Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόσο να κοστίζει η αλλαγή της οθόνης άραγε;

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

φιλος που αλλαξε προσφατα την amoled οθονη σε ενα xiaomi mi 9,

του κοστισε κοντα στο 200αρι.

αρα-λογικα- υπολογιζεις παραπανω λογω μεγεθους και καμπυλης.

Link to comment
Share on other sites

φιλος που αλλαξε προσφατα την amoled οθονη σε ενα xiaomi mi 9,

του κοστισε κοντα στο 200αρι.

αρα-λογικα- υπολογιζεις παραπανω λογω μεγεθους και καμπυλης.

Απαπα δεν συμφέρει, οπότε αν σπάσει καηκαμε!!

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα χτες την μεμβρανη της Ringke. Eκατσε πολυ ωραια (την εβαλα πολυ προσεκτικα) αγκαλιαζει πολυ ωραια τη συσκευη στις ακρες και με τη θηκουλα ειναι σαν να μη φοραει τιποτα. Αυτο που θα ηθελα λιγο καλυτερο ειναι η ποιοτητα της ζελατινας, φαινεται υπο καποιες γωνιες να κανει καποια νερα μεσα, που σαφως δεν ειναι αποτελεσμα κακης τοποθετησης. Επισης αυτο που αποκομισα ειναι οτι ειναι προστασια ψυχολογιας κυριως. Να λες οτι κατι εβαλες, γιατι απο προστασια δεν πρεπει να λεει τιποτα. Μια απλη μεμβρανη για να αποφευγονται τα χοντρα.

 

Οσον αφορα τωρα την προχτεσινη αναβαθμιση σε 10αρι android, διαπιστωσα οτι η καθηστερηση της επεξεργασιας της φωτογραφιας στα 108 mp επανηλθε. Ειχε εξαφανιστει τελειως μετα τις προηγουμενες αναβαθμισεις. Ελπιζω με τις πρωτες ενημερωσεις να ξαναφτιαξει αυτο το θεματακι.

 

Εμένα, ποτέ δεν είχε εξαφανιστεί τελείως η καθυστερηση στα 108mp..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι?? Πως δουλευει η αργη κινηση?? Προσπαθω να τραβηξω βιντεο και μου τραβαει μονο 4-5 δευτερολεπτα , και οποτε θελει αυτο. Αυτη ειναι η αργη κινηση που εχει?? Δεν μπορω να εχω ενα βιντεακι 30 δευτερολεπτων ας πουμε??

 

Και τι ακριβως σημαινει.. "Η ληψη θα ξεκινησει στο τελευταιο τεταρτο της εγγραφης" που λεει στην αργη κινηση?? Το ναξεκινησει και να τελειωσει οταν θελω εγω δε γινεται?? Τι π@π@ρι@ ειναι αυτη??

Edited by nikose704
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

 

 

Σαν κάτοχοι του εν λόγω κινητου θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογή , γιατι έχω μια επιχορήγηση 300€ απο την δουλεια μου, οπότε θα κινηθώ σε τιμές από 450-600€

 

Το κινητό θα το κρατήσω 2,5 χρονια περίπου.

 

Είμαι μεταξύ των Mi Note 10 Pro , P30 Pro και το Poco F2 Pro ( ισως και REALME X2 Pro ή κάποιο ONEPLUS 7T/Pro) (στα samsung s10/+/lite δεν με τρελαίνουν)

 

Σαν χρήστης πολλά χρόνια της xiaomi και λόγω του 3.5 jack και του ραδιοφώνου , έχω μια τάση προς το Μi note 10 pro, ομως το οτι ο 730G είναι πιο αργός φαίνεται στη καθημερινή χρήση ? (πχ Facebook κτλ Google maps , δηλαδη μικροεφαρμογές)

...ή φαίνεται μόνο στην διαχείριση της κάμερας που είναι πιο απαιτητική?

 

Καταλαβαίνω ότι πχ το P30pro είναι σαφώς καλύτερη συσκευή , αλλά είναι τόσο εμφανές αυτό στην καθημερινή χρήση σε σχέση με το Μi Note 10 και με γνώμονα τα επόμενα 2 χρόνια ?

Link to comment
Share on other sites

Το p30 pro είναι σαφώς ανώτερη συσκευή από το mi note 10

 

Τόσο σε hardware όσο και σε software με σταθερότητα κ ελάχιστα lags bugs

 

Η διαφορά στην τιμή στην επίσημη εισαγωγή αντικατοπτριζει τα παραπάνω.

 

Για τις υπόλοιπες συσκευές που αναφέρεις είναι άλλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Το p30 pro είναι σαφώς ανώτερη συσκευή από το mi note 10

 

Τόσο σε hardware όσο και σε software με σταθερότητα κ ελάχιστα lags bugs

 

Η διαφορά στην τιμή στην επίσημη εισαγωγή αντικατοπτριζει τα παραπάνω.

 

Για τις υπόλοιπες συσκευές που αναφέρεις είναι άλλη κουβέντα.

Nομιζω ολες οι παραπανω συσκευες εκτος ισως απο το Poco2 ειναι σαφως ανωτερες απο το δικο μας.

Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστής sd730 είναι μια χαρά για maps και fb όπως και οι περισσότεροι επεξεργαστές των σημερινών κινητών. Και 6ΧΧ είναι μια χαρά.

Το κινητο ΔΕΝ το παίρνουμε για τον επεξεργαστή (μόνο) αλλά για το σύνολο. Ο 730 ειναι γρήγορος επεξεργαστής. Το p30 pro είναι πιο γρήγορο αλλά το ερώτημα είναι πόσο αυτό (η εξτρα ταχύτητα) μετά από ένα επίπεδο επεξεργαστή έχει νόημα; Μήπως το ράδιο και το 3.5mm είναι εξίσου σημαντικά στην καθημερινότητα; Αν ναι τα λαμβάνεις υπόψη σου. Το λογισμικό του 730 ειναι λίγο ασταθές και δεν το περίμενα από την xiaomi. Αλλά εντάξει παλεύεται αλλά μια στο τόσο θα σου σπάσει τα νεύρα (δεν ανταποκρίνεται κάποια εφαρμογή κτλ). Ελπίζουμε στην αναβάθμιση.

 

Το P30 σκέτο είναι καλύτερη επιλογή γιατί έχει 3.5mm είναι πιο οικονομικό και είναι ΠΙΟ μικρό που αυτό είναι επίσης σημαντικό. Ιστερεί λίγο σε ζουμ και στο OIS. Τες πα αυτά ειναι versus τα ρωτάμε σε άλλο νήμα όχι εδώ!

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλάβει καμια καθυστερηση λογω επεξεργαστη σε καμια απο τις κλασικες εφαρμογες (πλοηγηση, facebook, webex, skype, messenger κλπ)

δεν κολλαει πουθενα και καθολου

η καμερα ειναι ταχυτατη σε όλες τις χρησεις εκτός απο μια καθυστερηση στα 108μεγαπιξελ η οποια και αυτη δεν φαινεται παρα μονο αν τραβας μια μια φωτογραφια και θελεις να την ξαναδεις μια μια (εχει 1-2 δευτερολεπτα στην πρωτη προβολη λογω αποθηκευσης)

ακομα και σε παιχνίδια πχ φορμουλας με γρηγορα γραφικα δεν εχει κανενα θεμα

και επεξεργασία εγγράφων, word, goolge docs κλπ καμια καθυστερηση....

εγω το πηρα για την καμερα-ραδιο-βυσμα ακουστικων και ειμαι απόλυτα ικανοποιημενος...

τωρα...θεματα λειτουργικότητας ειναι αλλα....πχ το πιο εκνευριστικό όλων ειναι οτι δεν χαμηλώνουν τα notifications ανεξαρτητα από την ένταση του τηλεφωνου...

 

 

 

 

 

καλησπέρα σας

 

 

Σαν κάτοχοι του εν λόγω κινητου θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογή , γιατι έχω μια επιχορήγηση 300€ απο την δουλεια μου, οπότε θα κινηθώ σε τιμές από 450-600€

 

Το κινητό θα το κρατήσω 2,5 χρονια περίπου.

 

Είμαι μεταξύ των Mi Note 10 Pro , P30 Pro και το Poco F2 Pro ( ισως και REALME X2 Pro ή κάποιο ONEPLUS 7T/Pro) (στα samsung s10/+/lite δεν με τρελαίνουν)

 

Σαν χρήστης πολλά χρόνια της xiaomi και λόγω του 3.5 jack και του ραδιοφώνου , έχω μια τάση προς το Μi note 10 pro, ομως το οτι ο 730G είναι πιο αργός φαίνεται στη καθημερινή χρήση ? (πχ Facebook κτλ Google maps , δηλαδη μικροεφαρμογές)

...ή φαίνεται μόνο στην διαχείριση της κάμερας που είναι πιο απαιτητική?

 

Καταλαβαίνω ότι πχ το P30pro είναι σαφώς καλύτερη συσκευή , αλλά είναι τόσο εμφανές αυτό στην καθημερινή χρήση σε σχέση με το Μi Note 10 και με γνώμονα τα επόμενα 2 χρόνια ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει το mi note 10 αλλα εχω το mi 9 ακομα και αυτο το κινητο με τον snap 855 οταν τραβας στα 48mp κανει 2,5 δευτερολεπτα για να αποθηκευσει την φωτο αρα μην γινομαστε υπερβολικοι.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία Beta 12αρα χωρίς να μπαίνουμε στην διαδικασία φλασαρίσματος ;;

 

Πως θα γινει αυτο χωρις να μπεις σε διαδικασια φλασαρισματος???

Αυτην την στιγμη υπαρχει μονο beta china. Λογικα σε κανενα μηνα θα αρχισουν κ οι πρωτες beta κ στο δικο μας. Ηδη τα mi9t, Mi9, Mi9TPro εχουν παρει τις πρώτες global beta μεσω Ota.

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει για το mi note 10 lite που είναι αρκετά ίδιο εκτός νομίζω των καμερών. Το σκέφτομαι για αγορά αλλά θα θελα μια άποψη κυρίως για τον 730G. Μιας και το κινητό θα ήθελα να μου βγάλει 3 με 4 έτη. Κυρίως πως είναι με ανοιχτά πηγαίνοντας από το ένα στο άλλο
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

 

 

Σαν κάτοχοι του εν λόγω κινητου θα ηθελα την βοηθεια σας στην επιλογή , γιατι έχω μια επιχορήγηση 300€ απο την δουλεια μου, οπότε θα κινηθώ σε τιμές από 450-600€

 

Το κινητό θα το κρατήσω 2,5 χρονια περίπου.

 

Είμαι μεταξύ των Mi Note 10 Pro , P30 Pro και το Poco F2 Pro ( ισως και REALME X2 Pro ή κάποιο ONEPLUS 7T/Pro) (στα samsung s10/+/lite δεν με τρελαίνουν)

 

Σαν χρήστης πολλά χρόνια της xiaomi και λόγω του 3.5 jack και του ραδιοφώνου , έχω μια τάση προς το Μi note 10 pro, ομως το οτι ο 730G είναι πιο αργός φαίνεται στη καθημερινή χρήση ? (πχ Facebook κτλ Google maps , δηλαδη μικροεφαρμογές)

...ή φαίνεται μόνο στην διαχείριση της κάμερας που είναι πιο απαιτητική?

 

Καταλαβαίνω ότι πχ το P30pro είναι σαφώς καλύτερη συσκευή , αλλά είναι τόσο εμφανές αυτό στην καθημερινή χρήση σε σχέση με το Μi Note 10 και με γνώμονα τα επόμενα 2 χρόνια ?

 

 

Σε συνέχεια του ανωτέρω , μια τελευταία ερώτηση , αξίζουν τα +100€ για την έκδοση 8/256 ?

Link to comment
Share on other sites

mi note 10 : 6 ram / 128 rom / lens 7P

 

mi note 10 pro : 8 ram / 256 rom / lens 8P

 

πληρωνεις +2 ram, +128 rom και μια επιστρωση φακου στην καμερα επιπλεον

Edited by demis1980
Link to comment
Share on other sites

mi note 10 : 6 ram / 128 rom / lens 7P

 

mi note 10 : 8 ram / 256 rom / lens 8P

 

πληρωνεις 2 ραμ και μια επιστρωση φακου στην καμερα επιπλεον

και διπλασια χωρητικοτητα. για μενα μονοδρομος
Link to comment
Share on other sites

Εχουν εμφανιστει κ σε εσας διαφημίσεις σπαστικες στο viber???

Τι νεα φαση ειναι αυτη τωρα???

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Aν έχει κανείς τη συσκευή σε λευκό με 2ετή εγγύηση και ενδιαφέρεται να το δώσει γύρω στα 300€,ας στείλει ενα πμ!Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Aν έχει κανείς τη συσκευή σε λευκό με 2ετή εγγύηση και ενδιαφέρεται να το δώσει γύρω στα 300€,ας στείλει ενα πμ!Ευχαριστώ!

 

Σε κανά χρόνο το συζητάμε...

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει και δευτερη θηκη σαν αυτη εδω

https://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Mi-Note-10-Pro-9-Lite-Adsorption-Metal-Double-Sided-Glass-Case-Cover/193256011401?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=493447920521&_trksid=p2057872.m2749.l2649

και ηρθε και η δευτερη σπασμενη.

σαν να μου λενε, πηγαινε σε μοκολο. θα ρωτησω αν τη βαζει κανα καταστημα κοντα στο χαλανδρι αλλιως με βλεπω για νεα σμυρνη

 

edit.

2 καταστηματα κοντα σε μενα πηρα για να μου το τοποθετησουν, και κανενας δεν το τοποθετει. οποτε ρε παιδια πειτε λιγο παλι ποιο ειναι το καταστημα στη νεα σμυρνη μηπως κανω την αγγαρια και παω εκει. αν και ειναι πολυ μακρυα για μενα.....προς χαλανδρι δεν υπαρχει κανενας που να βαζει? μηπως ξερετε καποιον που μου διαφευγει?

Edited by BURNIN_AMBITION
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...