Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όταν την ακουμπας στο τραπέζι τι ακουμπάει πρώτο; κάμερα ή θήκη; Τόσο απλό είναι..

και αν ακουμπάει θήκη (δλδ προεξέχει) πόσο προεξέχει; Είναι 2mm τουλάχιστον; Εστω 1mm ή είναι ίσα ίσα οπότε κατά τη γνώμη μου δεν κάνει και είναι για απόσυρση όπως μια που της μοιάζει που πήρα από ebay.

 

Εννοειται οτι ακουμπαει μονο η θηκη. Οπως το βλεπω ειναι 2mm χειλος γυρω απο την καμερα. Εμενα γενικα δεν μου αρεσουν οι θηκες που ειναι χοντρες κ με πολλα εξογκωματα κ δεν μου πεφτουν κ τα κινητα.

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

μετα το 12αρι,βλεπω αρκετα περισσοτερη καταναλωση.

ενδεικτικα,εχθες 11.30 το βραδυ το αφησα με 64% μπαταρια

και με ανοιχτο alwayson και wifi,το πρωι 7.30 ειχε 49%..!!

εχουμε καμια λυση?

κάτι δεν πάει καλά με το λογισμικό σου μάλλον..

Εμένα το βράδυ πέφτει 0,5-1% την ώρα, δλδ από 80% το πρωί μετά από 7 ωρες θα το βρω ας πούμε 75% εκτός αν έχει σχέση και με το δίκτυο του καθενός και πόσες κυψέλες αλλάζει. (εγω q, επαρχιακή πόλη). Επίσης ίσως παίζει ρόλο και τι έχει εγκατεστημένα μέσα και τι τρώνε στο background.

Θα έλεγα μάλον πρέπει να το κάνεις μία επαναφορά (να σβήσεις τα πάντα, εφαρμογές, δεδομένα και να τα στήσεις πάλι με το χέρι λίγα λίγα). Οταν είχαν android 9, miui 11 και ήταν φρέσκο από εφαρμογές έχανε περίπου το μισό από αυτό δλδ 2-3% το βράδυ!

 

Υ.Γ. Δεν χρησιμοποιώ fast charge αλλά έναν παλιο "αργό" φορτιστή 0,7Α (βραδινή φόρτιση 6+ ώρες, δεν ζεσταίνει καθόλου) γιατί θεωρώ ότι οι fast charge χαλάνε τελικά τις μπαταρίες πιο γρήγορα. Χρησιμοποιώ accubattery ενα λογισμικό που "εκτιμά" την χωρητικότητα της μπαταρίας με βάση χρόνους και mA φόρτισης. Τώρα μου λέει ότι είναι 4995 ενώ έχω δει παλαιότερα και 5080mA.. (νταξ αυτό είναι μικρή διαφορά για να βγάλεις απόφαση, πάντως ποτέ δεν είδα 5260 ή κάτι τέτοιο που είναι η ονομαστική χωρητικότητα αλλά πάλι η εκτίμηση της χωρητικότητας δεν είναι ακριβείας για την εφαρμογή).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

κάτι δεν πάει καλά με το λογισμικό σου μάλλον..

Εμένα το βράδυ πέφτει 0,5-1% την ώρα, δλδ από 80% το πρωί μετά από 7 ωρες θα το βρω ας πούμε 75% εκτός αν έχει σχέση και με το δίκτυο του καθενός και πόσες κυψέλες αλλάζει. (εγω q, επαρχιακή πόλη). Επίσης ίσως παίζει ρόλο και τι έχει εγκατεστημένα μέσα και τι τρώνε στο background.

Θα έλεγα μάλον πρέπει να το κάνεις μία επαναφορά (να σβήσεις τα πάντα, εφαρμογές, δεδομένα και να τα στήσεις πάλι με το χέρι λίγα λίγα). Οταν είχαν android 9, miui 11 και ήταν φρέσκο από εφαρμογές έχανε περίπου το μισό από αυτό δλδ 2-3% το βράδυ!

 

Υ.Γ. Δεν χρησιμοποιώ fast charge αλλά έναν παλιο "αργό" φορτιστή 0,7Α (βραδινή φόρτιση 6+ ώρες, δεν ζεσταίνει καθόλου) γιατί θεωρώ ότι οι fast charge χαλάνε τελικά τις μπαταρίες πιο γρήγορα. Χρησιμοποιώ accubattery ενα λογισμικό που "εκτιμά" την χωρητικότητα της μπαταρίας με βάση χρόνους και mA φόρτισης. Τώρα μου λέει ότι είναι 4995 ενώ έχω δει παλαιότερα και 5080mA.. (νταξ αυτό είναι μικρή διαφορά για να βγάλεις απόφαση, πάντως ποτέ δεν είδα 5260 ή κάτι τέτοιο που είναι η ονομαστική χωρητικότητα αλλά πάλι η εκτίμηση της χωρητικότητας δεν είναι ακριβείας για την εφαρμογή).

 

εκανα μια επανεκινηση και εκλεισα οτι περιττο ετρεχε.

θα το παρακολουθησω και θα σου πω πως τα παει.

επισης θελω το aon να κλεινει απο καποια ωρα και μετα.

οχι μονο τα εικονιδια αλλα ολα και δεν βρισκω το πως..

 

δεν με πειραζει να φορτιζει γρηγορα.πολλες φορες επειγομαι και το θελω οσο πιο γεματο αμεσα.

οι καινουργιες οι μπαταριες ειναι φτιαγμενες για γρηγορη φορτιση.

ποσο παραπανω ζωη να κερδισω εαν το φορτιζω αργα...?

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια επανεκινηση και εκλεισα οτι περιττο ετρεχε.

θα το παρακολουθησω και θα σου πω πως τα παει.

επισης θελω το aon να κλεινει απο καποια ωρα και μετα.

οχι μονο τα εικονιδια αλλα ολα και δεν βρισκω το πως..

 

δεν με πειραζει να φορτιζει γρηγορα.πολλες φορες επειγομαι και το θελω οσο πιο γεματο αμεσα.

οι καινουργιες οι μπαταριες ειναι φτιαγμενες για γρηγορη φορτιση.

ποσο παραπανω ζωη να κερδισω εαν το φορτιζω αργα...?

Άλλο resart αλλο factory default. Αλλά σωστά αρχίζεις από ένα restart με αφαίρεση περιττών. Αν δεν δεις βελτίωση μετά δοκιμάζεις και factory default (επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις).

τι είναι το aon? Εγώ το βράδυ κλείνω δεδομένα πάντως το οποίο βοηθάει να μην πέφτει η μπαταρία.

Οσο για την ασφάλεια των ταχυφορτιστών δυστυχώς νομίζω δεν είναι όπως τα λένε. Η δικιά μου "παρατήρηση" είναι πως με ταχυφόρτιση η μπαταρία σε 3 χρόνια θα είναι off (θα θέλει αλλαγή) ενώ χωρίς γρήγορη όχι. Ενδιάμεσα επίσης πιστεύω χάνει πιο γρήγορα την χωρητικότητά της. Τώρα αν αξίζει τον κόπο να ασχολήσαι και να αγχώνεσαι εκεί δεν θα το απαντήσω. Είναι προσωπική επιλογή.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

προφανως θελω να αποφυγω το reset και εκανα απλα μια επανεκινηση και εκλεισα καποια πραγματα που ετρεχαν ασκοπα.

εννοω το always on το οποιο δεν βρισκω εαν εχει καπου προγραματισμο για να κλεινει τις νυχτερινες ωρες.

για το fast charge,ενδεικτικα να σου αναφερω,οτι το προγουμενο μου τηλεφωνο s8+ φορτιζε παντα στο γρηγορο και μεχρι και που το εδωσα η μπαταρια του μετα απο σχεδον τρια χρονια,κρατουσε κανονικα 1,5 ημερα.

Link to comment
Share on other sites

προφανως θελω να αποφυγω το reset και εκανα απλα μια επανεκινηση και εκλεισα καποια πραγματα που ετρεχαν ασκοπα.

εννοω το always on το οποιο δεν βρισκω εαν εχει καπου προγραματισμο για να κλεινει τις νυχτερινες ωρες.

για το fast charge,ενδεικτικα να σου αναφερω,οτι το προγουμενο μου τηλεφωνο s8+ φορτιζε παντα στο γρηγορο και μεχρι και που το εδωσα η μπαταρια του μετα απο σχεδον τρια χρονια,κρατουσε κανονικα 1,5 ημερα.

έχει always on screen? (πες την λέξη screen)

Τότε γιατί αναρωτιέσαι γιατί πέφτει η μπαταρία;:confused:

Ποτέ always on οθόνη.. Για ποιο λόγο; να βλέπω αν έχω sms? To ξεκλειδώνω και βλέπω.

 

Υ.Γ. και εγώ είχα huawei p9 (το κανονικό) με γρήγορη και σε τρία χρόνια καπούτ. Δεν μπορώ να ξέρω αν θα το πάθενε έτσι και αλλιως αλλά το έπαθε. Φίλος μου με P10 (το επόμενο αλλά ίδια μπαταρία νομίζω) που το φορτίζει αργά ακόμα του "πάει" καλά. Τέλος πάντων δεν λέω είμαι σίγουρος, μπορεί να μην έχει σημασία αλλά δεν μου αρέσει που ζεσταίνεται και η θερμότητα χαλάει τις μπαταρίες. Εννοείτε το βγάζω από τν θήκη.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

έχει always on screen? (πες την λέξη screen)

Τότε γιατί αναρωτιέσαι γιατί πέφτει η μπαταρία;:confused:

Ποτέ always on οθόνη.. Για ποιο λόγο; να βλέπω αν έχω sms? To ξεκλειδώνω και βλέπω.

 

Υ.Γ. και εγώ είχα huawei p9 (το κανονικό) με γρήγορη και σε τρία χρόνια καπούτ. Δεν μπορώ να ξέρω αν θα το πάθενε έτσι και αλλιως αλλά το έπαθε. Φίλος μου με P10 (το επόμενο αλλά ίδια μπαταρία νομίζω) που το φορτίζει αργά ακόμα του "πάει" καλά. Τέλος πάντων δεν λέω είμαι σίγουρος, μπορεί να μην έχει σημασία αλλά δεν μου αρέσει που ζεσταίνεται και η θερμότητα χαλάει τις μπαταρίες. Εννοείτε το βγάζω από τν θήκη.

 

απλα το always on το ειχα συνηθισει απο το samsung.

πολυ πιθανον να το βγαλω.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω τη ρυθμιση για το ποιες επαφες θελω να μου εμφανιζονται?(απο sim,απο gmail,απο συσκευη κλπ)

Καθε επαφη μου εμφανιζεται 2 και 3 φορες,και θελω 10 ωρες να κανω scroll

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ψαχνω...

 

1) Εξτρα Καλωδιο

2) fast charger φορτιστη αυτοκινητου

3) θηκη διαφανη (αν υπαρχει που να προστατευει και τις καμερες ακομα καλυτερα αλλιως την γνησια της xiaomi)

 

Ειναι καποιος που εχει ακουσει-αγορασει κατι ειτε απο ελλαδα ειτε απο κανα ebay κ να το προτεινει?

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά πιστεύω αξίζει με 1000 η αγορά του ακόμα και σήμερα.

 

εγω το εχω απο τον Γεναρη.

πριν samsungακιας και σχεδον ολες τις ναυαρχιδες της.

εαν μου ελεγες αυριο αλλαζεις τηλεφωνο,παλι το ιδιο θα επαιρνα.

απολυτα ευχαριστημενος..!;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το Μi 10 θα το αλλαζα παντως.

 

απο οθονη,φωτο,βιντεο,ποιοτητα κλησεων,ταχυτητα,μπαταρια δεν μου λειπει απολυτως τιποτε.!!

τωρα βεβαια εαν μου ελεγες παρε οποιο κινητο θες δωρεαν,θα επερνα το huawei p40 pro αλλα και αυτο μονο με playstrore.

Γενικα τελευταια εχω αλλαξει εντελως την νοοτροπια μου σχετικα με την αγορα κινητων,και παω ξεκαθαρα σε πρακτικες λυσεις.

δηλαδη ναι μεν καλη οθονη(amoled),γρηγορο,καλη φωτο κτλ,αλλα πανω απο 500αρικο τηλεφωνο δεν προκειται να ξαναπαρω.

ειδικα τωρα που εχουν μαζευτει οι τιμες και με λιγα παιρνεις..πολλα,ακομα και το 500 μοιαζει υπερβολικο...

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι βρε παιδιά. Τελικά έχει καλύτερη η χειρότερη κάμερα στην πράξη από το mi 10 ?

 

Σε συγκριση που καναμε με δυο φιλους όπου ο ενας ειχε mi10 pro και ο άλλος mi note 10, το mi10pro ηταν αισθητα καλυτερο. Σε βαθμό που μας εκανε εντυπωση.

 

Μιλάω βέβαια για πριν 2-3 μηνες. Δεν ξέρω αν αλλαξε κάτι από τότε (προφανώς η όποια διαφορά ήταν καθαρά sw).

 

Τωρα από το mi10 σκέτο (όχι pro), σίγουρα θα προτιμούσα το mn10 φωτογραφικά λόγω των τηλεφακών.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το mi note 10 έχει καλύτερους φακούς από το mi 10 το απλό; Είναι δυνατόν; Αφού το mi 10 είναι ναυαρχίδα.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το mi note 10 έχει καλύτερους φακούς από το mi 10 το απλό; Είναι δυνατόν; Αφού το mi 10 είναι ναυαρχίδα.

 

Πότε είπα κάτι τέτοιο; Ίσα ίσα για καλύτερη απόδοση του mi10 pro μιλησα.

 

Οποτε στο βασικό φακό, αν δεν άλλαξε κάτι με update, θα χάσεις λίγο με το mn10. Αλλά επειδή το mi10 (σκέτο) δεν έχει καν τηλεφακους, ακόμα και αν έχει καλύτερο αποτέλεσμα στο βασικό, ίσως να είναι καλύτερο φωτογραφικό σύνολο το mn10 όπου θα έχεις "καλό" ζουμ.

 

Δεν μιλάμε για καλύτερους φακούς... Αλλά για το ότι δεν έχει καν αυτούς τους φακούς...

Link to comment
Share on other sites

Πότε είπα κάτι τέτοιο; Ίσα ίσα για καλύτερη απόδοση του mi10 pro μιλησα.

 

Οποτε στο βασικό φακό, αν δεν άλλαξε κάτι με update, θα χάσεις λίγο με το mn10. Αλλά επειδή το mi10 (σκέτο) δεν έχει καν τηλεφακους, ακόμα και αν έχει καλύτερο αποτέλεσμα στο βασικό, ίσως να είναι καλύτερο φωτογραφικό σύνολο το mn10 όπου θα έχεις "καλό" ζουμ.

 

Δεν μιλάμε για καλύτερους φακούς... Αλλά για το ότι δεν έχει καν αυτούς τους φακούς...

πιθανολογω οτι η μεγαλη διαφορα οφειλεται στο λογισμικο της ξιαομι. το οποιο το εκμεταλευεται το 10 προ καλυτερα, λογω επεξεργαστη. με Gcam και xml burial 8, στο καναλι των κινητων νοτε 10 και σκετα δεκα,οσοι ποσταρουν φωτος και συγκρινουν λενε πως ειναι ακριβως το ιδιο αποτελεσμα. προφανως σε πιστευω, αλλα και να κανει λαθος ολο το αλλο κομιουνιτι? αρα, συμπεραινω πως η τζικαμ μειωνει τις βαλιδες... ισως και να λεω αρλουμπες, προχωραμε
Link to comment
Share on other sites

Eχει διαπιστωσει κανεις οτι οταν εφαρμοσεις στη συσκευη καποιο θεμα απο αυτα που εχει στις ρυθμισεις της (Ρυθμισεις/Θεματα) τοτε το ξεκλειδωμα με fingerprint παθαινει κοκομπλοκο και ξεκλειδωνει τη συσκευη με οποιοδηποτε δακτυλο?? Τι "ακυρο" ειναι αυτο?? Χτες ας πουμε....ξεκλειδωσα τη συσκευη με τον αγκωνα μου!!! WTF????
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Eχει διαπιστωσει κανεις οτι οταν εφαρμοσεις στη συσκευη καποιο θεμα απο αυτα που εχει στις ρυθμισεις της (Ρυθμισεις/Θεματα) τοτε το ξεκλειδωμα με fingerprint παθαινει κοκομπλοκο και ξεκλειδωνει τη συσκευη με οποιοδηποτε δακτυλο?? Τι "ακυρο" ειναι αυτο?? Χτες ας πουμε....ξεκλειδωσα τη συσκευη με τον αγκωνα μου!!! WTF????

 

Δεν έχω αλλάξει θέμα, μόνο wallpaper οπότε δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο. Αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση, miui είναι αυτό :lol:

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

πιθανολογω οτι η μεγαλη διαφορα οφειλεται στο λογισμικο της ξιαομι. το οποιο το εκμεταλευεται το 10 προ καλυτερα, λογω επεξεργαστη. με Gcam και xml burial 8, στο καναλι των κινητων νοτε 10 και σκετα δεκα,οσοι ποσταρουν φωτος και συγκρινουν λενε πως ειναι ακριβως το ιδιο αποτελεσμα. προφανως σε πιστευω, αλλα και να κανει λαθος ολο το αλλο κομιουνιτι? αρα, συμπεραινω πως η τζικαμ μειωνει τις βαλιδες... ισως και να λεω αρλουμπες, προχωραμε

 

Μα για στοκ μιλαγα. Και ναι, προφανως sw ειναι η διαφορά. Τωρα ο soc δεν νομιζω να εχει σημασια εκτός αν χρησιμοποιεί κάποιο feature του 865 που δεν εχει ο 730. Δηλαδη η ταχύτητα δεν εχει σημασια... απλά θα πάρει καποια msec παραπανω η επεξεργασία και τέλος. Οπότε αν διαφέρουν ακόμα (μπορει να αλλαξε κατι σε update) μάλλον σκόπιμο κόφτη θα τον έλεγα από τη xiaomi.

 

Κοίτα, εγώ προσωπικά σε όσες φωτογραφίες βγάλαμε προτιμούσα το night mode της στοκ (ειδικα mi10 pro ηταν και ενα κλικ πανω). Πολύ καλή και ισορροπημένη δουλειά. Τώρα για το community τι να σου πω... ο πολύς κόσμος εντυπωσιάζεται αν ανεβάσεις contrast, clarity, saturation και sharpening. Δεν πα να υστερει σε dr ή (πραγματική) λεπτομέρια... για το 90% του κόσμου μετρά περισσότερο το eye candy. Άσε που μπορει να βλέπουν τις φωτογραφίες μονο στην οθόνη του κινητού. Οπότε μην παιρνεις και όρκο οτι αυτό που λεει η πλειοψηφια ότι ειναι όντως "αληθες". Ή μαλλον, για να το πω ορθότερα, μην παίρνεις όρκο ότι αυτο που αρέσει στο 90% του κόσμου θα αρέσει όντως και σενα. Γενικά υπάρχει μια gcam-λαγνεια στα forums/groups (που δεν ειναι κακο... θεμα γούστου ειναι αυτά).

 

Δες εδω ενα παράδειγμα για το πόσο εύκολο μπορει να σε ξεγελάσει το sharpening και clarity για λεπτομέρια. Ειναι ακριβως η ιδια φωτογραφία, απλά τη μια (γράφει Edited στη περιγραφή) την επεξεργάστηκα https://photos.app.goo.gl/59DTCH5ypjPjwZAu8 .

 

Υ.Γ. Στη συγκριση που καναμε ειχαμε mi note 10 και mi10 pro, οχι Mi10. Τωρα να διαφέρει το mi10 απο mi10 pro? Μου φαινεται δυσκολο... αλλα απο την αλλη xiaomi ειναι αυτή. Πότε δεν ξέρεις... πχ το mix 2s για κανα 6μηνο ειχε καλυτερα αποτελέσματα η κάμερα απο το mi8 που ειχαν ακριβως ίδια κάμερα ενώ και τα δύο ήταν ναυαρχίδες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φωτο μου φαίνεται λίγο πιο καθαρή να το πω;

 

Η πρώτη φωτό είναι απλά επεξεργασμένη της δεύτερης. Ανεβασα απλά sharpening και clarity... Και έτσι έρχεστε λοιπόν στα λόγια μου .

 

Δεν διαφέρει ούτε σε θόρυβο, ούτε λεπτομέρια, ούτε dr... Απλά είναι λίγο πιο eye candy. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...