Jump to content

OnePlus 7T


Gran
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

---Το επίσημο θέμα για το ONEPLUS 7T---

 

 

https://fdn2.gsmarena.com/vv/pics/oneplus/oneplus-7t-4.jpg

 

https://fdn2.gsmarena.com/vv/pics/oneplus/oneplus-7t-1.jpg

 

Official video

 

 

Reviews

 

 

 

 

 

TechnologyGSM / CDMA / HSPA / LTE

 

LAUNCH Announced 2019, September 26

 

BODY Dimensions 160.9 x 74.4 x 8.1 mm (6.33 x 2.93 x 0.32 in) Weight190 g (6.70 oz)

 

Build Front glass (Gorilla Glass), back glass (Gorilla Glass), aluminum frame

 

SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

 

DISPLAY Type Fluid AMOLED capacitive touchscreen, 16M colorsSize6.55 inches, 103.6 cm2*(~86.5% screen-to-body ratio)

Resolution1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density)

ProtectionCorning Gorilla Glass*DCI-P3 100%

HDR10+

90Hz

 

PLATFORM OS Android 10.0; OxygenOS 10

 

ChipsetQualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) CPU Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485)

GPU Adreno 640 (700 MHz)

 

MEMORY Card slot No

Internal128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, UFS3.0

 

MAIN CAMERA Triple 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS

12 MP, f/2.2, 51mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom

16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), AF Features Dual-LED flash, HDR, panorama

Video 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, Auto HDR, gyro-EIS

 

SELFIE CAMERA Single 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.1", 1.0µm Features Auto-HDR Video 1080p@30fps, gyro-EIS

 

SOUND Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No*

Active noise cancellation with dedicated mic

Dolby Atmos sound

 

COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX HD

GPS Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS

NFC Yes

Radio No

USB3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go

 

FEATURES

Sensors Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass

 

BATTERY*Non-removable Li-Po 3800 mAh battery Charging Fast battery charging 30W (Warp Charge 30T)

 

MISC

Colors

Frosted Silver, Glacier Blue

 

Price About 600

 

EURTESTS

Loudspeaker Voice 79dB / Noise 77dB / Ring 91dB

 

Audio quality Noise -94.0dB / Crosstalk -93.6dB

 

Battery lifeEndurance rating 84h

 

 

 

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Gran
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 504
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σβήσε το κουπόνι
Σβήστηκε ήδη, είχα ξεχάσει ότι θα φτιάξουμε ειδικό θέμα ...

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο την μια απαξιωνει τρελα το 7pro και οσους το αγορασαν πριν ελαχιστους μηνες μιας και προσφερει πανω κατω τα ιδια αλλα με λιγοτερα χρηματα,απο την αλλη ακομα και στο 7Τ η Oneplus εξακολουθει να εχει ελλειψεις οπως Wifi6(παρολο που το υποστηριζει το τσιπακι),ασυρματη φορτιση και δυστηχως η μπαταρια δεν αποδιδει οπως πρεπει αν και 3800mah με 1080p οθονη.

Τα αποτελεσματα σε αυτο το κομματι απο το GSMarena ειναι κυριολεκτικα παρα πολυ ασχημα και δεν καταλαβαινω το γιατι.

https://www.gsmarena.com/oneplus_7t-review-1992p3.php

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν το πιάσεις στα χέρια σου. Το OnePlus 6 μου έχει μικρότερη μπαταρία από το Nexus 6P που είχα πριν όμως αποτελεί σταθερά battery champ εδώ και ένα χρόνο, ακόμα όπως την πρώτη μέρα. Μιλάμε για 10 ώρες και βάλε screen-on-time αν βλέπεις βίντεο με wifi. Τις προάλλες είδα επεισόδιο 45 λεπτά σε VLC και από 11% έπεσε στο 7 ή 6. Πολύ καλή αναβάθμιση το 7T αν και όντως φέρνει μεγάλο μέρος του 7 Pro σε χαμηλότερη τιμή.
Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

Απο την μια απαξιωνει τρελα το 7pro και οσους το αγορασαν πριν ελαχιστους μηνες μιας και προσφερει πανω κατω τα ιδια αλλα με λιγοτερα χρηματα,απο την αλλη ακομα και στο 7Τ η Oneplus εξακολουθει να εχει ελλειψεις οπως Wifi6(παρολο που το υποστηριζει το τσιπακι),ασυρματη φορτιση και δυστηχως η μπαταρια δεν αποδιδει οπως πρεπει αν και 3800mah με 1080p οθονη.

Τα αποτελεσματα σε αυτο το κομματι απο το GSMarena ειναι κυριολεκτικα παρα πολυ ασχημα και δεν καταλαβαινω το γιατι.

https://www.gsmarena.com/oneplus_7t-review-1992p3.php

 

Για ποιον λόγο απαξιώνει το pro? Αν εξαιρέσεις τη λειτουργία macro και την ελαχιστα πιο γρήγορη φόρτιση δεν υπερτερεί κάπου αλλού!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο απαξιώνει το pro? Αν εξαιρέσεις τη λειτουργία macro και την ελαχιστα πιο γρήγορη φόρτιση δεν υπερτερεί κάπου αλλού!
Επειδή έβαλε 90Hz μάλλον :D

 

Καταρχήν μόνο η οθόνη του, είναι κατώτερη από του 7 Pro. Όχι λόγω ανάλυσης μόνο, αλλά στο ότι είναι "φθηνιαρικη". Γωνιές θέασης κλπ σε όλα τα reviews λένε πως κάνει rainbow effects, χάνει τα χρώματα κλπ. Για το notchακι δεν το συζητάμε καν. Μόνο τα 1000 nits ίσως είναι το καλό στην υπόθεση.

 

Απλά είναι μια καλύτερη αναβάθμιση του απλού Oneplus 7, με τριπλή κάμερα πλέον, με macro mode, ελάχιστα καλύτερη μπαταρία και γρηγορότερη φόρτιση, που ούτως η άλλως, ο ανταγωνισμός την ξεπερασε.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έβαλε 90Hz μάλλον :D

 

Καταρχήν μόνο η οθόνη του, είναι κατώτερη από του 7 Pro. Όχι λόγω ανάλυσης μόνο, αλλά στο ότι είναι "φθηνιαρικη". Γωνιές θέασης κλπ σε όλα τα reviews λένε πως κάνει rainbow effects, χάνει τα χρώματα κλπ. Για το notchακι δεν το συζητάμε καν. Μόνο τα 1000 nits ίσως είναι το καλό στην υπόθεση.

 

Απλά είναι μια καλύτερη αναβάθμιση του απλού Oneplus 7, με τριπλή κάμερα πλέον, με macro mode, ελάχιστα καλύτερη μπαταρία και γρηγορότερη φόρτιση, που ούτως η άλλως, ο ανταγωνισμός την ξεπερασε.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς! Σωστά τα λες! Το προ παραμένει η flagship συσκευή για την OnePlus. Ακόμα βέβαια δεν έχω καταλάβει αν θα βγει έκδοση τ η όχι!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Σωστά τα λες! Το προ παραμένει η flagship συσκευή για την OnePlus. Ακόμα βέβαια δεν έχω καταλάβει αν θα βγει έκδοση τ η όχι!
Επίσης έχει αφαιρεθεί και το ois σε μια από τις τρεις κάμερες.

 

Θα μάθουμε στην επόμενη παρουσίαση.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο απαξιώνει το pro? Αν εξαιρέσεις τη λειτουργία macro και την ελαχιστα πιο γρήγορη φόρτιση δεν υπερτερεί κάπου αλλού!

 

Σου προσφερει το ιδιο πακετο με το Pro(90hz amoled οθονη οχι 1440p βεβαια,UFS,στερεο ηχεια κλπ)με τον νεωτερο Snap855+ και Android 10 out of the box(αρα ισως εχει παραπανω υποστηριξη απο το 7pro),με λιγοτερα χρηματα και ας μην εχει full screen Οθονη αλλα notch σταγονα οπως το απλο 7ρι.

 

Μαλιστα η βασικη εκδοση του 7T ξεκιναει με 8gb ram ενω στο 7pro ξεκινουσε απο τα 6gb ram για καποιο λογο.

 

Και φυσικα ειναι αρκετα μικρο το διαστημα που μεσολαβησε απο την κανονικη κυκλοφορια του 7pro με το 7Τ.

Link to comment
Share on other sites

Σου προσφερει το ιδιο πακετο με το Pro(90hz amoled οθονη οχι 1440p βεβαια,UFS,στερεο ηχεια κλπ)με τον νεωτερο Snap855+ και Android 10 out of the box(αρα ισως εχει παραπανω υποστηριξη απο το 7pro),με λιγοτερα χρηματα και ας μην εχει full screen Οθονη αλλα notch σταγονα οπως το απλο 7ρι.

 

Μαλιστα η βασικη εκδοση του 7T ξεκιναει με 8gb ram ενω στο 7pro ξεκινουσε απο τα 6gb ram για καποιο λογο.

 

Και φυσικα ειναι αρκετα μικρο το διαστημα που μεσολαβησε απο την κανονικη κυκλοφορια του 7pro με το 7Τ.

 

Τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις, εκτος των 90Hz φυσικά, τα είχε και το απλό 7αρι. UFS storage δηλαδή, στέρεο ηχεία και amoled οθόνη που είχαν όλα τα Oneplus από 3 και μετά. Τι παραπάνω θα προσφέρει ένας 855+ νομίζεις, εκτός από τα μεγαλύτερα νούμερα στα benchmarks; Τίποτα;

 

Όπως βέβαια ξεκινούσαν και τα απλά 7αρια με 6/128GB, αν δεν κάνω λάθος.

Φυσικά κανένας δεν πήρε το 6/128GB στο 7 Pro το οποίο κυκλοφόρησε μόνο σε μαύρο χρώμα που πάλι κανείς δεν προτίμησε.

 

Υποστήριξη θα έχουν την ίδια ακριβώς. Οπως τουλάχιστον μας έχει μάθει η Oneplus τα τελευταία χρόνια. Τα 3 και 3T σταμάτησαν στο Android 9. Τα Oneplus 5 και 5T θα σταματήσουν στο Android 10 και τα 7/7 Pro 7Τ και 7Τ Pro (?) θα σταματήσουν ας πούμε στο Android 12. Να πάρει και το 13; Δεν νομίζω.

 

Το 7T δεν έχει καμία σχέση με το 7 Pro. Είναι απλά μια καλή αναβάθμιση του απλού 7.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την οθόνη και την χειρότερη ποιότητά της το διάβασα σε κάποια reviews. Μένει να επιβεβαιωθεί βέβαια. Επίσης αρκετά μεγάλο. Πλησιάζει το 7 pro επικίνδυνα
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και σε οθονη κερδιζει το 7pro(αυτο ελλειπε κιολας).

Παντως το Oneplus7 το απλο δεν ξεκινουσε απο τα 8gb ram,αλλα απο τα 6.

 

Τωρα για την υποστηριξη θα μου φανει καπως περιεργο να εχουν την ιδια και το 7/pro με το 7T,δεδομενου οτι τα πρωτα βγαινουν με μια εκδοση Android πισω.

 

Οταν λεω απαξιωση εννοω προφανως το οτι δινει 90hz οθονη σε φθηνοτερη συσκευη(βεβαια χειροτερη οθονη),οπως και το πιο κουλο που το 7pro ξεκιναει με 6gb ram,ενω το 7T ξεκιναει με 8.

 

Το πιο κουλο για μενα παντως ειναι αυτο με την αυτονομια.Το Oneplus 6T πχ εβγαζε πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο το 7T,ειδικα σε σερφαρισμα στο internet

https://www.gsmarena.com/oneplus_6t-review-1843p3.php

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και σε οθονη κερδιζει το 7pro(αυτο ελλειπε κιολας).

Παντως το Oneplus7 το απλο δεν ξεκινουσε απο τα 8gb ram,αλλα απο τα 6.

 

Τωρα για την υποστηριξη θα μου φανει καπως περιεργο να εχουν την ιδια και το 7/pro με το 7T,δεδομενου οτι τα πρωτα βγαινουν με μια εκδοση Android πισω.

 

Οταν λεω απαξιωση εννοω προφανως το οτι δινει 90hz οθονη σε φθηνοτερη συσκευη(βεβαια χειροτερη οθονη),οπως και το πιο κουλο που το 7pro ξεκιναει με 6gb ram,ενω το 7T ξεκιναει με 8.

 

Το πιο κουλο για μενα παντως ειναι αυτο με την αυτονομια.Το Oneplus 6T πχ εβγαζε πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο το 7T,ειδικα σε σερφαρισμα στο internet

https://www.gsmarena.com/oneplus_6t-review-1843p3.php

Καλά είναι νωρίς ακόμα για την αυτονομία. Και για το 7 Pro δεν έλεγαν τα καλύτερα στην αρχή.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και σε οθονη κερδιζει το 7pro(αυτο ελλειπε κιολας).

Παντως το Oneplus7 το απλο δεν ξεκινουσε απο τα 8gb ram,αλλα απο τα 6.

 

Τωρα για την υποστηριξη θα μου φανει καπως περιεργο να εχουν την ιδια και το 7/pro με το 7T,δεδομενου οτι τα πρωτα βγαινουν με μια εκδοση Android πισω.

 

Οταν λεω απαξιωση εννοω προφανως το οτι δινει 90hz οθονη σε φθηνοτερη συσκευη(βεβαια χειροτερη οθονη),οπως και το πιο κουλο που το 7pro ξεκιναει με 6gb ram,ενω το 7T ξεκιναει με 8.

 

Το πιο κουλο για μενα παντως ειναι αυτο με την αυτονομια.Το Oneplus 6T πχ εβγαζε πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο το 7T,ειδικα σε σερφαρισμα στο internet

https://www.gsmarena.com/oneplus_6t-review-1843p3.php

 

Πράγματι το 7Τ πλησιάζει πολύ το 7 pro.

Οι μόνες διάφορες πλέον είναι η οθόνη (ανάλυση και λίγο χειρότερη ποιότητα, που κάποιους δεν τους πειράζει καθόλου, ίσα ίσα θα εχεις μεγαλύτερη αυτονομία σε full HD ), και το notch.

Ακόμη και το vibration motor του pro, διάβασα ότι το βάλανε στο 7Τ.

Επίσης η base έκδοση ξεκινά στα 8gb, και όχι στα 6 που ξεκινά το pro!

 

(Για software δεν τίθεται θέμα, 100% θα έχουν την ίδια ακριβώς υποστήριξη,όπως έγινε και στα 3/3Τ, 5/5Τ κλπ. Καμία Τ έκδοση δεν παίρνει παραπάνω Android upgrades σε σχέση με το κανονικό μοντέλο.)

 

Οι διαφορές με το pro είναι απειροελάχιστες πλέον (με το νοτσ να είναι η σημαντικότερη για μένα) και σε 100 ευρώ λιγότερη τιμή από ότι φαίνεται. Άσε που το 7Τ έχει κανονική οθόνη και όχι αυτή τη μεγάλη κυρτότητα που έχει το pro, που ακόμη και η Samsung έχει πια εγκαταλείψει στις συσκευές της, αλλά η OnePlus περιέργως έβαλε.

 

Μπράβο στην OnePlus για το 7Τ, αλλά τεραστιο αστείο η έκδοση του πανομοιότυπου, ως φαίνεται, 7Τ pro.

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με εντυπωσίασε, θα το προτιμούσα λίγο πιο μαζεμένο σε διαστάσεις αφού βγάζει ήδη μια μεγάλη συσκευή,

όπως και η διάταξη των καμερών δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.

iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Δεν με εντυπωσίασε, θα το προτιμούσα λίγο πιο μαζεμένο σε διαστάσεις αφού βγάζει ήδη μια μεγάλη συσκευή,

όπως και η διάταξη των καμερών δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.

 

Συμφωνώ. Και για τις κάμερες δε διάβασα τα καλύτερα στο gsm arena. Βέβαια θα βελτιωθούν με update μελλοντικά. Η τιμή; Στα 600 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι δεν πρέπει να το συγκρίνουμε με το 7pro.Η συσκευη είναι μια μεγάλη αναβάθμιση του 6Τ και μικρότερη του 7,με αυτές τις συσκευες νομίζω πρέπει να συγκρίνεται...

Αν δεν είχε το notch,το χτύπαγα.Θα περιμένω να παρουσιαστεί και το 7Τ pro και θα δω αν θα μπω στη διαδικασία αλλαγής

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα με πολλούς νομίζω ότι τώρα η OnePlus έκανε ένα σοβαρό τηλέφωνο αναβαθμισμένο σε όλα και με τιμή την μισή της αγοράς όπως κάποτε

Αναβάθμισε το 7 και 7 pro και έβγαλε μια συσκευή που δεν έχει καμία έλλειψη

Νομίζω θα πάει πολύ καλά και επίσης δεν είναι το άκουσμα της OnePlus σαν εταιρεία για να έχει δύο συσκευές

Μόνο το 7t της φτάνει αρκεί να μπει ξανά δυναμικά όπως είχε ξεκινήσει με τα flag ship killer κάποτε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ ,πέρασε σχεδόν 1 μέρα που έχει παρουσιαστεί το κινητό και ακόμα δεν έχει περάσει σαν είδηση στην αρχική σελίδα...:blink::worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ ,πέρασε σχεδόν 1 μέρα που έχει παρουσιαστεί το κινητό και ακόμα δεν έχει περάσει σαν είδηση στην αρχική σελίδα...:blink::worry::worry:

 

Εδω δεν περασε ποτε ειδηση οτι κυκλοφορησε ολοκληρη εκδοση (android 10) θα περασει για συσκευη? χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν περασε ποτε ειδηση οτι κυκλοφορησε ολοκληρη εκδοση (android 10) θα περασει για συσκευη? χαχαχαχα
Υπάρχει άρθρο σχετικά με την σειρά 7 της oneplus που αναβαθμίστηκε σε android 10. Απλά αυτά περνάνε στα ψιλά.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άρθρο σχετικά με την σειρά 7 της oneplus που αναβαθμίστηκε σε android 10. Απλά αυτά περνάνε στα ψιλά.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν το λεω για την συγκεκριμενη συσκευη, αλλα, γενικα σαν εκδοση οτι κυκλοφορησε η 10!

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ ,πέρασε σχεδόν 1 μέρα που έχει παρουσιαστεί το κινητό και ακόμα δεν έχει περάσει σαν είδηση στην αρχική σελίδα...:blink::worry::worry:

 

Δεν πληρώνει η OnePlus για διαφήμιση όπως πχ ο Γερμανός και άλλα καταστήματα για άλλες μάρκες κινητών

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...