Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεφάβω λίγο το θέμα, μπας και είμαι τυχερός.

Ήρθε στα χέρια μου ένα tablet Crypto Q7002 (7'' 512mb/8gb με cpu allwinner A33) που δεν έκανε boot. Για την ακρίβεια έβγαζε το λογοτυπο crypto (2 φορές), μετά το λογοτυπο android και έμενε εκεί για πάντα.

 

Δεδομένου οτι το συγκεκριμένο tablet δεν εχει recovery (ναι δοκίμασα τα πάντα που μπορεσα να βρω ή φανταστω) η μονη λύση ήταν να ανοιξω το tablet, να δω τι γράφει στην μητρική και να βγω στο ψάξιμο για rom. Πάνω στη μητρική γράφει

MAINBOARD_V2.3

Q8_V2.3_1022

PHT

και ο επεξεργαστης ειναι ο Α33

 

Τη μονη rom που βρήκα ήταν στο firmware1 στο οποιο ειχε ιδια στοιχεια μητρικής, την πέρασα στο tablet (με το Phoenix USB Pro) εκανε κανονικο boot ΑΛΛΑ το touch της οθόνης ήταν αλλου-ντα-αλλού, δηλαδη δεν λειτουργουσε καλα και τα touch δουλευαν σε μερος του κεντρου της οθονης. Η οθονη και το touch ΔΕΝ ειναι χαλασμένα (το επιβεβαιωσα με τον κάτοχο) γιατί μεχρι και το κολλημα το δουλευε κανονικα. Το tablet τώρα το δουλευουμε με ποντικι σε otg καλωδιο (αποκρίνεται κανονικά στα touch). Επισης δεν δουλευε η κάμερα αλλά αυτό δεν μας νοιάζει καθολου.

 

Συνοπτικά :

Έχεις κάποιος την stock rom για crypto Q7002 tablet ή εστω κάποια rom που να ειναι δοκιμασμένα συμβατη;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα!

Ενδιαφέρομαι για tablet με όσο καλύτερη οθονη γίνεται 9' ( να μπορεί να δουλεύει καλα σε εξωτερικο χώρο) πολύ καλο GPS, 3G αλλά και μπαταρία.

η χρηση του θα είναι ένα πρόγραμμα μόνο (NAVIONICS Maps HD) οποτε δεν χρειαζομαι dual παρα μονο android

 

ευχαριστω πολύ

 

JD

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα παιδια,εχω αυτο το ταμπλετ και το προβλημα μου ειναι οτι οταν θελω να μεταφερω αρχεια απο τον υπολογιστη σε αυτο και το συνδεω ειναι παντα σε φορτιση η επιλογη,δεν με αφηνει να επιλεξω την επιλογη μεταφορα αρχειων,στην ουσια δεν μου αναγνωριζει το ταμπλετ,μου εμφανιζει στις συσκευες οτι ειναι απροσδιοριστη συσκευη.Τι πρεπει να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω βρει σε ένα μαγαζί, γύρω στα 140 € ενα tablet Tetrabat Casebook 3 με 2 gb ram και 64 gb μνήμη . Το σκεφτόμουν για να βλέπω καμιά ταινία και για να βάζω και κάποια αρχεία Excel. Έχει κανείς άποψη?
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα , θελω να αγορασω ενα tablet .Το θελω κυριως για browsing social youtube και netflix και να ειναι 4g.Εχω βρει αυτο :https://www.skroutz.gr/s/16421023/Huawei-MediaPad-T5-LTE-10-1-32GB.html υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα ακομα και απο εξωτερικο ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , θελω να αγορασω ενα tablet .Το θελω κυριως για browsing social youtube και netflix και να ειναι 4g.Εχω βρει αυτο :https://www.skroutz.gr/s/16421023/Huawei-MediaPad-T5-LTE-10-1-32GB.html υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα ακομα και απο εξωτερικο ?

 

Φυσικά και υπάρχει αλλά από έξω όπως το chuwi hi9 air που το έχω και μπορώ να σου πω ότι αξίζει τα λεφτά του,

Επίσης και το alldocube x που σκέφτομαι να πάρω σε λίγο.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας

Είχα πάρει για τον πατέρα μου πριν 2.5 χρόνια περίπου ένα tablet με Windows από το eshop

https://www.e-shop.gr/tablet-prestigio-multipad-visconte-v-101-ips-32gb-wifi-bt-windows-10-brown-red-p-PER.903499

Πριν 1-2 εβδομάδες είχε μια αναβάθμιση και λέω ας την κάνουμε και από τότε δεν έχει ήχο και δεν λειτουργεί το touch της οθόνης όπως επίσης και η περιστροφή της

Επίσης ένα άλλο κουλό είναι ότι όταν κάνει επανεκκίνηση το γυρνάει σε λειτουργία tablet και μάλιστα κατακόρυφα παρόλο που συνεχώς το αλλάζω

Δοκίμασα να του βρω drivers αλλά τίποτα

Πήγα στη διαχείριση συσκευών και δεν δείχνει ότι κάτι λείπει

Προσπάθησα να κάνω επαναφορά αλλά κάπου σκαλωσε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα , αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος σε ένα πρόβλημα .

 

Εχω ενα tablet MLS TROPHY , θελω να το ελεγχω απομακρυσμενα με την εφαρμογη teamviewer ή anydesk τις εχω εγκαταστήσει και τις δυο και δουλευουν .

 

Το προβλημα ειναι οταν κανω επανεκκινηση ή απενεργοποιησω και ξανανοιγω το tablet οι εφαρμογες δεν ξεκινουν αυτοματα με την εναρξη παρα μονο οταν πατησεις πανω σε αυτη .

 

Αν γνωριζει κανεις καποια ρυθμιση , οπως υπαρχει στα κινητα ,να δωσω εντολη να ενεργοποιουνται με το ανοιγμα του tablet ή αν δεν το υποστηρίζει η συσκευη αν υπαρχει καποια αλλη εφαρμογη που πρεπει να κατεβασω που να δινει αυτη την εντολη ενεργοποιησης με το ανοιγμα χωρις να χρειαστει να πατησει κανεις πανω σε καποια απο τις εφαρμογες .

 

Ή στην τελικη αν γνωριζετε καποια αλλη εφαρμογη απομακρυσμενης βοηθειας που εχει αυτη την επιλογη να ειναι παντα ενεργη .

 

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μάγκες

 

Καλή χρονιά με υγεία

 

Το iQT108b ενός φίλου έχει μπει σε ένα endless bootloop. Με ποιο συνδυασμό κουμπιών μπαίνω για factory reset? PWR + Vol+?

 

Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου iQ1019 πατώντας τα πλήκτρα μου έβγαζε κινέζικα και ζήτησα από την Τ.Υποστήριξη και μου έστειλαν ακριβώς τι πρέπει να κάνω.

Καλό είναι να επικοινωνήσεις κι εσύ και να ζητήσεις αν σου στείλουν οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα είμαι κάτοχος του παραπάνω τάμπλετ .. το είχαν οι δικοί μου και τώρα πέρασε στα χέρια μου ... έχετε καμιά ιδέα πως αν υπάρχουν custom rom η έστω να του κάνω ένα update στο android γιατί φοράει android 4 . καμιά ιδέα ;;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα

την βοήθεια σας

έχω το ταμπλετ turbo x fire αλλά δεν ανοίγει

https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet/tablet/turbo-x-fire-16gb-tablet-10-1-3g-mauro_2724707

 

έχω κάνει όλες τις προσπάθειες με τα κουμπιά και το reset button αλλά τίποτα...

λέω να κάνω μια προσπάθεια να το φλασαρω

την βοήθεια σας για ποιο firmware να του περάσω?

ευχαριστώ

https://imgur.com/a/5iNZtzX

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια καλημερα ...εχω το MLS iQTab 10B Tablet 10.1" 16GB 3G (βασικα μου το εκαναν δωρο ) αλλα εχει τρομερα προβληματα!

κολλαει απιστευτα πολλες φορες η οθονη κλειδώματος δεν λειτουργει και θελει restart και 1002 αλλα ..

βλεπω οτι το 90% των προβλημάτων ειναι θεμα της ρομ που κουβαλάει ..

γνωριζει κανεις αν μπορουμε να του βαλουμε μια cm η στην εστω αν μπορουμε να το ρουταρουμε για τα βασικα ?

εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι στα γνωστα sites ..xda κτλ ..

Link to comment
Share on other sites

Όποιος στο έκανε δώρο.... Κοψτου την καλημέρα, ΧΘΕΣ!!! :lol:

 

Εγγύηση δεν υπάρχει? Όχι ότι θα γίνει κατι, αλλά μήπως στο αλλαξουν/διορθώσουν και σωθείς.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποιος στο έκανε δώρο.... Κοψτου την καλημέρα, ΧΘΕΣ!!! :lol:

 

Εγγύηση δεν υπάρχει? Όχι ότι θα γίνει κατι, αλλά μήπως στο αλλαξουν/διορθώσουν και σωθείς.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

α για τετοιο χαλι μιλαμε :lol::lol::lol::lol:

καμια σωτηρια δηλαδη :p:ninja:

Link to comment
Share on other sites

MLS είναι για. Δεν ακούγονται τα καλύτερα.

Προσωπικά λειτούργησα ένα διάστημα κάποιο τάμπλετ της και ήμουν έτοιμος να το πετάξω. Αν ήταν δικό μου θα το έκανα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά παίδες,

 

Ο αδερφός μου ξέχασε το μοτίβο στο εν λόγω τάμπλετ.

Προσπαθώ να μπω σε recovery mode. Μπήκα μια φορά κατά λαθος και έμεινε στο ανθρωπάκι χωρίς να βγάλει το γνωστό μενού.

Έκτοτε δεν έχω καταφέρει να ξαναμπώ. Καμία ιδέα? Στα windows μπαίνει κανονικά, αν βοηθάει κάπου αυτό.

 

Ευχαριστώ

Edited by christoforas

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Γειά σας παιδιά

 

Λοιπόν έχω ανοίξει μια υπόθεση στο PayPal για επιστροφή χρημάτων απο ένα κινέζικο store (όχι γνωστό). Σήμερα μου έστειλαν να email να επιστρέψω το προϊόν και να στείλω tracking ώστε να παρακολουθείται απο το κατάστημα και όταν το παραλάβουν θα μου επιστραφεί το ποσό (48.98€).

 

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία ώστε να με κατατοπίσει σχετικά; (ΕΛΤΑ κόστος κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδες ειχα παρει παλια ενα Onda oBook 11 V5 αλλα δεν ειχα χρονο να ασχοληθώ γιατι δεν εκανε boot.

Το προβλημα μου ειναι οτι κανω boot και βγαινει σε EFI shell mode.

 

Προσπάθησα να κανω εκ νεου εγκατασταση windows 10 (αυτά ειχε στην αρχή) και πολλες διανομες Linux (Mint, Ubuntu, Papi κλπ)

Το προβλημα ειναι οτι κανενα λειτουργικό δεν βλεπει τον εσωτερικό SSD eMMC που ειναι 64GB.

 

Φαινεται μονο μια partition 7 GB που τιποτα δεν μπορει να στηθει σε αυτη λόγω έλλειψης χώρου

 

Καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειχα παρει παλια ενα Onda oBook 11 V5 αλλα δεν ειχα χρονο να ασχοληθώ γιατι δεν εκανε boot.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι κανω boot και βγαινει σε EFI shell mode.

 

 

 

Προσπάθησα να κανω εκ νεου εγκατασταση windows 10 (αυτά ειχε στην αρχή) και πολλες διανομες Linux (Mint, Ubuntu, Papi κλπ)

 

Το προβλημα ειναι οτι κανενα λειτουργικό δεν βλεπει τον εσωτερικό SSD eMMC που ειναι 64GB.

 

 

 

Φαινεται μονο μια partition 7 GB που τιποτα δεν μπορει να στηθει σε αυτη λόγω έλλειψης χώρου

 

 

 

Καμιά ιδέα??

 

Πως δοκίμασες να κάνεις εγκατάσταση των Windows? Με ρομ που δίνει η Onda ή κατέβασες το αρχείο από το site των Windows? Κανονικά με τον 2ο τρόπο θα πρέπει να βλέπει όλα τα partitions. Απλά να έχεις κάπου backup τους drivers.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τους drivers τους εχω Δεν βλεπουν τα windows το εσωτερικο ssd των 64GB Βλέπουν μονο μια partition 7 gb που δεν φτανει ουτε για Linux install
Link to comment
Share on other sites

Τους drivers τους εχω Δεν βλεπουν τα windows το εσωτερικο ssd των 64GB Βλέπουν μονο μια partition 7 gb που δεν φτανει ουτε για Linux install
Ξεκινάς δηλαδή εγκατάσταση των Windows με το αρχείο που κατέβασες από το windows installer και δεν βλέπει το partition?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχει παρουσιαστεί αναλυτικά εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=487579

Το βασικό ότι έχει οθόνη χωρίς οπίσθιο φωτισμό.

https://m.gsmarena.com/tcl_nxtpaper-10676.php

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το οικονομικότερο 10αρι ταβλετ με λειτουργεία τηλεφώνου

1. Πρόταση από Ελλάδα

2. Πρόταση από εξωτερικο.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...