Jump to content

Coreelec-Kodi σε Tv box


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μία ερώτηση. Πώς μπορώ όταν βλέπω ταινία ,να πατάω κάτω το γρανάζι με τις ρυθμίσεις που λέει για την ανάλυση και εκεί να έχω επιλογή είτε hd είτε fhd για γρήγορη εναλλαγή; Θέλω να γλιτώσω τον χρόνο κάθε φορά να πηγαίνω στις επιλογές του input stream adaptive και να το αλλάζω από εκεί. Δυστυχώς το ίντερνετ τελευταία είναι χάλια και μου κολλάνε μερικές ταινίες σε fhd.Κάτι με την επιλογή whitelist είναι αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα..

 

Ειδικός-ρυθμίσεις πρόσθετου inputstream-επιλογή ροής

Άκυρο,αυτό είναι για το netflix.

Edited by aderfiaZEITE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ειδικός-ρυθμίσεις πρόσθετου inputstream-επιλογή ροής

Άκυρο,αυτό είναι για το netflix.

Ναι σορυ,για το Netflix θέλω!!

Έκανα αυτό που είπες, εμφανίζει πλέον διάφορες ποιότητες,αλλά χάθηκε η επιλογή για να βάζω υπότιτλους και δεν έχει καθόλου! Έχει κανείς κάποια λύση, ή να το αναφέρω αυτό σαν bug στον προγραμματιστή;

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Ναι σορυ,για το Netflix θέλω!!

Έκανα αυτό που είπες, εμφανίζει πλέον διάφορες ποιότητες,αλλά χάθηκε η επιλογή για να βάζω υπότιτλους και δεν έχει καθόλου! Έχει κανείς κάποια λύση, ή να το αναφέρω αυτό σαν bug στον προγραμματιστή;

 

Έβγαλες άκρη;

Link to comment
Share on other sites

@aderfiaZEITE μάλλον είναι bug.Εστειλα μήνυμα τον dev αλλά δεν έλαβα απάντηση.Το άφησα στα 720p καθώς βοηθάει και η πολύ τηλεόραση (Sony) με την ανάλυση(και όχι ας μην αρχίσουμε για το ποιες είναι οι καλύτερες τηλεοράσεις,δε το είπα για αυτό χαχαχ)Κατι έχει,το x-reality νομίζω ένα τσιπάκι από τα λίγα που διάβασα και κάνει την εικόνα να φαίνεται σχεδόν σαν 1080p.Θα βολευτω έτσι, γιατί αν το πάω στα 1080p φαίνονται τα πάντα τοοοσο καθαρά,που χάνεται το suspence..Ηδη τώρα στα 720p και άνετα ξεχωρίζεις τρίχες..Τωρα για το vpn το παράτησα εντελώς, γιατί δε μου σώζει κάποιο αρχείο για να το διαλέξω μετά απο το coreelec όταν ακολουθώ τις οδηγίες που μου είπαν απο το vpn unlimited..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βγήκε σήμερα η 9.2.2!!!Αναβαθμίσατε;Πως σας φαίνεται;Λένε βάλανε και καινούριο kernel..Πάντως μου φαίνεται ότι πάει πιο σφαίρα γενικά..
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε σήμερα η 9.2.2!!!Αναβαθμίσατε;Πως σας φαίνεται;Λένε βάλανε και καινούριο kernel..Πάντως μου φαίνεται ότι πάει πιο σφαίρα γενικά..

 

Οντως κατι αλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε σήμερα η 9.2.2!!!Αναβαθμίσατε;Πως σας φαίνεται;Λένε βάλανε και καινούριο kernel..Πάντως μου φαίνεται ότι πάει πιο σφαίρα γενικά..

 

Ακόμα και η splash screen είναι πιο ωραία. Λιγότερο "φοβιστική" με όλο εκείνο το κόκκινο!:lol::lol:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε σήμερα η 9.2.2!!!Αναβαθμίσατε;Πως σας φαίνεται;Λένε βάλανε και καινούριο kernel..Πάντως μου φαίνεται ότι πάει πιο σφαίρα γενικά..

 

καλημερα, πως γινεται η αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, πως γινεται η αναβαθμιση?

 

Εάν το έχεις στο automatic updates θα στην κατεβάσει από μόνο του και θα την εγκαταστήσει κατά την επανεκκίνηση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εάν το έχεις στο automatic updates θα στην κατεβάσει από μόνο του και θα την εγκαταστήσει κατά την επανεκκίνηση.

 

σε ευχαριστω πολυ, αν δεν σου κανει κοπο, πες μου σε παρακαλω που υπαρχει το automatic update για να το βαλω? γιατι δεν ηξερα και το ξαναπερασα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ, αν δεν σου κανει κοπο, πες μου σε παρακαλω που υπαρχει το automatic update για να το βαλω? γιατι δεν ηξερα και το ξαναπερασα απο την αρχη.

Πρέπει να είναι ήδη επιλεγμένο εάν δεν το πείραξες (στο μενού SYSTEM ή στο πρόσθετο coreelec ανάλογα το σκιν που έχεις).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου μετά την αναβάθμιση σέρνεται.

εγω που το εκανα απο την αρχη πεταει, καντο και εσυ.

Πράγματι εάν αντιμετωπίζετε οποιοδήποτε πρόβλημα καλύτερα να του κάνετε μία καθαρή/καινούργια εγκατάσταση:)

Επίσης μπορείτε:

- Εάν δεν δουλεύει το αυθεντικό σας remote control να το κάνετε να δουλέψει με 2 αρχεία (υπάρχει σχετική data base) ή με ένα conf.

- Πλέον πανεύκολα κάνετε εισαγωγή του BL301 για να ανοίγει και κλείνει το κουτί σας με το αυθεντικό remote control.:):)

- ακόμα και την μπροστινή οθόνη εάν έχετε και δεν δουλεύει

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Και προσοχή με κάτι καθαριστικά τυπου caches κλπ.Εγω από τότε που έβαλα το indigo κολλουσαν τα frames στο netflix.Και αναγκαστικά τώρα έκανα fresh install.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι εάν αντιμετωπίζετε οποιοδήποτε πρόβλημα καλύτερα να του κάνετε μία καθαρή/καινούργια εγκατάσταση:)

Επίσης μπορείτε:

- Εάν δεν δουλεύει το αυθεντικό σας remote control να το κάνετε να δουλέψει με 2 αρχεία (υπάρχει σχετική data base) ή με ένα conf.

- Πλέον πανεύκολα κάνετε εισαγωγή του BL301 για να ανοίγει και κλείνει το κουτί σας με το αυθεντικό remote control.:):)

- ακόμα και την μπροστινή οθόνη εάν έχετε και δεν δουλεύει

 

Δεν γίνεται τίποτα.

Έκανα reboot ξανάκανε εγκατασταση το coreelec αλλά τίποτα,σκέψου ότι κολλούσε τραγικά στο περιβάλλον του kodi.

Έκανα ξανά την διαδικασία με το rufus και η sd δεν bootαρει καν,το box μένει κολλημένο στο λογότυπο Google tv.

ΤΟ box είναι το alfawise s912.Δοκίμασα όλες τις συμβατές ρίζες της συσκευής αλλά τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται τίποτα.

Έκανα reboot ξανάκανε εγκατασταση το coreelec αλλά τίποτα,σκέψου ότι κολλούσε τραγικά στο περιβάλλον του kodi.

Έκανα ξανά την διαδικασία με το rufus και η sd δεν bootαρει καν,το box μένει κολλημένο στο λογότυπο Google tv.

ΤΟ box είναι το alfawise s912.Δοκίμασα όλες τις συμβατές ρίζες της συσκευής αλλά τζίφος.

 

Εάν δεν κάνω λάθος το alfawise s912 είναι ίδιο με το Beelink GT1 2/16 που έχω εγώ και στο οποίο το coreelec δουλεύει τέλεια.

Δοκίμασες το dtb για το GT1 ultimate αλλά με fake memory (δηλαδή δεν είναι με 3GB άλλά με 2GB - όπως αναφέρεται)???

Και φυσικά να μην ξεχάσεις να το μετονομάσεις σε dtb.img !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν κάνω λάθος το alfawise s912 είναι ίδιο με το Beelink GT1 2/16 που έχω εγώ και στο οποίο το coreelec δουλεύει τέλεια.

Δοκίμασες το dtb για το GT1 ultimate αλλά με fake memory (δηλαδή δεν είναι με 3GB άλλά με 2GB - όπως αναφέρεται)???

Και φυσικά να μην ξεχάσεις να το μετονομάσεις σε dtb.img !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Με προβληματίζει που δεν κάνει boot

Ακόμη και λάθος να ήταν η ρίζα θα έπρεπε να bootάρει και στην συνέχεια να βγάζει σφάλμα,σωστά;

Στην μετονομασία της επέκτασης διαγράφουμε το υπάρχων dtb σωστά;

Δηλαδή εάν η ρίζα είναι gtx200_2g.dtb το κάνουμε gtx200_2g.dtb.img και όχι gtx200_2g.dtb.dtb.img.

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει που δεν κάνει boot

Ακόμη και λάθος να ήταν η ρίζα θα έπρεπε να bootάρει και στην συνέχεια να βγάζει σφάλμα,σωστά;

Στην μετονομασία της επέκτασης διαγράφουμε το υπάρχων dtb σωστά;

Δηλαδή εάν η ρίζα είναι gtx200_2g.dtb το κάνουμε gtx200_2g.dtb.img και όχι gtx200_2g.dtb.dtb.img.

ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το κάνεις ΣΚΕΤΟ dtb.img :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το κάνεις ΣΚΕΤΟ dtb.img :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Σωστά βλακεία μου.

Δυστυχώς πάλι τίποτα.

Η 8 gb sd μετά την εγκατάσταση του coreelec είναι 511 mb

Την κάνω διαμόρφωση και παραμένει στα 511 mb

Δεν έπρεπε τα windows να βλέπουν πάλι τα 8 gb.

Την πρώτων φορά που ασχολήθηκα με το coreelec τα κατάφερα σε 30 λεπτά,τώρα τα έχω κάνει μαντάρα.

Η ΔΕΝ boot άρει με το rufus ή φταίει η sd τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Σωστά βλακεία μου.

Δυστυχώς πάλι τίποτα.

Η 8 gb sd μετά την εγκατάσταση του coreelec είναι 511 mb

Την κάνω διαμόρφωση και παραμένει στα 511 mb

Δεν έπρεπε τα windows να βλέπουν πάλι τα 8 gb.

Την πρώτων φορά που ασχολήθηκα με το coreelec τα κατάφερα σε 30 λεπτά,τώρα τα έχω κάνει μαντάρα.

Η ΔΕΝ boot άρει με το rufus ή φταίει η sd τι να πω..

Όταν τελειώσει το rufus λογικό είναι να μην βλέπεις όλη την χωρητικότητα της sd εφόσον υπάρχει partition που δεν μπορεί να διαβαστεί από τα Windows!

Για να καταλάβω εάν εξακολουθείς και κάνεις το ίδιο λάθος:

- Χρησιμοποιείς το rufus

- Αφού τελειώσει παίρνεις το αρχείο dtb που μας κάνει από αυτά που υπάρχουν στο σχετικό directory (στην περίπτωσή μας αυτό για GT1 ultimate (fake memory) - υποθέτω ότι πράγματι η μνήμη του κουτιού σου είναι 2GB).

- Το αντιγράφεις στο βασικό directory της sd (φυσικά διαγράφοντας το dtb.img εάν υπάρχει ήδη) και μετονομάζεις αυτό που αντέγραψες σε dtb.img . Σωστά?

 

edit : Όταν κατέβασες το καινούργιο Coreelec διάλεξες New Installation - Generic S912 ή Beelink Ultimate GT1 ?

 

edit2 : TO Σημαντικοτερο!! Πρέπει να χρησιμοποιήσεις το gxm_q200_2g και όχι αυτό που γράφεις πιο πάνω!!!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώσει το rufus λογικό είναι να μην βλέπεις όλη την χωρητικότητα της sd εφόσον υπάρχει partition που δεν μπορεί να διαβαστεί από τα Windows!

Για να καταλάβω εάν εξακολουθείς και κάνεις το ίδιο λάθος:

- Χρησιμοποιείς το rufus

- Αφού τελειώσει παίρνεις το αρχείο dtb που μας κάνει από αυτά που υπάρχουν στο σχετικό directory (στην περίπτωσή μας αυτό για GT1 ultimate (fake memory) - υποθέτω ότι πράγματι η μνήμη του κουτιού σου είναι 2GB).

- Το αντιγράφεις στο βασικό directory της sd (φυσικά διαγράφοντας το dtb.img εάν υπάρχει ήδη) και μετονομάζεις αυτό που αντέγραψες σε dtb.img . Σωστά?

 

edit : Όταν κατέβασες το καινούργιο Coreelec διάλεξες New Installation - Generic S912 ή Beelink Ultimate GT1 ?

 

edit2 : TO Σημαντικοτερο!! Πρέπει να χρησιμοποιήσεις το gxm_q200_2g και όχι αυτό που γράφεις πιο πάνω!!!

 

 

Εννοώ πριν χρησιμοποιήσω το rufus,κάνω διαμόρφωση την sd και ο αποθηκευτικός χώρος

παραμένει 511 mb.

ΤΟ ultimate GT1 χρησιμοποίησα αλλά δεν bootαρε καν.

ΤΑ κατάφερα με μια άλλη ρίζα που συστήνεται για το alfawise αλλά η λέξη σέρνεται χανει το νόημα της,τόσο πολύ κολλάει.Ειναι αδύνατον να παίξει Netflix ακόμα και sd.

Πριν την αναβάθμιση ΔΕΝ είχα πρόβλημα.

Θα περάσω ξανά την προηγούμενη έκδοση coreelec και ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πριν χρησιμοποιήσω το rufus,κάνω διαμόρφωση την sd και ο αποθηκευτικός χώρος

παραμένει 511 mb.

ΤΟ ultimate GT1 χρησιμοποίησα αλλά δεν bootαρε καν.

ΤΑ κατάφερα με μια άλλη ρίζα που συστήνεται για το alfawise αλλά η λέξη σέρνεται χανει το νόημα της,τόσο πολύ κολλάει.Ειναι αδύνατον να παίξει Netflix ακόμα και sd.

Πριν την αναβάθμιση ΔΕΝ είχα πρόβλημα.

Θα περάσω ξανά την προηγούμενη έκδοση coreelec και ίδωμεν

 

Μα είπαμε ότι τα windows δεν "βλέπουν" το 2ο παρτίτιον. Μόνο άμα χρησιμοποιήσεις το ειδικό partition utility που έχουν ή κάποια ειδικά προγράμματα. Το rufus όμως τα φορμάρει όλα κανονικά (πρέπει να το έχεις επιλέξει αυτό τσεκάροντάς το).

Από εκεί και πέρα κάνε δοκιμές γιατί όπως σου είπα στο Beelink GT1 2/16 (που είναι παρόμοιο με το δικό σου) όλα έτρεχαν και τρέχουν ακόμα καλύτερα. Μάλιστα εκεί χρησιμοποιώ USB stick 2GB που σαφώς είναι πιο αργό από την sd που έχεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά βλακεία μου.

Δυστυχώς πάλι τίποτα.

Η 8 gb sd μετά την εγκατάσταση του coreelec είναι 511 mb

Την κάνω διαμόρφωση και παραμένει στα 511 mb

Δεν έπρεπε τα windows να βλέπουν πάλι τα 8 gb.

Την πρώτων φορά που ασχολήθηκα με το coreelec τα κατάφερα σε 30 λεπτά,τώρα τα έχω κάνει μαντάρα.

Η ΔΕΝ boot άρει με το rufus ή φταίει η sd τι να πω..

 

για δοκιμασε και με το προγραμμα etcher να περασεις το αρχειο στην καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κερδίζουμε τίποτα σε γρηγοράδα με το coreelec ή είναι το ίδιο σε tv box τύπου GT King που έχει καλά specs;;;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...