Jump to content

Μετατροπή συναλλάγματος : Ευρώ σε λίρες κ.α


Demon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω και πάλι το θέμα για να ρωτήσω τι ισχύει αυτή την εποχή.

Τα δεδομένα έχουν αλλάξει τραγικά από το αρχικό μου post (πριν από 7 χρόνια! ) και καλό θα ήταν όποιος έχει κάνει έρευνα πρόσφατα να μας ενημερώσει για τον πιο συμφέρον τρόπο ανάληψης / διακίνησης χρημάτων από Ελλάδα σε Αγγλία.

 

Το σίγουρο είναι ότι δε στέλνεις λεφτά μέσω τραπεζικού εμβάσματος... Καθώς αφήνεις ίχνη και δε ξέρεις πώς μπορούν να χρησιμοποιηθούν από την εκάστοτε κυβέρνηση της Ελλάδος. Από την άλλη, το ΗΒ είναι ένα κράτος με 1 τρισ. λίρες εξωτερικό χρέος. Οπότε δε ξέρω κατά πόσο συμφέρει να αγοράσεις λίρες, με το σκεπτικό δημιουργίας ενός χρηματικού αποθέματος για το μέλλον σου σε ένα ισχυρό νόμισμα. Αν πας συχνά στην Αγγλία, μπορείς αεροπορικώς να μεταφέρεις μέχρι 10χιλιάδες Ευρώ μετρητά, όμως που και πώς θα τα μετατρέψεις σε λίρες ;;; Αν αγοράσεις λίρες στην Αγγλία έχοντας Ευρώ, τότε θα χάσεις πολλά καθώς η ισοτιμία εκεί είναι πολύ ακριβή... Αν δεις ισοτιμίες στις ιστοσελίδες των αγγλικών τραπεζών, τότε αυτές είναι για όσους πελάτες τους έχουν λογαριασμό συν/τος ή σε ξένο νόμισμα και δραστηριοποιούνται με το εξωτερικό. Οι ισοτιμίες για μετατροπή συν/τος σε μετρητά σε υποκατάστημα αγγλικής τράπεζας αλλάζουν κάθε μέρα και στέλνονται στα υποκαταστήματα, οπότε είναι και δύσκολο να τις μάθεις μένοντας Ελλάδα. Οπότε αν αλλάξεις από Ελλάδα, τότε θα πρέπει να δώσεις προσωπικά στοιχεία δικά σου. Η ΤτΕ πλέον κάνει συν/γες μέχρι 500 λίρες με 3 Ευρώ προμήθεια. Τα ανταλλακτήρια είναι πιο ακριβά... Οι εμπορικές τράπεζες θέλουν ειδοποίηση κάποιες μέρες πριν κι οι οποίες σου κρατάνε τα προσωπικά σου στοιχεία, αλλά με χειρότερη ισοτιμία - προμήθεια από την ΤτΕ... Τέλος, αν ξαφνικά σε αγγλικό λογαριασμό μαζέψεις 50 χιλιάδες λίρες (για παράδειγμα), σίγουρα το αντίστοιχο τμήμα εφορίας του ΗΒ (δε θυμάμαι πώς λέγεται τώρα) θα σε επισκεφτεί...

Το είχα ψάξει κι εγώ το θέμα (σκεπτόμενος όπως εσύ) πέρυσι και δεν έβγαλα άκρη...

Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες, θα τον παρακαλούσα να ενημερώσει (έστω και με pm)...

Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 153
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Που μπορώ να βρω καλό ανταλλακτήριο για λίρες στη Θεσσαλονίκη.Πήγα Τράπεζα της Ελλάδος δεν έχουν.....

Στην Alpha Bank πρέπει να παραγγείλεις άνω των 2000 ευρώ.

Η Εθνική ξέρετε αν έχει;

Μπορώ και να τραβήξω απο Αγγλία με Debit αλλά με τις χρεώσεις συνναλάγματος και Visa δε ξέρω αν συμφέρει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας,

 

Τους τελευταιους μηνες ειμαι κατοικος εξωτερικου, και επισκεπτομαι ταχτικα την ελλαδα, οποτε προσπαθω να δω τι με συμφερει για το αντιθετο συναλλαγμα λιρα αγγλιας σε ευρω δηλ. Οι αγγλικες τραπεζες χρεωνουν αρκετα αν χρησιμοποιησεις την καρτα σε εξωτερικο (εκανα αιτιση για ειδικη πιστωτικη καρτα αλλα δεν εγινε δεκτη). Τωρα που ηρθα πηρα λιρες αγγλιας μαζι μου και ψαχνω να δω που με συμφερει να τις αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

Στο Λονδίνο, στην Oxford Street έχει μαγαζιά με πολύ καλή ισοτιμία. Έχουν και πινακίδες έξω που θα τα βρεις εύκολα.

Για Ελλάδα το καλύτερο είναι είτε να βγάλεις μια πιστωτική και να κάνεις της αγορές σου από εκεί και να πας κέντρο Πειραιά ή Αθήνα σε ανταλλακτήριο για τα "ψιλά".

Αν δεν μπορείς ή δεν θέλεις να βγάλεις κάρτα από Ελλάδα, τότε πήγαινε σε μια τράπεζα να κάνεις την ανταλλαγή. Από την Eurobank είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Έκανα ένα γρήγορο search στο Google αλλά ότι έβρισκα ήταν τουλάχιστον 3ετιας οπότε ρωτάω εδω. Τέλη Γενάρη πεταω για Λονδινο. Θα έχω μαζί μου 3.000 ευρώ. Υπάρχει τρόπος να τα κάνω λίρες χωρίς να με μαδησουν;
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

τη εψαξες και δεν βρίκες? παρακολούθα τις ισότιμίες και όταν σε συμφέρει πάνε κάνε την αλλαγή

https://www.alpha.gr/tools/geurocur.htm

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/imerisio-deltio-timon-synallagmatos-trapezogrammation

δε ξέρω αν χρειάζεται να κάνεις παραγγελία πρώτα, ρωτησε το

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα γρήγορο search στο Google αλλά ότι έβρισκα ήταν τουλάχιστον 3ετιας οπότε ρωτάω εδω. Τέλη Γενάρη πεταω για Λονδινο. Θα έχω μαζί μου 3.000 ευρώ. Υπάρχει τρόπος να τα κάνω λίρες χωρίς να με μαδησουν;

Αν επιτρέπεται, γιατί τόσο μεγάλο ποσό σε μετρητά;

Είσαι σίγουρος ότι δε σε συμφέρει να σηκώσεις με την κάρτα σου εκεί πέρα; Έστω και αν χρειαστεί να σηκώσεις 5-6 φορές (ανάλογα με το ημερήσιο όριο της κάρτας).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό που λέει ο Lewton είναι το πιο σωστό. Να κάνεις ανάληψη από ATM Αγγλίας 2-3 φορές για να μην πληρώσεις την προμήθεια συναλλάγματος και ανάληψης από το εξωτερικό πολλές φορές! Εξαρτάται όμως και τι τράπεζα έχεις και τι χρεώσεις έχει για την ανάληψη από εξωτερικό, γιατί το συνάλλαγμα όλες το ίδιο το χρεώνουν.
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρετε για φοιτητικο λογαριασμο στην hsbc μηπως σας συμφερει (εννοω στην hsbc καταστηματα ελλαδας).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έκανα ένα γρήγορο search στο Google αλλά ότι έβρισκα ήταν τουλάχιστον 3ετιας οπότε ρωτάω εδω. Τέλη Γενάρη πεταω για Λονδινο. Θα έχω μαζί μου 3.000 ευρώ. Υπάρχει τρόπος να τα κάνω λίρες χωρίς να με μαδησουν;

 

πριν 10 μερες γυρισα απο λονδινο, χωρις να εχω κανει καθολου συναλλαγμα απο Ελλαδα (που μπορει να ειναι και η καλυτερη επιλογη).

Το πιο φθηνο συναλλαγμα το βρηκα στο https://www.bestforeignexchange.com/services-buy-back-currrency-at-branch.php, σε συμφερει μαλιστα να κανεις online το exchange request (καμια ωρα πριν πας να τα παραλαβεις) για να σου δωσουν ακομα καλυτερα rates.

Επειδη τυχαινει να εχω και hsbc account και εκανα αγορες με την debit καρτα τους, η μεση διαφορα ηταν 2 € ανα 100 € υπερ του bestforeignexchange. 0.76 εδινε rate η hsbc, 0,78 το bestforeignexchange.

Link to comment
Share on other sites

Στο Λονδίνο, στην Oxford Street έχει μαγαζιά με πολύ καλή ισοτιμία. Έχουν και πινακίδες έξω που θα τα βρεις εύκολα.

Έκανα ένα γρήγορο search στο Google αλλά ότι έβρισκα ήταν τουλάχιστον 3ετιας οπότε ρωτάω εδω. Τέλη Γενάρη πεταω για Λονδινο. Θα έχω μαζί μου 3.000 ευρώ. Υπάρχει τρόπος να τα κάνω λίρες χωρίς να με μαδησουν;

 

Αυτό που λέει από πάνω ο Demon είναι ο καλύτερος τρόπος. Αφού πρόκειται για ποσό κάτω των 5000 λιρών, μην πας σε τράπεζες ή επώνυμες εταιρείες θα σε γδάρουν. Bureau de change στην Oxford Street και καθάρισες.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μου είπαν οτι το καλύτερα να κάνω συνάλλαγμα στην τράπεζα της Ελλάδας.. Συμφωνείτε ή συμφέρει κάποια " κανονική" τράπεζα ; Τι προτείνετε ;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν οτι το καλύτερα να κάνω συνάλλαγμα στην τράπεζα της Ελλάδας.. Συμφωνείτε ή συμφέρει κάποια " κανονική" τράπεζα ; Τι προτείνετε ;

Νομίζω ότι περισσότερο από όλα συμφέρει η συναλλαγή με κάρτες.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς όλες τις αγορές ; δηλαδη να αλλάξω μόνο για τα έξοδα , για παράδειγμα φαγητό , και έξοδα όπως ψώνια με κάρτα ;
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς όλες τις αγορές ; δηλαδη να αλλάξω μόνο για τα έξοδα , για παράδειγμα φαγητό , και έξοδα όπως ψώνια με κάρτα ;

 

Ακριβώς. Και ειδικότερα, η συντριπτική πλειονότητα των πληρωμών μπορεί να γίνεται με κάρτες, τις οποίες δέχονται σχεδόν παντού.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα ηθελα να ρωτησω γιατι να συμφερει περισσοτερο . Αν αλλαξω 100 ευρω πχ θα μου τα μετατρεψει σε λιρες αναλογα με τις τρεχουσες τιμες , κρατωντας προμηθεια. Με την πιστωτικη απλα θα γινει η μετατροπη και αρα γλυτωνω την προμηθεια .. Σωστα ή μου ξεφυγε κατι ?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Απλα θα ηθελα να ρωτησω γιατι να συμφερει περισσοτερο . Αν αλλαξω 100 ευρω πχ θα μου τα μετατρεψει σε λιρες αναλογα με τις τρεχουσες τιμες , κρατωντας προμηθεια. Με την πιστωτικη απλα θα γινει η μετατροπη και αρα γλυτωνω την προμηθεια .. Σωστα ή μου ξεφυγε κατι ?

 

Περίπου. Η κατάσταση έχει ως εξής: η ισοτιμία που χρησιμοποιείται όταν αλλάζεις χρήματα σε τράπεζα/ανταλλακτήριο, είναι χειρότερη (δυσμενέστερη προς εσένα), σε σχέση με την ισοτιμία που χρησιμοποιούν οι τράπεζες μεταξύ τους.

 

Όταν κάνεις μία αγορά με κάρτα, η τράπεζα που χειρίζεται τις πράξεις του καταστήματος που γίνονται με κάρτα, στέλνει τρόπον τινά ένα ποσό προς χρέωση στην τράπεζα της κάρτας σου, ας πούμε για £20 λίρες. Το ποσό αυτό ανάλογα με την ισοτιμία θα μετατραπεί σε Ευρώ για να χρεωθείς εσύ. Ε, η ισοτιμία αυτή είναι καλύτερη από ότι να άλλαζες Ευρώ σε Στερλίνες και να πλήρωνες μετρητοίς.

 

Η βασική διαφορά είναι αυτό που λες εσύ, δεν υπάρχει προμήθεια στην συναλλαγή (εκτός από ορισμένες κάρτες που χρεώνουν για τις αγορές σε άλλο νόμισμα εκτός Ευρώ), αλλά υπάρχει και διαφορά στην ισοτιμία, η οποία όσο ανεβαίνει το ποσό της αγοράς, τόσο μεγαλύτερη είναι.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Περίπου. Η κατάσταση έχει ως εξής: η ισοτιμία που χρησιμοποιείται όταν αλλάζεις χρήματα σε τράπεζα/ανταλλακτήριο, είναι χειρότερη (δυσμενέστερη προς εσένα), σε σχέση με την ισοτιμία που χρησιμοποιούν οι τράπεζες μεταξύ τους.

 

Όταν κάνεις μία αγορά με κάρτα, η τράπεζα που χειρίζεται τις πράξεις του καταστήματος που γίνονται με κάρτα, στέλνει τρόπον τινά ένα ποσό προς χρέωση στην τράπεζα της κάρτας σου, ας πούμε για £20 λίρες. Το ποσό αυτό ανάλογα με την ισοτιμία θα μετατραπεί σε Ευρώ για να χρεωθείς εσύ. Ε, η ισοτιμία αυτή είναι καλύτερη από ότι να άλλαζες Ευρώ σε Στερλίνες και να πλήρωνες μετρητοίς.

 

Η βασική διαφορά είναι αυτό που λες εσύ, δεν υπάρχει προμήθεια στην συναλλαγή (εκτός από ορισμένες κάρτες που χρεώνουν για τις αγορές σε άλλο νόμισμα εκτός Ευρώ), αλλά υπάρχει και διαφορά στην ισοτιμία, η οποία όσο ανεβαίνει το ποσό της αγοράς, τόσο μεγαλύτερη είναι.

 

Μαλιστα!! Εγω σκεφτομουν ετσι και αλλιως να αλλαξω καποια λιγα λεφτα για να εχω πανω μου μηπως προκυψει κατι. Γενικα συνολο ελεγα να εχω γυρω στα 450 ε . Αν ομως αλλαξω λιγα λεφτα και αφου η προμηθεια θα κρατηθει δεν ειναι καλυτερο να τα αλλαξω ολα ? Δεν εχω συνηθισει να χρησιμοποιω καρτα στο εξωτερικο :O

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!! Εγω σκεφτομουν ετσι και αλλιως να αλλαξω καποια λιγα λεφτα για να εχω πανω μου μηπως προκυψει κατι. Γενικα συνολο ελεγα να εχω γυρω στα 450 ε . Αν ομως αλλαξω λιγα λεφτα και αφου η προμηθεια θα κρατηθει δεν ειναι καλυτερο να τα αλλαξω ολα ? Δεν εχω συνηθισει να χρησιμοποιω καρτα στο εξωτερικο :O

 

Λονδίνο θα πας? Μην φοβάσαι την κάρτα ίσα ίσα είναι ασφαλέστερη.. Μην πας με πιστωτική.. Πήγαινε με μια prepaid.. Εγώ αυτό έκανα στο Παρίσι.. Σχεδόν όλα μέσω κάρτας.. Και όταν λέω όλα εννοώ όλα ακόμα και ένα cheese από τα Mac που ήθελα να πάρω έδινα την κάρτα.. Στο εξωτερικό χρησιμοποιούν πολύ πλαστικό χρήμα, καμιά σχέση με Ελλάδα που σε κοιτάνε περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

Λονδίνο θα πας? Μην φοβάσαι την κάρτα ίσα ίσα είναι ασφαλέστερη.. Μην πας με πιστωτική.. Πήγαινε με μια prepaid.. Εγώ αυτό έκανα στο Παρίσι.. Σχεδόν όλα μέσω κάρτας.. Και όταν λέω όλα εννοώ όλα ακόμα και ένα cheese από τα Mac που ήθελα να πάρω έδινα την κάρτα.. Στο εξωτερικό χρησιμοποιούν πολύ πλαστικό χρήμα, καμιά σχέση με Ελλάδα που σε κοιτάνε περίεργα.

 

Λονδινο ναι ! Θα δω πως θα το κανω παντως..

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις :D:D

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω ότι κι εγώ στο Λονδίνο όταν πάω (γιατί πάω 2-3 φορές το χρόνο), αλλάζω £300 για τα άμεσα έξοδα (μεταφορικά, Oyster, πολύ μικρές αγορές) και τα υπόλοιπα, κάρτα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω ότι κι εγώ στο Λονδίνο όταν πάω (γιατί πάω 2-3 φορές το χρόνο), αλλάζω £300 για τα άμεσα έξοδα (μεταφορικά, Oyster, πολύ μικρές αγορές) και τα υπόλοιπα, κάρτα. :)

 

Και γω καπως ετσι σκεφτομαι να το κανω απλα λεω να αλλαξω λιγοτερα.. Εσυ χρησιμοποιεις prepaid ή πιστωτικη ?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Και γω καπως ετσι σκεφτομαι να το κανω απλα λεω να αλλαξω λιγοτερα.. Εσυ χρησιμοποιεις prepaid ή πιστωτικη ?

 

Οι prepaid δεν με βολεύουν καθώς δεν θέλω να πιστώνω από πριν την κάρτα, ούτε να χρειάζεται να προσθέσω λεφτά κατά την διάρκεια του ταξιδιού. Οι πιστωτικές από την άλλη στην τράπεζα μου χρεώνουν προμήθεια μετατροπής για αγορές σε άλλο νόμισμα εκτός Ευρώ, οπότε παρόλο που έχω και Visa και Amex (η πρώτη μου δίνει πρόσβαση σε VIP Lounges και η δεύτερη εκπτώσεις και επιστροφή χρημάτων), δεν τις χρησιμοποιώ στο εξωτερικό εκτός Ευρωζώνης.

 

Αντιθέτως, χρησιμοποιώ απλή χρεωστική κάρτα που είναι συνδεδεμένη με τρεχούμενο λογαριασμό με πενταψήφιο όριο πίστωσης και ο οποίος με τη σειρά του καλύπτεται από λογαριασμό προειδοποίησης, οπότε ότι χρησιμοποιώ κατά την διάρκεια της ημέρας μεταφέρεται πίσω στον τρεχούμενο. Έτσι γλυτώνω και τους τόκους. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το Παρίσι είναι σε ευρώ.

Για το Λονδίνο βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει πάγια μίνιμουμ χρέωση ανά συναλλαγή.

Από όσο ξέρω οι περισσότερες κάρτες δεν έχουν, αλλά δε χάνεις κάτι να το τσεκάρεις προκαταβολικά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα ηθελα να ρωτησω γιατι να συμφερει περισσοτερο . Αν αλλαξω 100 ευρω πχ θα μου τα μετατρεψει σε λιρες αναλογα με τις τρεχουσες τιμες , κρατωντας προμηθεια. Με την πιστωτικη απλα θα γινει η μετατροπη και αρα γλυτωνω την προμηθεια .. Σωστα ή μου ξεφυγε κατι ?

Άλλαξε σε ανταλλακτήριο που δεν κρατούν προμήθεια 100 ευρώ για να έχεις για μικροέξοδα. Τα υπόλοιπα με την κάρτα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...