Jump to content

Ενήλικοι στην Αίθουσα (Adults in the Room) - Κώστας Γαβράς


Vivere
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησης πλην του cinema;

Είμαι περίεργος να την δω και να δω κατά πόσο "δικαιώνει" και "υμνεί" τον Μπαρούφα, από όσο ακούγεται δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω τι ακριβώς περιμένεις να δεις...

 

Ας πούμε π.χ. ότι εγώ αύριο γράφω ένα βιβλίο στο οποίο εξιστορώ, ξέρω 'γω, τη σχολική μου ζωή, για την οποία ούτε μετανιώνω τίποτα ούτε θεωρώ ότι έκανα κάτι λάθος και θεωρώ μάλιστα πως ήμουν μόνος μου εναντίον όλων στα δύσκολα. Άσχετα αν έχω δίκιο ή άδικο, εγώ έτσι τα ένιωσα έτσι τα έγραψα.

 

Υπάρχει ποτέ περίπτωση ένας σκηνοθέτης να μεταφέρει αυτό το βιβλίο στον κινηματογράφο και να είναι "αντικειμενικό" όταν ουσιαστικά πρόκειται για τη δική μου πλευρά των γεγονότων και όχι για ιστορική μελέτη;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη αν δεν την δω με τα μάτια μου αλλά μέχρι στιγμής απ' όσο ακούγεται, στην ταινία ο Μπαρούφας εμφανίζεται ως ήρωας.

Τώρα αν αυτός ο αλήτης ταυτίζεται και ως ήρωας στην πραγματικότητα μέσω της ταινίας εγώ είμαι η μετεμψύχωση του Τσόρτσιλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη αν δεν την δω με τα μάτια μου αλλά μέχρι στιγμής απ' όσο ακούγεται, στην ταινία ο Μπαρούφας εμφανίζεται ως ήρωας.

Τώρα αν αυτός ο αλήτης ταυτίζεται και ως ήρωας στην πραγματικότητα μέσω της ταινίας εγώ είμαι η μετεμψύχωση του Τσόρτσιλ.

 

Η συζήτηση πάει στο πολιτικό και απ'όσο θυμάμαι στο forum απαγορεύονται οι πολιτικές συζητήσεις.

Δεν έχει σημασία εξ άλλου ούτε και με ενδιαφέρει το πολιτικό κομμάτι καθόλου, απλά μεταξύ μας δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να σε κάνει να θέλεις να τη δεις, ιδιαίτερα από τη στιγμή που φαίνεται ότι έχεις ήδη διαμορφωμένη άποψη για τα τότε γεγονότα.

 

Αν τον αντιπαθείς, τι σε έκανε να πιστεύεις ότι μία ταινία βασισμένη σε δικό του βιβλίο για το τι βίωσε το 2015 θα ήταν ποτέ δυνατόν να τον παρουσιάζει ως κάτι λιγότερο από ήρωα της υπόθεσης;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση πάει στο πολιτικό και απ'όσο θυμάμαι στο forum απαγορεύονται οι πολιτικές συζητήσεις.

Δεν έχει σημασία εξ άλλου ούτε και με ενδιαφέρει το πολιτικό κομμάτι καθόλου, απλά μεταξύ μας δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να σε κάνει να θέλεις να τη δεις, ιδιαίτερα από τη στιγμή που φαίνεται ότι έχεις ήδη διαμορφωμένη άποψη για τα τότε γεγονότα.

 

Αν τον αντιπαθείς, τι σε έκανε να πιστεύεις ότι μία ταινία βασισμένη σε δικό του βιβλίο για το τι βίωσε το 2015 θα ήταν ποτέ δυνατόν να τον παρουσιάζει ως κάτι λιγότερο από ήρωα της υπόθεσης;

Το θέμα δεν είναι για μένα και για σένα και για όποιον βίωσε την οικονομική (και όχι μόνο) πολιτική του και έχει αρνητική ή θετική άποψη γι αυτόν αλλά αυτή η ταινία θα υπάρχει και στο μέλλον και ενδεχομένως θα την δουν νέοι άνθρωποι που δεν έζησαν ούτε βίωσαν τα πεπραγμένα του και η ταινία διαστρεβλώνει κατά πολύ την πραγματικότητα. Απλά θα φαίνεται ως ήρωας του 2015 στην Ελλάδα και θα αποτελέσει πρότυπο πολιτικού ανδρός.

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο απλά ΤΡΑΓΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι για μένα και για σένα και για όποιον βίωσε την πολιτική του και έχει αρνητική ή θετική άποψη γι αυτόν αλλά αυτή η ταινία θα υπάρχει και στο μέλλον και ενδεχομένως θα την δουν νέοι άνθρωποι που δεν έζησαν ούτε βίωσαν τα πεπραγμένα του και η ταινία διαστρεβλώνει κατά πολύ την πραγματικότητα. Απλά θα φαίνεται ως ήρωας του 2015 στην Ελλάδα και θα αποτελέσει πρότυπο πολιτικού ανδρός.

Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο απλά ΤΡΑΓΙΚΟ.

 

Την έχεις δει την ταινία και βγάζεις τόσο εύκολα συμπεράσματα;

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα προηγουμένως πως θέλω να την δω με τα μάτια μου για να διαπιστώσω αν όντως εξυμνείται όπως πολλοί ανέφεραν που την είδαν.
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα προηγουμένως πως θέλω να την δω με τα μάτια μου για να διαπιστώσω αν όντως εξυμνείται όπως πολλοί ανέφεραν που την είδαν.

 

Δες και το Κεφάλαιο του Γαβρά.

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Στα τορενταδικα οταν βγει ισως;

 

Συμφωνω πάντως οτι για την Ελλαδα δεν εχει τοσο νοημα αυτη η ταινια. Αφενος τι να μας πει,τα ζησαμε στο πετσι μας. Αφετερου τι αναμοχλευει συγκρουσεις του παρελθοντος τωρα που επανηλθε η "κανονικοτητα". Και επιπλεον να μας διδαξει κατι; 4 χρονια μετα ο ελληνικος λαος εδωσε αθροιστικα την εγκριση του με 48% σε εκεινους ακριβως που μας οδηγησαν εδω. Οι Ελληνες δε διδασκονται και η κυκλοφορια της ταινιας εδω μονο σουσουρο και μαλλιοτραβηγματα προσφερει.

 

Εχει περισσοτερο νοημα η προωθηση και θεαση της στο εξωτερικο,εκει επρεπε να επικεντρωθουν οι δημιουργοι της. Και οχι να καλυπτει ενα εξαμηνο της ελληνικης τραγωδιας. Τουλαχιστον τη δεκαετια της κρισης,μην πω και πιο πριν για να καλυφθει πιο σφαιρικα η συμπαιγνια ελληνων πολιτικων-ΕΕ-τραπεζων-ΔΝΤ. Γιατι υπάρχει τρομερη παραπληροφορηση εξω. Κι εδω βεβαια υπαρχει,κυριως κομματικης σκοπιμοτητας εκατερωθεν, αλλα στο εξωτερικο κυριαρχουν ογκωδης άγνοια και αισχρα ψέματα. Επειδη εκεινη την εποχη εκανα διαλογο μεσω τουιτερ, μιλιουνια οι Άγγλοι με κατηγορούσαν οτι ως Έλληνας ετρωγα τα λεφτα τους(!) και να μη μιλαω! Πισω ομως εχει η αχλάδα την ουρα και τωρα εχουν παθει εγκεφαλικο και αυτοι με το μπρεξιτ και τα καρτουν που ειχαν/εχουν για πρωθυπουργό.

Link to comment
Share on other sites

Στα τορενταδικα οταν βγει ισως;

 

Συμφωνω πάντως οτι για την Ελλαδα δεν εχει τοσο νοημα αυτη η ταινια. Αφενος τι να μας πει,τα ζησαμε στο πετσι μας. Αφετερου τι αναμοχλευει συγκρουσεις του παρελθοντος τωρα που επανηλθε η "κανονικοτητα". Και επιπλεον να μας διδαξει κατι; 4 χρονια μετα ο ελληνικος λαος εδωσε αθροιστικα την εγκριση του με 48% σε εκεινους ακριβως που μας οδηγησαν εδω. Οι Ελληνες δε διδασκονται και η κυκλοφορια της ταινιας εδω μονο σουσουρο και μαλλιοτραβηγματα προσφερει.

 

Εχει περισσοτερο νοημα η προωθηση και θεαση της στο εξωτερικο,εκει επρεπε να επικεντρωθουν οι δημιουργοι της. Και οχι να καλυπτει ενα εξαμηνο της ελληνικης τραγωδιας. Τουλαχιστον τη δεκαετια της κρισης,μην πω και πιο πριν για να καλυφθει πιο σφαιρικα η συμπαιγνια ελληνων πολιτικων-ΕΕ-τραπεζων-ΔΝΤ. Γιατι υπάρχει τρομερη παραπληροφορηση εξω. Κι εδω βεβαια υπαρχει,κυριως κομματικης σκοπιμοτητας εκατερωθεν, αλλα στο εξωτερικο κυριαρχουν ογκωδης άγνοια και αισχρα ψέματα. Επειδη εκεινη την εποχη εκανα διαλογο μεσω τουιτερ, μιλιουνια οι Άγγλοι με κατηγορούσαν οτι ως Έλληνας ετρωγα τα λεφτα τους(!) και να μη μιλαω! Πισω ομως εχει η αχλάδα την ουρα και τωρα εχουν παθει εγκεφαλικο και αυτοι με το μπρεξιτ και τα καρτουν που ειχαν/εχουν για πρωθυπουργό.

 

Μου αρέσει που λες ότι έχουμε έρθει σαν χώρα στην κανονικότητα. Επίσης να υποθέσω ότι για την κατάντια της χώρας φταίει ο Μπαρούφας ε;

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Κανονικοτητα σε εισαγωγικα εβαλα και ολιγον τι ειρωνικα :p .

 

Επισης σημειωσα οτι ευθυνες βαραινουν πιο πισω απ την τελευταία δεκαετια.

 

Αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...