Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε και η ενημέρωση Δεκεμβρίου βλέπω.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω ενεργοποιήσει σε Pixel 3a XL. Θεωρώ ότι με τον ίδιο τρόπο θα το ενεργοποιήσεις και στο Pixel 4 XL!

Εγώ ήμουν πελάτης σε καρτοκινητό what's up. Μπήκα σ' ένα κατάστημα Γερμανός και ζήτησα αντικατάσταση της απλής SIM σε eSIM. Σε βρίσκει στο πληροφοριακό σύστημα της Cosmote και το μόνο που κάνει είναι να αλλάξει έναν serial number που έχει εκτυπωμένο πάνω ο φάκελος της eSIM.

Σε ρωτάει σε τι κινητό θέλεις να το χρησιμοποιήσεις. Επειδή το site της Cosmote δεν αναφέρει πουθενά τα Pixel 3a XL, και για να μην πέσω σε κανέναν "περίεργο" του είπα σε iphone!!! Σου ζητάει και το email σου, για να σου έρθει το QR Code και σε ηλεκτρονική μορφή, εκτός από αυτό που υπάρχει εκτυπωμένο στον φάκελο. Τους 3 πρώτους μήνες η αλλαγή γινόταν χωρίς κόστος, τώρα θέλει 9,90€.

Ενεργοποίησα χωρίς κανένα θέμα την eSIM της Cosmote στο Pixel 3a XL. Σκανάρεις το QR code και σε δευτερόλεπτα συνδέεσαι στο δίκτυο της Cosmote. Προϋπόθεση να είσαι συνδεδεμένος σε WiFi όταν θα σκανάρεις το QR Code.

Εδώ και 2 μήνες δουλεύει απροβλημάτιστα σε συνδυασμό μια φυσική SIM της Wind.

 

Αυτό αν γίνεται θα με βοηθήσει πολύ γιατί βαρέθηκα να κουβαλάω 2 κινητα ένα cosmote δικό μου και ένα εταιρικό της Vodafone .

Θα αφήσω φυσική την Vodafone και θα κάνω esim της Cosmote.

 

Και οταν έχεις Viber, whatsup δηλώνεις πχ της φυσικής έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν γίνεται θα με βοηθήσει πολύ γιατί βαρέθηκα να κουβαλάω 2 κινητα ένα cosmote δικό μου και ένα εταιρικό της Vodafone .

Θα αφήσω φυσική την Vodafone και θα κάνω esim της Cosmote.

 

Και οταν έχεις Viber, whatsup δηλώνεις πχ της φυσικής έτσι ?

Δεν μπορείς by default να έχεις δύο viber/WhatsApp κλπ στην stock rom

 

Αυτή την λειτουργία (dual apps) την έχουν ενσωματωμένη τα skins της Samsung, Xiaomi, OnePlus κλπ

 

Στη στοκ ρομ πρέπει να βάλεις μία επιπλέον εφαρμογή όπως το parallel space αλλά η ενσωμάτωση δεν είναι τόσο καλή όπως στα σκινς

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς by default να έχεις δύο viber/WhatsApp κλπ στην stock rom

 

Αυτή την λειτουργία (dual apps) την έχουν ενσωματωμένη τα skins της Samsung, Xiaomi, OnePlus κλπ

 

Στη στοκ ρομ πρέπει να βάλεις μία επιπλέον εφαρμογή όπως το parallel space αλλά η ενσωμάτωση δεν είναι τόσο καλή όπως στα σκινς

 

Μόνο στην μία sim θα έχω Viber k Whatsapp της Vodafone .Στην esim δεν το θέλω οπότε πάλι με βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην μία sim θα έχω Viber k Whatsapp της Vodafone .Στην esim δεν το θέλω οπότε πάλι με βολεύει
Ναι κανένα πρόβλημα αφού τις θες αυτές τις εφαρμογές σε ένα μόνο από τα δύο νούμερα
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν γίνεται θα με βοηθήσει πολύ γιατί βαρέθηκα να κουβαλάω 2 κινητα ένα cosmote δικό μου και ένα εταιρικό της Vodafone .

Θα αφήσω φυσική την Vodafone και θα κάνω esim της Cosmote.

 

Και οταν έχεις Viber, whatsup δηλώνεις πχ της φυσικής έτσι ?

Μόλις ολοκλήρωσα κι εγώ την διαδικασία. Πήγα σε κατάστημα Γερμανός, ζήτησα ο αριθμός what's up που έχω να μετατραπεί σε E SIM με την ταυτότητα μου, σκαναρα τον QR code που μου έδωσαν στον φάκελο και όλα κομπλέ.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην κοσμοτε δεν αναφέρει τα pixel ως συμβατά στην e sim.Το pixel 2 είναι συμβατό;

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πάντως στην κοσμοτε δεν αναφέρει τα pixel ως συμβατά στην e sim.Το pixel 2 είναι συμβατό;

 

Δεν έχει σημασία που δεν τις έχει ως συμβατές συσκευές η Cosmote, αυτό που μετράει είναι ότι δουλεύει κανονικά η e-sim. Απλά όταν πας να κάνεις την αλλαγή τους λες ότι έχεις iPhone, όχι Pixel. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην κοσμοτε δεν αναφέρει τα pixel ως συμβατά στην e sim.Το pixel 2 είναι συμβατό;

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι το pixel 2 δεν είναι συμβατό

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Από αυτούς που το έχουν στην κατοχή τους...

 

Έχετε βάλει κάποιο tempered glass?

H Whitestone (Dome Glass) δεν έχει βγάλει ακόμα!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Από αυτούς που το έχουν στην κατοχή τους...

 

 

 

Έχετε βάλει κάποιο tempered glass?

 

H Whitestone (Dome Glass) δεν έχει βγάλει ακόμα!

Εγώ δεν έχω βάλει ακόμα. Περιμένω γενικά κριτικές για τζαμακια χωρίς μαύρα περιθώρια, με κόλλα σε όλη την επιφάνεια εννοείται, για να αποφασίσω. Ισως η nillkin να έχει κάτι σχετικό.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει χαμός στο Reddit με τον ΜΚBHD και γενικά τους reviewers που κρίνουν με διαφορετικά σταθμά.

Το βιντεάκι είναι αυτό (επική μουσική από Curb your Enthusiasm):

https://streamable.com/8krvj

 

Η ίδια διάρκεια μπαταρίας (σύμφωνα με τα λεγόμενά του) στο Pixel 4XL με 90Hz είναι γι' αυτόν C+, αλλά στο Note 10 (με 60Hz και μεγαλύτερη μπαταρία) παίρνει Α, ίσως και A+. :wacko:

O Marquees μπήκε στο reddit και έδωσε μια απολύτως κωμική απάντηση που δεν βγάζει νόημα. Είναι για μένα χαρακτηριστικό παράδειγμα το πώς μια "γενική αντίληψη" δημιουργείται χωρίς να δικαιολογείται από δεδομένα και πώς γενικά είναι δύσκολο να βρεις reviewer χωρίς bias.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει χαμός στο Reddit με τον ΜΚBHD και γενικά τους reviewers που κρίνουν με διαφορετικά σταθμά.

 

Το βιντεάκι είναι αυτό (επική μουσική από Curb your Enthusiasm):

 

https://streamable.com/8krvj

 

 

 

Η ίδια διάρκεια μπαταρίας (σύμφωνα με τα λεγόμενά του) στο Pixel 4XL με 90Hz είναι γι' αυτόν C+, αλλά στο Note 10 (με 60Hz και μεγαλύτερη μπαταρία) παίρνει Α, ίσως και A+. :wacko:

 

O Marquees μπήκε στο reddit και έδωσε μια απολύτως κωμική απάντηση που δεν βγάζει νόημα. Είναι για μένα χαρακτηριστικό παράδειγμα το πώς μια "γενική αντίληψη" δημιουργείται χωρίς να δικαιολογείται από δεδομένα και πώς γενικά είναι δύσκολο να βρεις reviewer χωρίς bias.

Ναι αλλά μην ξεχνάμε ότι πέρα από τα 90HZ που από μόνα τους δεν είναι και τόσο ενεργοβόρο χαρακτηριστικο, υπάρχει και το "ραντάρ" με τα motion sense, η aod κλπ που καταναλώνουν πολύ πράγμα εάν τα έχεις ενεργά, ακόμα και σε standby.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μην ξεχνάμε ότι πέρα από τα 90HZ που από μόνα τους δεν είναι και τόσο ενεργοβόρο χαρακτηριστικο, υπάρχει και το "ραντάρ" με τα motion sense, η aod κλπ που καταναλώνουν πολύ πράγμα εάν τα έχεις ενεργά, ακόμα και σε standby.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν είναι αυτό το θέμα. Ο τύπος κάνει review σε δύο συσκευές. Η μία με μεγαλύτερη μπαταρία, οθόνη λιγότερο ενεργοβόρα. Η άλλη με μπαταρία μικρή, 90Hz, ραντάρ κ.ο.κ. που ο κόσμος κράζει.

Με βάση τη χρήση του (μιλάμε για το ίδιο άτομο, άρα παρόμοια χρήση) βγάζει περίπου 5 ώρες οθόνη και στις δύο συσκευές. Δηλαδή σχεδόν το ίδιο. Και παρ' ότι βγάζει το ίδιο SOT, δίνει στο review του βαθμολογία Α+ στην μπαταρία του ενός και στο άλλο C. Πλήρης έλλειψη αντικειμενικότητας.

Και μιλάμε τώρα για τύπο με 10 μύρια συνδρομητές άρα και τεράστια δύναμη επηρεασμού γνώμης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό το θέμα. Ο τύπος κάνει review σε δύο συσκευές. Η μία με μεγαλύτερη μπαταρία, οθόνη λιγότερο ενεργοβόρα. Η άλλη με μπαταρία μικρή, 90Hz, ραντάρ κ.ο.κ. που ο κόσμος κράζει.

 

Με βάση τη χρήση του (μιλάμε για το ίδιο άτομο, άρα παρόμοια χρήση) βγάζει περίπου 5 ώρες οθόνη και στις δύο συσκευές. Δηλαδή σχεδόν το ίδιο. Και παρ' ότι βγάζει το ίδιο SOT, δίνει στο review του βαθμολογία Α+ στην μπαταρία του ενός και στο άλλο C. Πλήρης έλλειψη αντικειμενικότητας.

 

Και μιλάμε τώρα για τύπο με 10 μύρια συνδρομητές άρα και τεράστια δύναμη επηρεασμού γνώμης.

 

Ναι τώρα είδα κι εγώ το βίντεο και συνειδητοποίησα την πατάτα που είπε. Καλά εννοείται ότι δεν δίνεις βάση στους reviewers οσο "μεγάλοι" και εάν είναι. Η χρήση που κάνουν συνήθως στις συσκευές που τους δίνουν νωρίτερα απ' όλους, πολλές φορές και χωρίς SIM μέσα, δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και δεν είναι ποτέ αντικειμενικές. Άσε δε και το άλλο. Πολλές φορές εκθειάζουν μια συσκευή και λένε πως είναι φοβερή, αλλά στο τέλος της μέρας χρησιμοποιούν iPhone.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τώρα είδα κι εγώ το βίντεο και συνειδητοποίησα την πατάτα που είπε. Καλά εννοείται ότι δεν δίνεις βάση στους reviewers οσο "μεγάλοι" και εάν είναι. Η χρήση που κάνουν συνήθως στις συσκευές που τους δίνουν νωρίτερα απ' όλους, πολλές φορές και χωρίς SIM μέσα, δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και δεν είναι ποτέ αντικειμενικές. Άσε δε και το άλλο. Πολλές φορές εκθειάζουν μια συσκευή και λένε πως είναι φοβερή, αλλά στο τέλος της μέρας χρησιμοποιούν iPhone.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Πέρυσι εκθείαζε το pixel 3xl, και ξαφνικά εμφανίζεται με one plus στο χέρι λέγοντας πω είναι προβληματική συσκευή. Εκεί και εάν είχε φάει το κράξιμο του αιώνα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Στην κάμερα, το HDR+ και HDR enhanced που γνωρίζουμε και από τις gcam, είναι οι μπάρες σκίασης και "υπερεκθεσης" που εμφανίζονται όταν κάνουμε ταπ στην οθόνη πριν τραβήξουμε μια φωτό;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Στην κάμερα, το HDR+ και HDR enhanced που γνωρίζουμε και από τις gcam, είναι οι μπάρες σκίασης και "υπερεκθεσης" που εμφανίζονται όταν κάνουμε ταπ στην οθόνη πριν τραβήξουμε μια φωτό;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι, το HDR+ Enhanced είναι ένα άλλο mode του HDR

 

Είναι πιο αργό, αλλά έχει καλύτερο αποτέλεσμα

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Google_Camera

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το HDR+ Enhanced είναι ένα άλλο mode του HDR

 

Είναι πιο αργό, αλλά έχει καλύτερο αποτέλεσμα

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Google_Camera

Άρα αυτά τα δύο απουσιάζουν από την κάμερα των 4/4XL;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αυτά τα δύο απουσιάζουν από την κάμερα των 4/4XL;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, δεν το έχουν πλέον. Το HDR Enhanced ενσωματώθηκε ουσιαστικά στο Night Sight από ότι έχω καταλάβει και το HDR+ είναι το default.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν το έχουν πλέον. Το HDR Enhanced ενσωματώθηκε ουσιαστικά στο Night Sight από ότι έχω καταλάβει και το HDR+ είναι το default.
Οπότε είναι ενσωματωμένα και δεν υπάρχουν ως ξεχωριστές επιλογές. Καλό αυτό.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια εικόνα με νορμάλ χρήση της συσκευής τις τελευταίες ημέρες. Με δυο SIM για λίγες ώρες της ημέρας, κάνα δίωρο με data, αρκετό browsing, Viber, Messages, Tapatalk.

 

Να γράψω επίσης ότι έχω κλείσει εντελώς το motion sense, το οποίο όταν είχα ανοιχτό έτρωγε σε αναμονή 7-8%, έχω απεγκαταστησει αρκετές εφαρμογές συστήματος με ADB και σε όλες σχεδόν έχω κλείσει τα δεδομένα παρασκηνίου, εκτός απο όσες θέλω να έχω ειδοποιήσεις, όπως Gmail, Viber, Messages, Telegram κλπ.

 

Μέχρι στιγμής, πολύ ικανοποιημένος και σε αυτόν τον τομέα. Σίγουρα έχω δει και καλύτερα για την δική μου χρήση, αλλά μου αρκεί. Κάποιος που κάνει πιο βαριά χρήση, σίγουρα θα πέσει αρκετά.

 

cff0ab53e02a6e23319d0347d09812f1.jpg22c4e34307d7c9a6a8a88a82e095038d.jpg

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι πολλές εφαρμογές που λειτουργούσαν με αποτύπωμα, δεν λειτουργούν ακόμα με Face Unlock?

Ή ενημερώθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι πολλές εφαρμογές που λειτουργούσαν με αποτύπωμα, δεν λειτουργούν ακόμα με Face Unlock?

Ή ενημερώθηκαν?

 

Iσχυει ναι

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...