Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο xda τα πρώτα δείγματα από χρήστες για την μπαταρία του XL είναι από ΟΚ μέχρι θετικά. Υπάρχουν κάποιοι που κλείνουν τα πάντα και φτάνουν 8 ώρες, αλλά τότε καλύτερα πάρε Nokia του 1990. Δεν υπάρχει νόημα να δώσεις τόσα χρήματα.

Αν βάλεις σταθερά 90Hz τότε από ότι έχω καταλάβει παίζει σε 5-6 ώρες. Με το default προσαρμοσμένο πάει καλύτερα. Φυσικά μετράει και η χρήση του καθενός. Σίγουρα δεν είναι κορυφή, αλλά δεν φαίνεται να έχει και "πρόβλημα".

Το μικρότερο 4 είναι στα επίπεδα του 3 που δεν έχω εμπειρία. Κάτι 4ωρα βλέπω, αλλά το στατιστικό δείγμα είναι μικρό.

 

Επειδή είχα το περσινό 3xl, μάλλον κάτι κάνεις λάθος.

Πατάς σε λάθος σημείο για εστίαση όταν έχεις φωτεινές πηγές; Το πίξελ είναι ο ορισμός της auto φωτογραφίας μαζί με τα iPhone 11 φέτος, και μετά έρχονται τα Samsung.

Ειδικά στα πορτρέτα οποίος κοιτάζει πραγματική εικόνα δεν έχει αντίπαλο.

Όποτε έχεις χρόνο βάλε και εδώ φωτογραφίες να δούμε κανενα δείγμα.

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

 

Ναι συμφωνώ κι εγώ. Είτε έχεις ελαττωματική συσκευή που δεν το νομίζω, είτε κάνεις κάτι λάθος.

Βάλε μας κάποια φωτογραφία να δούμε γιατί τα δείγματα που έχω δει μέχρι τώρα είναι εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ειναι τον Νοεμ να παω Πολωνια πρωτο θεος. Ξερει κανενας μηπως μπορω να το βρω απο εκει πουθενα για αμεση αγορα η αν ξερει καποιο εστω καταστημα να μου πει?
Link to comment
Share on other sites

Σε τοσο ακριβες συσκευες μην καθεστε να ψαχνετε ακυρα καταστηματα.

 

Να κοιταζετε ΜΟΝΟ απο Amazon,για το παραμικρο προβλημα που μπορει να εμφανιστει(προβλημα στην οθονη,μικροφωνο κλπ)να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

GSMArena το battery test δείχνει ίδια αυτονομία με 2XL. Οπότε θα είναι στα επίπεδα που όλοι γνωρίζουμε. Ούτε τέλεια αλλά ούτε και χάλια. Επίσης για μένα θετικό ότι έχει toggle-able επιλογή για την smooth display (90Hz), οπότε και εκεί αν θες δεν πάει ποτέ στα 90 για να "κάψει" παραπάνω μπαταρία.

Κάμερα σε ένα mini VS test από το phonearena με iPhone 11 Pro Max και Note 10+ τα κέρδισε το 4XL. Πολύ περισσότερη πληροφορία στις φωτογραφίες.

 

Γενικά όπως το βλέπω απλά δεν έκανε αυτό το βήμα παραπάνω πάλι. Έβγαλε κάτι με απλές αλλαγές/βελτιώσεις στα σημεία χωρίς μεγάλες διαφορές όμως από τον προκάτοχο βάζοντας σε σκέψεις για το αν αξίζει η μετάβαση. Και ουσιαστικά για αυτό θα φάει και κράξιμο.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

GSMArena το battery test δείχνει ίδια αυτονομία με 2XL. Οπότε θα είναι στα επίπεδα που όλοι γνωρίζουμε. Ούτε τέλεια αλλά ούτε και χάλια. Επίσης για μένα θετικό ότι έχει toggle-able επιλογή για την smooth display (90Hz), οπότε και εκεί αν θες δεν πάει ποτέ στα 90 για να "κάψει" παραπάνω μπαταρία.

Κάμερα σε ένα mini VS test από το phonearena με iPhone 11 Pro Max και Note 10+ τα κέρδισε το 4XL. Πολύ περισσότερη πληροφορία στις φωτογραφίες.

 

Γενικά όπως το βλέπω απλά δεν έκανε αυτό το βήμα παραπάνω πάλι. Έβγαλε κάτι με απλές αλλαγές/βελτιώσεις στα σημεία χωρίς μεγάλες διαφορές όμως από τον προκάτοχο βάζοντας σε σκέψεις για το αν αξίζει η μετάβαση. Και ουσιαστικά για αυτό θα φάει και κράξιμο.

 

Δεν διαφωνώ, αλλά είναι λίγο υπερβολικό το κράξιμο. Τι εννοώ. Κράζουν όλοι επειδή δεν έχει ευρυγώνιο, λες και κάθονται όλη μέρα και βγάζουν τέτοιες λήψεις. Αλλά δεν είδα κανέναν να κράζει Samsung, iPhone που π.χ. δεν έχουν 90Hz. Βάζει το πιο γρήγορο σύστημα ξεκλειδώματος με "πρόσωπο", αλλά στέκονται όλοι στα κλειστά μάτια (σιγά τα ωά) που θα διορθωθούν γι' αυτούς που κοιμούνται με κατασκόπους. Κράζουν πέρσι το notch, φεύγει το notch, αλλά το περνάνε στα ψιλά γιατί τους ενοχλούν τα bezels. Με λίγα λόγια, όποιος θέλει να βρει αρνητικά, θα τα βρει και όποιος θέλει να υποβαθμίσει τα θετικά θα το κάνει. Εννοείται ότι ΕΧΕΙ αρνητικά, αλλά είναι κλασσικό κάθε φορά που βγαίνει νέο Pixel να γίνεται μια υστερία και κάτι να βρίσκουν. Στο 2 ήταν οι οθόνες στο XL, στο 3 το notch κ.ο.κ.

Η μπαταρία στο μεγάλο φαίνεται μια χαρά και για μένα ήταν ο πιο σημαντικός φόβος. Από την άλλη έχει αρκετές καινοτομίες που γίνονται επίτηδες downplayed (που λένε και στο χωριό μου), ενώ αντίθετα σε άλλες συσκευές γίνεται ντόρος ακόμα και για emoji με τις κουραδίτσες. Μέσα σε όλα αυτά δεν βοήθησε ότι ξέραμε και τα πάντα για τη συσκευή πριν μήνες.

 

Από εκεί και πέρα εγώ ποτέ δεν κατάλαβα το "δεν αξίζει να πας" από την προηγούμενη συσκευή. Τα κινητά είναι πλέον τόσο καλά που οι καινοτομίες είναι ελάχιστες. Υπάρχει κάποιος νόμος που σου λέει να παίρνεις κάθε χρόνο κινητό; Ούτε στατιστικά δεν συμβαίνει αυτό (ο Μ.Ο. είναι περίπου στα 2 χρόνια και σύμφωνα με τις έρευνες αυξάνεται). Άσε που δείχνει πόσο χάλια ήταν το προηγούμενο κινητό που έχεις βγάλει. Δες π.χ. την κάμερα στο νέο iPhone που είναι καταπληκτική, αλλά κοντά σε P3, P4. Όλοι λένε "πωπω η Google δεν έκανε τόση διαφορά, την έφτασε η Apple", αλλά κανένας δεν θα πει πόσο μέτρια αποδεικνύεται η κάμερα στο iPhone X.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ευρυγωνιο φαίνεται η διαφορά.. Με τα 90 δύσκολα... Εγώ επειδή τραβάω συνήθως τοπία.. Συνήθως τραβάω με τον ultra wide.. Ίσως μόνη την νύχτα προτιμώ τον κανονικό αν και το night mode του P30 κάνει θαύματα και με την ultrawide

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Με τον ευρυγωνιο φαίνεται η διαφορά.. Με τα 90 δύσκολα... Εγώ επειδή τραβάω συνήθως τοπία.. Συνήθως τραβάω με τον ultra wide.. Ίσως μόνη την νύχτα προτιμώ τον κανονικό αν και το night mode του P30 κάνει θαύματα και με την ultrawide

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για τα τοπία θες telephoto πολύ περισσότερο, αλλιώς κάνεις panorama. Να μου πεις για selfies με παρέα ή κάποιο κτίριο από κοντά να σου πω εντάξει. Επίσης είναι γνωστά τα θέματα των ευρυγώνιων με την παραμόρφωση στις γωνίες:

https://cdn.dxomark.com/wp-content/uploads/medias/post-31315/57_fmin_SonyXperia1-4.jpg

 

Τώρα για τα 90 και τη διαφορά, συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω. Δεν είναι κάτι που προσωπικά μου λείπει ή το θέλω, αλλά αν μη τι άλλο τη διαφορά τη βλέπεις συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω Sotnem ακριβώς με όλα αυτά που λες. Dimgeo με λίγα λόγια δεν υπάρχει κάτι που να είναι τέλειο. Σε όλους κάτι θα λείπει. Άλλο όμως να κράξω και άλλο να πω γιατί δεν έβαλες αυτό και αυτό αντί για εκείνο και ο ανταγωνισμός έχει αυτό και το άλλο και εσύ δεν το έχεις. Και ο ανταγωνισμός με την σειρά του δεν έχει τα δικά μου. Καλή ώρα οι ενημερώσεις, το καθαρό λειτουργικό και η κάμερα. Τι άλλο να κάνει η Google στην κάμερα? Είναι στην κορυφή εδώ και χρόνια και κάθε χρόνο τελειοποιεί. Δεν είναι λογικό να βλέπεις μεγαλύτερες διαφορές σε αυτούς που ήταν από κάτω με μεγάλη διαφορά και θέλουν να την φτάσουν σε αυτό το κομμάτι? Το ότι η Apple ή κάποια άλλη εταιρεία όμως έκανε μεγάλο βήμα δεν σημαίνει ότι πρέπει να κράξεις την Google για αυτό.

Το design μετά είναι καθαρά υποκειμενικό. Πχ εγώ θέλω bezels. Το 2XL έχει τα ιδανικά bezels για εμένα. Άλλοι θέλουν edge οθόνες και μηδενικά bezel ή τρύπες και σταγώνες στην οθόνη.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα.. Και ότι τον βολεύει τον καθένα.. Εγώ για τοπία θέλω ευρυγωνιο πχ γιατί βλέπει πολύ μεγαλύτερο κάδρο αλλά όχι τόσο μεγάλο όσο σε Sammy ώστε να έχω παραμορφωσεις.. Τον ζουμ από την άλλη το δουλεύω πολύ πιο σπάνια.... Άλλως τα δουλεύει αλλιώς..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

α)Κράζουν όλοι επειδή δεν έχει ευρυγώνιο, λες και κάθονται όλη μέρα και βγάζουν τέτοιες λήψεις.

β)Αλλά δεν είδα κανέναν να κράζει Samsung, iPhone που π.χ. δεν έχουν 90Hz.

γ)Βάζει το πιο γρήγορο σύστημα ξεκλειδώματος με "πρόσωπο", αλλά στέκονται όλοι στα κλειστά μάτια (σιγά τα ωά) που θα διορθωθούν γι' αυτούς που κοιμούνται με κατασκόπους. Κράζουν πέρσι το notch, φεύγει το notch, αλλά το περνάνε στα ψιλά γιατί τους ενοχλούν τα bezels.

 

Το κραξιμο ειναι δικαιολογημενο γιατι μιλαμε για την Google και οχι για την MLS πχ και οι απαιτησεις μας σε κινητα των 900 και 1000ευρω πρεπει να ειναι τετοιες.Οτι ακριβως και το κραξιμο προς Apple μερια σε αντιστοιχα θεματα.

 

α)Για τον ευρυγωνιο πχ δεν υπηρχε καμια δικαιολογια οταν η πλειοψηφια κυριολεκτικα ολων των εταιρειων μεσα σε μια χρονια τον προσφερει.

Ειναι ιδια ακριβως περιπτωση με telephoto.Τοσο καιρο στο προσφερουν ολες οι εταιρειες,η google εκει στην μια κεντρικη καμερα.

Και το κραξιμο ξερεις απο που προερχεται?Απο το γεγονος οτι η ιδια η Google βγηκε και εκανε δηλωση,οτι λεει αυτη κρινει τι καμερα θα βαλει,δεν την ενδιαφερει τι θελει ο κοσμος.Ιδια ακριβως χαζη δηλωση που εκανε και για την απουσια 4κ 60fps video.

 

β)Ναι γιατι πολυ απλα κυριως ορισμενα gaming κινητα και της Oneplus εβαλαν 90 και 120hz οθονες,δεν το εβαλαν ολοι οι αλλοι.

Εβαλαν 90hz οθονη οι Sony,Samsung,LG,Huawei,Apple,Xiaomi κλπ στις κεντρικες τους ναυαρχιδες?Οχι.ultrawide καμερα ομως ολοι τους εβαλαν,και ακουγεται οτι του χρονου θα δουμε ισως και σε Samsung/Apple.

Και παλι ομως ειναι δωρο αδωρο να μου βαλεις 90 και 120hz οθονες χωρις αναλογες μπαταριες/αναλυση.Τα ειδαμε με το πρωτο κινητο πισω το 2017 το Razer Phone με 120hz 1440p οθονη που αν και ειχε 4000μπαταρια,η αυτονομια του ηταν τραγικη.

 

γ)Και εδω το κραξιμο ειναι δικαιολογημενο.

1)δεν ειναι φυσιολογικο το να σου ξεκλειδωνει το κινητο με κλειστα ματια(απο θεμα ασφαλειας προφανως και λειτουργιας).

2)Επισης μιας και μιλαμε για Android συσκευη,δεν εχει κανενα αλλο τροπο ξεκλειδωματος.Κοινως ενω ολοι οι αλλοι σου προσφερουν 2 τροπους ξεκλειδωματος(μεχρι και η Google στο pixel 3),στο pixel4 στο κοβει αυτο παλι γιατι....Google.

 

Το θεμα ειναι οτι ο κοσμος περιμενει το κατι παραπανω απο την Google γιατι ειναι η τελευταια ναυαρχιδα που κυκλοφορει τελος του χρονου και φυσικα μιλαμε για την Google(που πηρε και ενα τμημα της HTC).

Η Google συμπεριφερεται λες και στο Android κυκλοφορει μονο αυτη κινητα,αλα Apple με το Ios.

Κοψε θυρα ακουστικων

μην βαλεις microSD

μην βαλεις 4κ 60fps video

μην βαλεις ultra wide καμερα

μην βαλεις μεγαλη μπαταρια στα κινητα σου

notch που δεν ζητησε κανεις στο p3xl,

μικρο αποθηκευτικο χωρο

οριακη για δεδομενα ναυαρχιδας μνημη Ram,λες και το Android εχει τις ιδιες απαιτησεις με το Ios.

Σε 1000ευρω συσκευη(128GB)τα παλικαρια της Google δεν δινουν μεσα στην συσκευασια ουτε ακουστικα,ουτε ανταπτορα.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι η εταιρεια η οποια εχει πατησει πανω στις λαλακιες της Google ειναι η Oneplus.

Οχι μονο για το software κομματι,αλλα κυριως για το hardware κομματι.

Τι δινει η Google 4 και 6gb ram?Εμεις θα δωσουμε 6 εως 12.

Τι δινει η Google 2καμερες?Εμεις δινουμε 3.

Τι δινει η Google 64 και 128gb μνημης?Εμεις θα δωσουμε απο 128μεχρι 256.

Τι δινει η Google 18W φορτιστη?Εμεις θα δωσουμε 30.

Και 4000+μπαταρια,και τον τελευταιο Snap855+ στο 7tPro.

Τωρα θα μου πει καποιος''ναι αλλα τα oneplus δεν ειναι αδιαβροχα και δεν εχουν και ασυρματη φορτιση''.Ναι αλλα ειναι αισθητα φθηνοτερα και εχουν και παγκοσμια καλυψη/πωληση.

Γιατι αυτο ειναι που λεμε το κερασακι στην τουρτα.Ακομα και να θες να αγορασεις το Pixel,μονο αν το φερει καποιο Amazon για μας εδω στην Ελλαδα. Τραγικη διαθεσιμοτητα.

 

Δειτε τα τελευταια χρονια και στο εδω forum την συμμετοχη(κατοχους/ενδιαφερομενους)σε Oneplus μερια,και δειτε και στα Pixel.

Δεν ειναι τυχαια ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το κραξιμο ειναι δικαιολογημενο γιατι μιλαμε για την Google και οχι για την MLS πχ και οι απαιτησεις μας σε κινητα των 900 και 1000ευρω πρεπει να ειναι τετοιες.Οτι ακριβως και το κραξιμο προς Apple μερια σε αντιστοιχα θεματα.

 

α)Για τον ευρυγωνιο πχ δεν υπηρχε καμια δικαιολογια οταν η πλειοψηφια κυριολεκτικα ολων των εταιρειων μεσα σε μια χρονια τον προσφερει.

Ειναι ιδια ακριβως περιπτωση με telephoto.Τοσο καιρο στο προσφερουν ολες οι εταιρειες,η google εκει στην μια κεντρικη καμερα.

Και το κραξιμο ξερεις απο που προερχεται?Απο το γεγονος οτι η ιδια η Google βγηκε και εκανε δηλωση,οτι λεει αυτη κρινει τι καμερα θα βαλει,δεν την ενδιαφερει τι θελει ο κοσμος.Ιδια ακριβως χαζη δηλωση που εκανε και για την απουσια 4κ 60fps video.

 

β)Ναι γιατι πολυ απλα κυριως ορισμενα gaming κινητα και της Oneplus εβαλαν 90 και 120hz οθονες,δεν το εβαλαν ολοι οι αλλοι.

Εβαλαν 90hz οθονη οι Sony,Samsung,LG,Huawei,Apple,Xiaomi κλπ στις κεντρικες τους ναυαρχιδες?Οχι.ultrawide καμερα ομως ολοι τους εβαλαν,και ακουγεται οτι του χρονου θα δουμε ισως και σε Samsung/Apple.

Και παλι ομως ειναι δωρο αδωρο να μου βαλεις 90 και 120hz οθονες χωρις αναλογες μπαταριες/αναλυση.Τα ειδαμε με το πρωτο κινητο πισω το 2017 το Razer Phone με 120hz 1440p οθονη που αν και ειχε 4000μπαταρια,η αυτονομια του ηταν τραγικη.

 

γ)Και εδω το κραξιμο ειναι δικαιολογημενο.

1)δεν ειναι φυσιολογικο το να σου ξεκλειδωνει το κινητο με κλειστα ματια(απο θεμα ασφαλειας προφανως και λειτουργιας).

2)Επισης μιας και μιλαμε για Android συσκευη,δεν εχει κανενα αλλο τροπο ξεκλειδωματος.Κοινως ενω ολοι οι αλλοι σου προσφερουν 2 τροπους ξεκλειδωματος(μεχρι και η Google στο pixel 3),στο pixel4 στο κοβει αυτο παλι γιατι....Google.

 

Το θεμα ειναι οτι ο κοσμος περιμενει το κατι παραπανω απο την Google γιατι ειναι η τελευταια ναυαρχιδα που κυκλοφορει τελος του χρονου και φυσικα μιλαμε για την Google(που πηρε και ενα τμημα της HTC).

Η Google συμπεριφερεται λες και στο Android κυκλοφορει μονο αυτη κινητα,αλα Apple με το Ios.

Κοψε θυρα ακουστικων

μην βαλεις microSD

μην βαλεις 4κ 60fps video

μην βαλεις ultra wide καμερα

μην βαλεις μεγαλη μπαταρια στα κινητα σου

notch που δεν ζητησε κανεις στο p3xl,

μικρο αποθηκευτικο χωρο

οριακη για δεδομενα ναυαρχιδας μνημη Ram,λες και το Android εχει τις ιδιες απαιτησεις με το Ios.

Σε 1000ευρω συσκευη(128GB)τα παλικαρια της Google δεν δινουν μεσα στην συσκευασια ουτε ακουστικα,ουτε ανταπτορα.

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι η εταιρεια η οποια εχει πατησει πανω στις λαλακιες της Google ειναι η Oneplus.

Οχι μονο για το software κομματι,αλλα κυριως για το hardware κομματι.

Τι δινει η Google 4 και 6gb ram?Εμεις θα δωσουμε 6 εως 12.

Τι δινει η Google 2καμερες?Εμεις δινουμε 3.

Τι δινει η Google 64 και 128gb μνημης?Εμεις θα δωσουμε απο 128μεχρι 256.

Τι δινει η Google 18W φορτιστη?Εμεις θα δωσουμε 30.

Και 4000+μπαταρια,και τον τελευταιο Snap855+ στο 7tPro.

Τωρα θα μου πει καποιος''ναι αλλα τα oneplus δεν ειναι αδιαβροχα και δεν εχουν και ασυρματη φορτιση''.Ναι αλλα ειναι αισθητα φθηνοτερα και εχουν και παγκοσμια καλυψη/πωληση.

Γιατι αυτο ειναι που λεμε το κερασακι στην τουρτα.Ακομα και να θες να αγορασεις το Pixel,μονο αν το φερει καποιο Amazon για μας εδω στην Ελλαδα. Τραγικη διαθεσιμοτητα.

 

Δειτε τα τελευταια χρονια και στο εδω forum την συμμετοχη(κατοχους/ενδιαφερομενους)σε Oneplus μερια,και δειτε και στα Pixel.

Δεν ειναι τυχαια ολα αυτα.

 

Κατ' αρχήν οι τιμές δεν είναι τόσο, είναι χαμηλότερες. Το Pixel 4 στη Γερμανία (δεν σου λέω για ΗΠΑ) είναι στα 750€ και το XL στα 899. Χαμηλότερα από του ανταγωνισμού. Και μην μου αρχίσεις να διαλέγεις τι δεν έχει το Pixel και τι έχουν τα άλλα, γιατί υπάρχει και το αντίστροφο που συνεχίζεις να αγνοείς. Η Google ήταν η μοναδική που έριξε τιμές, αλλά αυτό δεν το λέει κάνεις. Τη στιγμή που η OnePlus ανεβάζει συνεχώς και βγάζει κάθε εξάμηνο νέα συσκευή και άλλοι αφήνουν τις συσκευές στο έλεος του θεού (by the way to ΟG Pixel πήρε Android 10). Επίσης ξεχνάς το 3a που είναι συσκευάρα σε μια χαρά τιμή.

 

Για τον ευρυγώνιο δέχομαι ότι είναι έλλειψη, απλά λέω ότι δεν χάλασε ο κόσμος. Η κριτική είναι υπερβολική. Να πούμε κανένα σοβαρό σχόλιο όπως για το μέγεθος της μπαταρίας ή το θέμα με το cloud storage, όχι τα first world problems όπως τα μπέζελς και άλλα τέτοια που ακούμε κάθε χρόνο. Όταν πέρσι υπήρχαν θέματα με τη διαχείριση RAM στο Pixel 3 ήταν σοβαρή κριτική. Το να ξεσηκώνεις τον κόσμο γιατί ξεκλειδώνει το τηλέφωνο με ανοιχτά μάτια είναι καραγκιοζιλίκι. Σαν αυτούς που έκραζαν για το αν ο δίδυμος θα μπορεί να ξεκλειδώσει το iPhone.

 

To επιχείρημά σου για τα Ηz στερείται λογικής. Το ΟnePlus δεν είναι gaming κινητό by the way και η διαφορά στην αίσθηση είναι μεγάλη, δες τι λένε όσοι έχουν συσκευές με υψηλότερο refresh rate. Δηλαδή η Google δεν μπορεί να κάνει τίποτα από τις πρώτες, πρέπει να το κάνουν όλοι οι άλλοι πρώτα; Τι είδους λογική είναι αυτή; Είμαι 100% σίγουρος ότι αν η Samsung το είχε βάλει, θα το πρόσθετες στη λίστα σου με τα μειονεκτήματα. Τώρα δεν είναι έλλειψη, είναι κάτι "μόνο για gaming". Έτσι άκρη δεν βγαίνει. Αν του χρόνου το βάλουν οι υπόλοιποι και το βγάλει η Google ποιο θα είναι το σωστό; Με τη λογική σου και το notch που επιτέλους έβγαλε, είναι έλλειψη.

Η δε αυτονομία του ΧL είναι μια χαρά από ό,τι λένε οι χρήστες. Σε πραγματική λειτουργία.

 

Η διαθεσιμότητα είναι κάτι τελείως διαφορετικό και δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του κινητού. Μιλάμε για το αν μια συσκευή αξίζει. Όπως για παράδειγμα το Εssential Phone άξιζε σαν συσκευή, αλλά δεν μπορούσες να το βρεις εδώ. Η Google με τα Pixel έχει πρώτο στόχο ττην Αμερική. Κακώς, αλλά έτσι είναι. Γι' αυτό θα έχεις καλύτερο assistant, screen calling κ.ο.κ. Αλλά αυτές τις καινοτομίες που κάνουν τη ζωή ευκολότερη, ο κολλημένος με τα specs δεν θα τις καταλάβει ποτέ. Το Pixel δεν είναι μια λίστα από νούμερα, αλλά είναι η συνολική λειτουργία και όλα αυτά που προσφέρει στους χρήστες.

 

Για τη συμμετοχή στο φόρουμ παραβιάζεις ανοιχτές θύρες. Μου συγκρίνεις συσκευές που βγήκαν με πλεονέκτημα την τιμή τους και μάζεψαν κόσμο και είναι πιο εύκολο να αγοράσεις στην Ελλάδα, με συσκευές που δεν πωλούνται επίσημα στις μισές χώρες της Ευρώπης. Εκτός αν το κάθε Pocophone είναι καλύτερη συσκευή από ένα σωρό άλλες. Το ενδιαφέρον στην Ελλάδα πηγαίνει πάντα στα πιο φτηνά, γι' αυτό κι η Xiaomi είναι τόσο δημοφιλής, όπως ήταν και η Huawei πριν γίνει top brand.

Στο reddit για παράδειγμα, το /r του Oneplus έχει 148κ άτομα και του Pixel 196k. Δεν λέει κάτι αυτό. Μιλάμε για το 3ο Pixel, ενώ τα OnePlus (που όπως ξαναπεί μου αρέσουν πολύ και τα θεωρώ τα μοναδικά αυτή τη στιγμή τηλέφωνα ως εναλλακτικές των Pixel, μια που η HTC φυτοζωεί) έχει βγάλει καμιά 10αρια και βάλε μοντέλα. Αν λύσει η Google τα θέματα της διαθεσιμότητας και συνεχίζει να υποστηρίζει τις συσκευές της, αυτό θα αλλάξει στο μέλλον. Το Pixel στην Ελλάδα είναι niche. Αν το 3α υπήρχε σε κάθε μαγαζί, θα έβλεπες τι πωλήσεις θα έκανε.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα Pixel είναι τέλεια. Κανένα κινητό δεν είναι τέλειο, αλλά πολλά πλέον είναι εξαιρετικά. Υπάρχουν κινητά για κάθε ανάγκη και για κάθε πορτοφόλι. Έχω προτείνει προσωπικά ένα σωρό Xiaomi σε φίλους και είναι όλοι ικανοποιημένοι. Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ, απεχθάνομαι το UI τους και την ποιότητα κατασκευής τους. Αλλά περί ορέξεως...

Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι ότι η Google προσπαθεί πολύ να κάνει το Pixel το iPhone του Android. Αυτό δεν είναι εφικτό για πολλούς λόγους. Όσο κάνει βλακείες στο θέμα hardware (να μη βάζει μέσα ακουστικά ή να δίνει μικρές μπαταρίες) ή στο software (αφαιρώντας ένα σωρό επιλογές, περιορίζοντας την ελευθερία σου) θα συνεχίζω να κράζω. Αλλά δεν μπορώ να βλέπω αυτή τη μίρλα από ανθρώπους που δεν έχουν πιάσει Pixel στα χέρια τους και που αγνοούν όλα όσα προσφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

.........

(Αφαίρεσα το περιεχόμενο σου για να μην βγει ένα μακρόσυρτο πόστ. Όποιος θέλει πάει 2 ποστ πάνω και το βλέπει.)

 

Αν και συμφωνώ σε αρκετά από όσας λες και κυρίως στην γενική φιλοσοφία ότι από κινητά 900-1000 περιμένεις να μην κάνουν εκπτώσεις θα συμπληρώσω κάτι.

 

Και καμία εταιρεία από αυτές που είναι στην αγορά των ναυαρχίδων δεν δίνει out of the box την ποιότητα της φωτογραφίας της Google. Η ιστορία μέχρι τώρα έχει δείξει ότι μόνο με κορυφαία κάμερα μπορείς να ανέβεις με επιτυχία στην κατηγορία ναυαρχίδας. Μόλις η Google έκανε το snap και πήγε την κάμερα της από κάτι ΟΚ σε κάτι WOW ανέβηκε στις τιμές και μπήκε στο παιχνίδι της ναυαρχίδας. Και μάλιστα επειδή έβγαλε την κορυφαία κάμερα το έκανε αυτό και όχι απλά επειδή έβγαλε μία καλή.

 

Γενικότερα όλες οι εταιρείες στις ναυρχίδες τους κάνουν εκπτώσεις. Οπότε όλες τρώνε κράξιμο.

Άλλη δεν βάζει ευρυγώνιο, άλλη δεν βάζει IP λες και θα πάρω το κινητό μέσα σε ποτήρι με νερό και είναι τόσο σημαντικό, άλλη βγάζει updates όποτε της καπνίσει, άλλη δεν έχει τόσο καλή κάμερα σε auto mode, άλλη δεν έχει φωτεινή οθόνη άλλη δεν δίνει 2 διαφορετικούς τρόπους ξεκλειδώματος, άλλη δεν βάζει ασύρματη φόρτιση και άλλη βάζει γρήγορη φόρτιση αλλά όχι την πιο γρήγορη.

 

Κοινώς η κάθε μία κάνει τις επιλογές της ακριβώς όπως το λέει και η Google. Γιατί έτσι θέλουν και όχι γιατί αυτό θέλει ο κόσμος. Το ότι μας το λέει κατάμουτρα μας πειράζει? Αν όλες οι εταιρείες άκουγαν τον κόσμο τότε θα είχαμε κινητό αυτή την στιγμή με κάμερα αλλά Google(σε εφαρμογή και απόδοση) και 3-4 κάμερες με tele και wide καθώς και 2 κάμερες μπροστά, με οθόνη 6+ 90Hz μόνιμα amoled με τέλεια απόδοση χρωμάτων και φωτεινότητας, 8+ ram, 256GB χώρο και SD, 855 ή όποιον άλλο κορυφαίο υπάρχει, 4500-5000 μπαταρία με την ταχύτερη φόρτιση που υπάρχει καθώς και την ταχύτερη ασύρματη, stereo speakers δυνατά, Phone speaker επίσης δυνατό, θύρα 3.5mm, IP68, άμεσα updates με υποστήριξη 2-3 χρόνια τουλάχιστον σε νέες εκδόσεις και 3-4 χρόνια για security patches, FaceUnlock και Fingerprint, μικροσκοπικά bezels (γιατί αυτό θεωρεί ο κόσμος ωραίο και δεν τον ενδιαφέρει η πρακτικότητα), τοπ ποιότητα κατασκευής, διαθεσιμότητα σε όλες τις χώρες, α και τιμή μέχρι 800-900! Ξέχασα να αναφέρω και το δωρεάν cloud χώρο για τις φωτογραφίες σου καθώς και το DSDS.

 

Οπότε τέλειο κινητό δεν υπάρχει και όλες αφαιρούν. Φυσικά καμία δεν ακούει πραγματικά τον κόσμο αλλά κάνει ότι αποφασίσει αυτή.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν οι τιμές δεν είναι τόσο, είναι χαμηλότερες. Επίσης ξεχνάς το 3a που είναι συσκευάρα σε μια χαρά τιμή.

 

Το να ξεσηκώνεις τον κόσμο γιατί ξεκλειδώνει το τηλέφωνο με ανοιχτά μάτια είναι καραγκιοζιλίκι. Σαν αυτούς που έκραζαν για το αν ο δίδυμος θα μπορεί να ξεκλειδώσει το iPhone.

 

To επιχείρημά σου για τα Ηz στερείται λογικής. Το ΟnePlus δεν είναι gaming κινητό by the way και η διαφορά στην αίσθηση είναι μεγάλη, δες τι λένε όσοι έχουν συσκευές με υψηλότερο refresh rate. Δηλαδή η Google δεν μπορεί να κάνει τίποτα από τις πρώτες, πρέπει να το κάνουν όλοι οι άλλοι πρώτα; Τι είδους λογική είναι αυτή; Είμαι 100% σίγουρος ότι αν η Samsung το είχε βάλει, θα το πρόσθετες στη λίστα σου με τα μειονεκτήματα. Τώρα δεν είναι έλλειψη, είναι κάτι "μόνο για gaming". Έτσι άκρη δεν βγαίνει. Αν του χρόνου το βάλουν οι υπόλοιποι και το βγάλει η Google ποιο θα είναι το σωστό; Με τη λογική σου και το notch που επιτέλους έβγαλε, είναι έλλειψη.

Η δε αυτονομία του ΧL είναι μια χαρά από ό,τι λένε οι χρήστες. Σε πραγματική λειτουργία.

 

Η διαθεσιμότητα είναι κάτι τελείως διαφορετικό και δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του κινητού. Μιλάμε για το αν μια συσκευή αξίζει. Όπως για παράδειγμα το Εssential Phone άξιζε σαν συσκευή, αλλά δεν μπορούσες να το βρεις εδώ. Η Google με τα Pixel έχει πρώτο στόχο ττην Αμερική. Κακώς, αλλά έτσι είναι. Γι' αυτό θα έχεις καλύτερο assistant, screen calling κ.ο.κ. Αλλά αυτές τις καινοτομίες που κάνουν τη ζωή ευκολότερη, ο κολλημένος με τα specs δεν θα τις καταλάβει ποτέ. Το Pixel δεν είναι μια λίστα από νούμερα, αλλά είναι η συνολική λειτουργία και όλα αυτά που προσφέρει στους χρήστες.

 

Για τη συμμετοχή στο φόρουμ παραβιάζεις ανοιχτές θύρες. Μου συγκρίνεις συσκευές που βγήκαν με πλεονέκτημα την τιμή τους και μάζεψαν κόσμο και είναι πιο εύκολο να αγοράσεις στην Ελλάδα, με συσκευές που δεν πωλούνται επίσημα στις μισές χώρες της Ευρώπης.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα Pixel είναι τέλεια. Κανένα κινητό δεν είναι τέλειο, αλλά πολλά πλέον είναι εξαιρετικά.

Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι ότι η Google προσπαθεί πολύ να κάνει το Pixel το iPhone του Android. Αυτό δεν είναι εφικτό για πολλούς λόγους. Όσο κάνει βλακείες στο θέμα hardware (να μη βάζει μέσα ακουστικά ή να δίνει μικρές μπαταρίες) ή στο software (αφαιρώντας ένα σωρό επιλογές, περιορίζοντας την ελευθερία σου) θα συνεχίζω να κράζω. Αλλά δεν μπορώ να βλέπω αυτή τη μίρλα από ανθρώπους που δεν έχουν πιάσει Pixel στα χέρια τους και που αγνοούν όλα όσα προσφέρουν.

 

Το pixel 4xl απο Γερμανια δεν παιζει στα 900 και 1000ευρω αναλογα τον χωρο?Αρα πως δεν ισχυουν οι τιμες?

Περαν τουτου το Pixel3a τι σχεση εχει στο παρον θεμα της ναυαρχιδας των pixel?

 

Οσο για το ξεκλειδωμα ναι οπως και στην περιπτωση της Apple οταν ειναι ο μοναδικος τροπος ξεκλειδωματος,προφανως και θα πεσει αναλογο κραξιμο.

Βεβαια τελειως διαφορετικη περιπτωση το ξεκλειδωμα απο διδυμους,και τελειως διαφορετικη περιπτωση το ξεκλειδωμα απο τους παντες με κλειστα ματια δεν νομιζεις?Τα παραπονα σου στην Google που δεν εβαλε αλλο ενα τροπο ξεκλειδωματος του κινητου εν ετη σχεδον 2020.

 

Οσο για τα παραπανω hz νομιζω ημουν ξεκαθαρος,αλλα δεν καταλαβες τι εννοουσα μαλλον. Προφανως και ειναι υπερ των pixel στα οποια συγκριτικα(οπως υπερ ειναι και στα Oneplus)τα 90hz. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μονο για αυτο τα Pixel θα ανεβουν στα ματια του αλλου.

Ακομα καλυτερο θα ηταν βεβαια να ηταν μονιμα ενεργοποιημενα που λογω google δεν ειναι. Και επισης αν και ευχαριστη η προσθηκη,μαζι με την υψηλη αναλυση γονατιζουν την αυτονομια της συσκευης.

Καλα ειδικα στο μικρο pixel 4,ολοι λενε τα χειροτερα για την αυτονομια,αρα λογικο να αναφερονται οι περισσοτεροι στο 4xl για οκ αυτονομια.

 

Για την διαθεσιμοτητα στα λογια μου ερχεσαι.Ειναι ή δεν ειναι προβλημα της Google η περιορισμενη διαθεσιμοτητα?

Επισης το οτι ειναι ακριβοτερη συσκευη δεν εχει να λεει κατι αυτο. Εγω μια χαρα ενδιαφερον βλεπω πχ για τα νεα Iphone που περαν του φθηνοτερου μοντελου,ειναι αισθητα ακριβοτερα απο τα pixel ή πχ στα S10+ που ειχαν αρχικη τιμη 1050+ευρω.

Ξεκαθαρα αν η Google ειχε δωσει κατι πολυ καλυτερο,θα εβλεπες και παραπανω συμμετοχη.

 

Και τελος δεν ειναι μιρλα αλλα πραγματικοτητα αυτο που συμβαινει με την Google και τα Pixel.Κανεις δεν ειπε οτι δεν εχουν και θετικα φυσικα.Αυτο που λεμε ειναι οτι τα θετικα τους,ειναι δυστηχως λιγοτερα απο τα αρνητικα τους και οτι απο την Google ο κοσμος περιμενε πολυ περισσοτερα.

Ακομα και στα reviews που αναφερεις εγω αυτο το πραγμα ειδα και περυσι και φετος.Ναι μεν καλες συσκευες συνολικα,αλλα απο την αλλη τους λειπουν και ποσα αλλα πραγματα που βρισκουμε στον Android κοσμο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και καμία εταιρεία από αυτές που είναι στην αγορά των ναυαρχίδων δεν δίνει out of the box την ποιότητα της φωτογραφίας της Google.

 

Γενικότερα όλες οι εταιρείες στις ναυρχίδες τους κάνουν εκπτώσεις. Οπότε όλες τρώνε κράξιμο.

 

Οπότε τέλειο κινητό δεν υπάρχει και όλες αφαιρούν. Φυσικά καμία δεν ακούει πραγματικά τον κόσμο αλλά κάνει ότι αποφασίσει αυτή.

 

Προφανως,δεν διαφωνω.

 

Απλα οπως ειπε και ο συμφορουμιτης αλλα και εγω στο αρχικο μου σχολιο,η Google οντως την εχει δει κυριολεκτικα Apple με αυτες της τις κινησεις,εξου και το εν λογω κραξιμο(προφανως και στην Apple σε αναλογα πραγματα οπως ταχυφορτιστη ή τιμες εχει πεσει πχ κραξιμο).

Και ενω παντα ηθελα να παω σε Pixel,ακριβως επειδη με ενδιαφερει το stock android και η υποστηριξη,απο την αλλη εχει ποσα αλλα κουσουρια που με ενοχλουν για δεδομενα Android.

 

Δηλαδη οκ αντε πες σε ολα τα αλλα ειμαστε οι κακοι και κανουμε nitpick. Μα ειναι δυνατον να μην μου βαζει μεσα στο κουτι ουτε ακουστικα?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως,δεν διαφωνω.

 

 

 

Απλα οπως ειπε και ο συμφορουμιτης αλλα και εγω στο αρχικο μου σχολιο,η Google οντως την εχει δει κυριολεκτικα Apple με αυτες της τις κινησεις,εξου και το εν λογω κραξιμο(προφανως και στην Apple σε αναλογα πραγματα οπως ταχυφορτιστη ή τιμες εχει πεσει πχ κραξιμο).

 

Και ενω παντα ηθελα να παω σε Pixel,ακριβως επειδη με ενδιαφερει το stock android και η υποστηριξη,απο την αλλη εχει ποσα αλλα κουσουρια που με ενοχλουν για δεδομενα Android.

 

 

 

Δηλαδη οκ αντε πες σε ολα τα αλλα ειμαστε οι κακοι και κανουμε nitpick. Μα ειναι δυνατον να μην μου βαζει μεσα στο κουτι ουτε ακουστικα?

 

Στο ότι προσπαθεί να γίνει apple του android το καταλαβαίνω. Και φυσικά δεν συμφωνώ με την πολιτική της. Αλλά δεν συμφωνώ επίσης στο ότι το κάνει μόνο η Google. Όλες το ίδιο προσπαθούν να κάνουν.

 

Για κουσουρια, αυτό είναι κάτι υποκειμενικό. Εγώ πχ δεν έχω βρει ούτε ένα στο στοκ και για αυτό είμαι και φαν του.

 

Εννοείται ότι είναι αδικαιολόγητη στην αφαίρεση του fingerprint μη δίνοντας έτσι 2η επιλογή.

 

Διαφωνώ στο μεγαλύτερο μέρος στο θέμα με τα κλειστά μάτια. Με την ίδια λογική κάποιος αρκεί να ακουμπήσει το δάχτυλο σου στο κινητό. Οπότε και εκεί υπάρχει κενό ασφαλείας.

 

Τώρα στα ακουστικά που αναφέρεις ενδεικτικά. Και το δέχομαι λόγω τιμής αλλά και όχι. Τα ακουστικά που δίνουν οι περισσότερες εταιρείες, μπορείς να βρεις αντίστοιχα στην αγορά με 10-30 ευρώ. Δηλαδή στο 1-3% της premium τιμής που δίνουν τη συσκευή. Οπότε να μου κάνουν τα 899 -> 889 ή 879? Σιγά τα αυγά.

Κατά συνέπεια ούτε που θα ασχοληθώ αν έχει ή οχι. Δεν με ενδιαφέρει και φυσικά δεν νιώθω ότι "κλέβει" κερδος. Αν δεν δίνει μέσα κάτι εξαιρετικό σε ποιότητα τότε ας μην δώσει. Έχω τα δικά μου έτσι και αλλιώς.

Ανέκαθεν θεωρούσα την τιμή που πλήρωνα σαν αποζημίωση της εταιρείας για την συσκευή και το λειτουργικό της και απλά μου έδινε δωράκια. Ε ωραία έκοψε τα δωράκια.

 

Πολύ πιο απαράδεκτο θεωρώ ότι δεν έχει τον ανταπτορα μέσα αφού δεν έχει 3.5mm, παρά την έλλειψη ακουστικών.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τώρα στα ακουστικά που αναφέρεις ενδεικτικά. Και το δέχομαι λόγω τιμής αλλά και όχι. Τα ακουστικά που δίνουν οι περισσότερες εταιρείες, μπορείς να βρεις αντίστοιχα στην αγορά με 10-30 ευρώ. Δηλαδή στο 1-3% της premium τιμής που δίνουν τη συσκευή. Οπότε να μου κάνουν τα 899 -> 889 ή 879? Σιγά τα αυγά.

Κατά συνέπεια ούτε που θα ασχοληθώ αν έχει ή οχι. Δεν με ενδιαφέρει και φυσικά δεν νιώθω ότι "κλέβει" κερδος. Αν δεν δίνει μέσα κάτι εξαιρετικό σε ποιότητα τότε ας μην δώσει. Έχω τα δικά μου έτσι και αλλιώς.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Ακουστικά και φορτιστές κτγμ θα έπρεπε να απαγορευτεί πλέον να είναι στο πακέτο της συσκευής. Καταλήγουν στο 50% των περιπτώσεων στα σκουπίδια αφού όλοι έχουν 3-4 και η ποιότητα τους συχνά είναι για πέταμα (βλέπε πχ φορτιστές iPhone μέχρι πρόσφατα).

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το να απαγορευτούν είναι ακραίο. Τώρα να πουλήσεις μία συσκευή χωρίς το απαραίτητο αξεσουάρ για την λειτουργία της επίσης μου ακούγεται ακραίο. Και ειδικά όταν υπάρχουν διαφορετικές υποδοχές και πρωτόκολλα ταχείας φόρτισης.

 

Να μην δώσεις ακουστικά δεν είναι τόσο ακραίο και μπορεί πιο εύκολα να μπει στην κατηγορία του μπόνους-δωρακι που πλέον δεν δίνω.

 

Και όσο για το 4αρι να το θέσω και διαφορετικά αν κάποιος θέλει να το δει τιμολογιακα. Έριξε την τιμή 50€ σε σχέση με το προκάτοχό του άρα ορίστε, δεν δίνω ακουστικά και σας τα αφαιρώ από την τιμή. Και αυτό είναι μία οπτική.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και τελος δεν ειναι μιρλα αλλα πραγματικοτητα αυτο που συμβαινει με την Google και τα Pixel.Κανεις δεν ειπε οτι δεν εχουν και θετικα φυσικα.Αυτο που λεμε ειναι οτι τα θετικα τους,ειναι δυστηχως λιγοτερα απο τα αρνητικα τους και οτι απο την Google ο κοσμος περιμενε πολυ περισσοτερα.

Ακομα και στα reviews που αναφερεις εγω αυτο το πραγμα ειδα και περυσι και φετος.Ναι μεν καλες συσκευες συνολικα,αλλα απο την αλλη τους λειπουν και ποσα αλλα πραγματα που βρισκουμε στον Android κοσμο.

 

Νομίζω ότι τα αδικείς. Δεν θεωρώ ότι είμαι άσχετος ως χρήστης, έχω δει και αρκετά λειτουργικά και αρκετές συσκευές, και δεν νομίζω ότι μου λείπει κάτι με το Pixel. Να πω εδώ ότι δεν παίζω παιχνίδια στο κινητό (το θεωρώ λίγο αστείο σε μια τόσο μικρή οθόνη, αλλά σέβομαι αυτούς που το κάνουν) οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι ΟΚ εκεί. Κατά τα άλλα είτε ως εργαλείο δουλειάς, είτε ως μέσο για να σου κάνει πιο εύκολη τη ζωή το κάνει μια χαρά. Αν δεν έχεις δοκιμάσει κανένα Pixel ποτέ, θα σου πρότεινα να το κάνεις. Έστω και κάποιο παλιότερο μεταχειρισμένο μοντέλο, έτσι για να το δεις.

 

Άσχετη πληροφορία της ημέρας, σε κάποιες χώρες οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες από το νόμο να συμπεριλαμβάνουν ακουστικά. Το θυμάμαι από παλιότερο μοντέλο, δεν ξέρω αν έχει γίνει στο Pixel αυτό. Διαφωνώ ότι θα έπρεπε να μην έχουν, ΕΙΔΙΚΑ από τη στιγμή που το 3.5mm έγινε παρελθόν και δεν νομίζω ότι όλοι έχουμε usb-c ακουστικά. Προσωπικά δουλεύω τα Pixel Buds εδώ και 2 χρόνια, με τα αρνητικά τους (συνέχεια ΚΑΤΙ πειράζει η Google σε κάποιο update) και με τα θετικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις δοκιμάσει κανένα Pixel ποτέ, θα σου πρότεινα να το κάνεις. Έστω και κάποιο παλιότερο μεταχειρισμένο μοντέλο, έτσι για να το δεις.

 

Άσχετη πληροφορία της ημέρας, σε κάποιες χώρες οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες από το νόμο να συμπεριλαμβάνουν ακουστικά. Το θυμάμαι από παλιότερο μοντέλο, δεν ξέρω αν έχει γίνει στο Pixel αυτό. Διαφωνώ ότι θα έπρεπε να μην έχουν, ΕΙΔΙΚΑ από τη στιγμή που το 3.5mm έγινε παρελθόν και δεν νομίζω ότι όλοι έχουμε usb-c ακουστικά. Προσωπικά δουλεύω τα Pixel Buds εδώ και 2 χρόνια, με τα αρνητικά τους (συνέχεια ΚΑΤΙ πειράζει η Google σε κάποιο update) και με τα θετικά τους.

 

Ξερω τι να περιμενω απο τα pixel και το stock android,δεν ειναι αυτο το προβλημα μου προσωπικα.

 

Να στο θεσω πιο απλα τι περιμενα απο τα Pixel σε σχεση με τον ανταγωνισμο?

α)Ακουστικα μεσα στο κουτι(δεν ειχε στο pixel 2 και εβαλε στο 3 κανονικα),μαζι με ανταπτορα

β)128gb βασικο μοντελο(οχι να στο χρεωνει 100ευρω παραπανω ελεος),και 256gb το μεγαλυτερο σε χωρο.

γ)8GB ram(να εισαι πιο ανετος κυριως σε μελλοντικες αναβαθμισεις)

δ)τουλαχιστον 4000μπαταρια στο μεγαλο XL και πανω απο 3100 στο μικροτερο 4ρι

ε)ultrawide φακο μαζι με 4κ 60fps video

στ)Ενα δευτερο δακτυλικο,ειτε κατω απο την οθονη,ειτε πισω στην πλατη/πλαινο κουμπι

 

Και ο λογος που περιμενα το κατι παραπανω απο την Google φετος ειναι μιας και τα μεγαλα pixel δεν πουλησαν καθολου καλα

https://arstechnica.com/gadgets/2019/04/google-admits-pixel-3-sales-have-fallen-year-over-year/?comments=1

 

Τελος παντων,καλοριζικο και καλοδουλευτο το κινητο σε οσους το προτιμησουν.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω τι να περιμενω απο τα pixel και το stock android,δεν ειναι αυτο το προβλημα μου προσωπικα.

 

 

 

Να στο θεσω πιο απλα τι περιμενα απο τα Pixel σε σχεση με τον ανταγωνισμο?

 

α)Ακουστικα μεσα στο κουτι(δεν ειχε στο pixel 2 και εβαλε στο 3 κανονικα),μαζι με ανταπτορα

 

β)128gb βασικο μοντελο(οχι να στο χρεωνει 100ευρω παραπανω ελεος),και 256gb το μεγαλυτερο σε χωρο.

 

γ)8GB ram(να εισαι πιο ανετος κυριως σε μελλοντικες αναβαθμισεις)

 

δ)τουλαχιστον 4000μπαταρια στο μεγαλο XL και πανω απο 3100 στο μικροτερο 4ρι

 

ε)ultrawide φακο μαζι με 4κ 60fps video

 

στ)Ενα δευτερο δακτυλικο,ειτε κατω απο την οθονη,ειτε πισω στην πλατη/πλαινο κουμπι

 

 

 

Και ο λογος που περιμενα το κατι παραπανω απο την Google φετος ειναι μιας και τα μεγαλα pixel δεν πουλησαν καθολου καλα

 

https://arstechnica.com/gadgets/2019/04/google-admits-pixel-3-sales-have-fallen-year-over-year/?comments=1

 

 

 

Τελος παντων,καλοριζικο και καλοδουλευτο το κινητο σε οσους το προτιμησουν.

Κοίταξε Γενικά υπάρχει μια πολύ μεθοδευμένη στρατηγική να κράξουν τα pixel και αυτό. Είναι ένα ολοκληρωμένο τηλέφωνο μακριά από την nexus γραμμή. Κραξανε το 2 για την οθονη, την βελτίωσε στο 3 την κράζουν για το notch. Το οποίο το κράτησε για τα dual front facing speakers και την μπροστινή κάμερα.

Πάμε στο 4, έχεις δίκιο σε μερικά πράγματα αλλά στα άλλα υπάρχει υπερβολή και hype όπως στο net.

64 αντί για 128 δεκτό αλλά έχει unlimited cloud στο internet το οποίο δεν το έχει άλλος.

4κ στα 60 FPS. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποια άλλη εφαρμογή να το κάνει αλλά και αυτό, ναι είναι μείον. Αλλά πιστεύω ότι πάει πάλι στην στρατηγική unlimited cloud και δεν θα μπορεί να το υποστηρίξει μελλοντικά λόγω χωριτικοτητας.

Υπερβολικό θεωρώ αυτό με τα 90hz για gaming. Τα 90 Hz δεν είναι μόνο για gaming και εξηγώ ότι το ανθρώπινο μάτι βλέπει στα 80-85 Hz. Γι'αυτό και είναι απολαυστική. 120hz είναι για gaming αλλά για κινητό στην παρούσα φάση το θεωρώ υπερβολικό.

Για μένα όμως που είμαι κάτοχος pixel 2 XL εδώ και δύο χρόνια είναι η αδυναμία να προσφέρει service παγκοσμίος. Είναι αδιανόητο να πουλάς τόσο ακριβές συσκευές και να μην έχεις service.

Ακουστικά ναι επίσης είναι φάουλ. Τα βάζεις στο 3 βάλτο και στο 4. Μόνο η Γαλλία έχει νομοθεσία να βάζει ο κατασκευαστής υποχρεωτικά ακουστικά.

Μίλησες και για ραμ. Μια χαρά είναι η 6. Αυτή έχει το android αυτή το εξελίσσει οπότε αυτή ξέρει. Τώρα αν έχεις απαίτηση να έχει πολλές εφαρμογές ανοικτές και δεν θες reload τότε ξαψε αλλού. Προσωπικά αυτά τα θεωρώ υπερβολές. Και τι έγινε άμα γίνει ένα reload.

Δεν υπάρχει τέλειο κινητό και πάντα διαλέγουμε τι μας ταιριάζει.

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω τι να περιμενω απο τα pixel και το stock android,δεν ειναι αυτο το προβλημα μου προσωπικα.

 

 

 

Να στο θεσω πιο απλα τι περιμενα απο τα Pixel σε σχεση με τον ανταγωνισμο?

 

α)Ακουστικα μεσα στο κουτι(δεν ειχε στο pixel 2 και εβαλε στο 3 κανονικα),μαζι με ανταπτορα

 

β)128gb βασικο μοντελο(οχι να στο χρεωνει 100ευρω παραπανω ελεος),και 256gb το μεγαλυτερο σε χωρο.

 

γ)8GB ram(να εισαι πιο ανετος κυριως σε μελλοντικες αναβαθμισεις)

 

δ)τουλαχιστον 4000μπαταρια στο μεγαλο XL και πανω απο 3100 στο μικροτερο 4ρι

 

ε)ultrawide φακο μαζι με 4κ 60fps video

 

στ)Ενα δευτερο δακτυλικο,ειτε κατω απο την οθονη,ειτε πισω στην πλατη/πλαινο κουμπι

 

 

 

Και ο λογος που περιμενα το κατι παραπανω απο την Google φετος ειναι μιας και τα μεγαλα pixel δεν πουλησαν καθολου καλα

 

https://arstechnica.com/gadgets/2019/04/google-admits-pixel-3-sales-have-fallen-year-over-year/?comments=1

 

 

 

Τελος παντων,καλοριζικο και καλοδουλευτο το κινητο σε οσους το προτιμησουν.

 

Είναι άλλο τι περίμενα, ειναι άλλο στο ότι δεν έχει κάτι και κράζω. Τέλειο κινητό δεν υπάρχει και στα μισά που λες εμένα δεν μου κάνουν αίσθηση. Και σε μερικά απλά δεν ειναι το ιδανικό.

 

Πχ.

α) δεν θα ζω χρησιμοποιήσει ποτέ στοκ ακουστικά από την συσκευασία. Οπότε ούτε καν με νοιάζει και σίγουρα δεν το θεωρώ για κράξιμο. Ωστόσο είναι για κράξιμο που δεν έχει τον ανταπτορα αφού δεν διαθέτει 3,5mm θύρα.

 

β) 128GB μοντέλο να το κάνω τι? Στην εποχή του cloud είμαστε. Και να μην δίνει δωρεάν χώρο με ελάχιστη μηνιαία συνδρομή έχεις άπειρο χώρο να ανεβάζεις τις φωτογραφίες σου.

 

γ) Η ραμ είναι καθαρά διαγωνισμός για τα specs. Μια χαρά είναι τα 6 και υπεραρκετά ακόμα και για το μέλλον. Εγώ και με 4 δουλεύω χωρίς reload/redraw.

 

δ) Εδώ συμφωνώ αλλά είναι αυτό που λέω. Άλλο τι θα ήθελα και άλλο να κραξω!

Από την στιγμή που βγάζει την μέρα πολύ άνετα όπως φαίνεται από reviews και ποσταρισματα χρηστών τότε ΟΚ. Φυσικά εννοείται ότι θα ήθελα 4000-4500.

 

ε) Δεκτό ότι το θέλει ο κόσμος το 4K@60. Για εμένα παντελώς αδιάφορο. Άσε που με ένα update το δίνουν άνετα. Για ultrawide ΟΚ, καλοδεχούμενη εννοείται αλλά όχι να φτάσω να κραξω γιατί δεν την έβαλε.

 

στ) Εδώ συμφωνώ απόλυτα. Ωστόσο εάν δουλεύει τόσο καλά και γρήγορα όσο λένε όλοι το νέο face unlock τότε χαλάλι. Ας είναι αφού δεν θα επηρεάσει πολύ.

 

 

Ναι, γενικά περίμενα περισσότερα αλλά ΟΚ το αποτέλεσμα είναι ένα πάρα πολύ καλό κινητό. Τέλειο δεν είναι αλλά κανένα δεν είναι. Οπότε συμφωνώ περισσότερο με τους υπόλοιπους συμφορουμητες.

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι έχει περισσότερα αρνητικά από θετικά. Κάθε άλλο θεωρώ ότι έχει πολύ μεγάλα θετικά και μικρά αρνητικά με μόνο ένα μεγάλο αρνητικό, αυτό του service.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάποιοι έχουν μπερδέψει την υποκειμενική με την αντικειμενική τοποθέτηση. Και αντικειμενικά... η συσκευή είναι λίγη σαν πακέτο σε σχέση με την κοστολόγηση της εταιρίας. Αυτό είναι δεδομένο. Τώρα αν κάποιοι δεν ενοχλούνται από κάποιες ελλείψεις, αυτό είναι δικό τους υποκειμενικό θέμα και δεν ενδιαφέρει τους υπόλοιπους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με την εγγύηση τι γίνεται; Έχουμε από πουθενά και αν χαλάσει πού το στέλνουμε;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...