Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια ψαχνω ταμπλετ 150Ε max.8+inches,θα προτιμουσα απο Ελλάδα αλλα δεχτες και προτασεις απο κινα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ξέρουμε πότε επιτέλους θα βγει κανένα πληκτρολόγιο για Windows tablets με επιλογή για γράψιμο με συρσιμο?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλοι μου καλησπέρα .

Τα καταφεραμε το brickaraμε το tabletάκι.

Απο κακόυς χειρισμούς ,κολλάει στο logo και δεν πηγαίνει παρακάτω .Δοκίμασα τα πάντα ,δεν μπαίνει σε recovery με οποιόνδηποτε συνδιασμό πληκτρών και δεν επανέρχεται η συσκευή με τίποτα .ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ .Ούτε καν και με εκείνο το μικρό κουμπάκι δίπλα απο το ''mic'' που γράφει ''reset''.Νatha,kaput !!!Bootloop μόνιμο .

Eπίσης δεν αναγνωρίζετε ούτε απο τον υπολογιστή .Ξέρω πως είναι απίθανο μιάς και πουθενά δεν βρήκα κάτι ,αλλά είπα να του δώσω μία ευκαρία και να ζητήσω απο κάποιον απο εσάς ΑΝ έχει :

-Τους drivers της συσκευής

-Την official ή κάποια custom

-Το flash tool

ή ακόμα και κάποιο recovery για να ξεκινήσω και απο εκεί γιατί ούτε σε αυτό μπαίνει !!!

Ξέρω πως είναι απίθανα τα παραπάνω να υπάρχουν αλλά είπα να δοκιμάσω ,να πέσει μαχόμενο !!!Ευχαριστώ πολύ .

Υ.Γ. Ακόμα και κάποιος να κανει backup την rom του ,τους drivers να δω που θα τους βρώ ,που δεν μου αναγνωρίζει την συσκευή ούτε καν...

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Όταν το tablet είναι κλειστό και συνδέεται στην φόρτιση ή στο usb του pc ανάβει και μένει στο logo.Καμία συσκευή δεν εμφανίζετε στο πίνακα ''συνδεδεμένου υλικού'' ή στην ''διαχείριση συσκευών'' .Λείπει όμως ο preloader driver-flash driver απο το PC σωστά;

Σας ρωτάω γιατί μου ζήτησαν από την αντιπροσωπεία της f&u να τους το στείλω και δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο .

Ακόμα όμως και αν έχουν τους drivers της συσκευής πιστεύω πως δεν πρόκειται να πετύχουν κάτι ...

-Εσείς τι πιστεύετε ;

-Να το στείλω ή να μην μπω καν στην διαδικασία ;

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρει να το φτιάξεις μην το στέλνεις.Αν θες να το φτιάξεις στείλε το.

Ποιο είναι το δίλημμα ; :rolleyes:

Αμφιβάλλω αν γίνεται να φτιαχτεί.Ακόμα και αν ο τεχνικός έχει τους drivers ...Aνάβει μπαίνει στο logo αλλά δεν αναγνωρίζεται απο τον υπολογιστή .Όταν συνδέεται στο p.c. ανάβει το tablet και κολλάει στο logo ,το ίδιο συμβαίνει και μόλις μπεί σε κατάσταση φόρτισης .

Πιστεύεις πως υπάρχουν πιθανότητες ανάστασης ;

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

αναλογως των χαρακτηριστηκων του ταμπλετ, αν εχεις την σωστη rom, drivers και το αντιστοιχο εργαλειο (πχ SPFT για mediatek επεξεργαστες) με φλασαρισμα θα επανελθει, ειναι απλα η διαδικασια που λεγεται unbrick (και μαλλον soft και οχι hard)...

 

προφανως στην υποστηριξη της εταιριας ολα αυτα τα εχουν, αν δεν μπορεις να ψαχτεις (με δικη σου ευθηνη παντα) για να το κανεις μονος σου ρωτα θα σου κοστισει και κρινε (στην MLS πχ θελουν 35 ευρω)

Edited by dedalos91
Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν γίνεται να φτιαχτεί.Ακόμα και αν ο τεχνικός έχει τους drivers ...Aνάβει μπαίνει στο logo αλλά δεν αναγνωρίζεται απο τον υπολογιστή .Όταν συνδέεται στο p.c. ανάβει το tablet και κολλάει στο logo ,το ίδιο συμβαίνει και μόλις μπεί σε κατάσταση φόρτισης .

Πιστεύεις πως υπάρχουν πιθανότητες ανάστασης ;

 

Πάρε και μια μαργαρίτα και άρχισε να την μαδάς.Θα φτιαχτεί;Δεν θα φτιαχτεί;

Αν δεν μπορέσει να το φτιάξει το σερβις τότε ατύχησες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια....μια ερωτηση ..εχω turbox x strike 10 montelo a110 eixe θεματα σε εφαρμογες και δεν ανοιγαν

κ του κανω μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων ,μετα την επανακινηση παει μεχρι το λογοτυπο tyrbox και μενει εκει

 

καμια ιδεα απο κανεναν? δοκιμασα να κανω με power button +home button να μπω safe mode τιποτα

ουτε reset κουμπακι εχει.... τι παιζει εδω??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο πεθερός μου πήγε σε κάτι σεμινάρια και στο τέλος τους έδωσαν αυτό :

 

http://www.e-shop.gr...ck-p-PER.903430

 

Δεν είναι κάτι το αξιόλογο αλλά για τον πεθερό μου για να σερφάρει στο internet και να παίζει καμια πασιέντζα είναι μια χαρά.

 

O πεθερός μου δεν έχει Internet στο σπίτι και έτσι η μόνη λύση είναι το stick USB.

 

Σύμφωνα με το παραπάνω site το tablet υποστηρίζει OTG. Τοποθετώ όμως ένα Vodafone USB stick (με κάρτα Cosmote- στο notebook δουλεύει μια χαρά) αλλά δεν το αναγνωρίζει δεν γίνεται τίποτα πλην την εμφάνιση ενός εικονιδίου δικτύωσης στην πάνω μπάρα του tablet.

 

Τι κάνω στραβά, τι μου ξεφεύγει και δεν μπορώ να συνδέσω το stick στο tablet?

 

Δοκίμασα να αλλάξω και τις ρυθμίσεις του APN αλλά οι επιλογές στο Δίκτυα κινητής/Ονόματα σημείου πρόσβασης είναι γκριζαρισμένες και δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

από ταμπλετ έχω μαύρα μεσάνυχτα

θα ήθελα να μου προτείνεται ένα ταμπλετ για έναν φίλο μέχρι 150 ευρώ

θα ήθελα να έχει 2gb μνήμη και να είναι πάνω από 8"

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα οποίος έχει ανάλογη εμπειρία ας βοηθήσει παρακαλώ.Μετα απο αγορά ενος drone που ειχε κατι θεματακια και το gearbest μου εδινε μονο 20 $ refund.ανοιξα dispute στο paypal.εκει μου έδιναν partial refund 60€ για παραγγελία 436€.Πάτησα escalate και το paypal μου ειπε να το στείλω πίσω οπως και έκανα για full refund.

apo 21/9 ειναι shenzen.

Καταρχήν υπάρχει περίπτωση να μην το παραλάβουν επίτηδες και να γυρίσει το δέμα πίσω και να την πατήσω?

 

2017-09-08 15:06:00.0 Greece received

2017-09-12 01:36:00.0 arrive Greece 雅典 Transit Station

2017-09-12 01:49:00.0 leaving 雅典

2017-09-12 01:49:00.0 雅典 export customs cleared

2017-09-15 13:12:34.0 中国post express logistic 股份有限公司Beijing city international parcel center import customs scan

2017-09-15 17:05:40.0 Beijing Transit Station import customs cleared (domestic transit )

2017-09-21 12:55:19.0 Shenzhen international parcel Transit Station import customs scan

2017-09-21 13:00:17.0 Shenzhen international parcel Transit Station arrive customs

2017-09-21 13:01:12.0 Shenzhen Transit Station import customs cleared (domestic transit )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα οποίος έχει ανάλογη εμπειρία ας βοηθήσει παρακαλώ.Μετα απο αγορά ενος drone που ειχε κατι θεματακια και το gearbest μου εδινε μονο 20 $ refund.ανοιξα dispute στο paypal.εκει μου έδιναν partial refund 60€ για παραγγελία 436€.Πάτησα escalate και το paypal μου ειπε να το στείλω πίσω οπως και έκανα για full refund.

apo 21/9 ειναι shenzen.

Καταρχήν υπάρχει περίπτωση να μην το παραλάβουν επίτηδες και να γυρίσει το δέμα πίσω και να την πατήσω?

 

2017-09-08 15:06:00.0Greece received

2017-09-12 01:36:00.0arrive Greece 雅典 Transit Station

2017-09-12 01:49:00.0leaving 雅典

2017-09-12 01:49:00.0雅典 export customs cleared

2017-09-15 13:12:34.0中国post express logistic 股份有限公司Beijing city international parcel center import customs scan

2017-09-15 17:05:40.0Beijing Transit Station import customs cleared (domestic transit )

2017-09-21 12:55:19.0Shenzhen international parcel Transit Station import customs scan

2017-09-21 13:00:17.0Shenzhen international parcel Transit Station arrive customs

2017-09-21 13:01:12.0Shenzhen Transit Station import customs cleared (domestic transit )

 

Από τη στιγμή που έβγαλε το PayPal την υπόθεση υπέρ σου, δεν σε απασχολεί τι θα κάνουν. Πολλα μαγαζιά αργούν να πάνε να παραλάβουν γιατί παραλαμβάνουν τα δέματα μαζικά. Εσυ πρέπει να παρακολουθείς την πορεία του δέματος. Μόλις φτάσει στον τελικό προορισμό και ξεκινήσουν τα delivery attempts ( θα το βλέπεις στο tracking) θα ενημερώσεις το PayPal ότι το δεμα έφτασε και να ειδοποιήσουν το μαγαζί να παραλάβει. Συνήθως το PayPal αφήνει περιθώριο 2 εβδομάδες στον πωλητή να παραλάβει, οπότε μετά τις 10 ημέρες ενημερώνεις ξανά το PayPal. Φυσικά θα ενημερώσεις και το μαγαζί όταν φτάσει το δέμα. Να παρακολουθείς το δέμα και στο https://en.trackitonline.ru

 

Sent from my TbooK 16 Pro(E6C1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έβγαλε το PayPal την υπόθεση υπέρ σου, δεν σε απασχολεί τι θα κάνουν. Πολλα μαγαζιά αργούν να πάνε να παραλάβουν γιατί παραλαμβάνουν τα δέματα μαζικά. Εσυ πρέπει να παρακολουθείς την πορεία του δέματος. Μόλις φτάσει στον τελικό προορισμό και ξεκινήσουν τα delivery attempts ( θα το βλέπεις στο tracking) θα ενημερώσεις το PayPal ότι το δεμα έφτασε και να ειδοποιήσουν το μαγαζί να παραλάβει. Συνήθως το PayPal αφήνει περιθώριο 2 εβδομάδες στον πωλητή να παραλάβει, οπότε μετά τις 10 ημέρες ενημερώνεις ξανά το PayPal. Φυσικά θα ενημερώσεις και το μαγαζί όταν φτάσει το δέμα. Να παρακολουθείς το δέμα και στο https://en.trackitonline.ru

 

Sent from my TbooK 16 Pro(E6C1) using Tapatalk

Ευχαριστω. Εχω ηδη παρει τηλ στο paypal και είπαν οτι πρέπει να παραληφθεί το δεμα για να παρω refund.βεβαια τους ανέφερα οτι μπορεί εσκεμμένα να μην το παραλάβουν η να χαθεί.

απλα μου εκανε εντύπωση οτι δεν εχει γινει update τοσες μερες το status.

ειναι και η εθνικη τους γιορτη απο σημερα για 5 μερες....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Εχω ηδη παρει τηλ στο paypal και είπαν οτι πρέπει να παραληφθεί το δεμα για να παρω refund.βεβαια τους ανέφερα οτι μπορεί εσκεμμένα να μην το παραλάβουν η να χαθεί.

απλα μου εκανε εντύπωση οτι δεν εχει γινει update τοσες μερες το status.

ειναι και η εθνικη τους γιορτη απο σημερα για 5 μερες....

Ναι θα πρέπει να παραλάβουν για να πάρεις τα χρήματα. Αλλά εφόσον το δέμα φτάσει και αρχίσουν το tracking να γράφει delivery attempts, τότε επικοινωνείς να τους ενημερώσεις και δεν θα έχεις θέμα. Τώρα για το ότι καθυστερεί το δέμα...δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο εκτός από υπομονή. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

 

Sent from my TbooK 16 Pro(E6C1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για απλή χρήση μπορείς να τσεκάρεις αυτό. Το έχω πάρει εδώ και λίγες μέρες και για τον σκοπό του είναι κομπλέ.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα xoro που σέρνεται και κολλάει αλλά σε τέλεια κατάσταση τι να το κάνω ρε παιδιά;

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αγόρασα από έναν Κινέζο πωλητή του ebay μια καινούργια μπαταρία για ένα τάμπλετ η οποία δεν λειτουργεί. Έκανα αίτημα επιστροφής και μου ήρθε email από το ebay που γράφει τα παρακάτω:

 

The seller accepted your return
Wait to receive a return shipping label

Hi,
battery-sales-1 accepted a return for New Genuine AA-PBZN2TP battery for samsung XE500T1C 905s3g XE303 ATIV BOOK 9LITE. You should receive a return shipping label by Oct 05, 2017. Just print the label and send the item back to the seller.

Don't receive a label by then? You can ask us to step in and help.

See return details: [url]https://www.ebay.com/rtn/Return/ReturnsDetail?returnId=5065853820[/url]

 

Μετά από λίγη ώρα μου ήρθε 2ο email από το ebay και γράφει τα παρακάτω:

 

The seller can't send a return shipping label
Contact the seller

Hi,
battery-sales-1 let us know that they can't buy a return shipping label for you to use for New Genuine AA-PBZN2TP battery for samsung XE500T1C 905s3g XE303 ATIV BOOK 9LITE.

The seller is still responsible for return shipping costs, so contact them to arrange return shipping.

See return details: [url]https://www.ebay.com/rtn/Return/ReturnsDetail?returnId=5065853820[/url]

 

Και μετά από λίγη ώρα μου ήρθε email από τον πωλητή μέσα από το ebay και μου γράφει:

 

Dear Sir,

I am not sure why my battery can not be used on your machine, as you know, i am a seller, 
if i sent a defective goods to seller, ebay will protect all buyer's requirement, 
you can open case, you can open return, that means, the money will be still return back to buyer, 
then, do you think it makes any sense for me?? nobody will do like that, 
of course we 100% test the battery function before we sent out, we have TI EV2300 PROFESSIONAL machine here, 
this machine can test battery charge, discharge, cycle count, design capacity, remain capacity, 
full charge capacity, manufactured date, fuel level and every details, 
we always tested it and 100% sure it's in good condition before we sent to all seller, 
but if buyer can not be used, that concerns to many points, firstly, please double check every details, 
if the part number is exactly 100% same, secondly, please make sure your ac power adapter is good or not, thirdly, 
please double check your machine if it's ok,

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η μπαταρία που αγόρασα είναι νεκρή και δεν φορτίζει (Επιβεβαιωμένο από ηλεκτρονικό που πήγα και την μέτρησε). Αυτό το έγραψα και στη φόρμα επιστροφής που έκανα (στο πεδίο αιτιολογίας) και μαζί έβαλα και βίντεο της μπαταρίας που είναι τοποθετημένη και δείχνει ότι δεν φορτίζει.

 

Εγώ σαν να κατάλαβα από το 2ο email του ebay ότι δεν μπορεί ο πωλητής να μου στείλει ετικέτα επιστροφής ή κάνω λάθος? Μήπως πρέπει να πάω εγώ στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω πόσο κοστίζει για την διεύθυνση του στην κίνα συστημένο και μετά να του στείλω μήνυμα με το κόστος?

 

Επειδή δεν τα πάω καλά με τα αγγλικά και καθώς πέρα από το άγχος και την ταλαιπωρία δεν μου έτυχε ποτέ να κάνω κάποια επιστροφή, θα παρακαλούσα κάποιον που γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω τώρα και τα όποια βήματα θα πρέπει να κάνω στη συνέχεια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ένα dual OS tablet μαρκας teclast. Ενώ δούλευε μια χαρά για αρκετούς μήνες, παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα: οταν το δουλεύω στο Android, μόλις η μπαταρία φτάσει στο 50-60% σβήνει και θέλει φόρτισμα για να ανοιξει ξανά. Το γυρίζω στα windows και δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα μέχρι να τελειώσει η μπαταρία.

 

Γνωρίζει κάποιος απο ανάλογη εμπειρία αν σε αυτές τις περιπτώσεις το πρόβλημα είναι hardware ή software? Πλέον software updates στο Android για το tablet δεν υπάρχουν. Είμαι σε επικοινωνία με το κατάστημα και μου προτείνουν να το πάω σε καποιο τοπικό μαγαζί εδώ για επισκευή αλλά δεν νομίζω να αξίζει ο κόπος, ειδικά αν είναι hardware το πρόβλημα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας , μόλις ορκίστηκα σε κέντρο εκπαίδευσης ,σε 10 μέρες θα μπω σε μονάδα όπου θα ήθελα να έχω μαζί μου ενα τάμπλετ ώστε να μην χαλάω ακατάπαυστα τη μπαταρία του smartphone μου. Μπορώ να δώσω μεχρι 250 ευρώ , ωστόσο να επισημάνω πως θα το ήθελα μεσα στις επόμενες 7 ημέρες , πράγμα που με αναγκάζει να μην αγοράσω από κίνα αλλά είτε από ελλάδα είτε απο ευρωπαικές αποθήκες. Οι προτιμήσεις μου είναι οι εξής : -8'' ίντσες

-το λιγότερο 2 ραμ

- αξιοπρεπή μπαταρία

- να δέχεται σιμ ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ δεδομένα , εκτός από wifi

- γενικότερα μια καλή εμπειρία χρήσης χωρίς πολλά κολλήματα

Να επισημάνω πως προορίζεται για χρήση facebook,messenger,viber,μουσική και γιατί όχι κάποια games.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

Edited by Holymage
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...