Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Έχετε κι εσείς θέμα με το auto white balance? Πολλές φορές είτε μέρα (αλλά κυρίως νύχτα με εσωτερικό φωτισμό) αναγκάζομαι να κατεβάσω χειροκίνητα το brightness γιατί αυτό που τραβάει το κινητό είναι 2 σκάλες πάνω από αυτό που βλέπει το μάτι εκείνη τη στιγμή και βγαίνουν με υπερβολική φωτεινότητα τα βίντεο...Δοκίμασα με άλλη εφαρμογή Manual Camera - dslr Profesional και βγαίνουν πιο normal... Ειναι τραγικό ότι 5 μηνών κινητό δεν διορθώνουν τα θέματα της κάμερας (γιατί πέρα από το σκοτεινό slomo για εμένα και το λάθος AWB είναι θέμα...) Κατά τα άλλα είναι υπέροχο κινητό!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για hdr και AI ρυθμίσεις τί γνώμη έχετε; Συνήθως στο auto hdr και ΑΙ ενεργοποιημενο το έχω...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχετε κι εσείς θέμα με το auto white balance? Πολλές φορές είτε μέρα (αλλά κυρίως νύχτα με εσωτερικό φωτισμό) αναγκάζομαι να κατεβάσω χειροκίνητα το brightness γιατί αυτό που τραβάει το κινητό είναι 2 σκάλες πάνω από αυτό που βλέπει το μάτι εκείνη τη στιγμή και βγαίνουν με υπερβολική φωτεινότητα τα βίντεο...Δοκίμασα με άλλη εφαρμογή Manual Camera - dslr Profesional και βγαίνουν πιο normal... Ειναι τραγικό ότι 5 μηνών κινητό δεν διορθώνουν τα θέματα της κάμερας (γιατί πέρα από το σκοτεινό slomo για εμένα και το λάθος AWB είναι θέμα...) Κατά τα άλλα είναι υπέροχο κινητό!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για hdr και AI ρυθμίσεις τί γνώμη έχετε; Συνήθως στο auto hdr και ΑΙ ενεργοποιημενο το έχω...Ευχαριστώ

Το HDR της Xiaomi είναι επιθετικό γενικά και έχει την τάση να Ξασπριζει τα πάντα, προσωπικά το απενεργοποιω,το ΑΙ κάνει καλή δουλίτσα καθώς διατηρεί λεπτομέρεια και απλά δίνει ένα boost στα χρώματα.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικά η μαγνητική θήκη περιόριζε κατά πολύ το wifi σήμα του κινητού.. και όχι μόνο το περιόριζε, αλλά το εκμηδένιζε.. άρα όχι μαγνητική θήκη με wifi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επειδή ενδιαφέρομαι για την συσκευή, θα μπορούσατε να με ενημερώσετε αν έχει λάβει android 10?

Εννοώ φυσικά την official global rom...

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

 

 

Επειδή ενδιαφέρομαι για την συσκευή, θα μπορούσατε να με ενημερώσετε αν έχει λάβει android 10?

 

Εννοώ φυσικά την official global rom...

 

 

 

Ευχαριστώ...

Όχι φίλε μου.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικά η μαγνητική θήκη περιόριζε κατά πολύ το wifi σήμα του κινητού.. και όχι μόνο το περιόριζε, αλλά το εκμηδένιζε.. άρα όχι μαγνητική θήκη με wifi

 

Άρα φίλε μου είδες ότι μπορούν χίλια δυο να επηρεάσουν την συχνότητα. Δεν πειράζει από αυτά μαθαίνουμε. Καλές θήκες έχει πολλές κ αυτή τη περίοδο είναι κ σε καλές τιμές. Δες ringke ή spigen,και θα μείνεις ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

τελικά η μαγνητική θήκη περιόριζε κατά πολύ το wifi σήμα του κινητού.. και όχι μόνο το περιόριζε, αλλά το εκμηδένιζε.. άρα όχι μαγνητική θήκη με wifi
πω ρε φιλεεεεε. και εχω παραγγειλει μαγνητικη, γιατι δεν θελω να βαλω τζαμακι απο πανω. επειδη εχει κουρμπα και δεν καθονται καλα. και μοκολο δεν βαζω. ακριβο το θεωρω. και με το ρισκο να μην κατσει καλα κτλ κτλ....

την πατησα.

σε ευχαριστω για την πληροφορια

Link to comment
Share on other sites

τελικά η μαγνητική θήκη περιόριζε κατά πολύ το wifi σήμα του κινητού.. και όχι μόνο το περιόριζε, αλλά το εκμηδένιζε.. άρα όχι μαγνητική θήκη με wifi

 

Στο ειχα πει και παλαιότερα ότι μπορεί να οφείλετε στην θήκη. ;)

 

Αφού το βρήκες όλα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ακόμα ένα θέμα με το κινητό..

 

εκεί που παίρνεις τηλέφωνο, μαυρίζει η οθόνη γιατί το βάζεις κοντά στο αυτί (λογικό αυτό)

 

όταν όμως, το ξαναφέρνεις μπροστά σου για να πατήσεις το κουμπί διακοπής κλήσης, δεν ξανά ανάβει η οθόνη και παραμένει η μαυρίλα..

 

ο proximity sensor είναι υπεύθυνος για αυτό;. αυτό μου φαίνεται ότι πρόεκυψε από μία αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας εγγύτητας. Πρέπει όταν το πάρεις από το αυτί, στιγμιαία να ανάψει η οθόνη. Καθάρισε την οθόνη, και μπορεί να χρειαστεί factory reset, και αν και τότε δεν φτιάξει, για service. Υπάρχουν κάτι ,, καλιμπραρισμα του αισθητήρα κλπ δεν τα ξέρω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=hibernate.v2.testyourandroid

 

Ελέγξτε με την εφαρμογή, αν δουλεύει ο proximity sensor.

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λυση.. Πάτα το, kernel version μερικές φορές, και θα μπεις σε cit mode.

Η επιλογή 14 είναι ο proximity sensor, βάλε το χέρι, στην άκρη πανω του κινητού, και τσεκαρισε αν δουλευει. Θα ππρεπει να δείχνει 5 cm >> 0 cm .

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ακόμα ένα θέμα με το κινητό..

 

εκεί που παίρνεις τηλέφωνο, μαυρίζει η οθόνη γιατί το βάζεις κοντά στο αυτί (λογικό αυτό)

 

όταν όμως, το ξαναφέρνεις μπροστά σου για να πατήσεις το κουμπί διακοπής κλήσης, δεν ξανά ανάβει η οθόνη και παραμένει η μαυρίλα..

 

ο proximity sensor είναι υπεύθυνος για αυτό;. αυτό μου φαίνεται ότι πρόεκυψε από μία αναβάθμιση

 

πιθανών οφείλεται σε κάποια εφαρμογή.

δοκίμασες σε ασφαλή λειτουργία αν το κάνει;

 

επίσης βρήκα το παρακάτω δες αν βοηθάει.

 

Ο αισθητήρας εγγύτητας δεν λειτουργεί σωστά

Τι συμβαίνει με τις συσκευές Xiaomi και τους αισθητήρες προσέγγισης; Αν βάλουμε μια λίστα όλων των ζητημάτων για όλες τις πρόσφατες συσκευές, τα θέματα με αισθητήρα εγγύτητας κατά τη διάρκεια τηλεφωνικών κλήσεων θα είναι στην κορυφή.

 

Αυτό περιλαμβάνει το Xiaomi Note 10 που φαίνεται να έχει προβλήματα με τον αισθητήρα εγγύτητας στις κλήσεις VoIP μέσω του WhatsApp ή άλλων εφαρμογών.

Μπορείτε να δοκιμάσετε και να βαθμονομήσετε τον αισθητήρα με τα παρακάτω βήματα:

 

Στο πληκτρολόγιο, πληκτρολογήστε είτε * # * # 6484 # * # * είτε * # * # 64663 # * # *. Αυτό θα πρέπει να ανοίξει το μενού Hardware Test (CIT) και να ανοίξει τον αισθητήρα προσέγγισης.

Τοποθετήστε το χέρι σας στον αισθητήρα στο επάνω μέρος και, στη συνέχεια, αφαιρέστε τον από τον αισθητήρα.

Τέλος, πατήστε Calibrate και αυτό είναι.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι με το τεστ μια χαρά δουλεύει, όταν βάζω το χέρι είναι 0 όταν το απομακρύνω γίνεται 5:blink:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, το Mi note 10 έχει Wifi-Calling (cosmote))?

 

Στα σχόλια στο skroutz γράφουν πως εχει αλλα θα ήθελα μια απάντηση απο κάποιον απο εδώ που θεωρώ πιο έγκυρο.

(επίσης και στο site της Cosmote δεν γράφουν κατι)

 

Ευχαριστώ

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

σας έχει τύχει να πατάτε ένα κουμπί να βγει φωτογραφία και να μην πατιέται;:confused:
Το έχω ξαναγράψει ότι καμία φορά τρώει σκαλωματα η εφαρμογή της κάμερας και θέλει restart, μετά την τελευταία αναβάθμιση το έχω πάθει κάμποσες φορές.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!

Συγνώμη εάν ξανά έχει ειπωθεί, η διαφορά μεταξύ απλού MiNote 10 είναι στις μνήμες και στο φακό της κάμερας?

Τόσο μεγάλη διάφορα έχει η κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!

Συγνώμη εάν ξανά έχει ειπωθεί, η διαφορά μεταξύ απλού MiNote 10 είναι στις μνήμες και στο φακό της κάμερας?

Τόσο μεγάλη διάφορα έχει η κάμερα?

 

προσωπικά πιστεύω πως η διαφορά είναι τόσο μικρή, που θα πρέπει να γίνει σύγκριση σε εργαστήριο για να φανεί.

όμως ας απαντήσει και κάποιος που έχει την εμπειρία και από τις δύο συσκευές.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είχα το απλό τώρα έχω το προ, οι διαφορές στις φωτογραφίες είναι μικρές όπως ειπώθηκε και μόνο το βράδυ, λίγο πιο φωτεινές το βράδυ αυτό και τίποτα άλλο, η κυριότερη διαφορά είναι στις μνήμες :p 8/256 αντί για 6/128

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είχα το απλό τώρα έχω το προ, οι διαφορές στις φωτογραφίες είναι μικρές όπως ειπώθηκε και μόνο το βράδυ, λίγο πιο φωτεινές το βράδυ αυτό και τίποτα άλλο, η κυριότερη διαφορά είναι στις μνήμες :p 8/256 αντί για 6/128

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

υποθετω οτι αυτο ουσιαστικα εχει να κανει με το software,αφου φορανε το ιδιο hardware.

αρα περιμενουμε και μεσω update 2-3 βελτιωσεις και στο απλο note 10.

οπως τα frame drops στο video,οπου στο pro απ`οτι διαβαζω ειναι βουτηρο,

και στο slow motion που θα μας πεις εσυ που εχεις το Pro,εαν ειναι και στο pro σκοτεινο οπως και στο απλο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το ιδιο σκοτεινο οπως κ στο mi9t pro πουβειχα αν θυμαμαι καλα. Δεν ξερω αν στο απλο εχει γινει πολυ πιο γρηγορη η επεξεργασία των φωτο. Στο προ πλεον ειναι αστραπιαια. Ελαχιστα αργει στην 108 αλλα κ αυτο το εχουν μειωσει στο ελαχιστο.

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...