μη αναγνωσμενων στο εικονιδιο της επαφης? why change something that isnt broken...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα στην τελευταία miui 11 δεν έχω κάνει το update στο miui 12. Ξέρει κανείς αν θα μου βγάλει να κάνω την αναβάθμιση στο android 11 ή θα πρέπει να περάσω πρώτα την 12.0.3 και μετά την αναβάθμιση για android 11?
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα στην τελευταία miui 11 δεν έχω κάνει το update στο miui 12. Ξέρει κανείς αν θα μου βγάλει να κάνω την αναβάθμιση στο android 11 ή θα πρέπει να περάσω πρώτα την 12.0.3 και μετά την αναβάθμιση για android 11?

 

Λογικά θα γράφει όταν πατησεις στην αναβάθμιση.. Αν λέει 12.1.3 θα σε παει 11

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα στην τελευταία miui 11 δεν έχω κάνει το update στο miui 12. Ξέρει κανείς αν θα μου βγάλει να κάνω την αναβάθμιση στο android 11 ή θα πρέπει να περάσω πρώτα την 12.0.3 και μετά την αναβάθμιση για android 11?

εισαι miui 11 με android 9 (λογικά). Νομίζω δεν θα σε πάει στην miui 12.1.3 με android 11, αλλά θα περάσει τις ενημερώσεις με την "σειρά" (πρώτα miui 12 με androi 9 μετά miui 12.0 με android 10 και τέλος miui 12.1.3 με android 11).. Μένει να το δοκιμάσεις να μας πεις και εμάς.. :)

 

Οπως και να έχει θα μπουν ολες μαζί η μία μετά την άλλη.. δλδ τελικά θα έχεις την τελευταία (αν τις βάλεις όλες).

 

PS. Μου ήρθε και μένα χθες η android 11 έκδοση. Δεν κατάλαβα αισθητικά/λειτουργικά κάποια εμφανή διαφορά. Ολα δείχνουν καλά και το δακτυλικό αποτύπωμα δείχνει να βελτιώθηκε σημαντικά!! :dance:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

εισαι miui 11 με android 9 (λογικά). Νομίζω δεν θα σε πάει στην miui 12.1.3 με android 11, αλλά θα περάσει τις ενημερώσεις με την "σειρά" (πρώτα miui 12 με androi 9 μετά miui 12.0 με android 10 και τέλος miui 12.1.3 με android 11).. Μένει να το δοκιμάσεις να μας πεις και εμάς.. :)

 

Οπως και να έχει θα μπουν ολες μαζί η μία μετά την άλλη.. δλδ τελικά θα έχεις την τελευταία (αν τις βάλεις όλες).

 

PS. Μου ήρθε και μένα χθες η android 11 έκδοση. Δεν κατάλαβα αισθητικά/λειτουργικά κάποια εμφανή διαφορά. Ολα δείχνουν καλά και το δακτυλικό αποτύπωμα δείχνει να βελτιώθηκε σημαντικά!! :dance:

 

Είμαι στην τελευταία του miui με android 10. Θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα μήπως και φανεί η τελευταία αναβάθμιση. Προς το παρόν μου βγάζει σαν τελευταία την 12.0.3...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνετε στις ρυθμίσεις και στο notification & control center κοιταξτε το smart home τι επιλογές δίνει.Αφού το επιλέξετε κοιτάξτε την δεξιά κουρτίνα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακόμα την miui 12 , 12,0,3. Πριν κάτι μέρες μου έβγαζε αναβάθμιση στην 1.3, αλλά μετά εξαφάνιστηκε. Όπως και να χει δεν βιάζομαι να τη βάλω. Μια χαρά δουλεύει όπως τώρα.

Τις ενημερώσεις από το 9 στο 11 τις περνάει κάποιος μια μια και από επιλογή του. Ακόμα και την 9 να έχεις τώρα για να πας στην 11 πρέπει να περάσεις πρώτα τη 10.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακόμα την miui 12 , 12,0,3. Πριν κάτι μέρες μου έβγαζε αναβάθμιση στην 1.3, αλλά μετά εξαφάνιστηκε. Όπως και να χει δεν βιάζομαι να τη βάλω. Μια χαρά δουλεύει όπως τώρα.

Τις ενημερώσεις από το 9 στο 11 τις περνάει κάποιος μια μια και από επιλογή του. Ακόμα και την 9 να έχεις τώρα για να πας στην 11 πρέπει να περάσεις πρώτα τη 10.

Εμένα εμφανίστηκε μόλις την Κυριακή ενώ σε πολλά παιδιά εδώ είχε εμφανιστεί νωρίτερα. Κάνουν κάποιο load balancing/distribution (ας πούμε) στους διακομιστές τους και το δίνουν τμηματικά. Από εκεί και πέρα βεβαιώσου ότι έχεις αρκετό χώρο ελεύθερο στο κινητό σου από τα 128gb. Εγώ το είχα φτάσει στα 2gb ελεύθερα και έπρεπε να αδειάσω πολύ πράγμα να ελευθερώσω καμια 10gb. Νομίζω (αλλά δεν είμαι σίγουρος) ότι έπαιξε το ρόλο του. Είναι σίγουρο πως με 2-3gb που είχα ελευθερα δεν μπορούσα να κατεβάσω 2.7gb αρχείο ενημέρωσης το οποίο θα ήθελε τόσο και άλλο τόσο να αποσυμπιεστεί, προσωρινά αρχεία κτλ. Οπότε δες πόσο ελευθερο χώρο έχεις μήπως και φταίει και αυτό για την εξαφάνιση της αναβάθμισης.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να είχες 2gb ελεύθερα από τα 128??? Gigabyte!!!

Τι χρήση κάνετε με το κινητό δεν μπορώ να καταλάβω.

6 μήνες που το είχα σαν κύριο ποτέ δεν ξεπέρασα τα 60 gb μνήμης!! Ποτέ! :P χαχα

1000 φωτό, δέκα βασικές εφαρμογές από το playstore, 4 gb μουσικής περίπου, πάντα είχα γύρω στο 50κατι μνήμης.

Οπότε όχι, δεν παίζει ρόλο αυτό. Ακόμα και το καινούριο που έχω, δεν μου ξανάρθε ειδοποίηση..

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να είχες 2gb ελεύθερα από τα 128??? Gigabyte!!!

Τι χρήση κάνετε με το κινητό δεν μπορώ να καταλάβω.

6 μήνες που το είχα σαν κύριο ποτέ δεν ξεπέρασα τα 60 gb μνήμης!! Ποτέ! :P χαχα

1000 φωτό, δέκα βασικές εφαρμογές από το playstore, 4 gb μουσικής περίπου, πάντα είχα γύρω στο 50κατι μνήμης.

Οπότε όχι, δεν παίζει ρόλο αυτό. Ακόμα και το καινούριο που έχω, δεν μου ξανάρθε ειδοποίηση..

η απάντηση ειναι απλή.. φωτογραφίες ΚΑΙ βίντεο. τα Multimedia αρχεία ήταν πάντα το πρόβλημα και μονο αυτά θέλουν πολύ χώρο

το κινητό μας είναι φωτοκινητό και κάποιοι το πήραμε ακριβώς για αυτό το λόγο. Βαλε στην παράμετρο τα 108mp (συνήθως 27 τραβάω) και την δυνατότητα RAW (που σπάνια χρησιμοποιώ οκ) σύν το 1080 full hd video (που να δεις το 4κ) σύν ότι θέλουμε να έχουμε και πολλές παλιές φωτογραφίες από τα παλιά κινητά (σαν ημερολόγιο που έχει πάντα μαζί σου) και να τα 2gb ελεύθερα στους ούτε 10 μήνες ;)

 

Πόνεσε πολύ που δεν παίρνει SD. Με το προηγούμενο την είχα καταβρεί με μία 128gb κάρτα (άλλαξα την 32gb που είχα μόλις γέμισε) αλλά τραβούσε 12mp αρχεία και γενικά δεν έτρωγε έτσι εύκολα τα gb. Αν το ήξερα πως θα λειτουργούσε ο περιορισμός να μην έχεις SD θα πήγαινα στο μοντέλο 256..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

η απάντηση ειναι απλή.. φωτογραφίες ΚΑΙ βίντεο. τα Multimedia αρχεία ήταν πάντα το πρόβλημα και μονο αυτά θέλουν πολύ χώρο

το κινητό μας είναι φωτοκινητό και κάποιοι το πήραμε ακριβώς για αυτό το λόγο. Βαλε στην παράμετρο τα 108mp (συνήθως 27 τραβάω) και την δυνατότητα RAW (που σπάνια χρησιμοποιώ οκ) σύν το 1080 full hd video (που να δεις το 4κ) σύν ότι θέλουμε να έχουμε και πολλές παλιές φωτογραφίες από τα παλιά κινητά (σαν ημερολόγιο που έχει πάντα μαζί σου) και να τα 2gb ελεύθερα στους ούτε 10 μήνες ;)

 

Πόνεσε πολύ που δεν παίρνει SD. Με το προηγούμενο την είχα καταβρεί με μία 128gb κάρτα (άλλαξα την 32gb που είχα μόλις γέμισε) αλλά τραβούσε 12mp αρχεία και γενικά δεν έτρωγε έτσι εύκολα τα gb. Αν το ήξερα πως θα λειτουργούσε ο περιορισμός να μην έχεις SD θα πήγαινα στο μοντέλο 256..

εγω το 256 εχω και εχω ελευθερα 5 γκιγκα αυτη τη στιγμη. αστα να πανε
Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος γέμισε τα 256 χαχα απίστευτος!!

Παλιές φωτογραφίες από άλλα κινητά τις έχω σε κάρτες μνήμης.

Κάποιες φορές κρατάμε και άχρηστες φωτό στη συλλογή, οπότε κάθε βδομάδα ξεχωρίστε ποιες θέλετε και σβήστε τις υπόλοιπες.

 

Μια είναι η λύση. Πηγαινετε σε κινητό με κάμερα 2mpx. Καλή ανάλυση είναι και αυτή. Θυμήθηκα το sony ericsson w900i που είχα, το ειχα ξεζουμισει και αυτό, αλλά ούτε σε αυτό δεν γέμισα ποτέ κάρτα μνήμης ώστε να θελω να πάρω άλλη..

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος γέμισε τα 256 χαχα απίστευτος!!

Παλιές φωτογραφίες από άλλα κινητά τις έχω σε κάρτες μνήμης.

Κάποιες φορές κρατάμε και άχρηστες φωτό στη συλλογή, οπότε κάθε βδομάδα ξεχωρίστε ποιες θέλετε και σβήστε τις υπόλοιπες.

 

Μια είναι η λύση. Πηγαινετε σε κινητό με κάμερα 2mpx. Καλή ανάλυση είναι και αυτή. Θυμήθηκα το sony ericsson w900i που είχα, το ειχα ξεζουμισει και αυτό, αλλά ούτε σε αυτό δεν γέμισα ποτέ κάρτα μνήμης ώστε να θελω να πάρω άλλη..

φιλε μου εγώ είμαι (χομπίστας) φωτογράφος. Δεν τραβάω μόνο την παρέα. Επίσης δεν πήρα κινητό 108mp να τραβάω.. 2mp :lol:

.. επισης έχω κάνει "εκκαθάριση" των παλαιών φωτογραφιών μου και εχω κρατήσει πολύ λιγότερες από ότι τράβηξα. Οπως είπα ανατρέχω σε παλιές φωτογραφίες. τις έχω ως Log.. (φωτο-ημερολόγιο)

 

Τελευταία που είχα πρόβλημα χώρου ετρεξα το προγραμματάκι που έχει για να καθαρίζει χώρο και εκτός από τα βασικά που σβηνει μονο κατι cash αρχεία 500-600mb υπάρχει και "βαθύ καθάρισμα". Εκεί βρίσκει τις ΔΙΠΛΕΣ/ΤΡΙΠΛΕΣ (παρόμοιες) φωτογραφίες και επιλέγει να κρατήσεις μία (μπορείς να ξετικάρεις την επιλογή να κρατήσεις και αλλες ή να αλλάξεις την επιλογή). Είναι πολύ καλός βοηθός. Σε βοηθάει να αδειάσεις ΠΟΛΛΕΣ (παρόμοιες) φωτογραφίες. Το χρησιμοποιήσαν και ελευθέρωσα >10 gb. Εννοείτε πρώτα αντιγράφω ολες τις φώτο σε εξωτερικό σκληρό δίσκο οπότε ουσιαστικά τις έχω όλες αλλά από το κινητό σβήνω τις μισές. Και παλι δεν φτάνει.. Θα βάλω ίσως την ποιότητα jpeg σε χαμηλότερη κρατώντας τα 27mp γιατί το default παράγει σχετικά μεγάλο αρχείο (πάλι δεν το λες μεγάλο πχ σε σχέση με την DSLR μου με λιγότερα mp αλλά οκ γίνεται)..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χομπίστας είμαι αλλά δεν γίνεται το ίδιο βουνό να το έχεις σε δέκα φωτό. Το ξέρω το πρόγραμμα με τη βαθιά εκκαθάριση είναι ωραίο.

Απ' την άλλη πήρες κινητό των 108mp και τραβάς σε 27... Δεν έχει νόημα. Εγώ το πήρα για να τραβάω με τα 108 και να κάνω από τελειο ζουμ που κάνει και δεν είναι gimmick, όπως στο redmi note 8 pro.

 

Ίσως θα έπρεπε να πάρεις κινητό που τα 108 τα κάνει 12mp όπως τα galaxy s20/s21/mi 10 t pro. Αν και δεν ξέρω αν το μέγεθος bites θα είναι πιο μικρό. Μάλλον όχι.

 

Τελικά το ιδανικό θα ήταν ένα κινητό με τα χαρακτηριστικά του Xiaomi ni note 10 (όπου έχουμε και ραδιόφωνο και υποδοχή ακουστικών που δεν χρειάζονται κάθε τρεις και λίγο φόρτιση) συν κάρτα μνήμης υποδοχή.

Προς το παρόν δεν ξέρω κάποιο μοντέλο, τουλάχιστον της xiaomi. Και που δεν χρειάζεται ένα χιλιάρικο η αγορά ....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χομπίστας είμαι αλλά δεν γίνεται το ίδιο βουνό να το έχεις σε δέκα φωτό. Το ξέρω το πρόγραμμα με τη βαθιά εκκαθάριση είναι ωραίο.

δεν έχεις άδικο. Παλιά με το φιλμ (τόσο παλιος ειμαι) είχα 36 άντε 72 φωτογραφίες το ΧΡΟΝΟ. Προφανός μονο ενα κλικ το (κάθε) βουνό αλλά απο την άλλη οι εποχές αλλάζουν. Για να βρούμε την πιο καλή τραβάμε παραπάνω φωτογραφίες. Δυστυχώς κάποιες φορές το παρακάνω αλλά δεν θέλω να πάω σπίτι που θα διαλέξω μία και τελικά αυτή να λείπει.. Πρέπει να το μειώσω όμως σύμφωνώ.

Απ' την άλλη πήρες κινητό των 108mp και τραβάς σε 27... Δεν έχει νόημα. Εγώ το πήρα για να τραβάω με τα 108 και να κάνω από τελειο ζουμ που κάνει και δεν είναι gimmick, όπως στο redmi note 8 pro.

Ασφαλώς και έχει νόημα. Είναι το Pixel binding που η ίδια η samsung διαφημίζει για τον αισθητήρα της και μάλιστα ως ενδικνιόμενο τρόπο χρήσης. 108/4=27Mp δλδ κάθε 4 πιξελ (μια τετράδα) παράγεται ένα με πληροφορία από τα 4 που οδηγεί σε χαμηλότερο θόρυβο ή/και μεγαλύτερο δυναμικό εύρος. Τα 108mp έχουν μικρό όφελος μόνο σε πολύ καλό φως (το χαμηλότερο iso) και πάλι το συζητάμε. Από εκεί και πέρα στις περισσότερες συνθήκες είναι ήδη "θαμπά" και το παραγόμενο 1pixel για κάθε 4 έχει ουσιαστικά την πληροφορία τους χωρις να πιάνει Χ4 μέγεθος το αρχείο. Το ίδιο κάναμε με το nokia 808 pureview που συχνά τραβάγαμε στα 8,5mp αντί 36 (supersampling το λέγαμε τότε πάλι και ήταν κάτι αντίστοιχο)

Ίσως θα έπρεπε να πάρεις κινητό που τα 108 τα κάνει 12mp όπως τα galaxy s20/s21/mi 10 t pro. Αν και δεν ξέρω αν το μέγεθος bites θα είναι πιο μικρό. Μάλλον όχι.

Το 12 πως προκύπτει; δεν προκύπτει ακέραια διαίρεση με το 108.. Μαλλον μπερδεύεσαι και εχει να κάνει με κάποιο crop zoom έως 12mp?

Τελικά το ιδανικό θα ήταν ένα κινητό με τα χαρακτηριστικά του Xiaomi ni note 10 (όπου έχουμε και ραδιόφωνο και υποδοχή ακουστικών που δεν χρειάζονται κάθε τρεις και λίγο φόρτιση) συν κάρτα μνήμης υποδοχή.

Προς το παρόν δεν ξέρω κάποιο μοντέλο, τουλάχιστον της xiaomi. Και που δεν χρειάζεται ένα χιλιάρικο η αγορά ....

βασικά το κύριο "μείον" του είναι η έλλειψη SD αλλά τι να κάνεις; Άδειασμα και ξανα-άδειασμα..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καινούρια κινητά που έχουν βγει τώρα, και έχουν 108 mp, δεν βγάζουν 27 mp ( δια τέσσερα) ή 25 (όπως το xiaomi mi 10 pro) , αλλά... 12!!!! Κάνουν επεξεργασία δια του 9!!

Και το redmi 9 pro max 5g ( εμφανισιακά είναι ίδιο με το Xiaomi mi 10t lite) που κυκλοφόρησε πριν δύο μήνες στην ασια, στα 12 βγάζει (από την 108 του) , και προβλέπω πως και το αυριανό μοντέλο που θα παρουσιαστει ( redmi note 10 pro max, την ίδια επεξεργασία θα κάνει, δια του εννιά, όχι του τέσσερα.

 

ΕΝΑΣ ακόμη λόγος που το κινητό μας φυσάει... Δείτε στο gsmarena συγκριτικά φωτογραφίας με άλλες συσκευές. Το Xiaomi mi note 10 είναι το μοναδικό κινητό εκεί έξω που η κυρία κάμερα τραβάει το λιγότερο 27mp! To galaxy s21 ultra τραβάει στα 12! ....

Άσχετα βέβαια αν υπάρχει διαφορά στη ποιότητα, στα χρώματα κτλ, σε σχέση και με άλλα κινητά όπως iphone 12 pro κλπ.

Στο συγκριτικό φωτογραφιών που έχω κοιτάξει πολλές φορές, τη μεσαία φωτογραφία που έχουν, το mi note 10 στα 27mp είναι το μοναδικό που μπορείς να διαβάσεις πιο καθαρά τα γράμματα από τα χαρτονομίσματα της φωτό, η τις στάσεις του μετρό. Είναι πιο μεγάλη η εικόνα. Θα βάλω link..

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://m.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=4&idPhone1=9936&idPhone2=10596

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βέβαια αν θελει κάποιος να βγαζει στα 12 mp κατεβάζει Gcam ή open camera. Η gcam δεν τραβάει στα 27 νομίζω κάποτε που είχα δοκιμάσει. Την έδιωξα γιατί δεν η μαμά είναι καλύτερη σε αυτό το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καινούρια κινητά που έχουν βγει τώρα, και έχουν 108 mp, δεν βγάζουν 27 mp ( δια τέσσερα) ή 25 (όπως το xiaomi mi 10 pro) , αλλά... 12!!!! Κάνουν επεξεργασία δια του 9!!

Και το redmi 9 pro max 5g ( εμφανισιακά είναι ίδιο με το Xiaomi mi 10t lite) που κυκλοφόρησε πριν δύο μήνες στην ασια, στα 12 βγάζει (από την 108 του) , και προβλέπω πως και το αυριανό μοντέλο που θα παρουσιαστει ( redmi note 10 pro max, την ίδια επεξεργασία θα κάνει, δια του εννιά, όχι του τέσσερα.

Δεν το γνώριζα! Ισως είναι κάποιο σκεπτικό τα 4 για ανάλυση και τα 4 για το hdr και το 1 για.. (δεν ξέρω). Εκ πρώτης δεν έχει λογική το 12. μονο ίσως για να δείχνει αρκετά καθαρό το ψηφιακό ζουμ αφού θα είναι και αυτό 12mp σε σχέση με το "πετσοκομμένο" 12 του ευρυγώνιου (δλδ χαλάνε το ευρυγώνιο για να μην δείχνει κακό το Χ2, Χ3).

Επίσης αυτά δεν έχουν το δικό μας 108 αισθητήρα αλλά ένα νεότερο και λιγο μικρότερο Samsung S5KHM2 1/1.52''

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάζω στη λειτουργία προ , μια φωτό 27mp σε RAW, και μετά πάω στη συλλογή, βλέπω ότι βγήκε και δεύτερη φωτό σε όχι Raw. Η ίδια φωτό απλώς βγήκε μόνη της δύο φορές. Πώς γίνεται αυτό;

 

Επίσης γιατί λένε ότι οι Raw είναι καλύτερες; Όσα δείγματα έχω τραβήξει σε εσωτερικό χώρο έχουν .. πιο θόρυβο πεθαίνεις. Επίσης η jpeg φωτό θέλει περίπου 10 mb ενώ η ίδια φωτό σε raw γύρω στα 50!....

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάζω στη λειτουργία προ , μια φωτό 27mp σε RAW, και μετά πάω στη συλλογή, βλέπω ότι βγήκε και δεύτερη φωτό σε όχι Raw. Η ίδια φωτό απλώς βγήκε μόνη της δύο φορές. Πώς γίνεται αυτό;

η μία είναι jpeg preview για να την δείχνει πιο γρήγορα στο άνοιγμα αν κατάλαβα καλά.

Επίσης γιατί λένε ότι οι Raw είναι καλύτερες; Όσα δείγματα έχω τραβήξει σε εσωτερικό χώρο έχουν .. πιο θόρυβο πεθαίνεις. Επίσης η jpeg φωτό θέλει περίπου 10 mb ενώ η ίδια φωτό σε raw γύρω στα 50!....

To raw είναι μια συστοιχία (πίνακας) από pixel όπως τον τραβάει/βλέπει ο αισθητήρας (το είδωλο ακριβώς που πιάνει). Μετά το λογισμικό της cameras (xiaomi camera, google gcam, άλλη κάμερα) εφαρμόζει μία σειρά από επεξεργασίες (το λεγόμενο ΑΙ της κάμερας) και "βελτιώνει" την αρχική εικόνα κατά πως κρίνει αυτή με την λογική της. Εκτός της βελτίωσης το τελικό προιόν είναι ένα jpeg αρχείου που έχει επιπλέον περιορισμούς όπως 8bit ανά χρώμα (24 ανα πίξελ) και φιξαρισμένο WB αλλά και απολεστική συμπίεση μεταξύ γειτονικών πιξελ. Αποτέλεσμα να είναι πολύ μικρό (όσο γίνεται να είναι). Από εκεί και πέρα αν είναι καλό ή όχι δεν έχει σημασία, αυτό που μας νοιάζει είναι ότι τώρα λίγο μπορεί να αλλάξει με επιπλέον ουσιαστική επεξεργασία (υπάρχει επεξεργασία στο jpeg αλλά έχει ένα "ταβάνι" τι μπορείς να κάνεις).

Στο RAW υπάρχει περισσότερη "καθαρή" (και άσχημη άρα) πληροφορία. Στο RAW το κάθε πιξελ δεν έχει συμπιεστεί (όχι απολεστικά τουλάχιστον) με βάσει το δίπλα όπως το jpeg και έχει περισσότερο βαθος χρώματος άρα περισσότερα δυνατά χρώματα που αυτό μεταφράζεται σε πληθώρα εκ των υστέρων δυνατότητες επεξεργασίας (πχ να τονίσεις, σκοτεινά ή φωτεινά μονο πχ να μην κάψεις ουρανούς, να εμφανίσεις πληροφορία σε σκιές κτλ, να πετύχεις επιλεκτικό DR κατά τα γούστα σου, να διορθώσεις τα χρώματα την ισοροπία λευκού να ορίσουμε εμείς πόσο sharpening το noise reduction που θέλουμε κτλ). Το RAW δεν είναι για να το βλέπουμε ή το εκθέτουμε. Το έχουμε ώστε από αυτό ως πρώτη ύλη να δημιουργήσουμε διαφορετικές (επεξεργασμένες) εκδοχές της φωτογραφίας που θα εκθέσουμε που δεν μπορούμε να έχουμε από το jpeg. Σε προγράμματα όπως το lightroom, raw therapy, photoshop, affinity κτλ μπορούμε να κάνουμε πολύ πιο ουσιαστική επεξεργασία είτε χειροκίνητα είτε με έτοιμα προφιλ/templates (και μετά να τα πειράξουμε και λιγο ακόμα). Το jpeg έχει είδη sharpening, noise reduction, DR, WB σύμφωνα με τα γούστα του ΑΙ της καμερά μας και λίγα μπορείς να κάνεις σε αυτό εκ των υστέρων.

 

Το RAW αφορά όπως κατάλαβες "φωτογράφους" που θα επεξεργαστούν μετά τις φωτογραφίες τους για "επιλογές" στο αποτέλεσμα. Περισσότερα στο youtube/google "Raw vs jpeg"

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...