Jump to content

Επιλογή κινητού Xiaomi


Thou_Bou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Αν μπορώ να χρησιμοποιήσω και εγώ το topic αυτό για να με βοηθήσετε μιας και θα ήθελα αποκλειστικά xiaomi.

 

Έχουμε και λέμε

 

1) "Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε."

- Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα μιας και με ενδιαφέρει για αγορά στο Black Friday.

2) "Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε."

- Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

3) "Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;"

- Προτιμώ Ελλάδα.

4) "Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)"

- Θέλω να έχει 800αρα και αν υπάρχει και με μελλοντική υποστήριξη 5g.

5)" Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?"

-Δεν με απασχολεί το dual αλλά αν είναι αν υπάρχει δυνατότητα την κάρτα μνήμης σε άλλη θέση όχι στην 2η sim. Ραδιόφωνο δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αλλά IR και NFC θα τα ήθελα.

6) "Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;"

- Οπωσδήποτε Ελληνικό έτοιμο μενού.

7) "Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono."

- Οπωσδήποτε και τα δύο συν την κάμερα.

8)" Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία."

- Αυτονομία, ταχύτητα, κάμερα, gaming

9)" Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή."

- Xiaomi Redmi note 4x snapdragon

 

Γενικά επειδή μου έχει βγει άριστο για τα θέλω μου το xiaomi redmi note 4x ακόμα και στην μπαταρία του μετά από 2 χρόνια θα ήθελα ότι έχει συν nfc και νεότερες δυνατότητες - λειτουργίες.

 

Σας ευχαριστώ.

 

Πρόσεξε, αμα δεν βάλεις χρηματικό ταβάνι θα σου προτείνουν κινητά των 1000 ευρώ. Θες να δώσεις όντως τόσα; Το ρωτάω γιατί βλέπω ότι το τωρινό σου ειναι mid range διετίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την πρόταση για χρηματικό ποσό θα έλεγα μέχρι 500 600 ευρώ αλλά οπωσδήποτε όχι υποδεέστερο σε σχέση με το note 4x που έχω τώρα που ακόμα και διετίας με απλή χρήση και 4g ανοιχτό πάντα κλπ κλπ κρατάει και δύο μέρες ακόμα ή με χρήση full internet gaming βγάζει και 1 μέρα ολόκληρη.
Link to comment
Share on other sites

Αν θες αποκλειστικά xiaomi δες το mi note 10 που βγαίνει προσεχως. Έχει τεράστια μπαταρία κι είναι φουλ έξτρα ραδιόφωνο, 3.5 mm κλπ

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει όμως midrange επεξεργαστή. Δεν ξέρω αν αξίζει τόσα χρήματα, τουλάχιστον στην τιμή που πουλιέται τώρα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την πρόταση για χρηματικό ποσό θα έλεγα μέχρι 500 600 ευρώ αλλά οπωσδήποτε όχι υποδεέστερο σε σχέση με το note 4x που έχω τώρα που ακόμα και διετίας με απλή χρήση και 4g ανοιχτό πάντα κλπ κλπ κρατάει και δύο μέρες ακόμα ή με χρήση full internet gaming βγάζει και 1 μέρα ολόκληρη.

 

Πιστεύω πως και με 210 ευρω την βγάζεις με το redmi note 8 pro. Το ειχε φίλος και σε αυτονομία και ταχύτητα ήταν εντυπωσιακά καλό για τα λεφτά του. Σε αυτονομία σκέψου ειναι πολύ καλυτερο από redmi note 7 ενώ αυτά που λενε οτι ο soc του ειναι αντιστοιχος του 845 σε ταχύτητα φαίνεται να είναι αλήθεια σε εμπειρία χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως και με 210 ευρω την βγάζεις με το redmi note 8 pro. Το ειχε φίλος και σε αυτονομία και ταχύτητα ήταν εντυπωσιακά καλό για τα λεφτά του. Σε αυτονομία σκέψου ειναι πολύ καλυτερο από redmi note 7 ενώ αυτά που λενε οτι ο soc του ειναι αντιστοιχος του 845 σε ταχύτητα φαίνεται να είναι αλήθεια σε εμπειρία χρήσης

 

Φαίνεται ενδιαφέρον θα έλεγα αρκετά. Παρόλα αυτά mediatek; Το προτείνεις;

Επίσης ξέρουμε αν βγάζει νυχτερινές λήψεις σε έστω καλή ποιότητα δεν θα έλεγα για άριστη αλλά έστω καλή;

 

S10 δεν θα το προτιμούσα διότι έχω κακή εμπειρία από θέμα αυτονομίας από όσα Samsung έχω δοκιμάσει σε σημείο να θέλει σε 4 ώρες φόρτιση. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει το s10 αλλά φαντάζομαι όλα λίγο πολύ στα ίδια κινούνται με ταχεία κατανάλωση.

 

Το note 10 το έχω δει ενδιαφέρον πολύ περιμένω να έρθει Ελλάδα να δούμε τι θα πει και από τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Το είχε φίλος το rn8pro. Μια χαρά είναι οι νυχτερινές του. Ειδικά σε 64 mpixels ή night mode. Και ναι είναι καλό παρότι mtk.

 

Δεν γνωρίζω βέβαια αν θα πάρει android 10 update. Και φυσικά δεν κάνει για ανθρώπους που παίζουν με custom roms. Αλλά αν αντέχεις χωρίς αυτά για τα λεφτά του είναι άριστο. Τα έχει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ενδιαφέρον θα έλεγα αρκετά. Παρόλα αυτά mediatek; Το προτείνεις;

 

Επίσης ξέρουμε αν βγάζει νυχτερινές λήψεις σε έστω καλή ποιότητα δεν θα έλεγα για άριστη αλλά έστω καλή;

 

 

 

S10 δεν θα το προτιμούσα διότι έχω κακή εμπειρία από θέμα αυτονομίας από όσα Samsung έχω δοκιμάσει σε σημείο να θέλει σε 4 ώρες φόρτιση. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει το s10 αλλά φαντάζομαι όλα λίγο πολύ στα ίδια κινούνται με ταχεία κατανάλωση.

 

 

 

Το note 10 το έχω δει ενδιαφέρον πολύ περιμένω να έρθει Ελλάδα να δούμε τι θα πει και από τιμή.

Φίλε μου χωρίς ν θέλω να σε πρόσβαλω αλλά απ ότι φαίνεται έχεις χρόνια να δοκίμασεις Samsung. Μη κρίνεις με βάση 5 χρόνια πριν. Πάντως ο Ανδρέας έχει δίκιο. Δε χρειάζεται να χαλασεις πολλά χρήματα γι αυτά που θες

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χωρίς ν θέλω να σε πρόσβαλω αλλά απ ότι φαίνεται έχεις χρόνια να δοκίμασεις Samsung. Μη κρίνεις με βάση 5 χρόνια πριν. Πάντως ο Ανδρέας έχει δίκιο. Δε χρειάζεται να χαλασεις πολλά χρήματα γι αυτά που θες

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

Προς Θεού δεν τίθεται τέτοιο θέμα ίσως έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Η τελευταία μου επαφή είναι με το Α50 που σε σχέση με το δικό μου δεν συγκρίνεται σε αυτονομία πολύ λιγότερο χρόνο με ίδια χρήση. Τέλος πάντων όπως και να έχει μάλλον θα καταλήξω για το 8 όπως το κόβω. Σας ευχαριστώ θερμά όλους.

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού δεν τίθεται τέτοιο θέμα ίσως έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Η τελευταία μου επαφή είναι με το Α50 που σε σχέση με το δικό μου δεν συγκρίνεται σε αυτονομία πολύ λιγότερο χρόνο με ίδια χρήση. Τέλος πάντων όπως και να έχει μάλλον θα καταλήξω για το 8 όπως το κόβω. Σας ευχαριστώ θερμά όλους.
Εγώ θ πηγαίνα πάντως στο mi9t pro. Στα 300 είναι ό,τι καλύτερο, με τις οποίες παραχωρήσεις βέβαια

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...