Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά όλα αυτά, αλλά θεωρώ ότι η Google δεν είχε και ούτε έχει σκοπό να ανταγωνιστεί κανέναν. Δικές της υπηρεσίες πουλάει σε όλο τον κόσμο του Android κι από εκεί βγάζει τα κέρδη της.

 

Άλλωστε αν ήθελε να κάνει κάτι τέτοιο, θα το είχε κάνει χρόνια τώρα, θα έβγαζε παραπλήσιες σε specs συσκευές σαν της OnePlus πχ και θα τους έτρωγε όλους λάχανο σε συνδυασμό με την software υποστήριξη. Ούτε οι 5 κάμερες την νοιάζουν, ούτε τα 12GB RAM, ούτε απαραίτητα οι premium γυάλινες πλάτες όπως μας δείχνει.

 

...

 

Μπορεί το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του τζίρου της και των κερδών της να έρχεται από τις διαφημίσεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σε άλλα τμήματα της αγοράς που μπαίνει ότι θέλει να έχει ζημιές. Καμία εταιρία δεν θέλει να χάνει.

 

Και δεν μιλάμε ότι αυτή τη στιγμή συναγωνίζεται για τις πρώτες θέσεις, είναι εκτός δεκάδας.

 

Προφανώς δεν την ενδιαφέρει να βγάζει 100 διαφορετικές συσκευές το χρόνο όπως η Samsung για όλα τα τμήματα της αγοράς, αλλά δεν είναι σκοπός της να μπαίνει και μέσα. Και κάτω από ένα όριο πωλήσεων καταλήγεις να μπαίνεις μέσα, γιατί υπάρχουν κάποια σταθερά κόστη έρευνας και ανάπτυξης, σχεδιασμού, μάρκετινγκ, κλπ που τα επωμίζεσαι έστω και αν τελικά πουλήσεις μόνο 1000 κομμάτια.

 

Ένας στόχος είναι να έχει μια συσκευή αναφοράς για το Android, την οποία αφενός θα χρησιμοποιούν οι σχεδιαστές εφαρμογών με τις beta εκδόσεις του Android ώστε να ετοιμάζουν τις εφαρμογές τους πριν βγει η κάθε νέα επίσημη έκδοση του Android, και αφετέρου μέσω της οποίας θα σπρώχνει κάποιες καινοτομίες στο λογισμικό και στο hardware του Android ώστε να το διατηρεί την πλατφόρμα σύγχρονη και ανταγωνιστική σε σχέση με το iPhone.

 

Από την άλλη, θέλει να έχει έναν όγκο πωλήσεων που θα της εξασφαλίζουν κέρδη. Και αυτό είναι ένας συνδυασμός τμήματος της αγοράς που στοχεύει, σχεδιαστικών επιλογών, μάρκετινγκ, επιλογών στο τρόπο και στα δίκτυα πωλήσεων κλπ.

 

Προφανώς δεν έχει πετύχει ακόμα το να βγάζει μια πολύ επιτυχημένη εμπορικά συσκευή. Το να λέμε όμως ότι αν ήθελε, θα το έκανε, είναι σαν την παροιμία "όσα δεν φτάνει η αλεπού ..."

 

Η επιλογή της να παρατήσει το ανώτερο τμήμα της αγοράς των flagships μάλλον είναι εμπορικά ορθή. Και είναι δείγμα ωριμότητας μιας εταιρίας να μην επιμένει σε πράγματα που δεν μπορεί, αλλά να κοιτάει τι πραγματικά μπορεί να κάνει. Και η Google είναι κλασσικό παράδειγμα σε αυτόν τον τρόπο σκέψης, όπου δοκιμάζει διάφορες επιλογές, αλλά αν κάτι δεν της βγαίνει, κάποια στιγμή αλλάζει κατεύθυνση.

 

Το Pixel 5 δεν είναι flagship αλλά είναι μια σωστή ολοκληρωμένη συσκευή που θα προσφέρει μια πολύ ικανοποιητική εμπειρία χρήσης.

Η τιμή επιλέγεται ώστε τελικά το γινόμενο των πωλήσεων επί της τιμής, να φέρουν το μεγαλύτερο κέρδος. Και δεν είναι πάντα η υψηλότερη τιμή που το επιτυγχάνει αυτό. Το αν η τιμή των $700 είναι η κατάλληλη μένει να φανεί

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του τζίρου της και των κερδών της να έρχεται από τις διαφημίσεις, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σε άλλα τμήματα της αγοράς που μπαίνει ότι θέλει να έχει ζημιές. Καμία εταιρία δεν θέλει να χάνει.

 

 

 

Και δεν μιλάμε ότι αυτή τη στιγμή συναγωνίζεται για τις πρώτες θέσεις, είναι εκτός δεκάδας.

 

 

 

Προφανώς δεν την ενδιαφέρει να βγάζει 100 διαφορετικές συσκευές το χρόνο όπως η Samsung για όλα τα τμήματα της αγοράς, αλλά δεν είναι σκοπός της να μπαίνει και μέσα. Και κάτω από ένα όριο πωλήσεων καταλήγεις να μπαίνεις μέσα, γιατί υπάρχουν κάποια σταθερά κόστη έρευνας και ανάπτυξης, σχεδιασμού, μάρκετινγκ, κλπ που τα επωμίζεσαι έστω και αν τελικά πουλήσεις μόνο 1000 κομμάτια.

 

 

 

Ένας στόχος είναι να έχει μια συσκευή αναφοράς για το Android, την οποία αφενός θα χρησιμοποιούν οι σχεδιαστές εφαρμογών με τις beta εκδόσεις του Android ώστε να ετοιμάζουν τις εφαρμογές τους πριν βγει η κάθε νέα επίσημη έκδοση του Android, και αφετέρου μέσω της οποίας θα σπρώχνει κάποιες καινοτομίες στο λογισμικό και στο hardware του Android ώστε να το διατηρεί την πλατφόρμα σύγχρονη και ανταγωνιστική σε σχέση με το iPhone.

 

 

 

Από την άλλη, θέλει να έχει έναν όγκο πωλήσεων που θα της εξασφαλίζουν κέρδη. Και αυτό είναι ένας συνδυασμός τμήματος της αγοράς που στοχεύει, σχεδιαστικών επιλογών, μάρκετινγκ, επιλογών στο τρόπο και στα δίκτυα πωλήσεων κλπ.

 

 

 

Προφανώς δεν έχει πετύχει ακόμα το να βγάζει μια πολύ επιτυχημένη εμπορικά συσκευή. Το να λέμε όμως ότι αν ήθελε, θα το έκανε, είναι σαν την παροιμία "όσα δεν φτάνει η αλεπού ..."

 

 

 

Η επιλογή της να παρατήσει το ανώτερο τμήμα της αγοράς των flagships μάλλον είναι εμπορικά ορθή. Και είναι δείγμα ωριμότητας μιας εταιρίας να μην επιμένει σε πράγματα που δεν μπορεί, αλλά να κοιτάει τι πραγματικά μπορεί να κάνει. Και η Google είναι κλασσικό παράδειγμα σε αυτόν τον τρόπο σκέψης, όπου δοκιμάζει διάφορες επιλογές, αλλά αν κάτι δεν της βγαίνει, κάποια στιγμή αλλάζει κατεύθυνση.

 

 

 

Το Pixel 5 δεν είναι flagship αλλά είναι μια σωστή ολοκληρωμένη συσκευή που θα προσφέρει μια πολύ ικανοποιητική εμπειρία χρήσης.

 

Η τιμή επιλέγεται ώστε τελικά το γινόμενο των πωλήσεων επί της τιμής, να φέρουν το μεγαλύτερο κέρδος. Και δεν είναι πάντα η υψηλότερη τιμή που το επιτυγχάνει αυτό. Το αν η τιμή των $700 είναι η κατάλληλη μένει να φανεί

 

Μην γράφουμε σεντόνια ολόκληρα. Από την Nexus εποχή, που είχε και τις ταμπέλες της Samsung, της HTC και πιο μετά Huawei, Moto, ποτέ δεν πούλησε . Αν ήταν θα το είχε παρατήσει το άθλημα προ πολλού. Από εκεί και πέρα, η μόνη εναλλακτική είναι η OnePlus για όποιον ψάχνει το τελευταίας τεχνολογίας hardware και μια Nokia ίσως, που δεν έχει δώσει καλά σημάδια.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά,έκανα μια δοκιμή και ευτυχώς δεν έχω θέμα...
Το δικό σου δεν έχει..Τσεκαρισμένο!!

 

Στάλθηκε από το IN2023 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου δεν έχει..Τσεκαρισμένο!!

 

Στάλθηκε από το IN2023 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το δικό μου όμως έχει! Βέβαια στα 60 δε φαίνεται εκτός αν το ψάξεις αλλά στα 90 είναι λίγο πιο έντονο. Τι κάνουμε τώρα είναι το θέμα!! Είναι αγορασμενο από κάποιο κατάστημα μέσω ebay από Γερμανία και η google μου δίνει εγγύηση μέχρι 10/21. Έλεγαν ότι στην 11 θα το έφτιαχναν αλλά από ότι βλέπω δεν έκαναν τίποτα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου όμως έχει! Βέβαια στα 60 δε φαίνεται εκτός αν το ψάξεις αλλά στα 90 είναι λίγο πιο έντονο. Τι κάνουμε τώρα είναι το θέμα!! Είναι αγορασμενο από κάποιο κατάστημα μέσω ebay από Γερμανία και η google μου δίνει εγγύηση μέχρι 10/21. Έλεγαν ότι στην 11 θα το έφτιαχναν αλλά από ότι βλέπω δεν έκαναν τίποτα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Περιμενε και την ενημερωση του μηνα και μετα βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς το λεγόμενο green tint στην οθόνη;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ανομοιομορφία της οθόνης σε γκρί φόντο και χαμηλή φωτεινότητα. Πρασινίζει. Ιδιαίτερα όταν είναι στα 90hz. https://www.xda-developers.com/custom-kernel-fix-green-tinting-issues-google-pixel-4-xl-units/amp/

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όλα καλά,έκανα μια δοκιμή και ευτυχώς δεν έχω θέμα...

 

Το δικό μου όμως έχει! Βέβαια στα 60 δε φαίνεται εκτός αν το ψάξεις αλλά στα 90 είναι λίγο πιο έντονο. Τι κάνουμε τώρα είναι το θέμα!! Είναι αγορασμενο από κάποιο κατάστημα μέσω ebay από Γερμανία και η google μου δίνει εγγύηση μέχρι 10/21. Έλεγαν ότι στην 11 θα το έφτιαχναν αλλά από ότι βλέπω δεν έκαναν τίποτα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Περιμενε και την ενημερωση του μηνα και μετα βλεπεις.

 

Μου θύμισε το blue tint που είχαν τα Pixel 2 XL... Τότε είχα επικοινωνήσει με το chat της Google... Μου ζήτησε να βγάλω φωτογραφία την οθόνη και η απάντησή τους...

 

blue-tint.jpg

 

blue-tint-1.jpg

 

Άρα κάτι αντίστοιχα θα συμβεί και με τα Pixel 4... Πόσο μάλλον όταν συμβαίνει σε πολύ χαμηλή φωτεινότητα της οθόνης που δεν τη χρησιμοποιεί σχεδόν κανένας!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε μου τώρα τα φώτα σας. Βλέπει κάποιος κάτι που μπορεί να επηρεάζει την μπαταρία και χάνω κάθε βράδυ 5%; b0d9641262d297605d92f76ddcbdb92d.jpgff2fd1f390d68555ac95c7dd9f66761e.jpg75234a6832a364444d62d4f2f988beaa.jpg

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά επιμένω ότι και το 4a αλλά και το 5 θα πουλήσουν πάρα πολύ καλά.Απλα το 5 θα πουλήσει μόλις πέσει η τιμή του λίγο.Επισης διαφωνώ με αυτούς που υποστηρίζουν ότι τα pixel μπήκαν μέσα η δεν πούλησαν.Πουλησαν αρκετά καλά και σίγουρα η εταιρία δεν έχασε.

 

Στάλθηκε από το Pixel 3 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως προσωπικά επιμένω ότι και το 4a αλλά και το 5 θα πουλήσουν πάρα πολύ καλά.Απλα το 5 θα πουλήσει μόλις πέσει η τιμή του λίγο.Επισης διαφωνώ με αυτούς που υποστηρίζουν ότι τα pixel μπήκαν μέσα η δεν πούλησαν.Πουλησαν αρκετά καλά και σίγουρα η εταιρία δεν έχασε.

 

Στάλθηκε από το Pixel 3 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από μια γρήγορη ματιά που έριξα... το 5άρι σε Germany, Ireland, France (Sorta Sage), UK (Sorta Sage) είναι out of stock...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμισε το blue tint που είχαν τα Pixel 2 XL... Τότε είχα επικοινωνήσει με το chat της Google... Μου ζήτησε να βγάλω φωτογραφία την οθόνη και η απάντησή τους...

 

 

 

blue-tint.jpg

 

 

 

blue-tint-1.jpg

 

 

 

Άρα κάτι αντίστοιχα θα συμβεί και με τα Pixel 4... Πόσο μάλλον όταν συμβαίνει σε πολύ χαμηλή φωτεινότητα της οθόνης που δεν τη χρησιμοποιεί σχεδόν κανένας!

Πώς επικοινωνήσες μαζί τους; Θέλω να τους κάνω μια ερώτηση αν και δε θα βγάλω άκρη γιατί είναι αγορασμένη η συσκευή από reseller και μάλιστα όχι στο δικό μου όνομα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το sorta είναι από το 1ο βράδυ out of stock. Μπαίνω και τσεκαρω συνέχεια γιατί θέλω να το παραγγείλω αλλά δεν το πετυχαίνω.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς επικοινωνήσες μαζί τους; Θέλω να τους κάνω μια ερώτηση αν και δε θα βγάλω άκρη γιατί είναι αγορασμένη η συσκευή από reseller και μάλιστα όχι στο δικό μου όνομα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όταν είχα το Pixel 2 XL, στις ρυθμίσεις της συσκευής --> Tips & Support, μπορούσες να κάνεις chat. Για κάποιο λόγο αυτό το έχουν απενεργοποιήσει.

Αν όμως έχεις Google One συνδρομή μπορείς να κάνεις chat μέσα από το app του Google One.

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το live wallpaper Eclipse του 4a... Αυτό που είναι μπλε και γύρισα στο Light Theme!

Πω... Πόσο μου είχε λείψει το Light Theme! Πολύ μαυρίλα τελικά το Dark Theme!

 

Εσείς ποιο χρησιμοποιείτε;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το live wallpaper Eclipse του 4a... Αυτό που είναι μπλε και γύρισα στο Light Theme!

Πω... Πόσο μου είχε λείψει το Light Theme! Πολύ μαυρίλα τελικά το Dark Theme!

 

Εσείς ποιο χρησιμοποιείτε;

 

Dark και μαύρο φόντο για μένα. Φυσικά ότι app εχει dark επίσης. Δεν αντέχω το λευκό θέμα πουθενά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Dark και μαύρο φόντο για μένα. Φυσικά ότι app εχει dark επίσης. Δεν αντέχω το λευκό θέμα πουθενά.

 

Συμφωνώ λευκό θέμα δεν το μπορώ με τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το live wallpaper Eclipse του 4a... Αυτό που είναι μπλε και γύρισα στο Light Theme!

Πω... Πόσο μου είχε λείψει το Light Theme! Πολύ μαυρίλα τελικά το Dark Theme!

 

Εσείς ποιο χρησιμοποιείτε;

 

Ποιό apk κατέβασες? Από το mirror link που έχει?

Link to comment
Share on other sites

Έσκασε μύτη και το patch Οκτωβρίου.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει εδώ καμιά ιδέα;b8107d84abdb1302cfca4d44859aee74.jpg

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τώρα την περνάω και εγώ και βλέπω το ίδιο και σε μένα...

Τι έκανες τελικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα την περνάω και εγώ και βλέπω το ίδιο και σε μένα...

 

Τι έκανες τελικά;;;

Το άφησα και προχώρησε. Απλά άργησε λίγο.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το άφησα και προχώρησε. Απλά άργησε λίγο.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα,και εγώ το ίδιο επίσης...Πρέπει να πήρε κοντά στα 15 λεπτά να ολοκληρωθεί η διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν παντως και καμια τρελη ενημερωση απο αλλαγες - διορθωσεις στα Pixel.

 

Παντως ναι, για 10MB ενημερωση, εκανε κανα 20λεπτο εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν παντως και καμια τρελη ενημερωση απο αλλαγες - διορθωσεις στα Pixel.

 

Παντως ναι, για 10MB ενημερωση, εκανε κανα 20λεπτο εγκατασταση.

 

Αυτό μου έκανε και εμένα εντύπωση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προσεξα παντως και στην 10αρα και στην 11αρα οταν πρωτοκυκλοφορησαν, δεν ειχαν ιδιαιτερα bugs οπως τις παλαιοτερες εκδοσεις που ετρεχαν να τα διορθωσουν οταν εβγαιναν σε κυκλοφορια τα νεα OS.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...