Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως μύνημα συζήτησης ή SMS?

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μύνημα συζήτησης ή SMS?

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι έτσι.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το Google drive εάν αφήσουμε ανοιχτό το backup του, κάθε πότε παίρνει backup της συσκευής, των ρυθμίσεων κλπ; Χρειάζεται να είναι μονίμως ανοιχτό η είναι προτιμότερο να κάνω backup μόνο όταν θέλω εγώ;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το Google drive εάν αφήσουμε ανοιχτό το backup του, κάθε πότε παίρνει backup της συσκευής, των ρυθμίσεων κλπ; Χρειάζεται να είναι μονίμως ανοιχτό η είναι προτιμότερο να κάνω backup μόνο όταν θέλω εγώ;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Χωρις να ειμαι σιγουρος, οταν βρεθει σε wifi και στην φορτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επιβαρυνει την μπαταρία? Τραβάει συνέχεια back up?

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Έχει σεταρει κανείς την τελευταία camera px να μας πει διαφορές με τη stock;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοείς από άποψη ποιότητας ή από χαρακτηριστικά ?

 

Από άποψη χαρακτηριστικών, αυτά που προσθέτει στο Pixel4XL είναι:

 

  • Ability to choose Camera, Portrait, or Night Sight as the default mode
  • Custom Lib options to reduce black crush, improve details, and/or increase clarity
  • Ability to choose 4K Time Lapse quality
  • Ability to choose zoom level in Portrait Mode of 1.2x or 2.0x (for the rear camera)
  • Ability to choose to enable HDR+ Enhanced for Portrait Mode
  • Option to have quicker access to Night Sight by "permanently" adding the little message at the bottom regardless of measured light (admittedly it disappears if you capture a photo in regular mode)
  • Option to increase shutter speed and frames in Night Sight for potentially "better" Night Sight photos
  • Option to disable the "Learning AWB" in HDR+ Enhanced/Night Sight
  • Option for manual shutter speed & ISO
  • Face warping is completely disabled

 

Σε μένα που έχω προηγούμενο μοντέλο, το Pixel2XL, προσθέτει και τα επιπλέον χαρακτηριστικά που είχε η κάμερα του 3:

 

  • "Learned Depth" for Portrait Mode which provides, usually, a more accurate depth detection and more pleasing bokeh
  • Synthetic Fill Flash (brightens faces when there is a strong backlight)
  • Top Shot (if you have the correct Google Photos APK installed)
  • HEVC option
  • Photobooth
  • Adds focus button in Night Sight (Auto/Near/Far)
  • Tracking Autofocus in Photo mode
  • Super Res Zoom sharpening algorithm

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης επιβαρυνει την μπαταρία? Τραβάει συνέχεια back up?

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι δεν τραβάει συνέχεια, για παράδειγμα αυτήν την στιγμή εμένα μου δείχνει από το google drive ότι το τελευταίο backup έγινε χθες/προχθές:

 

wHYxyeT.png

 

Καλύτερα άστο ενεργοποιημένο να κάνει backup μόνο του, άλλωστε ο όγκος δεδομένων δεν είναι πολύ μεγάλος

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως μύνημα συζήτησης ή SMS?

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αφού αρχίσεις να γράφεις και έχεις γράψει τουλάχιστον έναν χαρακτήρα, το κουμπί της αποστολής θα έχει ένα από αυτά τα τρία εικονίδια, οπότε θα καταλάβεις πως θα αποσταλεί το μήνυμα:

 

HwX2aHr.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Από άποψη ποιότητας εννοώ; Και αν ναι τι ρυθμίσεις έχετε βάλει; Αλλά ρωτάω για 4xl.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Από άποψη ποιότητας εννοώ; Και αν ναι τι ρυθμίσεις έχετε βάλει; Αλλά ρωτάω για 4xl.

 

 

Για διάφορους όρους που μπορεί να μην γνωρίζεις, ξεκίνα από εδώ:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/troubleshooting/

 

Η εφαρμογή CAMERA PX εγκαθίσταται παράλληλα με την stock, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις να τραβάς την ίδια φωτό και με τις δύο εφαρμογές και να βλέπεις τις διαφορές

 

Για τις ρυθμίσεις του LIB PATCHER, δεν υπάρχουν βέλτιστες ρυθμίσεις, θα πρέπει να το δοκιμάσεις και να καταλήξεις σύμφωνα με τα δικά σου προσωπικά γούστα

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λίγο στο θέμα του RCS Messaging στα μηνύματα με το Message App του android.

 

Όπως είχα γράψει σε προηγούμενο post ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία στο κινητό μου. Κάποιοι ανέφεραν ότι σε Cosmote και Vοdafone "δουλεύει" εδώ και καιρό... Άρα θεωρώ ότι ήρθε και η σειρά της WIND! :D

Αυτό συνέβη στην φυσική SIM της WIND. Έτσι όταν έχω ενεργοποιημένα τα δεδομένα στην φυσική SIM της WIND έχω RCS μηνύματα, αλλά όταν έχω ενεργοποιημένα τα δεδομένα στην eSIM της Cosmote η υπηρεσία RCS απενεργοποιείται. :ninja:

 

Υπάρχει κάποιος που έχει RCS σε eSIM; Σε dual κατάσταση.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λίγο στο θέμα του RCS Messaging στα μηνύματα με το Message App του android.

 

 

 

Όπως είχα γράψει σε προηγούμενο post ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία στο κινητό μου. Κάποιοι ανέφεραν ότι σε Cosmote και Vοdafone "δουλεύει" εδώ και καιρό... Άρα θεωρώ ότι ήρθε και η σειρά της WIND! :D

 

Αυτό συνέβη στην φυσική SIM της WIND. Έτσι όταν έχω ενεργοποιημένα τα δεδομένα στην φυσική SIM της WIND έχω RCS μηνύματα, αλλά όταν έχω ενεργοποιημένα τα δεδομένα στην eSIM της Cosmote η υπηρεσία RCS απενεργοποιείται. :ninja:

 

 

 

Υπάρχει κάποιος που έχει RCS σε eSIM; Σε dual κατάσταση.

Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα όταν είχα e SIM της Cosmote. Κάνα δυο φορές θυμάμαι που κατάφερα να έχω RCS στην Cosmote, έπρεπε να αλλάξω στις ρυθμίσεις των SIM τις προεπιλογές τους. Δηλαδή έβαζα την Cosmote ως βασική για να δέχεται μηνύματα, κλήσεις και ίντερνετ, και έτσι δούλευε. Βέβαια αυτό δεν ήταν λύση.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για διάφορους όρους που μπορεί να μην γνωρίζεις, ξεκίνα από εδώ:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/troubleshooting/

 

Η εφαρμογή CAMERA PX εγκαθίσταται παράλληλα με την stock, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις να τραβάς την ίδια φωτό και με τις δύο εφαρμογές και να βλέπεις τις διαφορές

 

Για τις ρυθμίσεις του LIB PATCHER, δεν υπάρχουν βέλτιστες ρυθμίσεις, θα πρέπει να το δοκιμάσεις και να καταλήξεις σύμφωνα με τα δικά σου προσωπικά γούστα

Βρε αδερφέ μου κάνεις μετάφραση τι λέει ο ίδιος ο dev; Αυτά τα γνωρίζω. Λέω αν την έχει σεταρει κάποιος και αν είδε διαφορές με τι stock μεγάλες ώστε να αξίζει. Και αν ναι ποιες ρυθμίσεις έχει αλλάξει και τι έβαλε!

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρε αδερφέ μου κάνεις μετάφραση τι λέει ο ίδιος ο dev; Αυτά τα γνωρίζω. Λέω αν την έχει σεταρει κάποιος και αν είδε διαφορές με τι stock μεγάλες ώστε να αξίζει. Και αν ναι ποιες ρυθμίσεις έχει αλλάξει και τι έβαλε!

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η απάντηση που θα πάρεις όπως πήρα και εγώ στο XDa, είναι ότι δεν υπάρχουν ρυθμίσεις που δουλεύουν σε όλους. Για κάθε έναν δουλεύει καλύτερα διαφορετικό σετ. Και εν τέλει δεν μου έδωσαν ποτέ έστω μια βάση ρυθμίσεων και από εκεί και πέρα να παίξω. Η μία εξήγηση με τι ίσως θα έπρεπε να πειραματιστω.

 

Λες και ήταν τόσο δύσκολο να πουν εγώ έχω αυτές. Δοκίμασε τες

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όσο την είχα ψάξει δεν μου έδινε διαφορετικό αποτέλεσμα στις φωτογραφίες ώστε να την προτιμήσω από την στοκ. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τα έξτρα που δίνει όπως 4κ σε κάποιο mod της κάμερας τότε αξίζει.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μαζί με το patch Σεπτεμβρίου ή αύριο θα έχουμε Android 11;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μαζί με το patch Σεπτεμβρίου ή αύριο θα έχουμε Android 11;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Αύριο και τα δύο λογικά.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μαζί με το patch Σεπτεμβρίου ή αύριο θα έχουμε Android 11;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Αύριο και τα δύο λογικά.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μετα τις 10 το βραδυ, θα φανει τι θα δωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις 10 το βραδυ, θα φανει τι θα δωσουν.
Πιο νωρίς έρχονται συνήθως τα security. Kαπου στις 21.00 με 21.20.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα και το πρωί και το απόγευμα αναζήτηση και δεν έβγαλε τπτ,δεν ήξερα ότι το βράδυ τις δίνει...

Ελπίζω η 11 να είναι σταθερή και να μην μπλέξουμε γιατί κάνω και δουλειά με το κινητό...Έχει αντικαταστήσει το N8,και είναι πραγματικά η πρώτη φορά που σκέφτομαι να έχω δύο συσκευές,μια Pixel και ένα iphone...Θέλω Note αλλά δεν θέλω να ξηλωθω...

Από την άλλη σκέφτομαι τόσα χρόνια τι βλακεία έκανα,αλλάζοντας δύο τουλάχιστον συσκευές για δεύτερες,δίνοντας ένα ποσό που θα μπορούσα άνετα να πάρω μια μεταχειρισμένη συσκευή ναυαρχίδα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπλυνα πρωτη φορά την μαύρη fabric θήκη της google αγχωμενος μην την καταστρέψω αλλά εν τέλει όλα οκ. Χρησιμοποιησα ένα σφουγγάρι με λίγο σαπουναδα και ετριψα απαλα, και ξέπλυμα με κρύο νερό. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πόσο γρήγορα στέγνωσε. Γενικότερα έχετε εμπειρία αν καταστρέφεται με αυτό τον τρόπο ή αν υπάρχει άλλος καλύτερος για καθάρισμα?

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπλυνα πρωτη φορά την μαύρη fabric θήκη της google αγχωμενος μην την καταστρέψω αλλά εν τέλει όλα οκ. Χρησιμοποιησα ένα σφουγγάρι με λίγο σαπουναδα και ετριψα απαλα, και ξέπλυμα με κρύο νερό. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πόσο γρήγορα στέγνωσε. Γενικότερα έχετε εμπειρία αν καταστρέφεται με αυτό τον τρόπο ή αν υπάρχει άλλος καλύτερος για καθάρισμα?

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω στο χερι την πλενω και την τριβω με τα δαχτυλα, χωρις σφουγγαρι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μαζί με το patch Σεπτεμβρίου ή αύριο θα έχουμε Android 11;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Αύριο και τα δύο λογικά.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μετα τις 10 το βραδυ, θα φανει τι θα δωσουν.

 

Πιο νωρίς έρχονται συνήθως τα security. Kαπου στις 21.00 με 21.20.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Δεν πιστευω οτι θα παρουμε κατι σημερα. Ολα αυριο.

 

Τίποτα... Πάμε για αύριο! Ελπίζω με τη 11!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα προηγούμενα χρόνια με το που έβγαινε μία καινούργια έκδοση Android την flashαρα με το image της. Καθαρό install...

 

Από την έκδοση 9... κάνω την αναβάθμιση που έρχεται, παίζω λίγο μαζί της και μετά από λίγο καιρό την flashάρω.

 

Εσείς τι κάνετε συνήθως;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα προηγούμενα χρόνια με το που έβγαινε μία καινούργια έκδοση Android την flashαρα με το image της. Καθαρό install...

 

Από την έκδοση 9... κάνω την αναβάθμιση που έρχεται, παίζω λίγο μαζί της και μετά από λίγο καιρό την flashάρω.

 

Εσείς τι κάνετε συνήθως;

Για ποιο λόγο κάνεις νέα καθαρή εγκατάσταση?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...