Jump to content

Google Pixel 4


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας φτιάξουμε και ένα θέμα για το μικρότερο εκ των 2 κινητών που παρουσιάστηκαν πριν λίγο.

 

Φαινομενικά τα κινητά έχουν το ίδιο hardware εκτός μεγέθους οθόνης (5.7 ιντσες) και μπαταρίας (2800mAh).

 

google-pixel-4-2.jpg

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά.

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάτοχος εδώ και δύο ημέρες. Δεν έχω προλάβει να δω πολλά. Όμορφο τηλέφωνο, το προτίμησα λόγω μεγέθους.

Δύο παρατηρήσεις

1. Μπαταρία μέτρια. Ξεκινώ με 95% και στις 17.00 είναι 45% με always-on, bluetooth, 4G και λίγες κλήσεις, λίγο browsing.

2. ΔΕΝ υποστηρίζει η Cosmote το Wifi-calling !! Αυτό δεν το είχα υπολογίσει...

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και δύο ημέρες. Δεν έχω προλάβει να δω πολλά. Όμορφο τηλέφωνο, το προτίμησα λόγω μεγέθους.

Δύο παρατηρήσεις

1. Μπαταρία μέτρια. Ξεκινώ με 95% και στις 17.00 είναι 45% με always-on, bluetooth, 4G και λίγες κλήσεις, λίγο browsing.

2. ΔΕΝ υποστηρίζει η Cosmote το Wifi-calling !! Αυτό δεν το είχα υπολογίσει...

 

καλορίζικο.. απο που το πήρες φίλε και πόσο κόστισε;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και δύο ημέρες. Δεν έχω προλάβει να δω πολλά. Όμορφο τηλέφωνο, το προτίμησα λόγω μεγέθους.

Δύο παρατηρήσεις

1. Μπαταρία μέτρια. Ξεκινώ με 95% και στις 17.00 είναι 45% με always-on, bluetooth, 4G και λίγες κλήσεις, λίγο browsing.

2. ΔΕΝ υποστηρίζει η Cosmote το Wifi-calling !! Αυτό δεν το είχα υπολογίσει...

 

Μπορείς να μας πεις λίγο παραπάνω για τη χρήση; SOT, φωτεινότητες, Hz

 

Καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο.. απο που το πήρες φίλε και πόσο κόστισε;

 

Από clove uk. Χρειάστηκε να πουλήσω δύο παλαιότερες συσκευές..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείς να μας πεις λίγο παραπάνω για τη χρήση; SOT, φωτεινότητες, Hz

 

Καλορίζικο!

 

https://ibb.co/KXJcqht

 

Απενεργοποίησα το Always-on-display (δεν με ενδιέφερε) και είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Από clove uk. Χρειάστηκε να πουλήσω δύο παλαιότερες συσκευές..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

https://ibb.co/KXJcqht

 

Απενεργοποίησα το Always-on-display (δεν με ενδιέφερε) και είναι καλύτερα.

 

Μα δεν υποτίθεται πως με το soli, το aleays on display ανάβει μόνο όταν "καταλαβαίνει" πως κάποιος είναι κοντα στην συσκευή?

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υποτίθεται πως με το soli, το aleays on display ανάβει μόνο όταν "καταλαβαίνει" πως κάποιος είναι κοντα στην συσκευή?

 

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Μπορεί να λειτουργούν συγχρόνως, το παραμετροποιείς αν θέλεις να λειτουργούν κανένα, το ένα ή και τα δύο. Προσωπικά, απενεργοποίησα το AOD (το Motion Sense λειτουργεί κανονικά) και μετά από 3 ημέρες λειτουργία, βλέπω σημαντική βελτίωση στην μπαταρία.

 

https://ibb.co/RvxB1J0

https://ibb.co/sRfnBHh

 

Χρησιμοποιώ πολλές ώρες WiFi/4G και έχω συνδεδεμένο bluetooth/smartwatch.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω δει και μερικές μέρες το P4. Θα προσπαθήσω να γράψω τις εντυπώσεις μου.

Ο λόγος που δεν πάω σε ΧL είναι καθαρά το θέμα όγκου.

Η εμπειρία που έχω είναι από το P2, P2 XL και 3a. Τα 3αρια δεν τα έχω δουλέψει και δεν έχω άποψη.

 

 

  • Κατ' αρχήν σε θέμα όγκου, μεγέθους δεν νιώθεις καμία διαφορά με το 2. Τη νιώθεις μόνο αν ανοίξεις την οθόνη που είναι αρκετά μεγαλύτερη. Είναι σημαντικό να κερδίζεις σε οθόνη χωρίς να κουβαλάς ένα τεράστιο κινητό.

 

  • Εμφάνιση κτλ. Όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ εμφανισιακά το 2. Το 4 φαίνεται πιο ποιοτική κατασκευή, αλλά οι διαφορές τους είναι μικρές. Το πήρα σε λευκό και μπορώ να πω ότι μου αρέσει.

  • Η οθόνη. Είναι για μένα ο μεγαλύτερος λόγος να αλλάξεις. Πανέμορφη, απολαυστική. Σαφώς ανώτερη του 2 και τεράστια διαφορά με τη μετριότατη οθόνη του 2XL. Δεν υπάρχει σύγκριση.

  • Ήχος. Αν και κάτι που δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα σε κινητό, μπορώ να πω ότι ο ήχος είναι πολύ καλύτερος. Παρά το γεγονός ότι το κάτω ηχείο είναι στην κάτω πλευρά, θεωρώ ότι η ποιότητα είναι πολύ καλύτερη.

 

  • Ταχύτητα. Ναι είναι πιο γρήγορο από το 2, αλλά η διαφορά για μένα είναι απειροελάχιστη. Δεν είναι αρνητικό του 4, είναι απλά το γεγονός ότι εδώ και μερικά χρόνια έχουμε εξαιρετικά γρήγορα κινητά και όλοι οι specομανείς που μαλώνουν για επεξεργαστές παίζουν με νούμερα. Το 2 ετών P2 μου δεν έχει κανένα πρόβλημα σε καμία λειτουργία και πηγαίνει σφαίρα. Συνεπώς μόνο η αυξημένη RAM είναι κέρδος για να κραταει εφαρμογές (παιχνίδια δεν παίζω στο κινητό, συνεπώς δεν έχω άποψη). Κατά τα άλλα είναι ταχύτατο.

 

  • Google Assistant. Ξέρω ότι σε πολλούς δεν λέει κάτι, αλλά προσωπικά έχω όλα τα κινητά στα αγγλικά και χρησιμοποιώ πολύ αυτή τη λειτουργία. Μπορώ να πω ότι έχει σημαντική διαφορά σε λειτουργικότητα (από το πως εμφανίζεται κάτω) και ταχύτητα.

 

  • Motion Sense. Αν και δεν είχα προβλήματα όπως άλλος κόσμος και δουλεύει μια χαρά, τη δεδομένη στιγμή δεν έχει μεγαλύτερη χρησιμότητα. Το γεγονός ότι ακόμα και για τη μουσική δεν παίζει παντού είναι πρόβλημα. Στο Poweramp δεν παίζει και πρέπει να χρησιμοποιήσεις π.χ. το YouTube Music, άρα εν ολίγοις μόνο για τις κλήσεις. Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον, αλλά τώρα δεν είναι λόγος αγοράς ο συγκεκριμένος.

 

  • Face Unlock. Δουλεύει σφαίρα, νομίζω πιο γρήγορο από του iPhone. Δουλεύει σε σκοτάδι, δουλεύει με γυαλιά, με headset κ.ο.κ. Το θέμα με τα κλειστά μάτια είναι κωμικό και ανάξιο αναφοράς, μόνο για κλικμπέιτ και κολλημένα φανμπόιζ. Δεν είναι όμως ανάξιο αναφοράς το γεγονός ότι δεν παίζει με πολλές εφαρμογές (π.χ. τραπεζικές ή το Dropbox) και πρέπει να βάζεις κωδικούς λες και είναι 2010. Επίσης ΟΣΟ και γρήγορο να είναι, δεν είναι τόσο γρήγορο όσο το απίστευτα γρήγορα δαχτυλικό στο P2. Συν ότι χάνεις το gesture για swipe down που γινόταν (και θα χαθεί και σε αισθητήρα ενσωματωμένο σε οθόνη). Συνεπώς, ναι μπράβο παιδιά το κάνατε γρήγορο, αλλά δεν υπήρχε ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να βγάλετε το δαχτυλικό αποτύπωμα.

 

  • Μπαταρία. Ο ελέφαντας στο δωμάτιο. Προς το παρόν δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Έχω κάνει force τα 90Hz. Νομίζω ότι σε idle το κινητό είναι μια χαρά, καλύτερο από το P2. Αλλά με οθόνη ανοιχτή αρχίζει να χάνει. Επειδή ακριβώς δεν έχω πλήρη εικόνα δεν μπορώ να πω πολλά. Θεωρώ ότι είναι πάνω κάτω κοντά με το P2 μου ανάλογα και με τις επιλογές που έχεις. Έχω βάλει την AOD να ανοίγει μόνο όταν είμαι κοντά, αλλά δυστυχώς το working as intended δεν με ικανοποιεί. Σε αισθάνεται, ακόμα κι αν δεν είσαι από πάνω από το κινητό και είσαι στο γραφείο λίγο πιο πέρα. Συνεπώς μένει αρκετή ώρα ανοιχτή (κάτι που προσωπικά δεν θέλω). Αν το αφήσεις σε τραπέζι π.χ. πιο μακριά από σένα θα σβήσει, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει έτσι όπως το έχουν στήσει.
    Σίγουρα πάντως η μπαταρία του δεν είναι για να σε κάνει χαρούμενο, είναι νορμάλ για τα specs του. Απλά αυτό. Αν απενεργοποιήσεις Motion sense ή την ΑOD σίγουρα θα κερδίσεις πολύ.

  • Κάμερα. Δεν χρειάζονται πολλά λόγια. Πιο γρήγορη και πιο καλή. Ξανά όμως, όπως και στον επεξεργαστή, έχουν φτάσει τα σύγχρονα κινητά σε τέτοιο επίπεδο που οι διαφορές είναι μικρές. Νομίζω ότι η διαφορά με το P2 είναι μικρή. Αν βέβαια δεν έρχεσαι από Pixel θα πάθεις πολιτισμικό σοκ. Ειδικά στις νυχτερινές.

 

  • Software. Αυτό που όσοι κοιτάζουν τα specs δεν θα καταλάβουν ποτέ για το Pixel. Το Android στα καλύτερά του. Δεν είχα καμία αμφιβολία. Φυσικά έχει και τα αρνητικά του, αυτά που παντρεύεσαι, με την Google να αποφασίζει να κάνει ανόητες επιλογές, αλλάζοντας πράγματα που δουλεύουν μια χαρά, αφαιρώντας λειτουργίες κ.ο.κ. Αυτό βέβαια είναι θέμα του λειτουργικού και όχι της συσκευής. Στα υπόλοιπα όλα είναι σούπερ.

 

Συμπέρασμα:

Προσωπικά δεν περίμενα κάτι να με εκπλήξει. Νομίζω ότι πλέον τα κινητά έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο που δεν υπάρχει το "wow factor" που λένε και στο χωριό μου και δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάζεις κάθε χρόνο συσκευή. Αν είσαι παλαιότερος χρήστης Πίξελ ξέρεις τι να περιμένεις. Τα καλά και τα κακά. Πιστεύω ότι θα μπορούσα να κρατήσω το P2 και άλλο, αλλά μια που το έδωσα σε συγγενικό πρόσωπο που το χαίρεται δεν το μετανιώνω. Πιθανότατα για όσους έχουν τα P3-3xl να μην αξίζει. Σαν συσκευή όμως είναι πάρα πολύ καλή. Συνεπώς αν για Χ λόγο θες να αλλάξεις, έχεις παλιότερο κινητό κτλ είναι μια εξαιρετική λύση. Φυσικά σε τιμές BF και όχι στις τσιμπημένες αρχικές. Σούπερ software, σούπερ κάμερα, σούπερ οθόνη, νορμάλ μέγεθος. Αυτά αγοράζεις. Προσωπικά περισσότερο από την μπαταρία με ενοχλεί η έλλειψη δαχτυλικού αποτύπωματος. Ελπίζω να το συνηθίσω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστούμε. Προσωπικά το είχα το κινητό για δυο εβδομάδες. Συμφωνώ με όσα λες. Στο θέμα μπαταρία, με απενεργοποίηση του AOD και του motion sense, μου κρατούσε (ανοικτό διαρκώς 4G ή WiFi και Bluetooth) ακριβώς μια ημέρα. Όμως, με άγχωνε να βλέπω την ένδειξη στο 25-30% στις 7μμ..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ευχαριστούμε. Προσωπικά το είχα το κινητό για δυο εβδομάδες. Συμφωνώ με όσα λες. Στο θέμα μπαταρία, με απενεργοποίηση του AOD και του motion sense, μου κρατούσε (ανοικτό διαρκώς 4G ή WiFi και Bluetooth) ακριβώς μια ημέρα. Όμως, με άγχωνε να βλέπω την ένδειξη στο 25-30% στις 7μμ..

 

Με τη δική μου χρήση δεν έχω θέμα, αλλά δεν έχω πολλές ώρες οθόνη. Έχω πολλές ειδοποιήσεις, ξεκλειδώματα κτλ.

Με δεδομένα ανοιχτά, 90Hz συνέχεια και Motion Sense ενεργοποιημένο μου κρατάει 1,5 ημέρα περίπου μέχρι το 20-30% και κανένα 2ωρο SOT. Αν το αφήσω να αδείασει τελείως (κάτι που δεν κάνω ποτέ), θα φτάσει περίπου 2 μέρες.

Aυτό που φαίνεται να κάνει διαφορά είναι η Ambient Display. Είχα το "Only when you're nearby", αλλά λειτουργούσε σχεδόν συνέχεια η οθόνη. Οπότε το απενεργοποίησα, έβαλα Οff και έχω το Reach to check phone το οποίο λειτουργεί ουσιαστικά όπως το θέλω. Πλησιάζει το χέρι μου και ανοίγει η οθόνη. Έχω ενεργοποιημένα επίσης τα tap και lift, όπως και στο παλιότερο Pixel.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
https://www.amazon.de/dp/B07Z6NL7HB

Για όποιον ενδιαφέρεται για το απλό

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

 

ενδιαφέρθηκα...:p αναμένεται την Πέμπτη..:O

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή το πήρα...Κυριακή κατάφερα να το στήσω και να το δουλέψω...χτες update, οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα...

χοντρικά πάντως, με βαριά χρήση, την μέρα την βγάζει σχετικά άνετα. Και εννοώ από τις 6 το πρωί ως τις 12 το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την οθόνη το έφτιαξαν; γνωρίζετε; εννοώ που μετά από λίγη χρήση χάνει την επίστρωση.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την οθόνη το έφτιαξαν; γνωρίζετε; εννοώ που μετά από λίγη χρήση χάνει την επίστρωση.

 

Δεν νομίζω ότι ήταν ιδιαίτερα εκτεταμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
update Απριλίου σήμερα εε? :)

 

Καλα, δεν ειναι και κανενα update τρελο...εως και αδιαφορο το λες (για ολα τα pixel).

https://support.google.com/pixelphone/thread/38337876?hl=en

Link to comment
Share on other sites

Στο σημερινό update μπήκε η επιλογή να ξεκλειδώνει το τηλέφωνο μόνο με ανοιχτά μάτια !!fa3f31147c3c36c140139893dc98a918.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο σημερινό update μπήκε η επιλογή να ξεκλειδώνει το τηλέφωνο μόνο με ανοιχτά μάτια !!fa3f31147c3c36c140139893dc98a918.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ καλό αυτό. Αν και έπρεπε να μπει νωριτερα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους. Απο που εχετε αγορασει το Pixel 4; Με εγγυηση στην Ελλαδα τι ισχυει;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα σε ολους. Απο που εχετε αγορασει το Pixel 4; Με εγγυηση στην Ελλαδα τι ισχυει;

 

Εγγύηση εδώ στην Ελλάδα δεν έχεις. Αν το αγοράσεις από κάποιο ελληνικό skroutzοκατάστημα, επαφίεσαι στο ίδιο το κατάστημα για το αν θα αναλάβει να σε εξυπηρετήσει, γιατί ενώ είναι απλό να το στείλει κάποιος στη Google, η Google δεν στέλνει Ελλάδα.

 

Γιαυτό οι περισσότεροι συστήνουν το Amazon και επαφίενται στο εξαιρετικό after sales support του, και καλά κάνουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Απο που εχετε αγορασει το Pixel 4; Με εγγυηση στην Ελλαδα τι ισχυει;

 

Ευχαριστω

 

Καποιοι απο το thread του 4 xl λενε για το onething gr τα φερνουν απο γερμανια και αναλαμβανουν αυτοι οσο ειναι στην εγγυηση να το στειλουν εκει αν χρειαστει.

Αν καταληξεις να το παρεις απο σκρουντζομαγαζο μιλησε τηλεφωνικα με το καταστημα και μην προχωρησεις σε αγορα αν δεν μείνεις 100% σιγουρος οτι ειναι διατεθιμενο το καταστημα να ασχοληθει σε περιπτωση που χρειαστει επισκευη

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Απο που εχετε αγορασει το Pixel 4; Με εγγυηση στην Ελλαδα τι ισχυει;

 

Ευχαριστω

 

Από ΗΠΑ σε Black Friday, προφανώς δεν έχω εγγύηση εδώ.

Το καλύτερο είναι από ευρωπαϊκό Amazon για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Υπάρχει κι αυτή η λύση που αναφέρθηκε παραπάνω, αλλά δεν έχω άποψη για το κατάστημα προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...