Jump to content

Ποια Linux να βάλω;


Vivere
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε laptop 10+ ετίας που δε σηκώνει πλέον τα windows (10) ποια προτείνετε να βάλω ως τα πιο ελαφριά και επειδή δεν γνωρίζω από linux, πιο εύκολα να τα δουλέψω μαθημένος από τα windows;
Link to comment
Share on other sites

Toshiba Satellite A300

Specifications

 

ProcessorIntel Core 2 Duo T8100 (Intel Core 2 Duo)

Graphics adapterATI Mobility Radeon HD 3650

Display15.4 inch 16:10, 1280 x 800 pixel, glossy: yes

Weight2.7 kg ( = 95.24 oz / 5.95 pounds), Power Supply: 0 g ( = 0 oz / 0 pounds)

 

 

https://www.notebookcheck.net/Toshiba-Satellite-A300.9494.0.html

Link to comment
Share on other sites

Σε δυο λάπτοπ δεκαετίας έχω βάλει το mx linux. Ελαφρύ και εύκολα παραμετροποίησιμο για αρχάριο. Σκέψου ότι είναι η πρώτη μου επαφή με linux και δε με δυσκόλεψε ιδιαίτερα.

Τα λαπτοπακια πήραν ζωή. Στο ένα έβαλα την 32bit έκδοση και στο άλλο που έχει 6 gb ram την 64αρα. Μπορείς να το δοκιμάσεις πριν το εγκαταστήσεις. Κατέβασε το rufus και κάνε ένα bootable USB στικάκι

 

 

Edit: είχα παλαιότερα ένα Toshiba A300 αλλά δεν έδινε το bios επιλογή να εκκινήσει από usb.

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα ότι μπορείς να το δοκιμάσεις πριν την εγκατάσταση. Εκεί θα δεις αν βλέπει την ασύρματη κάρτα δικτύου.

Το πιθανότερο επειδή είναι παλιό μηχάνημα να την αναγνωρίσει.

Συνδέσου στο ίντερνετ, παίξε και ένα βίντεο στο YouTube κι αν όλα είναι οκ, προχώρα στην εγκατάσταση.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου βρει τους drivers για το ασύρματο ισως χρειαστεί να αγορασεις καποια wifi καρτα που να ειναι συμβατή.

Δηλαδή αν σου κανει η διανομη, wifi καρτα θα βρεις.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα ότι μπορείς να το δοκιμάσεις πριν την εγκατάσταση. Εκεί θα δεις αν βλέπει την ασύρματη κάρτα δικτύου.

Το πιθανότερο επειδή είναι παλιό μηχάνημα να την αναγνωρίσει.

Συνδέσου στο ίντερνετ, παίξε και ένα βίντεο στο YouTube κι αν όλα είναι οκ, προχώρα στην εγκατάσταση.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Συγγνώμη αλλά πως θα το δω πριν τα εγκαταστήσω;

Μέσα από που;

Τι δεν καταλαβαίνω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν σου βρει τους drivers για το ασύρματο ισως χρειαστεί να αγορασεις καποια wifi καρτα που να ειναι συμβατή.

Δηλαδή αν σου κανει η διανομη, wifi καρτα θα βρεις.

Σωστά, ίσως πέρα από την ασύρματη κάρτα να έχω θέμα και με το ασύρματο mouse (δεν μπορώ το touch pad). Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει wireless usb flash και wireless mouse για linux μόνο ή και για linux μαζί με windows;
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά πως θα το δω πριν τα εγκαταστήσω;

Μέσα από που;

Τι δεν καταλαβαίνω;

Στο πρωτο boot ειναι σαν live CD και μπορεις και κινεισαι στο λειτουργικο που τρεχει στη ram, μεσα απο εκει επιλεγεις εγκατασταση.

Εμενα η γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα παλιο LTS Ubuntu 32bit , π.χ Ubuntu 16.04

 

Σωστά, ίσως πέρα από την ασύρματη κάρτα να έχω θέμα και με το ασύρματο mouse (δεν μπορώ το touch pad). Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει wireless usb flash και wireless mouse για linux μόνο ή και για linux μαζί με windows;

Τα ασυρματα mouse με usb dongle παιζουν σχεδον παντου, δεν θα εχεις προβλημα. Μπορεις φυσικα να το δεις αν δουλευει μιας και στο πρωτο boot απο το στικακι θα εισαι στο λειτουργικο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Στο ένα έβαλα την 32bit έκδοση και στο άλλο που έχει 6 gb ram την 64αρα.

 

Από τα spects του laptop που σου παρέθεσα να κατεβάσω και να εγκαταστήσω τα 32bit ή 64bit;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα ασυρματα mouse με usb dongle παιζουν σχεδον παντου, δεν θα εχεις προβλημα. Μπορεις φυσικα να το δεις αν δουλευει μιας και στο πρωτο boot απο το στικακι θα εισαι στο λειτουργικο.
Αν και δεν ξέρω τι είναι το dongle, σ' ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Από τα spects του laptop που σου παρέθεσα να κατεβάσω και να εγκαταστήσω τα 32bit ή 64bit;

 

Οτι βαλεις, 32 bit.

Δεν μας γραφεις ram αλλα πανω απο 4GB δεν εχεις.

Και windows 10 μπορεις να ξαναδοκιμασεις σε 32bit αν τωρα εχεις 64.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο boot ειναι σαν live CD και μπορεις και κινεισαι στο λειτουργικο που τρεχει στη ram, μεσα απο εκει επιλεγεις εγκατασταση.

Εμενα η γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα παλιο LTS Ubuntu 32bit , π.χ Ubuntu 16.04

Το LTS 32bit Ububtu είναι η έκδοση των linux που να κατεβάσω και το Ubuntu 16.04 τι είναι;

 

 

Τα ασυρματα mouse με usb dongle παιζουν σχεδον παντου, δεν θα εχεις προβλημα. Μπορεις φυσικα να το δεις αν δουλευει μιας και στο πρωτο boot απο το στικακι θα εισαι στο λειτουργικο.
Αν και δεν ξέρω τι είναι το dongle, σ' ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οτι βαλεις, 32 bit.

Δεν μας γραφεις ram αλλα πανω απο 4GB δεν εχεις.

Και windows 10 μπορεις να ξαναδοκιμασεις σε 32bit αν τωρα εχεις 64.

Ok 32bit θα βάλω.

Τα windows 10 σε 64bit τα έχω :wacko: αλλά και σε 32bit να τα βάλω είναι πάλι αρκετά βαριά τα windows πλέον για αυτό το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Το LTS 32bit Ububtu είναι η έκδοση των linux που να κατεβάσω και το Ubuntu 16.04 τι είναι;

 

Αν και δεν ξέρω τι είναι το dongle, σ' ευχαριστώ.

Κατεβασε απο εδω το 32bit PC desktop image

http://releases.ubuntu.com/16.04/

 

To δονγλε ειναι αυτο το usb που μπαινει στο λαπτοπ,αν το ποντικι σου ειναι ζευγαρακι με ενα τετοιο usb δεν εχεις θεμα.

Ok 32bit θα βάλω.

Τα windows 10 σε 64bit τα έχω :wacko: αλλά και σε 32bit να τα βάλω είναι πάλι αρκετά βαριά τα windows πλέον για αυτό το μηχάνημα.

 

Μεσα απο τα windows δες ποση μνημη ram εχεις.

Μπορει να εχεις μονο δυο GB. Πολυ λιγα.

Επισης μεσα απο τα windows

κατεβασε το Hard disk sentinel trial

https://www.hdsentinel.com/hard_disk_sentinel_trial.php

πατα εκει που λεει download

και δες την υγεια του σκληρου σου δισκου.

 

Μπορει να θελει αλλαγη τιποτα και ο,τι λειτουργικο και να βαλεις να ειναι "βαρυ".

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

To δονγλε ειναι αυτο το usb που μπαινει στο λαπτοπ,αν το ποντικι σου ειναι ζευγαρακι με ενα τετοιο usb δεν εχεις θεμα.
Αυτό έχω, φτηνιάρικο μεν της Logitech δε.

 

 

Μεσα απο τα windows δες ποση μνημη ram εχεις.

Μπορει να εχεις μονο δυο GB. Πολυ λιγα.

Επισης μεσα απο τα windows

κατεβασε το Hard disk sentinel trial

https://www.hdsentinel.com/hard_disk_sentinel_trial.php

πατα εκει που λεει download

και δες την υγεια του σκληρου σου δισκου.

 

Μπορει να θελει αλλαγη τιποτα και ο,τι λειτουργικο και να βαλεις να ειναι "βαρυ".

2 GB ram ακριβώς έχει.

Το κατέβασα και το έβαλα.

Μια χαρά τον δείχνει τον σκληρό δίσκο. Σφύζει από υγεία 89% δείχνει :D. Θερμοκρασία 43 βαθμούς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οπότε μαζί με το rufus κατεβάζω από το link http://releases.ubuntu.com/16.04/ τα linux και τα βάζω κι αυτά μέσα στο usb flash και προχωρώ με boot για να τα εγκαταστήσω, σωστά;

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Σωστα,

απλα ειδα οτι υπαρχει xubuntu 18.04 32bit iso.

Ισως θες να πας εκει μιας και ειναι πιο καινουργιο απο το 16.04

https://xubuntu.org/download

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

Το κατεβάζω τώρα και προχωράω (ίσως λόγο πίεσης χρόνου να τα βάλω μέσα το Σ/Κ αν δεν προλάβω σήμερα/αύριο οπότε και θα ενημερώσω).

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου και τον χρόνο σου φίλε μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε και lubuntu ή mint.

Τα δοκίμασα σε παρόμοιο pc και δούλευαν μια χαρά.

Απλά δε τα κράτησα γιατί η συνήθεια των windows δε κόβεται εύκολα. (Ειδικά αν χρησιμοποιούν και άλλα άτομα το pc)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

Το κατεβάζω τώρα και προχωράω (ίσως λόγο πίεσης χρόνου να τα βάλω μέσα το Σ/Κ αν δεν προλάβω σήμερα/αύριο οπότε και θα ενημερώσω).

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου και τον χρόνο σου φίλε μου. :)

 

αν τα τρεξεις απο usb ή live cd θα ειναι σα να τρεχεις μια εφαρμογη. Δε πιανει χωρο και δεν αφηνει τιποτα αφου δε θα εχεις κανει εγκατασταση. μεχρι να δεις τι σου αρεσει.

Τι χρηση κανεις στο laptop?

Link to comment
Share on other sites

Απλή.

Internet κυρίως με το περισσότερο "ζόρισμα" να έχω στον explorer αρκετά παράθυρα ανοιχτά και μικρό mulitasking.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα tabs, πολυ ram.

Εσυ εχεις μονο 2GB ram, ισως να σκεφτεις το ενδοχομενο να πας στα 4GB, αλλιως θα χαλασει ο σκληρος σου με μαθηματικη ακριβεια.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό λέω να βάλω τα πιο "πούπουλα" (σε συνδυασμό με πιο εύκολα και πιο "κοντά" στα windows) linux που δε θα χρειάζονται πχ. πάνω από 500mb ώστε να έχω όσο πιο πολλά ελεύθερα για να μην κολλάει το laptop.

 

Υ.Γ.: Αν καεί θα με διευκολύνει να τον "στείλω" μια ώρα γρηγορότερα ενώ τώρα που δουλεύει δεν μου κάνει τόσο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικώς η τροποποίηση λογισμικού (από windows σε linux) αναβλήθηκε προσωρινά αφού (κοιτώντας στις διεργασίες) το 98% της CPU χρησιμοποιούσε το Avast που είχα. Εννοείται το αφαίρεσα και το laptop δουλεύεται αξιοπρεπώς πλέον. Όταν εντέλει καταλήξω και ποιο Linux είναι το ιδανικό για την περίπτωσή μου τότε θα το περάσω να τελειώνω.
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς η τροποποίηση λογισμικού (από windows σε linux) αναβλήθηκε προσωρινά αφού (κοιτώντας στις διεργασίες) το 98% της CPU χρησιμοποιούσε το Avast που είχα. Εννοείται το αφαίρεσα και το laptop δουλεύεται αξιοπρεπώς πλέον. Όταν εντέλει καταλήξω και ποιο Linux είναι το ιδανικό για την περίπτωσή μου τότε θα το περάσω να τελειώνω.
Σε τόσο παλιά μηχανήματα είναι αυτοκτονία να βάζεις antivirus
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς η τροποποίηση λογισμικού (από windows σε linux) αναβλήθηκε προσωρινά αφού (κοιτώντας στις διεργασίες) το 98% της CPU χρησιμοποιούσε το Avast που είχα. Εννοείται το αφαίρεσα και το laptop δουλεύεται αξιοπρεπώς πλέον. Όταν εντέλει καταλήξω και ποιο Linux είναι το ιδανικό για την περίπτωσή μου τότε θα το περάσω να τελειώνω.

 

Φίλε μου ρίξε μια ματια και στο linux mint, και εγώ παντελώς ασχετος απο linux, εφτιαξα ένα live usb και έκανα boot σε DELL του 2006 για δοκιμή, αναγνώρισε αμέσως τα πάντα, δοκίμασα και το libre office που έχει ήδη μεσα. Οπότε με τη χρήση αυτού του USB, φορμάρισα τον 80αρη δίσκο, το εγκατέστησα εκεί, έστησα chrome και gmail account και όλα καλά. Τώρα το ανοίγω κάθε 2-3 βδομάδες για updates και "εξερεύνηση" των εφαρμογών που υπάρχου.

Με παίδεψε λίγο η εγκατάσταση του πολυμηχανήματος epson που έχω, τελικά δουλέυει μια χαρα ως εκτυπωτής (αλλά όχι σαν σκαννερ). Επίσης, σε ένα ΗΡ που δοκίμασα είχα δύο θέματα: δεν είχε boot from usb το bios και παιδεύτικα με dvd, και δεν έβρισκε με τίποτα driver για το wifi - έπαιζε όμως το lan.

Link to comment
Share on other sites

εξερευνηση του linux mint?

τι ακριβως κανεις σε αλλο λειτουργικο που δε μπορεις να το κανεις στο linux mint?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...