Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Σας ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν σας θέσω τον προβληματισμό μου για ένα ζήτημα που μπορεί να έχετε θίξει σε προηγούμενη σελίδα του φόρουμ και ζητώ την κατανόησή σας.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το Mi Note 10 Pro, Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν: καλή κάμερα, ραδιόφωνο, 8 gb ram κλπ.

Ένα μόνο με προβληματίζει και μάλιστα εντονότατα!. Μέχρι σήμερα δεν είχα ποτέ αγοράσει κινητό με οθόνη edge, ο βασικότερος λόγος είναι ότι με κάνουν να νιώθω ανασφαλής στην περίπτωση πτώσης του κινητού. Έχω την αίσθηση ότι στα κινητά αυτά είναι πάρα πολύ πιο εύκολο να σπάσει η οθόνη τους αν πέσουν face down ειδικά στο καθόλου απίθανο ενδεχόμενο έτσι και βρουν στο σημείο που κάνει το γύρισμα η οθόνη. Φυσικά θα αγόραζα θήκη, όμως είδα ότι, όπως είναι λογικό, οι θήκες δεν προστατεύουν το κουρμπάρισμα της οθόνης. Επιπλέον θα τοποθετούσα tempered glass αλλά και πάλι δεν ξέρω πόσο μπορεί να το προστατέψει.

Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε τη γνώμη σας πάνω σε αυτό, και ενδεχομένως την εμπειρία σας με πτώση κινητών αυτού του τύπου. Σας ευχαριστώ πολύ.

Edited by Hesperus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σας ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν σας θέσω τον προβληματισμό μου για ένα ζήτημα που μπορεί να έχετε θίξει σε προηγούμενη σελίδα του φόρουμ και ζητώ την κατανόησή σας.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το Mi Note 10 Pro, Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν: καλή κάμερα, ραδιόφωνο, 8 gb ram κλπ.

Ένα μόνο με προβληματίζει και μάλιστα εντονότατα!. Μέχρι σήμερα δεν είχα ποτέ αγοράσει κινητό με οθόνη edge, ο βασικότερος λόγος είναι ότι με κάνουν να νιώθω ανασφαλής στην περίπτωση πτώσης του κινητού. Έχω την αίσθηση ότι στα κινητά αυτά είναι πάρα πολύ πιο εύκολο να σπάσει η οθόνη τους αν πέσουν face down ειδικά στο καθόλου απίθανο ενδεχόμενο έτσι και βρουν στο σημείο που κάνει το γύρισμα η οθόνη. Φυσικά θα αγόραζα θήκη, όμως είδα ότι, όπως είναι λογικό, οι θήκες δεν προστατεύουν το κουρμπάρισμα της οθόνης. Επιπλέον θα τοποθετούσα tempered glass αλλά και πάλι δεν ξέρω πόσο μπορεί να το προστατέψει.

Θα ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε τη γνώμη σας πάνω σε αυτό, και ενδεχομένως την εμπειρία σας με πτώση κινητών αυτού του τύπου. Σας ευχαριστώ πολύ.

Μπορείς να πάρεις μια σε στυλ βιβλίου να κλείνει καλά μπροστά, επίσης έχουν βγει και κάτι θήκες που κλείνουν μπρος πίσω, είχα κάτι ανάλογο σε άλλη συσκευή και με είχε βολέψει αρκετά, από εκεί και πέρα λίγο προσοχή θέλει στο πως χειριζεσαι την συσκευή και είσαι κομπλέ.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις μια σε στυλ βιβλίου να κλείνει καλά μπροστά, επίσης έχουν βγει και κάτι θήκες που κλείνουν μπρος πίσω, είχα κάτι ανάλογο σε άλλη συσκευή και με είχε βολέψει αρκετά, από εκεί και πέρα λίγο προσοχή θέλει στο πως χειριζεσαι την συσκευή και είσαι κομπλέ.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεν είναι ότι δεν προσέχω γενικότερα τις συσκευές μου... αλλά κακά τα ψέματα... κάτι που κρατάς συνέχεια και το μεταφέρεις, βάλε-βγάλε από μπουφάν, παντελόνια είναι μοιραίο να πέφτει μερικές φορές. Χεχε δεν είμαι youtuber για να το ρίξω επίτηδες για drop test :)

Μήπως θα ήταν εύκολο να μου στείλεις κάποιο σύνδεσμο θήκης που κλείνει μπρος-πίσω για να καταλάβω περίπου πώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεν είναι ότι δεν προσέχω γενικότερα τις συσκευές μου... αλλά κακά τα ψέματα... κάτι που κρατάς συνέχεια και το μεταφέρεις, βάλε-βγάλε από μπουφάν, παντελόνια είναι μοιραίο να πέφτει μερικές φορές. Χεχε δεν είμαι youtuber για να το ρίξω επίτηδες για drop test :)

 

Μήπως θα ήταν εύκολο να μου στείλεις κάποιο σύνδεσμο θήκης που κλείνει μπρος-πίσω για να καταλάβω περίπου πώς είναι;

Κάτι τέτοιο, βέβαια καποιο παλικάρι είχε πει ότι δημιουργούσε θέμα στο σήμα WiFi μαγνητική θήκη δεν ξέρω, αν ψάξεις πάντως υπάρχει και απλή πλαστική-σιλικονης που κλείνει μπρος πίσω.

https://www.mythiki.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=32522&virtuemart_category_id=1419&skr_prm=WyJkNWU4ODVjZS1hNTFhLTQ3ZjAtOTNjNy1hODRmZTIyODQwNzQiLDE1ODYzNTc5Nzg5MjcseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV

 

Προσωπικα είχα πάρει αυτή σε άλλη συσκευή αλλά είναι ακριβώς ίδια, ήταν λίγο βαριά αλλά είχε τζαμι μπρός πίσω και είχε πολύ καλή αίσθηση.

 

https://www.skroutz.gr/s/22458858/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%9C%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7-360-%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CF%81%CF%8E%CE%BD-Detachable-Metal-Frame-%CE%BC%CE%B5-%CE%A4%CE%B6%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%9F%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Xiaomi-Mi-Note-10-Mi-CC9-Pro-%CE%9C%CF%80%CE%BB%CE%B5.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Giwrgos_Gk
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έβγαλα, το ρολοι κινείται 2-3 φορές στην αρχή και μετά μένει στο ίδιο σημείο χωρίς να κινείται, ότι πρέπει δλδ για burn in.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι είναι και πως γίνεται το burn in?

Link to comment
Share on other sites

Για την always on οθόνη λέω

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν ανεφερα πουθενα always on οθόνη,δεν τη χρησιμοποιω

Link to comment
Share on other sites

δεν ανεφερα πουθενα always on οθόνη,δεν τη χρησιμοποιω

Εγώ ρώτησα αν σε προ mode έχει ρυθμίσεις και για την καταγραφή βίντεο η κάμερα επειδή χρησιμοποιείς την 10 σε beta,και μετά επειδή έγραψα από κάτω για την always on μπερδευτηκαν οι απαντήσεις.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι είναι και πως γίνεται το burn in?
https://www.cnet.com/how-to/oled-screen-burn-in-what-you-need-to-know-now/

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Giwrgos_Gk
Link to comment
Share on other sites

Κάθε 6 η 7 λεπτά μετακινούνται πάνω κάτω, το προσεχα με το ρολόϊ.

Διαβάζοντας εδώ, την έβγαλα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 6 η 7 λεπτά μετακινούνται πάνω κάτω, το προσεχα με το ρολόϊ.

 

Διαβάζοντας εδώ, την έβγαλα και εγώ.

Ναι τόσο κάνει ενώ θα έπρεπε να μετακινείται το ρολόι κάθε 15-20 δευτερόλεπτα ξέρω εγώ,θα πρέπει να το φτιάξει με update.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το καλκιουλειτορ μονο σε εμενα κανει λαθη σε διαιρεσεις με δεκαδικους? πατηστε 10 δια 0.2 να δουμε τι βγαζει. σε εμνα λεει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στην παρέα του mi note 10 το γλυκοκοιταω μιας και τα mi 10 ξεφεύγουν πολύ σε τιμή. Μια ερώτηση, έρχεται με προεγκατεστημενη προστασία οθόνης ή δεν έχει τίποτα; το Huawei P20 που χρησιμοποιώ είχε..

 

Κοιτάω στο σκρουντζ να δω τι έχει, κυρίως σε μια spigen neoflex και σε uv tempered glass της mocolo εστίασα

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι εάν κουνήσεις το κινητό σαν κουδουνιστρα ακούγεται (μάλλον) από την περιοχή της κάμερας κάτι να κουνιέται!

Είναι νορμάλ κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι εάν κουνήσεις το κινητό σαν κουδουνιστρα ακούγεται (μάλλον) από την περιοχή της κάμερας κάτι να κουνιέται!

 

Είναι νορμάλ κάτι τέτοιο?

Και μένα ακουγεται λογικά ο οπτικός σταθεροποιητης της κάμερας είναι.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι εάν κουνήσεις το κινητό σαν κουδουνιστρα ακούγεται (μάλλον) από την περιοχή της κάμερας κάτι να κουνιέται!

Είναι νορμάλ κάτι τέτοιο?

 

Ειναι αυτό που είπε ο φίλος πιο πριν, οπτικός σταθεροποίητης OIS (Optical image stabilization)

Και μάλιστα από όσο ξέρω το έχουν 2 κάμερες

Link to comment
Share on other sites

το καλκιουλειτορ μονο σε εμενα κανει λαθη σε διαιρεσεις με δεκαδικους? πατηστε 10 δια 0.2 να δουμε τι βγαζει. σε εμνα λεει 5

 

σε μένα 50 βγάζει.. το δικό σου μήπως πρέπει να πάει σχολείο; :blink::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια και ο λόγος για θήκες πιο πάνω

εμένα, πάντως, μου πεσε πολλές φορές. Μια φορά που έπεσε γερά, έσπασε η μακάλω αλλά σώθηκε η οθόνη, μια άλλη έσπασε η θήκη από πίσω και πάλι σώθηκε..:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ναι μαλλον πρεπει να παει σχολείο. Προσπαθω να βαλω σκρινσοτ αλλα..

edit αμεβαζω με λινκ

https://ibb.co/2sFnx6B

εδιτ 2. εσβησα ενα απντειτ της αριθμομηχανης που ειχε παρει απο το aptoide και εφτιαξε.

το aptoide να μην το εμπιστευομαι? εμφανιζει πιο συχνα απντειτ σε καποιες εφαρμογες απο το πλει

Edited by BURNIN_AMBITION
Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που το πηρα το κινητο, λες και τα bug με κυνηγανε χαχαχα.

λοιπον, αλλο προβλημα. το οποιο αποτι διαβαζω ειναι γενικευμενο, και ειχε και ξαναπαρουσιαστει στο παρελθον.

σταματησε να δουλευει το android auto

το ανοιγεις, και πεταει ερορ

android auto requires one or more google play services that are not currently available.

εκανα downgrade, upgrade, απεγκαταστασεις, ολα. τιποτα. μπορει καποιος να τσεκαρει αν σε αυτον δουλευει? ισως να μην εχετε παρει κανααπντειτ και σε εσας να παιζει κανονικα?

αποτι διαβασα στο αντροιντ 10 ειναι ενσωματωμενο. μηπως η γκουγκλ εκανε καμια τσαχπινια? ποιος ξερει....

αν μπορει ας επιβεβαιωσει καποιος αν δουλευει και σε εκεινον. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κ εγώ σήμερα ..λέω για ξεκλείδωμα κ πέρασμα xtrv..όπως σε όλα τα Xiaomi..την έχει περάσει κάποιος από δω μέσα??
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κ εγώ σήμερα ..λέω για ξεκλείδωμα κ πέρασμα xtrv..όπως σε όλα τα Xiaomi..την έχει περάσει κάποιος από δω μέσα??

εγω δεν εχω καταλαβει εν ετη 2020 γιατι σκαλιζετε τα τηλεφωνα σας...:confused::confused:

πραγματικα δεν βρισκω τιποτε ουσιαστικο για να μπαινετε σε περιπετειες...:blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω καταλαβει εν ετη 2020 γιατι σκαλιζετε τα τηλεφωνα σας...:confused::confused:

πραγματικα δεν βρισκω τιποτε ουσιαστικο για να μπαινετε σε περιπετειες...:blink::blink::blink:

 

Ε κάποιος λόγος θα υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο λεω...

τι ειναι αυτο το τοσο σημαντικο,που μπορεις να κανεις με πειραγμενο τηλεφωνο και δεν μπορεις να το κανεις με το "μαμα"..?

γιατι μετα απο στραβη,αρχιζει ο πανικος και ψαχνετε πως θα ερθει στα ισα του..

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο λεω...

τι ειναι αυτο το τοσο σημαντικο,που μπορεις να κανεις με πειραγμενο τηλεφωνο και δεν μπορεις να το κανεις με το "μαμα"..?

γιατι μετα απο στραβη,αρχιζει ο πανικος και ψαχνετε πως θα ερθει στα ισα του..

ωραια, να σου απαντησω για την περιπτωση μου. ο ουσιαστικος λογος ηταν να μπορω να περασω μια εφαρμογη που ξεκλειδωνει το σποτιφαι ν παιζειστο αντροιντ ηχοσυστημα του αυτοκινητου. τις κρακαρισμενες apk δεν τις εμφανιζει στο αμαξι. και οδηγαω και μπορει να θελω το spotify να παιζει. δεν υπαρχει αλλος τροπος.

τωρα οσον αφορα τα προβληματα, εγω οτι εχω τραβηξει, δεν ευθυνεται το ρουτ. ισως να εκανα και βλακεια που κατεβαζα (μονο εγκεκριμενες βεβαια εφαρμογες με πρασινο σηματακι) εφαρμογες και αντειτ απο το απτοιντ. αν και επειεδη δεν κατεβαζω περιεργα πραγματα, δυσκολο.

πολλες φορες σε ενα λειτουργικο, βγαινουν απντειτ με μπαγκς. ε στο κομπιουτερακι, τετοιο εφαγα. στο αντροιντ οτο, ουτε που ξερω. ακομα το ψαχνω. δεν ειμαι ο μονος με αυτο, και ακομα λυση δεν υπαρχει. ε ειναι να τρελαινεσαι. ελπιζω να βγει συντομα το απντειτ στα δεκαρια που εχει ενσωματωμενο το αντροιντ οτο μπας και φτιαξει το θεμα.... αν και κατι χοντρο ψιλιαζομαι να εγινε....

Link to comment
Share on other sites

πλακα μου κανεις τωρα ετσι..??

εχει γεμισει ο τοπος με "κανονικα" spotify σε τιμες για γελια και οτι αλλο θελεις,και θα τσιγκλισω το τηλεφωνο μου...?

υπαρχουν πια τοσες λυσεις για ολα,που το τελευταιο που πρεπει να κανεις ειναι να πειραξεις το κινητο σου..

συνεχιζω και το θεωρω τσαμπα κοπο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...