Jump to content

Coreelec-Kodi σε Tv box


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρετε.Δημιούργησα αυτό το νήμα για να μιλάμε και να λύνουμε απορίες σχετικά με το Coreelec.Το coreelec είναι μία πλατφόρμα μέσω της οποίας τρέχει το Kodi.Εγκαθίσταται σε microSD και έτσι μπορούμε να κάνουμε dual boot το tv box μας χωρίς να χάσουμε το Android OS. Πλεονεκτήματα είναι ο σχεδιασμός του, (ο οποίος είναι βελτιστοποιημένος κυρίως για tv boxes με Amlogic επεξεργαστές),Netflix Full HD, Youtube 4K κλπ.. Εν συντομία ο τρόπος εγκατάστασης είναι αυτός

https://discourse.coreelec.org/t/how-to-install-coreelec/677 Την εικόνα img για το μοντέλο μας την κατεβάζουμε από εδώ

https://coreelec.org/#download

Για το burn της microSD προτείνω το Etcher και όχι το Rufus όπως λέει στις οδηγίες, καθώς μερικές φορές δε το κάνει burn σωστά.Επίσης συνιστάται κάρτα microSD class 10 U3 με υψηλό 4K random write speed.

Kingston extreme pro και Samsung Evo+ είναι ιδανικές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@gatos814 Ας συνεχίσουμε εδώ.Πως μπορώ να δοκιμάσω το Netflix που λες μήπως και τρέχει καλύτερα;

 

Πας στις πηγες και βαζεις http://lazykodi.com και ονομα lazy

Απο εκει μπαινεις = REPOSITORIES = και διαλεγεις TVADDONS.CO Add-on Repository και μετα διαλεγεις english και απο εκει το repository.xbmchub

Εκει μεσα θα βρεις το νετφλιξ

Εσυ δλδ πιο εβαζες;

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Πας στις πηγες και βαζεις http://lazykodi.com και ονομα lazy

 

Απο εκει μπαινεις = REPOSITORIES = και διαλεγεις TVADDONS.CO Add-on Repository και μετα διαλεγεις english και απο εκει το repository.xbmchub

 

Εκει μεσα θα βρεις το νετφλιξ

 

Εσυ δλδ πιο εβαζες;

αυτό

https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=329767

Link to comment
Share on other sites

 

Απ'οτι βλεπω το ιδιο ειναι !

Οπως ειπα... στη θεση σου θα δοκιμαζα και αλλες καρτες και σιγουρα το rufus που νομιζω οτι δουλευει ΑΨΟΓΑ

edit : Το Etcher που το ειχε ενας νομιζω βιετναμεζος και στο youtube το δοκιμασα εδω και λιγο καιρο και για αλλη δουλεια (λινουξ) και δεν μου δουλεψε καλα η εγγραφη σε μενα !

Το rufus απο την αλλη το χρισημοποιω απο παλια και για τα windows και ειναι οπως ειπα , αψογο!

;)!

Edited by gatos814

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το αντίθετο χαχα.Με το rufus δε μου έκανε boot το CE τη 2 φορά.και μετά με το Etcher έκανε κανονικά!Έτυχε..Άντε να έρθει η Sandisk extreme pro να μου φύγει η αγωνία χαχα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το αντίθετο χαχα.Με το rufus δε μου έκανε boot το CE τη 2 φορά.και μετά με το Etcher έκανε κανονικά!Έτυχε..Άντε να έρθει η Sandisk extreme pro να μου φύγει η αγωνία χαχα.

 

Σε μενα παντως δεν παιζει ασχημα τελικα στο tanix ....!

Τεσπα ... Καλη τυχη!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!κάτι που είπες για εκδοση με παλιό firmware..πως το βλέπω και γω;Γιατί vorke z6/tanix tx92 είναι ίδια!

 

Αυτο το μποξακι μου με το δικο σου εχουν αλλο hardware!

Αν ενοεις αυτο....

Την βερσιον παντως την βλεπεις στα σετινγκς!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Εμένα λέει 3ram DDR4.Μήπως Tanix TX92/Tanix TX92 LP είναι τα αντίστοιχα Vorke Z6/Vorke Z6 plus?Γιατί το plus έχει DDR3..

 

Δεν ξερω για τα παλια γιατι δεν ειχα τετοιο

αλλα μαλλον ετσι θα ειναι ...

και οπως σου ειπα με το δικο μου lp ... κατι γινεται!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να σου τρέξει ακόμα πιο smooth με downgrade κάποια αρχεία απο widevine..Δες εδώ προς το τέλος!!

 

https://discourse.coreelec.org/t/netflix-frame-skip-temporary-solution/6591/28

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να σου τρέξει ακόμα πιο smooth με downgrade κάποια αρχεία απο widevine..Δες εδώ προς το τέλος!!

 

https://discourse.coreelec.org/t/netflix-frame-skip-temporary-solution/6591/28

 

Έτσι κι αλλιώς στο τέλος πήγαινε πολύ καλά...

Στην αρχή είχε κάποια ανεπαίσθητα κολλήματα αλλά πάρα πολύ λίγα και από ότι παρατήρησα στα 24fps μόνο αλλά μετά από ώρα τελικά φάνηκε να φτιάχνει!

Αλήθεια εσένα σου έβγαζε σφάλματα ''υπογραφής'' την πρώτη φορά που διάλεγες κάτι να παίξει;

Γιατί σε μένα έβγαζε αλλά με την δεύτερη έπαιζε!

Τεσπά πλέον τα μάζεψα όλα ...

Τέλος προς το παρόν το λινουξακι

Αν πέσει στα χέρια μου και κανένα s905x2 θα το δοκιμάσω και αυτό

Και να δεις ότι πριν 2 εβδομάδες είχα 2 στα χέρια μου ένα h96max x2 & ένα s95 !!!

Android TV Boxes & XIAOMI Smartphones

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, διαβαζα για αρκετό καιρό για το coreelec και λέω να το δοκιμάσω. Μια ερώτηση, έχω το beelink GT1 το πρώτο (όχι ultimate) με 2gb Ram. Δεν υπάρχει στις επιλογές που αναφέρονται στην σελίδα του πρώτου ποστ. Κατεβάζω το IMG που αναφέρεται σε generic s912; ;;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, διαβαζα για αρκετό καιρό για το coreelec και λέω να το δοκιμάσω. Μια ερώτηση, έχω το beelink GT1 το πρώτο (όχι ultimate) με 2gb Ram. Δεν υπάρχει στις επιλογές που αναφέρονται στην σελίδα του πρώτου ποστ. Κατεβάζω το IMG που αναφέρεται σε generic s912; ;;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή και εγώ έχω το GT1 2/16 (από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν) νομίζω ότι χρησιμοποίησα αυτό που είναι για το GT1 Ultimate με 3G(Fake memory) που αναφέρεται στον πίνακα ως gxm_q200_2g.Βέβαια πιθανόν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποιο generic.

Έτσι και αλλιώς δεν κινδυνεύεις να πάθεις τίποτα, το πολύ πολύ να μην μπουτάρει σωστά, οπότε δοκιμάζεις άλλο.

Προσοχή βέβαια να αλλάξεις το όνομα του αρχείου που θα χρησιμοποιήσεις στο default.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έχω το GT1 2/16 (από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν) νομίζω ότι χρησιμοποίησα αυτό που είναι για το GT1 Ultimate με 3G(Fake memory) που αναφέρεται στον πίνακα ως gxm_q200_2g.Βέβαια πιθανόν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποιο generic.

 

Έτσι και αλλιώς δεν κινδυνεύεις να πάθεις τίποτα, το πολύ πολύ να μην μπουτάρει σωστά, οπότε δοκιμάζεις άλλο.

 

Προσοχή βέβαια να αλλάξεις το όνομα του αρχείου που θα χρησιμοποιήσεις στο default.

Έκανα το SD με το Rufus χρησιμοποιώντας το generic, και πέρασα dtb τα qxm_q200_2g και το 201_2g. Με τη μέθοδο της οδοντογλυφιδας παταω το reset και βλεπω το logo της beelink, και μόλις εμφανίζεται το logo της coreelec αφήνω το reset, βλεπω γραμματακια πάνω αριστερά coreelec 9.2.0, και μετά κάνει επανεκκινηση μόνο του το boxακι και εμφανίζει πάλι τα 2 logo το ένα μετά το άλλο και ξανακάνει επανεκκίνηση ασταμάτητα. Ξέρουμε τι το προκαλεί αυτό; ξέρω ότι είμαι πολύ περιγραφικος απλά θέλω να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και μένα αυτό στο Vorke Z6 όταν το έκανα με το rufus.Μετά το έκανα με το Etcher και μπουταρε σωστά..Θα έλεγα να το κάνεις 2 φορές με το Etcher..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και για να μη παιδευεστε κάθε φορά με οδοντογλυφίδα κλπ..Αν είστε root,η εφαρμογή reboot to libreelec δουλεύει μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το SD με το Rufus χρησιμοποιώντας το generic, και πέρασα dtb τα qxm_q200_2g και το 201_2g. Με τη μέθοδο της οδοντογλυφιδας παταω το reset και βλεπω το logo της beelink, και μόλις εμφανίζεται το logo της coreelec αφήνω το reset, βλεπω γραμματακια πάνω αριστερά coreelec 9.2.0, και μετά κάνει επανεκκίνηση μόνο του το boxακι και εμφανίζει πάλι τα 2 logo το ένα μετά το άλλο και ξανακάνει επανεκκίνηση ασταμάτητα. Ξέρουμε τι το προκαλεί αυτό; ξέρω ότι είμαι πολύ περιγραφικος απλά θέλω να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

1. Έχω φτιάξει αρκετά USB sticks και SDs με το Rufus, τόσο σε Coreelec όσο και σε Libreelec παλιότερα και ποτέ δεν είχα θέμα.

2. Υποθέτω ότι αφού δημιουργήσεις το στικάκι ή SD αντιγράφεις το αρχείο που θέλεις σε αυτό π.χ qxm_q200_2g και το μετονομάζεις σε dtb.img.

 

3. Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποια άλλη μέθοδο εκτός της οδοντογλυφίδας (που είναι πιο εύκολη και πρακτική) όπως εγκαθιστώντας το Terminal Emulator και μετά απλώς τρέχοντάς το να γράψεις "reboot update".

4. Εγώ έχω εγκατεστημένη την εξαιρετική τελευταία ROM του superceleron και υπάρχει έτοιμο apk με επιλογές να κάνεις reboot σε ότι θέλεις.

5. Θα πρότεινα αρχικά να κάνεις όχι SD αλλά USB stick που είναι πολύ πιο εύκολο να το βάζεις /βγάζεις. Μετά την επιτυχημένη εγκατάσταση του Coreelec να ξέρεις ότι θα μπουτάρει πάντα σε αυτό και μετά θα πρέπει να χρησιμοποιείς την εντολή "boot to nand" για να πάει σε Android ή απλώς να βγάζεις την SD/Stick από την θέση της. Άρα ένα USB stick (γρήγορο) είναι πιο πρακτικό τουλάχιστον στην αρχή.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μερικά όμως boxes δε κάνουν boot from usb και άλλα κάνουν μόνο απο μια συγκεκριμένη θύρα usb. Οπότε πρέπει ο καθένας να το μάθει πρώτα αυτό..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μπουταρε σωστά με το IMG για GT1 ultimate (fake ram) που ποσταρε ο φίλος @ath516. Περιμένω κωδικό από το grecoTM για να εγκαταστήσω build. Και να δω επιτέλους πως δουλεύει με το hardware να ασχολείται μόνο με kodi. Ευχαριστώ πολύ...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μπουταρε σωστά με το IMG για GT1 ultimate (fake ram) που ποσταρε ο φίλος @ath516. Περιμένω κωδικό από το grecoTM για να εγκαταστήσω build. Και να δω επιτέλους πως δουλεύει με το hardware να ασχολείται μόνο με kodi. Ευχαριστώ πολύ...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για πες μας και εντυπώσεις..Σηκώνει full hd Netflix?
Link to comment
Share on other sites

Κανείς εντυπώσεις με Netflix στα 720p σε Tanix TX92/Vorke Z6; Ότι και να κάνω, υπάρχει lag.Βεβαια η microSD δεν είναι και οτι καλύτερο..Περιμένω ακόμα την Sandisk extreme pro U3..

 

Στάλθηκε από το Redmi 4 Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από λίγες μέρες χρήσης, δεν κατάφερα να κάνω το νετφλιξ να παιξει(έτσι κι αλλιώς θα το κόψω) αλλά και σε άλλα stream μου κάνει stuttering ανά μερικά δευτερόλεπτα. Είδα ότι είναι κάτι με τους υπότιτλους (αν κατάλαβα καλά). Παίζω σε Coreelec 9.2.0 με gkobu build

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...