Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο οθονη,φωτο,βιντεο,ποιοτητα κλησεων,ταχυτητα,μπαταρια δεν μου λειπει απολυτως τιποτε.!!

τωρα βεβαια εαν μου ελεγες παρε οποιο κινητο θες δωρεαν,θα επερνα το huawei p40 pro αλλα και αυτο μονο με playstrore.

Γενικα τελευταια εχω αλλαξει εντελως την νοοτροπια μου σχετικα με την αγορα κινητων,και παω ξεκαθαρα σε πρακτικες λυσεις.

δηλαδη ναι μεν καλη οθονη(amoled),γρηγορο,καλη φωτο κτλ,αλλα πανω απο 500αρικο τηλεφωνο δεν προκειται να ξαναπαρω.

ειδικα τωρα που εχουν μαζευτει οι τιμες και με λιγα παιρνεις..πολλα,ακομα και το 500 μοιαζει υπερβολικο...

 

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Έχουν ξεφύγει πολύ οι τιμές!! Εγώ προσωπικά πάντως κινητό που να με ικανοποιεί σε όλα δεν έχω βρει. Και όλα έχουν ξεφύγει και σε μέγεθος, χρειάζεσαι πλέον 2 χέρια για να τα χειριστείς σωστά! Μάλλον κάπου ξέχασαν την πρακτικότητα του κινητού και ότι είναι εργαλείο και όχι κόσμημα - μόστρα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η πρώτη φωτό είναι απλά επεξεργασμένη της δεύτερης. Ανεβασα απλά sharpening και clarity... Και έτσι έρχεστε λοιπόν στα λόγια μου .

 

Δεν διαφέρει ούτε σε θόρυβο, ούτε λεπτομέρια, ούτε dr... Απλά είναι λίγο πιο eye candy. :)

 

Λογικό είναι πιστεύω και είμαι και εγώ ένας από αυτούς τους χρήστες. Δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος, θέλω απλά να πατάω ένα κλικ και να βγαίνει ωραία η φωτογραφία. Για αυτό έχουν πετύχει και τα pixel άλλωστε :)

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Eιδικα το mi10 που έχω δει φαίνεται τεράστιο.Βεβαια στο χέρι κάθεται καλά.Απλα στα καταστήματα δε μπορείς να το καταλάβεις καλά πως κάθεται στο χέρι σου γιατί είναι πιο βαρύ λόγω του ότι του έχουν κολλημένο από πίσω το βύσμα με το καλώδιο.
Link to comment
Share on other sites

 

Λογικό είναι πιστεύω και είμαι και εγώ ένας από αυτούς τους χρήστες. Δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος, θέλω απλά να πατάω ένα κλικ και να βγαίνει ωραία η φωτογραφία. Για αυτό έχουν πετύχει και τα pixel άλλωστε :)

 

Τα pixel κατά τη γνώμη μου πλέον έχουν μείνει πίσω. Δες Huawei p40 pro αν θες κάτι εντυπωσιακό. Έχω εκεί τουλάχιστον έπαθα πλάκα... Και σου μιλάει άνθρωπος που μέχρι και το p30 pro δεν του άρεσε η επεξεργασία της Χαβάη.

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ σχετικό αυτό που λες για την επεξεργασία. Είναι και θέμα γούστου. Άσε που σε πρόσωπα δεν θες "σκληρή" επεξεργασία. Δηλαδή πέραν γούστου είναι και αναλόγως και το κάδρο.

 

Anyway, απλά ήθελα να εξηγήσω γιατί ενδεχομένως να διαφωνώ με τη πλειοψηφία της κοινότητας. Θες να μου πεις ότι με τη gcam μπορείς να πετύχεις πιο eye candy λήψεις (αναλόγως και τις ρυθμίσεις σου πάντα) ? Οκ, δεκτό αν και είναι 2 λεπτά υπόθεση να ανεβάσεις sharpening στο Snapseed. Αλλά υψηλότερη λεπτομέρια; Όχι με τίποτα. Εκτός αν αφήσεις αυξημένο θόρυβο ή/και μικρότερο dynamic range. Τουλάχιστον όχι στο mi10 pro με το τότε λογισμικό. Το night mode της στοκ έκανε εντυπωσιακή δουλειά. Το ίδιο πιστεύω και για το mn10 απλά ένα κλικ κάτω.

 

Anyway, νομίζω έχουμε αρχίσει να βγαίνουμε offtopic οπότε σταματώ. Απλά θα κλείσω με αυτό που είπα στην αρχή... Ότι το mi10 pro στο βασικό φακό ήταν πιο optimized όταν είχαμε κάνει τότε τη σύγκριση με το mn10. Κατά τα αλλα, από το mi10 (σκέτο) φωτογραφικά θα προτιμούσα το mn10 λόγω ότι το πρώτο δεν έχει τηλεφακους.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι χαζο γιατι δεν μπορω να το βρω..

πως αλλαζουμε τα κατω εικονικα κουμπακια..???

home button,Πισω κτλ...

εχω Ελληνικο μενου.

Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαινει που το mi 10 δεν έχει τηλεφακούς; Ότι υστερεί σε κάτι φωτογραφικά σε σχέση με το mi note 10? Απλα ρωτάω για να ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

Και τι σημαινει που το mi 10 δεν έχει τηλεφακούς; Ότι υστερεί σε κάτι φωτογραφικά σε σχέση με το mi note 10? Απλα ρωτάω για να ξέρω.

 

Ο τηλεφακος θα σου δωσει καλυτερο οπτικο ζουμ. Αν ζουμαρεις συχνα τοτε καλο θα ειναι να εχει τηλεφακο.

 

Τωρα για περισσοτερα google για να μην το εκτροχιαζουμε και αλλο το θεμα :) . Δες εδω ας πουμε https://www.androidauthority.com/google-pixel-4-telephoto-vs-wide-angle-1044414 (μονο που απο τοτε εχει ανοιξει ακομα περισσοτερο η ψαλιδα... )

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τα pixel κατά τη γνώμη μου πλέον έχουν μείνει πίσω. Δες Huawei p40 pro αν θες κάτι εντυπωσιακό. Έχω εκεί τουλάχιστον έπαθα πλάκα... Και σου μιλάει άνθρωπος που μέχρι και το p30 pro δεν του άρεσε η επεξεργασία της Χαβάη.

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ σχετικό αυτό που λες για την επεξεργασία. Είναι και θέμα γούστου. Άσε που σε πρόσωπα δεν θες "σκληρή" επεξεργασία. Δηλαδή πέραν γούστου είναι και αναλόγως και το κάδρο.

 

Anyway, απλά ήθελα να εξηγήσω γιατί ενδεχομένως να διαφωνώ με τη πλειοψηφία της κοινότητας. Θες να μου πεις ότι με τη gcam μπορείς να πετύχεις πιο eye candy λήψεις (αναλόγως και τις ρυθμίσεις σου πάντα) ? Οκ, δεκτό αν και είναι 2 λεπτά υπόθεση να ανεβάσεις sharpening στο Snapseed. Αλλά υψηλότερη λεπτομέρια; Όχι με τίποτα. Εκτός αν αφήσεις αυξημένο θόρυβο ή/και μικρότερο dynamic range. Τουλάχιστον όχι στο mi10 pro με το τότε λογισμικό. Το night mode της στοκ έκανε εντυπωσιακή δουλειά. Το ίδιο πιστεύω και για το mn10 απλά ένα κλικ κάτω.

 

Anyway, νομίζω έχουμε αρχίσει να βγαίνουμε offtopic οπότε σταματώ. Απλά θα κλείσω με αυτό που είπα στην αρχή... Ότι το mi10 pro στο βασικό φακό ήταν πιο optimized όταν είχαμε κάνει τότε τη σύγκριση με το mn10. Κατά τα αλλα, από το mi10 (σκέτο) φωτογραφικά θα προτιμούσα το mn10 λόγω ότι το πρώτο δεν έχει τηλεφακους.

 

Καταλαβαίνω περίπου τι λες αν και εγώ δεν έχω τις φωτογραφικές γνώσεις για να τα κρίνω αυτά. Θέλω (όπως και οι περισσότεροι άλλωστε) να πατάω το κλικ και να βγαίνει ωραία οι φώτο. Όχι ότι τις ποσταρω και πουθενά δηλαδή, αλλά προσωπική ικανοποίηση.

Τα pixel (επειδή σκεφτόμουν το 4a) με έχει φοβησει η Google που με τα update της κάμερας της έχει καταστρέψει πολλές κάμερες στα pixel της και για αυτό το απεκλεισα (έχω γράψει λινκ στο νήμα του για αυτό)

Αν θυμάσαι στο νήμα του p40 Pro ενδιαφερομουν για το κινητο (το απλό p40 γιατί πολύ ακριβό το Pro) αλλά τι να τις κάνεις τις φωτογραφίες στο κινητό αν δεν μπορείς να έχεις μια ομαλή λειτουργία χρήσης? Δεν είναι και το παν η κάμερα σε ένα κινητό, είπαμε.

Επίσης σοκ, τι εννοείς ότι η σειρά m10 δεν έχει τηλεφακους????? Το είχα πάρει δεδομένο τόσο καιρό ότι είχε έστω 1 τηλεφακό!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να ρωτησω κατι χαζο γιατι δεν μπορω να το βρω..

πως αλλαζουμε τα κατω εικονικα κουμπακια..???

home button,Πισω κτλ...

εχω Ελληνικο μενου.

 

Θα πας ρυθμίσεις, επιπλέον ρυθμίσεις, και έχει μια επιλογή full screen display λέγεται στα αγγλικά που το έχω εγώ

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Άρα φίλε για να καταλαβω,το mi note 10 είναι καλύτερο για να κάνεις ζουμ;
Από το απλό mi10 σίγουρα μιας και δεν έχει telephoto,, από το pro δεν νομίζω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το περίμενα αυτό.Τι να πω.Το λέω γιατί το mi 10 θεωρεται ναυαρχίδα ενω το mi note 10 midrange συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι για την αγορά του mi note 10 αλλά εκτός από την φωτογραφία ενδιαφέρομαι και για το βίντεο. Το πρόβλημα που έχει με τα frame drops και τα λαγκαρίσματα στην καταγραφή βίντεο 1080 30/60 4K 30 FPS έχουν διορθωθεί με αναβάθμιση ή με το android 10?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Android 11 device list: These Mi, Redmi, and Poco devices will get Android 11 (MIUI 12/13)

XIAOMI MI ANDROID 11 DEVICE LIST: RPRNA

Xiaomi Mi Note 10

Xiaomi Mi Note 10 Pro

https://www.rprna.com/updates/android/xiaomi-android-11-device-list/

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει κάποιο μαγαζί εκτός από το unique shop-επειδη μου πέφτει μακρυά- που να περνάει το τζαμακι το mocolo?
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει κάποιο μαγαζί εκτός από το unique shop-επειδη μου πέφτει μακρυά- που να περνάει το τζαμακι το mocolo?

 

δες ποιοι το φερνουν και παρε ενα τηλεφωνο να τους ρωτησεις.

οι περισσοτεροι το περνανε.

Link to comment
Share on other sites

δες ποιοι το φερνουν και παρε ενα τηλεφωνο να τους ρωτησεις.

οι περισσοτεροι το περνανε.

 

Δεν έχω πάρει σε όλα αλλά σε 2-3 που πήρα δεν το βάζουν...

Link to comment
Share on other sites

προφανως λογω virus...

αναγκαστικα κατεβαινεις Ν.Σμυρνη μου φαινεται.

οχι τιποτε αλλο,αλλα εαν δεν το πολυ-εχεις και σου στραβο-καθισει,παπαλα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το mi note 10 το συγκρίνουν πολύ με το mi 10 lite. Ξέρεις κάποιος ποιο από τα δύο έχει καλύτερες κάμερες;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το mi note 10 το συγκρίνουν πολύ με το mi 10 lite. Ξέρεις κάποιος ποιο από τα δύο έχει καλύτερες κάμερες;

 

Ξεκαθαρα το mi note 10, το mi 10 lite ουτε τηλεφακό δεν έχει

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Mου αρέσει όμως που το mi 10 lite έχει πιο ζωντανά χρώματα ενώ το mi note 10 όχι τοσο(είναι πιο ψυχρά).
Link to comment
Share on other sites

Mου αρέσει όμως που το mi 10 lite έχει πιο ζωντανά χρώματα ενώ το mi note 10 όχι τοσο(είναι πιο ψυχρά).

 

Υποκειμενικό είναι αυτό. Τα χρώματα μπορείς να τα επεξεργαστείς μετά την λήψη με φίλτρα κλπ. Την λεπτομέρεια του 108mp φακού δεν μπορείς να την βρείς αλλίως όμως

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Γεια.

Αν και έκανα την ερώτηση στο threat του mi, νομίζω ότι εδώ θα πάρω πιο αρμόδια απάντηση όπως μου είπαν.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια η ουσιαστική διαφορά μεταξύ note10, mi10, mi 10 Pro? Συγκεκριμένα εμένα με ενδιαφέρει μόνο η φωτογραφία και δίνω μεγάλη αξία στην λήψη με λίγο φωτισμό.

Αυτό που ξέρω είναι ότι το note έχει μικρότερο επεξεργαστή, αλλά για αυτό που το θέλω δεν νομίζω ότι είναι και κάτι τραγικό. Επίσης τα mi10 έχουν μικρότερη selfie camera ,20 αντί 32mb!. Ακόμα διάβασα παραπάνω ότι δεν έχουν τηλεφακό όπως το note, ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Γεια.

Αν και έκανα την ερώτηση στο threat του mi, νομίζω ότι εδώ θα πάρω πιο αρμόδια απάντηση όπως μου είπαν.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει ποια η ουσιαστική διαφορά μεταξύ note10, mi10, mi 10 Pro? Συγκεκριμένα εμένα με ενδιαφέρει μόνο η φωτογραφία και δίνω μεγάλη αξία στην λήψη με λίγο φωτισμό.

Αυτό που ξέρω είναι ότι το note έχει μικρότερο επεξεργαστή, αλλά για αυτό που το θέλω δεν νομίζω ότι είναι και κάτι τραγικό. Επίσης τα mi10 έχουν μικρότερη selfie camera ,20 αντί 32mb!. Ακόμα διάβασα παραπάνω ότι δεν έχουν τηλεφακό όπως το note, ισχύει;

 

To mi10 δεν έχει ουτε τηλεφακο οπότε αν θες ευελιξία στην κάμερα δεν ξέρω πόσο αξίζει

Το mi 10 pro έχει πανομοιότυπες κάμερες με το mi note 10 απο πίσω αλλά κάποιο είχαν επισημάνει πιο πάνω οτι το λογισμικό της κάμερας του έχει πιο ωραια επεξεργασία σε σύγκριση με το mi note 10. Για σέλφι κάμερα δεν γνωρίζω διαφορές πλήν της ανάλυσης

Γενικά η πιο πλήρης συσκευή είναι ξεκάθαρα το mi 10 pro κατε με. Το mi note 10 εχω προσέξει οτι κολλάει τρελά σε φωτογραφίες όταν ενεργοποιείται το hdr και υπάρχει πολύ πληροφορία στο κάδρο (το miui12 φταίει για αυτο ξεκάθαρα, με το 11 δεν το έκανε) πράγμα που με έχει ξενερώσει πολύ.

Αναλόγως το budget σου κρίνεις πάντα

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, το mi 10 έχει μια τρομερη ρύθμιση η οποία ρυθμίζει τα χρώματα της οθόνης χειροκίνητα με πολλές επιλογές και μπορείς να τα μετατρέψεις από ψυχρά σε πολύ ζωντανά ενω το mi note 10 δεν την έχει απλά σου δίνει δύο επιλογές η για κανονικά η για ενισχυμένα χρώματα.
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, το mi 10 έχει μια τρομερη ρύθμιση η οποία ρυθμίζει τα χρώματα της οθόνης χειροκίνητα με πολλές επιλογές και μπορείς να τα μετατρέψεις από ψυχρά σε πολύ ζωντανά ενω το mi note 10 δεν την έχει απλά σου δίνει δύο επιλογές η για κανονικά η για ενισχυμένα χρώματα.

 

Για αυτό το θυμάμαι ακόμα και στα redmi note?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...