Jump to content

Ζάντες Αυτοκινήτων


cosco
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πάω την Δευτέρα στο Μοσχάτο στο συνεργείο γιατί γρατζούνισα και εγώ την ζάντα(όχι τίποτα τραγικό αλλά το μάτι μου τώρα όλο εκεί πάει) και θα σας πω εντυπώσεις.Εάν το κόστος είναι αυτό που αναφέρθηκε (30 ευρώ) τότε νομίζω ότι είναι πολύ λογικό.Ζάντες βάφει τοπικά(την γρατζουνιά μόνο) και η chipsaway όπως και οποιοδήποτε σημείο του αυτοκινήτου αλλά εκεί παίζει γύρω στο 80άρι η τιμή.Πάντως κάνουν εξαιρετική δουλειά
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 81
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ζάντα αλουμινίου είναι ένα μεγάλο κεφαλαιο για κάθε όχημα. Φίλοι μου μπορώ να οδηγώ ένα αυτοκίνητο με γρατζουνισμένη ζάντα, αλλά δεν έχω ασφάλεια αν αυτή είναι κακώς επιδιορθωμένη, ή είναι στραβή, ή είναι σπασμένη. Αν έχετε λοιπόν ζάντα που χρειάζεται επισκευή για την ασφάλειά σας διορθώστε την. *****

Με μια συσκευή πατέντας το εργαστήριο αυτό έχει μελετήσει καλά το θέμα ζάντας για την ασφάλεια μας. Διορθώνει ζάντες χωρίς να αφαιρεί υλικό, δεν τις αδυνατίζει. Χώρις να χαλάει τη βαφή, δηλαδή την αντοχή του μετάλλου.

******

Αν η ζάντα είναι σπασμένη ή ραγισμένη πάλι υπάρχει λύση. Γίνεται κόλληση με το ίδιο μέταλλο που έχει η ζάντα ακόμα και να λείπει κομμάτι της. Ύστερα σε τόρνο αφαιρείται μόνο το περιττό κομμάτι της συγκόλλησης και μόνο, χωρίς να αδυνατίζει η ζάντα και τέλος η ζάντα επιδιορθώνεται στην ιδιοσυσκευή (πατέντα) του εργαστηρίου.

Οδηγείτε με ασφάλεια πάνω από όλα και μη κάνετε περιττά έξοδα. Όταν διορθώνετε κάτι απευθυνθήτε στον ειδικό, στον μάστορα.

Link to comment
Share on other sites

Η ζάντα αλουμινίου είναι ένα μεγάλο κεφαλαιο για κάθε όχημα. Φίλοι μου μπορώ να οδηγώ ένα αυτοκίνητο με γρατζουνισμένη ζάντα, αλλά δεν έχω ασφάλεια αν αυτή είναι κακώς επιδιορθωμένη, ή είναι στραβή, ή είναι σπασμένη. Αν έχετε λοιπόν ζάντα που χρειάζεται επισκευή για την ασφάλειά σας διορθώστε την. *****

Με μια συσκευή πατέντας το εργαστήριο αυτό έχει μελετήσει καλά το θέμα ζάντας για την ασφάλεια μας. Διορθώνει ζάντες χωρίς να αφαιρεί υλικό, δεν τις αδυνατίζει. Χώρις να χαλάει τη βαφή, δηλαδή την αντοχή του μετάλλου.

******

Αν η ζάντα είναι σπασμένη ή ραγισμένη πάλι υπάρχει λύση. Γίνεται κόλληση με το ίδιο μέταλλο που έχει η ζάντα ακόμα και να λείπει κομμάτι της. Ύστερα σε τόρνο αφαιρείται μόνο το περιττό κομμάτι της συγκόλλησης και μόνο, χωρίς να αδυνατίζει η ζάντα και τέλος η ζάντα επιδιορθώνεται στην ιδιοσυσκευή (πατέντα) του εργαστηρίου.

Οδηγείτε με ασφάλεια πάνω από όλα και μη κάνετε περιττά έξοδα. Όταν διορθώνετε κάτι απευθυνθήτε στον ειδικό, στον μάστορα.

 

 

μηπως εχεις σχεση με την πιο πανω επιχειρηση??γιατι για διαφημιστικο ποστ μου κανει η απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορούμε να βάψουμε ζάντες Θεσσαλονίκη; Μιλάμε πάντα ηλεκτροστατική βαφή και φυσικά καλή δουλειά...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις σχεση με την πιο πανω επιχειρηση??γιατι για διαφημιστικο ποστ μου κανει η απαντηση σου

 

Σιγουρα ειναι διαφημιση..! Μπαμ κανει..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γειά σας παιδιά, μετά απο καιρό απουσίας απο το myphone θα χρειαστώ τη βοηθεια σας. ψάχνω 14"-15" ζάντες για το το νέο μου αμάξι, ένα corolla 3d 00' ασημένιο. μ'αρέσουν πάρα πολύ το στυλ στις ζάντους του fiat 500

http://farm2.static.flickr.com/1210/729411368_5da68ede66.jpg?v=0

ειδικά η 2 πρώτες και οι δύο τελευταίες είναι αριστουργήματα (βασικά δε θα μ'αρεσε πολυάκτινη ζάντα) θα μπορούσα να βρώ κάτι παρόμιο;;

 

και το στύλ αυτό που υπάρχει και στο νεo focus είναι ωραίες, κάτι σαν κι αυτό

http://briefcase.pathfinder.gr/download/569925

 

που θα μου προτείνατε να ψάξω, που θα βρώ καλές τιμές και που θα βρώ φυσικά κάτι απ'τα παραπάνω σχέδια! ;)

Ευχαριστώ

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Aπο αυτες που προτεινεις δεν νομιζω να ταιριαζει καμια στο αυτοκινητο.Ωραιες ολες οι ζαντες αλλα αυτες του 500 δεν θα πηγαινουν καθολου ενω η ζαντα του focus θα φαινεται πολυ καγκουρικη.Ο φιλος μου εχει πανω στο corolla του μια περιπου σαν και αυτην και του παει αφανταστα.Ειναι ετσι πεντακτινη απλα ειναι λιγο ποιο λεπτες οι ακτινες και ειναι νικελ και ταιριαζουν πολυ με το μαυρο χρωμα αλλα νομιζω πως και στο ασημι θα πηγαιναν

 

http://storesense.megawebservers.com/stores/HS318/catalog/big.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ασημι βρε,το λεει.

 

Μ'αρεσει που το διαβασα και 2-3 φορες!:lol:Παντως ψαξε για κατι με ακτινες οπως τις superturismo η superleggera της OZ.

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

ωραίες οι Oz αλλα έχω φάει κόλημα με του 500, αμα δεν τις δω φορεμένες στο αμάξι δεν αλλάζω γνώμη, ξερετε που μπορώ να βεω παρόμοια σχέδια;;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα να τις βρεις...

Γενικα το Fiat Group παντως κανει εξαιρετικη δουλεια σε οτι αφορα το θεμα των ζαντων! Δυσκολευομαι να βρω ζαντα που δεν ειναι εκπληκτικη σε οτι αφορα το αισθητικο μερος σε Fiat, Alfa Romeo, Lancia κλπ κλπ!

 

Ειτε μιλαμε για την Biohazzard της 147, αλλα κυριως την 5κυκλη της GTA, ειτε την ακτινωτη 17αρα της GT, ειτε την 17αρα τωρα του Μπραβο ειτε της Mito (ειναι ουσιαστικα το ιδιο σχεδο με αυτο της 8c!) ειτε στο 500 τωρα!!

 

Παντως λογικα θα ειναι δυσκολο να τις βρεις στο εμποριο....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδια εχω μια ερωτηση, θα ταιριαζουν ζαντες απο nissan sunny του 93-94 σε saxo του 2000? ειναι τετραμπουλονα και τα 2 αλλα δεν ξερω αν ταιριαζουν πληρως... μηπως ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριαζουν.Δες για κατι αλλο επομενως.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια ερωτηση, θα ταιριαζουν ζαντες απο nissan sunny του 93-94 σε saxo του 2000? ειναι τετραμπουλονα και τα 2 αλλα δεν ξερω αν ταιριαζουν πληρως... μηπως ξερει κανεις?

 

thanks παιδια... επειδη θα τις τσιμπουσα στο τζαμπε... κριμα.. λεφτα γιοκ :)

 

εννοεις αν θα ταιριαζουν εμφανισιακα ή αν μπορουν να μπουν πανω στο αμαξι???το δευτερο υποθετω...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

εννοεις αν θα ταιριαζουν εμφανισιακα ή αν μπορουν να μπουν πανω στο αμαξι???το δευτερο υποθετω...

 

αν θα μπορουν να μπουν εννοω

Link to comment
Share on other sites

αν θα μπορουν να μπουν εννοω

 

Eγω νομιζα οτι εννοεις αν θα ταιριαζουν εμφανησιακα γι αυτο και σου απαντησα αρνητηκα.Για το αν μπορουν να μπουν δεν γνωριζω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eγω νομιζα οτι εννοεις αν θα ταιριαζουν εμφανησιακα γι αυτο και σου απαντησα αρνητηκα.Για το αν μπορουν να μπουν δεν γνωριζω.

 

δεν ειναι οι εργοστασιακες νισσαν, απλα τις φορουσε ενα παιδι και μου τις δινει στο τζαμπε και ελεγα αν ειναι καλες να τις βαλω... ουτε τις εχω δει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Ποια ζάντα από τις παρακάτω πιστεύετε ότι πάει καλύτερα στο C4; Σκέφτομαι να βάλω την πρώτη αλλά μου αρέσει αρκετά και η δεύτερη ενώ η τρίτη είναι η πιο οικονομική από τις τρεις.

http://img389.imageshack.us/img389/3040/wrstrikeozer3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποια ζάντα από τις παρακάτω πιστεύετε ότι πάει καλύτερα στο C4; Σκέφτομαι να βάλω την πρώτη αλλά μου αρέσει αρκετά και η δεύτερη ενώ η τρίτη είναι η πιο οικονομική από τις τρεις.

 

Την πρωτη να βαλεις.Η τριτη μου μοιαζει "φλωρικη" ενω η δευτερη ειναι "πολυ extreme" για το C4!

 

Γνωμη μου!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω πως οι μαμισιες του παν ποιο πολυ απ ολα,αλλα αν θες ντε και καλα να βαλεις μια απο αυτες τις τρεις,βαλε την πρωτη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσαν οι τελευταιες αν και εχω δει πολυ συχνα αυτο των συνδυασμο σε κοκκινα c4..
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...