Jump to content

Honor Band 5


aenaos15
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τι συσκευες το εχετε συνδεσει;;;

Κανετε καθημερινη συνδεση με το τηλεφωνο;;;

 

Με xiaomi mi 9 lite. Δουλέυει άψογα. Ναι καθημερινά. Στο δε περπάτημα ξεκινάω το υγεία και κάνω έναρξη από εκεί ώστε να καταγράφει και την διαδρομή. Πάντως θα έπρεπε κατ εμέ όταν κάνεις παύση της άσκησης να μπορείς να το λειτουργήσεις κανονικά και όχι να είναι κολλημένο στην ίδια οθόνη. Τέλος πρέπει να προστεθεί σίγαση στις κλήσεις και η δυνατότητα επιπλέον ρολογιών μιας και έχει γίνει διαγωνισμός και έχει πάρα πολλά νέα. Τελευταία έχουν σταματήσει να ανεβάζουν νέες προσόψεις στο υγεία. Και αυτές που πέρασα μέσω κινέζικου ID δεν λένε και πολλα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 336
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συνδεμένο μόνιμα δεν τρώει αρκετή μπαταρία από το κινητό;

Είμαι στο τσακ να το αγοράσω αλλά το σκέφτομαι ακόμη

 

Αν έχω παρκαρισμένο το αμάξι πχ 500μακρια και αφήσω το κινητό μέσα και πάω για τρέξιμο θα καταγράψει διαδρομή;

Και τις λοιπές πληροφορίες οπως παλμούς ταχύτητες κλπ;

Θα μπορώ να τα δω μετά;

Link to comment
Share on other sites

Συνδεμένο μόνιμα δεν τρώει αρκετή μπαταρία από το κινητό;

Είμαι στο τσακ να το αγοράσω αλλά το σκέφτομαι ακόμη

 

Αν έχω παρκαρισμένο το αμάξι πχ 500μακρια και αφήσω το κινητό μέσα και πάω για τρέξιμο θα καταγράψει διαδρομή;

Και τις λοιπές πληροφορίες οπως παλμούς ταχύτητες κλπ;

Θα μπορώ να τα δω μετά;

 

Δεν νομίζω να τρώει αρκετή. Εαν το κινητό σου έχει καλή μπαταρία μην σε αγχώνει αυτό.

Το κινητό πρέπει να έιναι μαζί σου στην καταγραφή της άσκησης ώστε να καταγράψει την διαδρομή μιας και το band δεν διαθέτει gps. Εαν το δουλέψεις χωρις το κινητό θα καταγράψει τα πάντα εκτός της διαδρομής αλλά λογικά θα χάσει σε ακρίβεια αρκετα. Πάντως είναι άριστο το band. Η δε εφαρμογή που το συνοδεύει υπερ πλήρης.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορά από εξωτερικό για το ίδιο πρόβλημα (δεν καταγράφει πάντα τον ύπνο).

https://forum.huawei.com/enterprise/en/honor-band-5-didn-t-record-any-sleep-data/thread/602282-100289

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη μέρα που το πήρα το έκανε και σε μένα. Κατέγραψε μια φορά τον ύπνο και μετά σερί 2 μέρες τίποτα. Απλά δοκίμασα να σφίξω ένα κλικ το λουράκι, σε λογικά πλαίσια φυσικά, να εφάπτεται με το χέρι, όχι να ενοχλεί, και τελικά κατέγραψε τον ύπνο κανονικά. Για δοκιμάστε όσοι έχετε θέμα μήπως και ήταν αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τρώει αρκετή. Εαν το κινητό σου έχει καλή μπαταρία μην σε αγχώνει αυτό.

Το κινητό πρέπει να έιναι μαζί σου στην καταγραφή της άσκησης ώστε να καταγράψει την διαδρομή μιας και το band δεν διαθέτει gps. Εαν το δουλέψεις χωρις το κινητό θα καταγράψει τα πάντα εκτός της διαδρομής αλλά λογικά θα χάσει σε ακρίβεια αρκετα. Πάντως είναι άριστο το band. Η δε εφαρμογή που το συνοδεύει υπερ πλήρης.

 

Σε τι θα χάσει σε ακρίβεια;

Κοίτα στα 100-200 μέτρα αν χάσει την σύνδεση δεν με πειράζει να μη καταγράψει τη διαδρομή αλλά καταγράψει σφυγμούς και ταχύτητα

 

Κάνω μια συγκεκριμένη διαδρομή και θέλω να δω που κυμαίνομαι, αν κάνω πρόοδο κλπ

 

Τώρα κάπου είδα χάνει σε υψηλούς σφυγμούς, πράγμα που δεν μου άρεσε κάπως

Link to comment
Share on other sites

Σε τι θα χάσει σε ακρίβεια;

 

Κοίτα στα 100-200 μέτρα αν χάσει την σύνδεση δεν με πειράζει να μη καταγράψει τη διαδρομή αλλά καταγράψει σφυγμούς και ταχύτητα

 

 

 

Κάνω μια συγκεκριμένη διαδρομή και θέλω να δω που κυμαίνομαι, αν κάνω πρόοδο κλπ

 

 

 

Τώρα κάπου είδα χάνει σε υψηλούς σφυγμούς, πράγμα που δεν μου άρεσε κάπως

Κοίτα όσοι παίρνουμε smart band δεν ασχολούμαστε με κατανάλωση μπαταρίας φίλε.

Το παίρνεις και το ξεχνάς ότι υπάρχει μέχρι την επόμενη φόρτιση.

Αν θες να κάνεις σωστή καταμέτρηση διαδρομής θέλει το κινητό και να ξεκινήσεις μέσα από την εφαρμογή την μέτρηση.

Για καλύτερη μπαταρία του band μπορείς να μην τρέχεις μόνιμα την μέτρηση ύπνου και παλμών.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με τι συσκευες το εχετε συνδεσει;;;

Κανετε καθημερινη συνδεση με το τηλεφωνο;;;

Το παθαίνεις φίλος που πήρε το δικό μου.. Εμένα λειτουργούσε πάντα τέλεια.. Ξαφνικά μια μέρα μου λέει δεν μετράει.. Κλειστό το bt του τηλεφώνου πόσες μέρες.. Έκανε συγχρονισμό έφτασε στο 99% κόλλησε εκεί.. Restart πάλι τα ίδια.. Τελικά του έκανα επαναφορά.. Όλα μια χαρά μετά από μερικές μέρες πάλι τα ίδια.. Κλείνει το bt γιατί καίει μπαταρία από το κινητό λέει..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ενώ απόψε το είχα αρκετά σφιχτό (δεν κουνούσε καθόλου στο χέρι), πάλι δεν κατέγραψε ύπνο. Είχα κάνει και restart όπως επίσης είχα απενεργοποιήσει και ξαναενεργοποιήσει την επιλογή truesleep μήπως και είχε κολλήσει.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Το παθαίνεις φίλος που πήρε το δικό μου.. Εμένα λειτουργούσε πάντα τέλεια.. Ξαφνικά μια μέρα μου λέει δεν μετράει.. Κλειστό το bt του τηλεφώνου πόσες μέρες.. Έκανε συγχρονισμό έφτασε στο 99% κόλλησε εκεί.. Restart πάλι τα ίδια.. Τελικά του έκανα επαναφορά.. Όλα μια χαρά μετά από μερικές μέρες πάλι τα ίδια.. Κλείνει το bt γιατί καίει μπαταρία από το κινητό λέει..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό, ε, πόσο μπαταρία να καταναλώσει; την ημέρα 5%;; Δεν αλλάζει το πόσο συχνά το φορτίζουμε έτσι κι αλλιώς. Μια φορά τη μέρα θα το βάλεις να φορτίσει όπως και να έχει.

 

Ενώ απόψε το είχα αρκετά σφιχτό (δεν κουνούσε καθόλου στο χέρι), πάλι δεν κατέγραψε ύπνο. Είχα κάνει και restart όπως επίσης είχα απενεργοποιήσει και ξαναενεργοποιήσει την επιλογή truesleep μήπως και είχε κολλήσει.

 

Έχεις ανοιχτή την "συνεχή παρακολούθηση καρδιακού ρυθμού" έτσι; (ακόμα και στην "έξυπνη λειτουργία" αρκεί)

Μήπως μέσα από το Band να κάνεις επαναφορά; Περισσότερα> Σύστημα> Επαναφορά

Επίσης έκανες καμιά μέτρηση παλμών/ Οξυγόνου; Κάνε κάποιες και μετά την επαναφορά...

 

Πάντως θυμήθηκα ότι μια φορά ακόμα δεν μου μέτρησε ύπνο, όταν το έβαλα σε άλλο άτομο να μετρήσω τους παλμούς του και μετά το ξαναφόρεσα. Δεν νομίζω να παίζει κ τόσο ρόλο, απλά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανοιχτή την "συνεχή παρακολούθηση καρδιακού ρυθμού" έτσι; (ακόμα και στην "έξυπνη λειτουργία" αρκεί)

Μήπως μέσα από το Band να κάνεις επαναφορά; Περισσότερα> Σύστημα> Επαναφορά

Επίσης έκανες καμιά μέτρηση παλμών/ Οξυγόνου; Κάνε κάποιες και μετά την επαναφορά...

 

Πάντως θυμήθηκα ότι μια φορά ακόμα δεν μου μέτρησε ύπνο, όταν το έβαλα σε άλλο άτομο να μετρήσω τους παλμούς του και μετά το ξαναφόρεσα. Δεν νομίζω να παίζει κ τόσο ρόλο, απλά το αναφέρω.

 

Ναι συνεχή παρακολούθηση real time έχω. Μόνο η επαναφορά μένει σαν λύση.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα το εξής. Απόψε το βράδυ ξύπνησα και έλεγξα την καταγραφή. Δεν είχε κάνει καταγραφή.

Έκανα restart στο band και ξανακοιμήθηκα. Το πρωί είχε κάνει καταγραφή από τη στιγμή του restart και μετά.

Παρατήρησα μέχρι στιγμής ότι τη μέρα που θα κάνω κάποια δραστηριότητα (πχ τρέξιμο ή ποδήλατο) μέσα από το μενού του band, το βράδυ που ακολουθεί δεν κάνει καταγραφή ύπνου εάν δεν κάνω restart.

Θα το παρακολουθήσω κι απόψε. Θα κάνω άσκηση και πριν κοιμηθώ θα κάνω restart να δω αν θα κάνει πλήρη καταγραφή.

 

Μόλις είδα ότι έχει βγει νέο update.

Edited by t300

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Χτες πρώτη φορά το band ξεσυνδεθηκε και με τίποτα δεν δεν συνδεόταν πάλι.

Πήγα και έκανα pair από την αρχή και συνδέθηκε. Δεν έχει χάσει τίποτα πάντως από δεδομένα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά!

Παρέλαβα σήμερα και με το που ανοίγει, μου ζητάει να κατεβάσω το Huawei Health.

Αφού το κατεβάζω, μου ζητάει να κατεβάσω και το Huawei mobile services σε έκδοση από 4.0.0 και μεταγενέστερη.

Κατεβάζω λοιπόν και το Huawei mobile services αλλά η έκδοσή του είναι 3.0.3.300(ενημερώθηκε στις 2 Δεκεμβρίου 2019)... επομένως δεν έχω πρόσβαση στις λειτουργίες του band!

Έχει λογική όλο αυτό;;!

Κάνω κάτι λάθος;;

Το smartphone μου είναι Xiaomi mi 9t pro.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά!

Παρέλαβα σήμερα και με το που ανοίγει, μου ζητάει να κατεβάσω το Huawei Health.

Αφού το κατεβάζω, μου ζητάει να κατεβάσω και το Huawei mobile services σε έκδοση από 4.0.0 και μεταγενέστερη.

Κατεβάζω λοιπόν και το Huawei mobile services αλλά η έκδοσή του είναι 3.0.3.300(ενημερώθηκε στις 2 Δεκεμβρίου 2019)... επομένως δεν έχω πρόσβαση στις λειτουργίες του band!

Έχει λογική όλο αυτό;;!

Κάνω κάτι λάθος;;

Το smartphone μου είναι Xiaomi mi 9t pro.

Δεν κάνεις κάτι λάθος, τώρα τελευταία συμβαίνει αυτό. Το playstore δεν έχει την τελευταία έκδοση (ακόμα; ). Πρέπει να εγκαταστήσεις τα Huawei Mobile Services από το αντίστοιχο playstore της Huawei, που λέγεται AppGallery. Αλλά για να μην μπαίνεις στη διαδικασία και στο ψάξιμο, δοκίμασε να εγκαταστήσεις τα τελευταία (4.xx) Huawei Mobile Services από εδώ:

https://www.apkmirror.com/apk/huawei-internet-services/huawei-mobile-services/huawei-mobile-services-4-0-3-316-release/

 

Κλείσε μετά τελείως το Health και ξανα άνοιξέ το. Λογικά θα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Πηγαίνω στη σελίδα που μου έγραψες, κατεβαίνω στο "All releases", πατάω το βελάκι του download στην πιο πρόσφατη έκδοση ( 4.0.3.316)αλλά δεν κατεβαίνει το αρχείο...με ανακατευθύνει στην ίδια σελίδα, σαν να έχω πατήσει Refresh!

Το ίδιο και στην προηγούμενη έκδοση, την 4.0.3.313!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Πηγαίνω στη σελίδα που μου έγραψες, κατεβαίνω στο "All releases", πατάω το βελάκι του download στην πιο πρόσφατη έκδοση ( 4.0.3.316)αλλά δεν κατεβαίνει το αρχείο...με ανακατευθύνει στην ίδια σελίδα, σαν να έχω πατήσει Refresh!

Το ίδιο και στην προηγούμενη έκδοση, την 4.0.3.313!

 

Για δες εδώ:

https://www.apkmirror.com/apk/huawei-internet-services/huawei-mobile-services/huawei-mobile-services-4-0-3-316-release/huawei-mobile-services-4-0-3-316-android-apk-download/

 

Πατάς αυτό που λέει "Download APK".

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...μου βγάζει ένδειξη ότι μπορεί να βλάψει τη συσκευή μου, ένδειξη που δε μου έχει ξαναεμφανιστεί.http://https//i.imgur.com/cXNX5JT.jpg

 

https://i.imgur.com/toHb86F.jpg

Edited by efkola
Link to comment
Share on other sites

Το λέει επειδή δεν είναι επίσημο store (δηλ δεν είναι το Playstore), αλλά το apkmirror είναι ασφαλές. Αν παρ'όλα αυτά θες να δεις αν έχει πχ malware, μπορείς από εδώ:

https://www.virustotal.com/gui/home

 

Το κατεβάζεις και πριν το εγκαταστήσεις το σκανάρεις στο σάιτ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...μου βγάζει ένδειξη ότι μπορεί να βλάψει τη συσκευή μου, ένδειξη που δε μου έχει ξαναεμφανιστεί.http://https//i.imgur.com/cXNX5JT.jpg

 

 

 

https://i.imgur.com/toHb86F.jpg

Είναι απόλυτα ασφαλές από εκεί.

Μην σε ανησυχεί

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά και τους δύο!

Μπαίνοντας πια κανονικά, παρατηρώ ότι μου βγάζει κανονικά μέτρηση καρδιακών παλμών αλλά όχι SpO2..

Αυτό που οφείλεται;

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση Οξυγόνου δεν γίνεται real time. Πρέπει να τη μετρήσεις από το ίδιο το band και μετά θα σου βγάλει το αποτέλεσμα στην εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Τότε είτε δεν έχεις το τελευταίο firmware (1.1.0.142) είτε δεν το έχεις ρυθμισμένο να "φαίνεται" στο band.

 

Οπότε μέσα από την εφαρμογή του κινητού

 

1) Στην πρώτη περίπτωση πας "Συσκευές" (κάτω που είναι) > Honor Band 5 > Ενημέρωση υλικολογισμικού - παίρνει αρκετή ώρα το update και αφού κάνεις, μπορεί να έχει και άλλο μετά (δηλ δεν τα περνάει όλα μαζί, πρέπει ένα ένα να εγκατασταθούν μέχρι να φτάσεις στην τελευταία έκδοση 1.1.0.142)

 

2) Στη δεύτερη περίπτωση πας "Συσκευές" > Honor Band 5 > Ρυθμίσεις Συσκευής > Εξατομίκευση Λειτουργιών

Εκεί προσθέτεις ή αφαιρείς ό,τι θέλεις να βλέπεις στο band και με ποια σειρά.

Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστώ για το χρόνο και τη διάθεση να βοηθήσεις :)

Το πρώτο εκ των δύο ήταν η αιτία του κακού και όντως αργεί αρκετά!

Τώρα πρέπει να βρω το σημείο του καρπού που θα παίρνει τη μέτρηση του SpO2 διότι σε όλες τις πρώτες μετρήσεις μου ζητάει να ξαναπροσπαθήσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...