Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο καθένας προφανώς κοιτάζει τις δικές του ανάγκες και προτιμήσεις.

Για μένα π.χ. το dual sim είναι παντελώς αδιάφορο και δεν θα αποτελούσε ποτέ κριτήριο.

Το soli ακόμα είναι στην αρχή του και θα πρέπει να βγουν και εφαρμογές που θα το εκμεταλλεύονται.

Προτιμώ ξεκάθαρα τον τηλεφακό από την ευρυγώνια, η χθεσινή εικόνα φαίνεται απίστευτη:

 

Από εκεί και πέρα το πρόβλημά μου είναι ξεκάθαρα η μπαταρία (ειδικά στο μικρό που θα προτιμούσα). Επίσης οι γυφτιές με την απουσία ακουστικών και το κόψιμο του original quality ήταν απαράδεκτες.

Το γεγονός ότι πολλά πράγματα είναι στην Αμερική και μόνο, τι να κάνουμε ρε παιδιά. Στην Ελλάδα βρισκόμαστε και ελληνικά μιλάμε εμείς κι οι Κύπριοι. Η Google έτσι κι αλλιώς κοιτάζει ξεκάθαρα προς τις ΗΠΑ με τα κινητά της. Εδώ γράφει άλλες χώρες πολύ μεγαλύτερες από τις δικές μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα πράγματα που παρουσιάζει δεν αξίζουν για εκεί. Δεν σκέφτεται "α οι Έλληνες δεν θα χρησιμοποιούν το transcript του recorder", "α, οι Έλληνες δεν μπορούν να κλείσουν εισιτήριο στο σινεμά με τον Google Assistant".

Καλώς ή κακώς κάθε χρόνο ισχύει αυτό. Το Screen Calling δεν το έχουν πάρει ούτε καν στην Αγγλία ακόμα, ένα χρόνο μετά την παρουσίαση του Pixel 3. Δεν γίναμε σοφότεροι φέτος.

Το ερώτημα είναι αν αξίζει σαν συσκευή γιατί διαβάζω κάτι τρομερά "τόσα λεφτά δεν τα αξίζει", τη στιγμή που συγκράτησε τιμές σε σχέση με Galaxy-iPhone που συγγνώμη, αλλά δεν βρίσκω να παίζουν σε άλλη κατηγορία. Συνεπώς είτε δεν αξίζει καμία συσκευή αυτού του στιλ, είτε μια χαρά είναι. Να μου πει κάποιος "θα πάρω OnePlus" να πω ΟΚ, αλλά αυτό ίσχυε εδώ και χρόνια και πλέον κι η OPO έχει αυξήσει πολύ τις τιμές της. Όταν ήταν στις εποχές 400-500€ ήταν σημαντικό. Τώρα η διαφορά είναι μικρή κι εκεί.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι έτσι κι αλλιώς, το να αλλάζεις κάθε χρόνο συσκευή δεν έχει νόημα. Ακόμα ίσως και τα 2 χρόνια να είναι λίγα πλέον με τις πολύ μικρές αλλαγές στην τεχνολογία. Ειδικά από τη στιγμή που οι κάμερες έχουν φτάσει σε αυτό το επίπεδο.

Όταν το OG Pixel παίρνει Android 10 γιατί να δώσεις μια περιουσία όταν έχεις το P2 ή το P3;

Αναμένω τα σοβαρά reviews και όχι τίποτα Verge κ.ο.κ. και πιθανές πτώσεις τιμών σε Black Friday και ίσως Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ καλο κινητο σε ολα,ακριβο βεβαια για αυτο που προσφερει...

 

4g cat18

UFS 2.1

4k 30fps.

 

το πραγματικο του προβλημα ειναι ομως οτι κανενας δεν εχει αλλαξει τις εφαρμογες για να ειναι συμβατες με το FaceUnlock και το radar.

τραπεζικες εφαρμογες,εφαρμογες στοιχειων αρχειων ,πληρωμες,εφαρμογες με passwords.

Τιποτα.

 

δεν υπαρχει καμμια εφαρμογη που να το υποστηριζει.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ καλο κινητο σε ολα,ακριβο βεβαια για αυτο που προσφερει...

 

4g cat18

UFS 2.1

4k 30fps.

 

το πραγματικο του προβλημα ειναι ομως οτι κανενας δεν εχει αλλαξει τις εφαρμογες για να ειναι συμβατες με το FaceUnlock και το radar.

τραπεζικες εφαρμογες,εφαρμογες στοιχειων αρχειων ,πληρωμες,εφαρμογες με passwords.

Τιποτα.

 

δεν υπαρχει καμμια εφαρμογη που να το υποστηριζει.

 

Για τα 4K 30fps, δεν ειναι και πολυ δυσκολο με ενα update της καμερας η του os να μπει και η δυνατοτητα 4K 60fps. Οσο για τα αλλα 2 που αναφερεις, δεν νομιζω οτι ειναι και κατι το τοσο σοβαρο. Προσωπικα, με χαλασε που δεν εχει δακτυλικο που το θεωρω ως καλυτερη λυση για ξεκλειδωμα-ασφαλεια, αλλα, οκ...δεν θα απορριψω με τετοια συσκευη για 1 και μοναδικο λογο...

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μιλάει με βάση την χρήση του προφανώς.

Για μένα το δαχτυλικό είναι μεγάλο μείον μέχρι να δω στην πράξη το Face Unlock και πως αυτό λειτουργεί με φορώντας γυαλιά! Τόσο οράσεως όσο και ηλίου. Όπως επίσης δεν ξέρω κατά πόσο με μία φωτογραφία πορτραίτου μπορεί να παραβιαστεί??? Γενικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο να μην βάλουν δαχτυλικό hardware στην πλάτη. Ούτε μέσα από οθόνη ούτε τίποτα. Πολύ απλό! Στα μείον και οι εφαρμογές που δεν νομίζω ότι θα υποστηρίξουν το Face Unlock. Αποτρεπτικό δεν είναι αλλά μία 2η σκέψη την κάνω να πάω σε μεταχειρισμένο 3XL και να περιμένω το 5αρι!

Τώρα το UFS. Αποτελέσματα στην πραγματική χρήση και όχι στα χαρτιά θέλω. Δεν παίζω παιχνίδια που δεν ξέρω αν κάνει διαφορές. Το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς και χρήσης social. Σε αυτά δεν νομίζω ότι θα επηρεαστεί κάτι από UFS 2.1 ή 3.0. Και εννοώ στο μάτι! Στην αίσθηση που έχεις όταν το δουλεύεις. Έχω pixel 2 XL και πηγαίνει σφεντόνα! Ίχνος lag ακόμα και σε εναλλαγές εφαρμογών. Οπότε και εδώ δεν παίζει ρόλο για μένα.

Καλά για video, αυτό και αν δεν παίζει ρόλο. 4Κ δεν έχω τραβήξει ποτέ, τα ελάχιστα που θα τραβήξω είναι FHD 60fps που υποστηρίζεται και μου αρκεί. Και αυτά ήδη αρκετό χώρο πιάνουν. Να βγάλω 2-3 βίντεο το χρόνο. Επίσης 4Κ να τα δω που. Που δεν θα καθόμουν να τα δω κιόλας. Να τραβήξω 4Κ για να τα βλέπω στο κινητό? Φυσικά για άλλους είναι απαραίτητο αλλά όπως είπα στην αρχή είναι στην χρήση του καθενός από εμάς αν υπάρχουν αρνητικά ή θετικά.

Ένα άλλο αρνητικό για μένα είναι το glossy στο μαύρο. Ενώ το λευκό δείχνει matte. Σε μένα που προτιμώ τα μαύρα κινητά, εδώ είναι μονόδρομος το λευκό.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με ufs 3.0 θα είχε διπλάσια ταχύτητα ανάγνωσης

 

Πέρα από το προφανες και γενικό, και ποιο benchmark σχετικό, που θα φανεί αυτό στην χρήση που δεν θα έχει παιχνίδι μέσα? Δεν νομίζω ότι ένας χρήστης θα μπορέσει να δει διαφορά ανάμεσα σε ufs 2.1/3.0 σε καθημερινή χρήση σαν εργαλείο δουλειάς και επικοινωνίας. Ακόμα και το να δεις video πχ δεν ξέρω αν θα δεις αυτή την διαφορά. Αυτή ήταν η ένσταση μου για το αν έχει ufs 2.1 ή 3.0 τελικά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο αρνητικό για μένα είναι το glossy στο μαύρο. Ενώ το λευκό δείχνει matte. Σε μένα που προτιμώ τα μαύρα κινητά, εδώ είναι μονόδρομος το λευκό.

 

Πορτοκαλί!

:up:

 

Γενικά σε κάθε παρουσίαση Pixel πέφτει πάντα κράξιμο, κάποιες φορές δικαιολογημένο, κάποιες (τις περισσότερες) υπερβολικό.

 

Για το βίντεο του MKBHD με το Soli, πιστεύω ότι έκανε κάποια χαζομάρα, πιθανότατα να είχε την κάμερα εκεί (φαίνεται ενεργοποιημένο μόνιμα το "φως" στο πάνω μέρος της οθόνης που δείχνει ότι το ραντάρ δουλεύει).

Από εκεί και πέρα, παρ' ότι δεν τραβάω βίντεο ποτέ, όπως και να το κάνουμε είναι μείον να έχει μείνει τόσο στάσιμο το Pixel σε αυτόν τον τομέα. Τόσο σε specs, όσο και ποιοτικά. Και δεν δείχνουν καν να τους ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ξεχάσει κάτι βασικό.

Δεν λέει κανείς πως με ufs 2.1 δεν είναι smooth το κινητό , και κολλάει σε καθημερινή χρήση, ή ότι αν δεν τραβάει το κινητό 4Κ 60fps δεν μπορούμε να ζήσουμε.

Το πρόβλημα είναι πως σε αυτές τις τιμές επιβάλεται να τα έχει αυτα, και ας μην χρησιμοποιηθούν ποτέ! Πόσο μάλλον όταν πλέον εκεί στα 800€ έχεις ανταγωνιστή το iPhone 11.

 

(Το soli που το δοκίμασα εγώ 2 λεπτά, δουλεύει όπως το έδειξε o mkbhd. Θεωρητικά θα το βελτιώσουν με updates. )

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Έχετε ξεχάσει κάτι βασικό.

Δεν λέει κανείς πως με ufs 2.1 δεν είναι smooth το κινητό , και κολλάει σε καθημερινή χρήση, ή ότι αν δεν τραβάει το κινητό 4Κ 60fps δεν μπορούμε να ζήσουμε.

Το πρόβλημα είναι πως σε αυτές τις τιμές επιβάλεται να τα έχει αυτα, και ας μην χρησιμοποιηθούν ποτέ! Πόσο μάλλον όταν πλέον εκεί στα 800€ έχεις ανταγωνιστή το iPhone 11.

 

(Το soli που το δοκίμασα εγώ 2 λεπτά, δουλεύει όπως το έδειξε o mkbhd. Θεωρητικά θα το βελτιώσουν με updates. )

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

 

Δεν διαφωνώ, αλλά κάθε συσκευή έχει κάτι που ΔΕΝ έχει μία άλλη και "επιβάλλεται" να τα έχει. Την έχουμε κάνει τη συζήτηση πολλές φορές. Κινητό που να τα έχει όλα δεν υπάρχει. Από εκεί και πέρα ο καθένας κοιτάζει τι θέλει περισσότερο. Αν είναι η ασύρματη φόρτιση, ο ευρυγώνιος φακός, τα updates και η υποστήριξη με αναβαθμίσεις για χρόνια, το καλύτερο ufs, το ξεκλείδωμα με το πρόσωπο, η πιστοποίηση ΙP και πάει λέγοντας.

Προφανώς υπάρχουν κινητά που έχουν το 80% και άλλα που έχουν το 40%, αλλά το τι επιβάλλεται μάλλον το κρίνει ο καθένας από τα δικά του γούστα.

 

Όσον αφορά στο Soli, λέω τι είδα στο βίντεο του τύπου. Δεν είμαι φαν του "you are doing it wrong", αλλά στο συγκεκριμένο είναι προφανές ότι κάτι έκανε λάθος γιατί ήταν συνεχώς ενεργοποιημένο. Στην πράξη θα φανεί καλύτερα τι είναι και πώς είναι και πώς βελτιώνεται (ΑΝ βελτιώνεται). Με δοκιμές των 10'' σε ένα stand συμπεράσματα δεν βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια εξαιρετική ανάλυση από το dpreview για την κάμερα του Pixel 4 (και γενικά κάμερες)

 

https://www.dpreview.com/articles/1102485836/these-are-the-most-important-google-pixel-4-camera-updates

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ξεχάσει κάτι βασικό.

Δεν λέει κανείς πως με ufs 2.1 δεν είναι smooth το κινητό , και κολλάει σε καθημερινή χρήση, ή ότι αν δεν τραβάει το κινητό 4Κ 60fps δεν μπορούμε να ζήσουμε.

Το πρόβλημα είναι πως σε αυτές τις τιμές επιβάλεται να τα έχει αυτα, και ας μην χρησιμοποιηθούν ποτέ! Πόσο μάλλον όταν πλέον εκεί στα 800€ έχεις ανταγωνιστή το iPhone 11.

 

(Το soli που το δοκίμασα εγώ 2 λεπτά, δουλεύει όπως το έδειξε o mkbhd. Θεωρητικά θα το βελτιώσουν με updates. )

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

 

εννοειται αυτο.

δεν μιλαμε για το ποσο γρηγορη θα ειναι η συσκευη.

θα ειναι και μαλιστα παρα πολυ ,ομως ποσο future proof μπορει να ειναι και στο κατω κατω γιατι να εχει hw 2017/8 ενω πληρωνεις 1000Ε;

 

ανυπομονω να δω τα reviews.

 

το ζητημα με τις εφαρμογες που απαιτουν unlock ειναι σημαντικο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

 

το ζητημα με τις εφαρμογες που απαιτουν unlock ειναι σημαντικο.

 

Τώρα μόλις μου έσκασε update στο 1password με αυτό ακριβώς το changelog:p.

Νομίζω μικρό το κακό, καθότι για αρχή το τηλέφωνο βγαίνει 24/11, οπότε θεωρώ πως μέχρι τότε θα έχουν σκάσει τα updates σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν κάποιου είδους biometric.

 

Επιπλέον, όλες οι εφαρμογές που έχουν bio, έχουν και εναλλακτικό τρόπο για login, με ΟTP, με credentials, πάντως υπάρχει η επιλογή, οπότε νομίζω μικρό το κακό.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις μου έσκασε update στο 1password με αυτό ακριβώς το changelog:p.

 

Νομίζω μικρό το κακό, καθότι για αρχή το τηλέφωνο βγαίνει 24/11, οπότε θεωρώ πως μέχρι τότε θα έχουν σκάσει τα updates σε εφαρμογές που χρησιμοποιούν κάποιου είδους biometric.

 

 

 

Επιπλέον, όλες οι εφαρμογές που έχουν bio, έχουν και εναλλακτικό τρόπο για login, με ΟTP, με credentials, πάντως υπάρχει η επιλογή, οπότε νομίζω μικρό το κακό.

Μακάρι να το ενσωματώσουν. Οι εναλλακτικοί τρόποι που έχουν δεν είναι οι τόσο γρήγοροι και εύκολοι όσο με την χρήση biometrics. Αν πρέπει να θυμάμαι τα credentials δεν είναι λύση. Όπως και με πιν είναι μεν γρήγορο αλλά πάλι πρέπει να θυμάμαι κάτι. Προφανώς έχουν εναλλακτική αλλά με δαχτυλικο ήταν απλά άμεσο και εύκολο.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ως κάτοχος pixel 2 XL Kai nexus η Google θα πρέπει να επαναπροσδιορίσει το service και support παγκοσμίως. Δεν γίνεται να πουλάς συσκευή σε τόσα χρήματα και να μην εξυπηρετείς πελάτες εκτός χώρας Google store.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Έσκασαν τα πρώτα reviews , και τα περισσότερα είναι απογοητευτικά, και τονίζουν το τεράστιο βήμα μπροστά που έκανε η apple στον τομέα της φωτογραφίας, αλλά και πόσο στάσιμη έχει μείνει η Google στο θέμα του βίντεο. Πορτραίτο βέβαια ακόμα τα πίξελ κρατάνε την πρωτιά.

Επίσης η μπαταρία όπως όλοι υποπτευομασταν, είναι μικρή , και ειδικά στο απλό 4.

Κάπως το σωζει η οθόνη των 90hz αλλά είναι ακριβό.

Η τραγική ειρωνεία είναι πως τα ακριβά πίξελ έχουν άμεσο ανταγωνισμό από τα pixel 3a και 3a xl, που και αυτά παίρνουν άμεσα updates και έχουν παρόμοια βασική κάμερα (σε φωτογραφίες με ζώα το pixel 3 με την μια κάμερα βγάζει καλύτερα πορτραίτα ζώων από το 4!!), πολύ καλύτερη μπαταρία (!!) απλά το βασικότερο μειονέκτημα τους είναι ότι δεν έχουν flagship επεξεργαστή (αλλά έχουν και μισή τιμή).

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Έσκασαν τα πρώτα reviews , και τα περισσότερα είναι απογοητευτικά, και τονίζουν το τεράστιο βήμα μπροστά που έκανε η apple στον τομέα της φωτογραφίας, αλλά και πόσο στάσιμη έχει μείνει η Google στο θέμα του βίντεο. Πορτραίτο βέβαια ακόμα τα πίξελ κρατάνε την πρωτιά.

Επίσης η μπαταρία όπως όλοι υποπτευομασταν, είναι μικρή , και ειδικά στο απλό 4.

Κάπως το σωζει η οθόνη των 90hz αλλά είναι ακριβό.

Η τραγική ειρωνεία είναι πως τα ακριβά πίξελ έχουν άμεσο ανταγωνισμό από τα pixel 3a και 3a xl, που και αυτά παίρνουν άμεσα updates και έχουν παρόμοια βασική κάμερα (σε φωτογραφίες με ζώα το pixel 3 με την μια κάμερα βγάζει καλύτερα πορτραίτα ζώων από το 4!!), πολύ καλύτερη μπαταρία (!!) απλά το βασικότερο μειονέκτημα τους είναι ότι δεν έχουν flagship επεξεργαστή (αλλά έχουν και μισή τιμή).

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

 

Απο θεμα καμερας, μην ξεχναμε και τα updates που ενδεχομενος, να διορθωσουν οποιο προβλημα υπαρχει. :)

Link to comment
Share on other sites

Έσκασαν τα πρώτα reviews , και τα περισσότερα είναι απογοητευτικά, και τονίζουν το τεράστιο βήμα μπροστά που έκανε η apple στον τομέα της φωτογραφίας, αλλά και πόσο στάσιμη έχει μείνει η Google στο θέμα του βίντεο. Πορτραίτο βέβαια ακόμα τα πίξελ κρατάνε την πρωτιά.

Επίσης η μπαταρία όπως όλοι υποπτευομασταν, είναι μικρή , και ειδικά στο απλό 4.

Κάπως το σωζει η οθόνη των 90hz αλλά είναι ακριβό.

Η τραγική ειρωνεία είναι πως τα ακριβά πίξελ έχουν άμεσο ανταγωνισμό από τα pixel 3a και 3a xl, που και αυτά παίρνουν άμεσα updates και έχουν παρόμοια βασική κάμερα (σε φωτογραφίες με ζώα το pixel 3 με την μια κάμερα βγάζει καλύτερα πορτραίτα ζώων από το 4!!), πολύ καλύτερη μπαταρία (!!) απλά το βασικότερο μειονέκτημα τους είναι ότι δεν έχουν flagship επεξεργαστή (αλλά έχουν και μισή τιμή).

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

 

Υπάρχουν και θετικά reviews.

Στο Verge παίρνει 8,5 το XL (το μικρό 8 λόγω μπαταρίας) κι ο τίτλος στο βίντεο είναι The Best Android Experience.

Στο Engadget λέει "Despite all that, I can't help but love these phones, for their clean, clever software, their weird cameras and their ambition. This is the Android phone for me, and I'm willing to live with its flaws."

Το Gizmodo το ίδιο.

 

Το μεγαλύτερο αρνητικό είναι η μπαταρία. Στην κάμερα είναι και πάλι φοβερό, χάνει όπως πάντα στο βίντεο βέβαια. Το Face Unlock δείχνει να δουλεύει σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Έσκασαν τα πρώτα reviews , και τα περισσότερα είναι απογοητευτικά, και τονίζουν το τεράστιο βήμα μπροστά που έκανε η apple στον τομέα της φωτογραφίας, αλλά και πόσο στάσιμη έχει μείνει η Google στο θέμα του βίντεο. Πορτραίτο βέβαια ακόμα τα πίξελ κρατάνε την πρωτιά.

Επίσης η μπαταρία όπως όλοι υποπτευομασταν, είναι μικρή , και ειδικά στο απλό 4.

Κάπως το σωζει η οθόνη των 90hz αλλά είναι ακριβό.

Η τραγική ειρωνεία είναι πως τα ακριβά πίξελ έχουν άμεσο ανταγωνισμό από τα pixel 3a και 3a xl, που και αυτά παίρνουν άμεσα updates και έχουν παρόμοια βασική κάμερα (σε φωτογραφίες με ζώα το pixel 3 με την μια κάμερα βγάζει καλύτερα πορτραίτα ζώων από το 4!!), πολύ καλύτερη μπαταρία (!!) απλά το βασικότερο μειονέκτημα τους είναι ότι δεν έχουν flagship επεξεργαστή (αλλά έχουν και μισή τιμή).

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

 

Δε θα με ξαφνιάσει αν βγάλει πάλι Pixel 4a και 4a XL... για να αυξήσει τις πωλήσεις της! Όπως έγινε και με το Pixel 3a!

https://9to5google.com/2019/08/20/report-google-sees-nearly-90-yoy-sales-growth-in-us-thanks-to-the-pixel-3a/

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και θετικά reviews.

Στο Verge παίρνει 8,5 το XL (το μικρό 8 λόγω μπαταρίας) κι ο τίτλος στο βίντεο είναι The Best Android Experience.

Στο Engadget λέει "Despite all that, I can't help but love these phones, for their clean, clever software, their weird cameras and their ambition. This is the Android phone for me, and I'm willing to live with its flaws."

Το Gizmodo το ίδιο.

 

Το μεγαλύτερο αρνητικό είναι η μπαταρία. Στην κάμερα είναι και πάλι φοβερό, χάνει όπως πάντα στο βίντεο βέβαια. Το Face Unlock δείχνει να δουλεύει σούπερ.

 

Για την μπαταρία αν βάλεις την οθόνη στα 60Hz(αν υπάρχει σχετική ρύθμιση) θα έχει κέρδος? Εγώ περιμένω και τεστ από gsmarena phonearena που έχουν ίδιο test script σε όλα τα κινητά για να βγάλω μία τάξη μεγέθους του προβλήματος ή μη της μπαταρίας. Γενικά αν βγαίνει η μέρα στο 4XL τότε ΟΚ. Τώρα αν πέφτει σε τύπου 3 ώρες οθόνης ε σίγουρα είναι τραγικό.

Πάντως πως όλες οι εταιρείες καταφέρνουν με τον ένα τρόπο ή τον άλλο να μην δώσουν το άρτιο αποτέλεσμα πραγματκά απορώ. Έρχεται τώρα η Google και δίνει ένα κινητό σε καλύτερη τιμή από το προηγούμενο και καλή για flagship σε σχέση με άλλες κυρίαρχες εταιρείες στον χώρο(Sam, Apple) και δεν βάζει 300-500mAh μεγαλύτερη μπαταρία και ένα fingerprint που δεν θα τις κοστίσει τίποτα κυριολεκτικά και θα τις δώσει τεράστιο μερίδιο στην αγορά. Μερικές φορές νομίζω ότι το κάνει επίτηδες. Σαν να μην θέλει να πάρει πωλήσεις από τους άλλους αλλά από την άλλη να θέλει να το κάνει.

 

EDIT: Βλέπω σε review χρήσης στο phonearena για παράδειγμα κάνει λόγο για 6 ώρες σε 11-12 ώρες έντονης χρήσης, και 4 ώρες με έντονο τεστ κάμερας. Σε γενικές γραμμές χαρακτηρίζει την μπαταρία καλή αλλά όχι εξαιρετική. Και αυτά στο μικρό οπότε στο XL θεωρώ ότι ίσως είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα. Γενικά νομίζω ότι απλά θα μείνει στα ίδια με 2XL/3XL.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Από το βίντεο του mkbhd έλεγε πως η οθόνη δουλεύει κυρίως σε 60 hz για εξοικονόμηση μπαταρίας.

Υπάρχει ρύθμιση στο developers options να είναι μόνιμα σε 90 αλλά θα υπάρχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση.

επίσης από ότι φαίνεται στα speedtest, έχει θέμα το κινητό με τη μνημη ραμ , που μάλλον και αυτό γίνεται λόγω μικρής μπαταρίας.

Θεωρώ αν βγει ένα πίξελ 4α όπως έκαναν πέρυσι θα κάνει πάλι καλές πωλήσεις.

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία αν βάλεις την οθόνη στα 60Hz(αν υπάρχει σχετική ρύθμιση) θα έχει κέρδος? Εγώ περιμένω και τεστ από gsmarena phonearena που έχουν ίδιο test script σε όλα τα κινητά για να βγάλω μία τάξη μεγέθους του προβλήματος ή μη της μπαταρίας. Γενικά αν βγαίνει η μέρα στο 4XL τότε ΟΚ. Τώρα αν πέφτει σε τύπου 3 ώρες οθόνης ε σίγουρα είναι τραγικό.

Πάντως πως όλες οι εταιρείες καταφέρνουν με τον ένα τρόπο ή τον άλλο να μην δώσουν το άρτιο αποτέλεσμα πραγματκά απορώ. Έρχεται τώρα η Google και δίνει ένα κινητό σε καλύτερη τιμή από το προηγούμενο και καλή για flagship σε σχέση με άλλες κυρίαρχες εταιρείες στον χώρο(Sam, Apple) και δεν βάζει 300-500mAh μεγαλύτερη μπαταρία και ένα fingerprint που δεν θα τις κοστίσει τίποτα κυριολεκτικά και θα τις δώσει τεράστιο μερίδιο στην αγορά. Μερικές φορές νομίζω ότι το κάνει επίτηδες. Σαν να μην θέλει να πάρει πωλήσεις από τους άλλους αλλά από την άλλη να θέλει να το κάνει.

 

Ποιος σου είπε φίλε Κώστα ότι ΘΕΛΕΙ να κάνει πωλήσεις.

Εάν ήθελε να κάνει θα ήταν οργανωμένη σε όλες τις ηπείρους με διαθεσιμότητα, support κτλ.

Γιατί δε θέλει να πουλήσει, με τον τρόπο της, είναι μεγάλη συζήτηση και θα βγούμε εκτός θέματος.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που γράφεις.

Η ρετσινιά του beta tester στις συσκευές της Google, από Nexus εποχή, θυμάσαι, υπήρξαμε Nexaδες, δε φεύγει ακόμα και σήμερα.

Ωραίο το hype που δημιουργήθηκε από μεριάς Google, πριν βγει η σειρά 4, θα δώσουμε χρόνο να περπατήσει η συσκευή για να βγάλουμε σωστά αποτελέσματα, πάλι όμως κάτι να λείπει από το τη νέα ναυαρχίδα της. Πάλι θα αφήσει μία μεγάλη μερίδα ανικανοποίητους.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε φίλε Κώστα ότι ΘΕΛΕΙ να κάνει πωλήσεις.

Εάν ήθελε να κάνει θα ήταν οργανωμένη σε όλες τις ηπείρους με διαθεσιμότητα, support κτλ.

Γιατί δε θέλει να πουλήσει, με τον τρόπο της, είναι μεγάλη συζήτηση και θα βγούμε εκτός θέματος.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που γράφεις.

Η ρετσινιά του beta tester στις συσκευές της Google, από Nexus εποχή, θυμάσαι, υπήρξαμε Nexaδες, δε φεύγει ακόμα και σήμερα.

Ωραίο το hype που δημιουργήθηκε από μεριάς Google, πριν βγει η σειρά 4, θα δώσουμε χρόνο να περπατήσει η συσκευή για να βγάλουμε σωστά αποτελέσματα, πάλι όμως κάτι να λείπει από το τη νέα ναυαρχίδα της. Πάλι θα αφήσει μία μεγάλη μερίδα ανικανοποίητους.

 

Μεγάλη κουβέντα αλλά είμαι σίγουρος ότι επίτηδες δεν δίνει τα specs που πρέπει. Βέβαια εδώ όχι μόνο δεν τα δίνει αλλά όπως βλέπουμε αφαιρεί κιόλας. Και ενώ με την μετάβαση 2->3 φαινόταν να έκανε αυτό που πρέπει. Να βελτιώσει το κινητό στα σημεία χωρίς απαραίτητα να θεωρείται απαραίτητο το upgrade αλλά σίγουρα συνολικά βελτιωμένο κινητό ακόμα και με notch. Εδώ πάλι τουλάχιστον φαινομενικά για εμένα κάνει βήμα πίσω. Προφανώς θα περιμένω και άλλα reviews αλλά σίγουρα στις πρώτες εντυπώσεις χάνει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το περισσότερο κράξιμο είναι αδιάφορο (αυτά τα αστεία για τα κλειστά μάτια κ.ο.κ.), αλλά η μπαταρία είναι πολύ σοβαρό ζήτημα.

Να πω την αλήθεια πάντως με έχει ψήσει πολύ περισσότερο από το 3/3XL που προσωπικά με είχε αφήσει αδιάφορο. Μου αρέσει και εξωτερικά (δικάστε με) σε αντίθεση με το περσινό notch.

Επειδή δεν είχα κινητό 90Hz δεν ξέρω πόσο σημαντικό ή ωραίο είναι. Βγήκε πάντως ότι κάτω από μια φωτεινότητα γίνεται 60Hz το κινητό και γι' αυτό πολλοί βλέπουν περισσότερη ώρα να είναι στα 60 και όχι στα 90. Θέλει σίγουρα διορθώσεις όλο αυτό.

Επίσης στη χρήση είναι πολύ πιο άνετο (το 3 είχε πολλά προβλήματα αρχικά λόγω διαχείρισης RAM).

 

Τον mkbhd μην τον εμπιστεύεστε γενικά. Είναι πανέμορφα τα βίντεό του και καλογυρισμένα και φαίνεται σαν τυπάς να έχει ενδιαφέρον, αλλά είναι και εξαιρετικά άσχετος/ανενημέρωτος και έχει πιαστεί πολλές φορές να λέει πράγματα που δεν ισχύουν. Το γεγονός πάντως ότι δεν τρελάθηκε με το 4 είναι αρνητικό γιατί ήταν από αυτούς που όταν έκραζαν το 3 ήταν πολύ υπέρ του.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...