Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις ρυθμίσεις του widget του καιρού στην αρχική οθόνη έχουν εμφανιστεί και να εμφανίζονται τα γενέθλια, έχει εμφανίσει σε εσάς τίποτα γενέθλια από το ημερολόγιο/επαφές?

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του widget του καιρού στην αρχική οθόνη έχουν εμφανιστεί και να εμφανίζονται τα γενέθλια, έχει εμφανίσει σε εσάς τίποτα γενέθλια από το ημερολόγιο/επαφές?

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμένα έτσι είναι αλλά δεν έχει εμφανιστεί κάτι στην αρχική οθόνη στο widget. eef93aee5155c08455f9d772e69946b4.jpg

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα έχει 5 επιλογές, εμένα δεν έχει reminders, το έχω στα ελληνικά

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτσι είναι αλλά δεν έχει εμφανιστεί κάτι στην αρχική οθόνη στο widget. eef93aee5155c08455f9d772e69946b4.jpg

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Κι εμένα εμφανίζονται αεροπορικές πτήσεις και events από το ημερολόγιο, αλλά γενέθλια δεν νομίζω να έχω δει ποτέ. Δεν έχω και πολλά βέβαια στο google contacts, αλλά και αυτά που έχω δεν θυμάμαι να έχουν εμφανιστεί στο widget.

 

YΓ κι εγώ 4 βλέπω σε μένα και ας το έχω στα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα Google Play ακόμα δείχνει 1 Οκτωβρίου...

 

Κατέβασε από Apk mirror το Main components που βγήκε πριν λίγες μέρες, του Δεκεμβρίου.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα Google Play ακόμα δείχνει 1 Οκτωβρίου...

 

Σε 3 XL ειναι 1 Δεκεμβριου.

 

Κατέβασε από Apk mirror το Main components που βγήκε πριν λίγες μέρες, του Δεκεμβρίου.

 

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/main-components/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση για όσους έχουν Pixel stand. Ο αντάπτορας τοίχου του Pixel stand μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως φορτιστής για την συσκευή;

Αν και σύγκρινα τα δύο μεταξύ τους, δεν βρήκα κάποια διαφορά και τα στοιχεία που αναγράφονται πάνω τους είναι ίδια. Η μόνη διαφορά είναι πως του Pixel stand είναι UK και τον δουλεύω με αντάπτοτα EU.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μετα από 2 χρόνια τέλειας συμβίωσης με το 2xl , ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση.Ειμαι να πω την αλήθεια λίγο μπερδεμενος για το αν θα δω κάποια ουσιαστική διαφορά , για την κάμερα κυρίως , αλλά νομίζω ότι είμαι κοντά στην αγορά.θα ήθελα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά και χρονια πολλά .Μετα από 2 χρόνια τέλειας συμβίωσης με το 2xl , ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση.Ειμαι να πω την αλήθεια λίγο μπερδεμενος για το αν θα δω κάποια ουσιαστική διαφορά , για την κάμερα κυρίως , αλλά νομίζω ότι είμαι κοντά στην αγορά.Θα ήθελα να σας ρωτήσω για το τι συμβαίνει με την e sim .θα μπορώ να χρησιμοποιήσω 2 κάρτες ή δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα .Επίσης τι συμβαινει με την μπαταρία ;Τόσο χάλια είναι τα πράγματα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρονια πολλά .Μετα από 2 χρόνια τέλειας συμβίωσης με το 2xl , ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση.Ειμαι να πω την αλήθεια λίγο μπερδεμενος για το αν θα δω κάποια ουσιαστική διαφορά , για την κάμερα κυρίως , αλλά νομίζω ότι είμαι κοντά στην αγορά.Θα ήθελα να σας ρωτήσω για το τι συμβαίνει με την e sim .θα μπορώ να χρησιμοποιήσω 2 κάρτες ή δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα .Επίσης τι συμβαινει με την μπαταρία ;Τόσο χάλια είναι τα πράγματα !

 

Τα θετικά σε σχέση με το Pixel 2 XL είναι ότι είναι πολύ πιο σβέλτο, με περισσότερη μνήμη, έχει μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη, καλύτερη μπαταρία, γρηγορότερη φόρτιση.

 

Κάμερα δεν θα έλεγα ότι έχει καλύτερη, αλλά έχει και υπερευρυγώνιο φακό.

 

Αρνητικά σε σχέση με το Pixel είναι η τρύπα της μπροστινής κάμερας (αλλά θα το συνηθίσεις), το ότι η οθόνη δεν είναι επίπεδη, δεν έχει active edge, δεν έχει now playing (αλλά ίσως μπορείς να το βάλεις με κάποιο app), και χάνεις το widevine L1 αν ξεκλειδώσεις τον bootloader.

 

Δεν έχει bloatware/crapware και γενικά η εμπειρία χρήσης είναι άριστη.

Link to comment
Share on other sites

Τα θετικά σε σχέση με το Pixel 2 XL είναι ότι είναι πολύ πιο σβέλτο, με περισσότερη μνήμη, έχει μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη, καλύτερη μπαταρία, γρηγορότερη φόρτιση.

 

Κάμερα δεν θα έλεγα ότι έχει καλύτερη, αλλά έχει και υπερευρυγώνιο φακό.

 

Αρνητικά σε σχέση με το Pixel είναι η τρύπα της μπροστινής κάμερας (αλλά θα το συνηθίσεις), το ότι η οθόνη δεν είναι επίπεδη, δεν έχει active edge, δεν έχει now playing (αλλά ίσως μπορείς να το βάλεις με κάποιο app), και χάνεις το widevine L1 αν ξεκλειδώσεις τον bootloader.

 

Δεν έχει bloatware/crapware και γενικά η εμπειρία χρήσης είναι άριστη.

Νομίζω πως ρωτάει για 4αρια. Εκτός εάν έκανε λάθος και αντί για το topic του 5 έγραψε εδώ.

 

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις δυο SIM. Μια φυσική κάρτα και μια e-SIM. Σχετικά με την μπαταρία το απλό 4 δεν έχει καλή αυτονομία. Όχι πως το 4XL είναι πολύ δυνατό σε αυτόν τον τομέα, αλλά είναι πολύ καλύτερα από το 4.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όσους έχουν Pixel stand. Ο αντάπτορας τοίχου του Pixel stand μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως φορτιστής για την συσκευή;

Αν και σύγκρινα τα δύο μεταξύ τους, δεν βρήκα κάποια διαφορά και τα στοιχεία που αναγράφονται πάνω τους είναι ίδια. Η μόνη διαφορά είναι πως του Pixel stand είναι UK και τον δουλεύω με αντάπτοτα EU.

 

Πανομοιότυποι... Αριστερός Pixel 4 XL (UK), δεξιός Pixel Stand (UK)!

 

adapter-pixel.jpg

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίρνεις και δέχεσαι κλήσεις και από τις 3 καρτεε.Σχετικα με το now playong ,το κόψαμε; Στο 2 xl παιζει κανονικά .Θεωρείται ότι αξίζει η μετάβαση ;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ρωτάει για 4αρια. Εκτός εάν έκανε λάθος και αντί για το topic του 5 έγραψε εδώ.

 

 

Καλά έχω στραβομάρα, σόρρυ νόμιζα ότι ήταν στο νήμα για το OnePlus 8 pro :-)

 

Αγνόησε τελείως το μήνυμα μου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίρνεις και δέχεσαι κλήσεις και από τις 3 καρτεε.Σχετικα με το now playong ,το κόψαμε; Στο 2 xl παιζει κανονικά .Θεωρείται ότι αξίζει η μετάβαση ;

 

Όχι τρεις. 2 SIM εκ των οποίων η μία είναι φυσική SIM και η δεύτερη e-SIM. Όταν μιλάς στην μία SIM αν σε παίρνουν τηλέφωνο στην δεύτερη, θα ειδοποιηθείς μετά με μύνημα. Το playing now υπάρχει κανονικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πανομοιότυποι... Αριστερός Pixel 4 XL (UK), δεξιός Pixel Stand (UK)!

 

adapter-pixel.jpg

 

Ωραία γιατί δεν χωρούσε στο πολύμπριζο με το EU ανταπτοράκι ανάμεσα στους υπόλοιπους μετασχηματιστές που έχω συνδεδεμένους με το PC και τα περιφερεικά και αναγκαστικά τον ασύρματο φορτιστή τον σύνδεσα με τον μετασχηματιστή του Pixel 4XL που είναι EU μαμά.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αλλαγή θα γίνει λόγω κάμερας, πιστεύεις ότι θα δω διάφορες ή είναι τόσο αμελητέες που ίσως να μην αξίζει την αλλαγή;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αλλαγή θα γίνει λόγω κάμερας, πιστεύεις ότι θα δω διάφορες ή είναι τόσο αμελητέες που ίσως να μην αξίζει την αλλαγή;
Αν και δεν είχα προηγούμενα Pixel στην κατοχή μου, νομίζω πως από το πρώτο Pixel μέχρι το Pixel 4/4XL, η κάμερα είχε σημαντική διαφορά στα 4αρια. Το Pixel 5 είναι στα ίδια επίπεδα με τα 4/4ΧL και ίσως ένα τσικ που λέμε καλύτερο.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αλλαγή θα γίνει λόγω κάμερας, πιστεύεις ότι θα δω διάφορες ή είναι τόσο αμελητέες που ίσως να μην αξίζει την αλλαγή;
Ο αισθητήρας της βασικής κάμερας είναι ο ίδιος στο pixel 2 και στο pixel 4 (άρα αρκετά παλιός)

 

Η υπέροχη της Google camera είναι στο λογισμικό

 

Υπό αυτήν την έννοια και δεδομένου ότι τα περισσότερα μπορείς να τα έχεις στο λογισμικό, μάλλον δεν αξίζει η μετάβαση για την κάμερα μόνο

 

Υποθέτω έχεις βάλει την τροποποιημένη gcam αφού ενδιαφέρεσαι για την φωτογραφία?

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-cstark27/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Δεν ξέρω για την τροποποιημένη κάμερα που αναφέρεις.Εχω την τελευταία έκδοση ,την 8.1 που έκανε μόνο του ενημέρωση.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αλλαγή θα γίνει λόγω κάμερας, πιστεύεις ότι θα δω διάφορες ή είναι τόσο αμελητέες που ίσως να μην αξίζει την αλλαγή;

 

Πήγα από 2 σε 4, όχι XL αλλά τις ξέρω τις συσκευές γιατί τις έχω δουλέψει.

 

Σε φωτογραφία μην περιμένεις τεράστιες διαφορές. Και το λέω γιατί το 2αρι το έχω δώσει σε δικό μου άνθρωπο και βλέπω τις φωτογραφίες που βγάζει.

Μια βελτίωση υπάρχει, αλλά το 2 έχει φοβερή κάμερα έτσι κι αλλιώς. Θα κερδίσεις στα έξτρα καλούδια, εκτός αν έχεις στο 2 modded apk οπότε θα τα έχεις.

 

Κερδίζεις σε μέγεθος οθόνης (σε σχέση με μπέζελς) και σε ποιότητα οθόνης. Ειδικά στα XL (για μένα P2 > P2XL σε οθόνη) θα δεις τεράστια διαφορά στην ποιότητα της οθόνης από το 2 στο 4. Σε μπαταρία θα είσαι πάνω κάτω στα ίδια νομίζω. Κερδίζεις σε ταχύτητα, σε απόκριση κτλ

Κερδίζεις επίσης σε κάποιες λειτουργίες που έχει το 4αρι, δεν ξέρω κατά πόσο σε ενδιαφέρουν, σε RAM κ.ο.κ.

 

Χάνεις (για μένα) στην έλλειψη fingerprint που μου λείπει πολύ, σε σχέση με τον αισθητήρα προσώπου.

 

Σαν συσκευή είναι εξαιρετική, αλλά μην περιμένεις να εντυπωσιαστείς από τρομερές διαφορές. Πλέον η αγορά smartphones έχει "ωριμάσει" και δεν βλέπεις ουσιαστικές διαφορές. Αν τα σκέφτεσαι τα χρήματα και το 2XL σου κρατάει ακόμα, σε παίρνει να το κρατήσεις. Από την άλλη, βλέποντας το 5 και χωρίς να γνωρίζουμε πού θα οδηγηθεί η σειρά των Pixel, το 4XL είναι αυτή τη στιγμή η τελευταία πραγματική ναυαρχίδα της Google και για μένα αξίζει πολύ.

Αν είναι να πας σε κάτι άλλο από Pixel θα πρότεινα το 4α ως μια πιο οικονομική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Δεν ξέρω για την τροποποιημένη κάμερα που αναφέρεις.Εχω την τελευταία έκδοση ,την 8.1 που έκανε μόνο του ενημέρωση.
Βάλε και την τροποποιημένη να την δοκιμάσεις

 

Παράλληλα μπαίνει, δεν σβήνει την στοκ

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας της βασικής κάμερας είναι ο ίδιος στο pixel 2 και στο pixel 4 (άρα αρκετά παλιός)

 

Η υπέροχη της Google camera είναι στο λογισμικό

 

Υπό αυτήν την έννοια και δεδομένου ότι τα περισσότερα μπορείς να τα έχεις στο λογισμικό, μάλλον δεν αξίζει η μετάβαση για την κάμερα μόνο

 

Υποθέτω έχεις βάλει την τροποποιημένη gcam αφού ενδιαφέρεσαι για την φωτογραφία?

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-cstark27/

 

Αυτή η έκδοση κάνει και για το δικό μας;;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...