Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω

 

επειδη το onda 975m εχει αποδειχθει καλο ταμπλετ και μαλλον θα το παραγγειλω υπαρχει καποιο της ιδιας εταιρειας αλλα με τον ιδιο ποιοτικο επεξεργαστη αλλα μικροτερο?7 η 8 ιντσες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν φίλε mhama την πάτησες κι εσύ όπως κι εγώ και πολλοί άλλοι, γιατί το Paypal δεν σου λέει να πάρεις φωτό το πακέτο την ώρα που το

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις αν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθείς με τους κινέζους (που μάλλον δεν υπάρχει) και αν αυτό δεν πετύχει να πάρεις τηλέφωνο την τράπεζα που εξέδωσε την πιστωτική κάρτα με την οποία το αγόρασες και να ζητήσεις να βγάλουν unauthorized τη συναλλαγή.

 

Προσωπικά πήρα τηλ την Eurobank και τους είπα την ιστορία μου (παρόμοια με τη δική σου) και με συμβούλεψαν να δηλώσω unauthorized τη συναλλαγή. Η κάρτα μου ακυρώθηκε και σε 2 εβδομάδες μου ήρθε η αντικατάσταση. Το ποσό πιστώθηκε στην κάρτα και μόλις αφαίρεσα την κάρτα από το paypal έκλεισε και το dispute που είχε ανοίξει από μόνο του το Paypal και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Προφανώς δεν μπορείς να το κάνεις αυτό συνέχεια, γιατί μπορεί τελικά να έχεις θέμα με το Paypal, αλλά τουλάχιστον γι' αυτή τη φορά που στην ουσία σε εξαπάτησαν δεν πιστεύω ότι θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα την βοηθεια σας εχω το ταμπλετ F&U ETB1065 στο οποιο δεν δουλευει το google play store. δεν υπαρχουν στο διαδικτυο πληροφοριες για αναβαθμιση και θα ηθελα αν μπορει καποιος να βοηθησει τουλαχιστον να μπορεσω να κανω το store να δουλεψει. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω ένα πρόβλημα με το tablet Android ρουταρισμένο από την μαμά του, το οποίο είναι φυσικά κινέζικο αγνώστου πατρός. Το μόνο που ξέρω είναι ότι 'ονομάζεται ' Softwiners KF026 9" .(rom). Και φυσικά έκανα γερή πατατιά! Διέγραψα το αρχείο build.prop από το System,φυσικά! Και πριν προλάβω να το αντικαταστήσω με το αρχικό, ας πούμε, τραγική ειρωνεία , έκλεισε το tablet από μπαταρία. Το ανοίγω και φυσικά, Μένει κάγκελο!, στο logo. Ωραιααααα! Ο υπολογιστής με το USB, δεν αναγνωρίζει το tablet. Καταλάβατε τώρα τι έχει γίνει! Χα χα χα... Μπας και υπάρχει καμία λύση?!!..... Σας Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό κυκλοφορούσε στην Ελληνική αγορά, ένα μοντέλο της Vero to A8860, το οποίο και καταργήθηκε.

 

Εδώ ένα link με χαρακτηριστικά :

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/VERO-A8860-8%22-IPS-Quad-Core-1.8GHZ-8GB-Slim,99452,480514,1079771.html?langId=-18

 

Μήπως κανένας έχει ιδέα ποιο ήταν το original Κινέζικο μοντέλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα και εγώ το λάθος να πάρω αυτή την ταμπλέτα που ομολογώ πως έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά, όμως λόγο άγνοιας δεν πρόσεξα ότι δεν έχει εγκατεστημένο το google play. Μάταια προσπάθησα να την εγκαταστήσω άλλα τίποτα. κάνει εγκατάσταση αλλά όταν προσπαθώ να την ανοίξω κλείνει η εφαρμογή αμέσως. επίσης όταν συνδέω το ταμπλετ με το πι σι μέσω usb δεν την αναγνωρίζει, και δεν ξέρω που θα βρω drivers, στο επίσημο site της crypto δεν έχει drivers παρά μόνο manual. όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη , ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

βαλτε το mobile market..98% ιδιο με της γουγλ..αλλα και καποιες υπηρεσιες που θελουν γουγλ,δεν θα ειναι προσβασιμες,πχ καποιες στο γουγλ ερθ,το οποιο τρεχει κανονικα,αλλα καποιο κουμπι προωθει στο γουγλ πλέι,που δεν εχω,βγαζει ειδοποιηση και την κλεινω....
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω (όντας κάτοχος του tablet) στα τεχνικά χαρακτηριστικά το Α8860 έχει mini HDMI όχι κανονικη HDMI και στην ουσία είναι 1,6GHz. Μπορεις να το τσεκάρεις και απο τη σελίδα της oktabit
Link to comment
Share on other sites

βαλτε το mobile market..98% ιδιο με της γουγλ..αλλα και καποιες υπηρεσιες που θελουν γουγλ,δεν θα ειναι προσβασιμες,πχ καποιες στο γουγλ ερθ,το οποιο τρεχει κανονικα,αλλα καποιο κουμπι προωθει στο γουγλ πλέι,που δεν εχω,βγαζει ειδοποιηση και την κλεινω....

 

Το mobile1 το έχει εγκατεστημένο, αρκετά καλό αλλά είναι αυτό που λες, ότι δηλ, κάποιες υπηρεσίες θέλουν google play. Σε ευχαριστώ πάντως... Θα το επιστρέψω γιατί έχει κάψει ένα pixel και χωρίς λόγο έκανε reset από μόνο του, και τώρα όταν πάω να το ανοίξω σταματάει στο logo screen του android. Δεν ξέρω τι έχει πάθει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους, τελικα βρεθηκε λυση με το editab 2 για root? εχει κανει κανενας?

ΑΑΑ και κατι αλλο σας εχει τυχει να εχετε ασυμβατοτητα με το usb stick?

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

OK, παραπληροφορήθηκα από την σελίδα. Αλλά ξέρουμε απο ποιό κινέζικο προήλθε το Α8860? Ρωτάω γιατί έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια και θα ήταν μια ενδιαφέρουσα αγορά αν αναλογιστείς ότι στην Ελλάδα έκανε γύρω στα 140 € (οπότε φαντάζομαι ο Κινέζος αδερφός θα έκανε πολύ λιγότερο).
Link to comment
Share on other sites

Γεγονός είναι πως το έχω ψάξει κι εγώ χωρίς να μπορέσω να βρω ακριβώς ποιό μοντέλο είναι ( μιλάω για Α8860 πάντα )...εάν γνωρίζαμε τουλάχιστον τον " συγγενή " του, ίσως να βρίσκαμε και κάποια Rom για εγκατάσταση :wink:
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα F&U tablet με 4.2 android και εχω το εξης προβλημα, μου βγαζει οτι ''η διαδικασια com.android phone εχει σταματηση''. το εκλεισ, του εκανα reset παλι τα ιδια, το βγαζει χωρις να με αφηνει να κανω κατι αλλο. τι μπορει να φταιει? μπορω να κανω κατι εγω η' τα το παω εκει που το αγορασα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...ειμαι καινουργιος στο φορουμ αλλα επειδη ενδιαφερομαι για αγορα κινεζικου tablet εχω διαδασει αρκετα θεματα απο εδω..

Επειδη εχω καταληξει σε δυο θα ηθελα να με βοηθησετε για να παρω την αποφαση μου... ειμαι αναμεσα στο onda v975m και στο pipo m9 pro(wifi)

Οποιος εχει αποψη θα ηθελα αν μπορει να απαντησει...οπως π.χ πλεονεκτηματα , μειονεκτηματα κτλ....

Ευχαριστω...

Υ.Γ Ξαναποσταρω το συγκεκριμενο ερωτημα γιατι μπερδευτηκα σχετικα με το σε ποιο θεμα επρεπε να κανω το post..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Το έγραψα και στο νήμα που αφορά το τάμπλετ μου , αλλα το γράφω και εδω μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι.

Έχω το ainol fire περίπου ενάμιση χρόνο, αλλά παρατήρησα το εξής πρόβλημα (είμαι με την 1031 v2 tm rom) όταν είναι απενεργοποιημένο το τάμπλετ και το ανοίγω βλέπω στο cpu-z οτι δουλεύουν και οι δύο επεξεργαστές. Οταν το αφήσω 5 λεπτά και κλείσει η οθόνη όταν πατώ το power να επανέλθει από την κατάσταση αναμονής τότε δουλεύει μόνο ο ένας επεξεργαστής, ο άλλος δεν φαίνεται να μην λειτουργεί. Το έχω ελέγξει και με άλλη αντίστοιχη εφαρμογη. Σαν να μην ξυπνάει μετά απο την αναμονή. Έχω κάνει επαναφορά αλλά μου κάνει πάλι το ίδιο. Αλλαξα και rom αλλά εξακολουθεί να κάνει το ίδιο οταν το ανοίγω απο την κατάσταση αναμονής.

Τι μπορεί να φταίει ; Υπάρχει κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Το έγραψα και στο νήμα που αφορά το τάμπλετ μου , αλλα το γράφω και εδω μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι.

Έχω το ainol fire περίπου ενάμιση χρόνο, αλλά παρατήρησα το εξής πρόβλημα (είμαι με την 1031 v2 tm rom) όταν είναι απενεργοποιημένο το τάμπλετ και το ανοίγω βλέπω στο cpu-z οτι δουλεύουν και οι δύο επεξεργαστές. Οταν το αφήσω 5 λεπτά και κλείσει η οθόνη όταν πατώ το power να επανέλθει από την κατάσταση αναμονής τότε δουλεύει μόνο ο ένας επεξεργαστής, ο άλλος δεν φαίνεται να μην λειτουργεί. Το έχω ελέγξει και με άλλη αντίστοιχη εφαρμογη. Σαν να μην ξυπνάει μετά απο την αναμονή. Έχω κάνει επαναφορά αλλά μου κάνει πάλι το ίδιο. Αλλαξα και rom αλλά εξακολουθεί να κάνει το ίδιο οταν το ανοίγω απο την κατάσταση αναμονής.

Τι μπορεί να φταίει ; Υπάρχει κάποια λύση;

 

αν και δεν ειμαι γνωστης του θεματος θα κανω μια ικεσια.......μηπως δεν χρειαζεται καποιες φορες να χρησιμοποιει και τους δυο οποτε χρησιμοποιει μονο τον ενα για εξοικονομηση ενεργειας;;;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν λένε ένα hard reset

resetεκανα με μια βελονα απο πισω αλλα τιποτα, να μπω στισ ρυθμίσεις δεν μπορω γιατι το βγαζει συνεχεια και δεν προλαβαίνει να φορτώσει τις ρυθμίσεις. να το συνδεσω στο pc μπορω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που έχω : Επιστροφή κινητού zopo zp998 στο geekbuying μετά από συνενόηση με το after sales τους. Δούλεψε κανονικά για 15 ημέρες κ μετά ξαφνικά καπούτ,πάπαλα,νεκρό. ΤΛΠ, η απορία μου είναι σχετικά με αυτά που μου έγραψαν σε αίτημα δικό μου να μου δώσουν αν γίνεται νέα συσκευή. Απάντησαν ότι αν δεν έχει χτυπήματα ή δεν έχει ανοιχτεί θα το κάνουν. -Σωστοί!

Στο δικό μου κάτω γωνία μεταλλικό πλαίσιο, έχει ένα χτύπημα, ίσα που φαίνεται. Το χτύπημα αυτό είναι άσχετο με την αιτία που δεν δουλεύει το κινητό. Απο την εμπειρία σας είναι λόγος αυτός άμα θέλουν να τον χρησιμοποιήσουν σαν δικαιολογία κ να μην δεχθούν να δώσουν άλλη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ως εμπειρία σε θέματα επιστροφών που έχω από το συγκεκριμένο ΄΄κατάστημα΄΄ είναι η 5μηνη αναμονή επιστροφής ενός Ainol 7 fire :mad:

Τώρα για το συγκεκριμένο κτύπημα που αναφέρεις μπορεί να το δεχτούν μπορεί και όχι! Ποιός θα σου πει με σιγουριά; Οι Κινέζοι από τη μεριά τους σου γράφουν ό,τι θέλεις να ακούσεις...:shifty: Ε'ξάλλου η επιστροφή του zopo σου είναι πλέον μονόδρομος αφού ΄''...ξαφνικά καπούτ...'' καλό κουράγιο και υπομονή, υπομονή, υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να ρωτησω για αγορα κινεζικου ταμπλετ. Με τιμη το πολυ 100 - 110 Ε για χρηση ταινιων, ιντερνετ και λιγο εως καθολου παιχνιδιων. Με ενδιαφερει αρκετα να μην κολλαει και να εχει οσο το δυνατον καλυτερη οθονη.

 

υγ1. προταση απο ποιο site να αγορασω κατι τετοιο ; διοτι το geekbuying που σκεφτωμουν αρχικα διαβασα οτι υπαρχουν καθυστερησεις κτλ. απο το φορουμ, και εχω μπερδευτει.

 

υγ.2 απο το geekbuying υπαρχει καποια επιπλεον χρεωση τελωνίου η τα στελνουν ως δωρο κτλ. γνωριζει κανεις ;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να ρωτησω για αγορα κινεζικου ταμπλετ. Με τιμη το πολυ 100 - 110 Ε για χρηση ταινιων, ιντερνετ και λιγο εως καθολου παιχνιδιων. Με ενδιαφερει αρκετα να μην κολλαει και να εχει οσο το δυνατον καλυτερη οθονη.

 

υγ1. προταση απο ποιο site να αγορασω κατι τετοιο ; διοτι το geekbuying που σκεφτωμουν αρχικα διαβασα οτι υπαρχουν καθυστερησεις κτλ. απο το φορουμ, και εχω μπερδευτει.

 

υγ.2 απο το geekbuying υπαρχει καποια επιπλεον χρεωση τελωνίου η τα στελνουν ως δωρο κτλ. γνωριζει κανεις ;

Καμμία καθυστέρηση δεν υπάρχει, όσα αγόρασα ήλθαν κανονικά. Επίσης, θα σου το στείλουν όπως ζητήσεις εσύ ..:)

Το τελωνείο είναι ζήτημα τύχης, 99% δεν θα πληρώσεις ε'όσον φυσικά επιλέξεις κανονικό τρόπο αποστολής και όχι εταιρεία courier.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθειά σας για να μεταφέρω στην ταμπλέτα τις επαφές από ένα λογαριασμό pop mail που βρίσκεται στον υπολογιστή.

Μάλλον έχω καταλάβει πως γίνεται χρησιμοποιώντας vcard, αλλά νομίζω ότι σε αυτή τη περίπτωση οι επαφές θα είναι εικόνα της στιγμής και δεν θα είναι συγχρονισμένες πάντα με τον υπολογιστή (που είναι σε outlook express).

Δοκίμασα με το πρόγραμμα contacts+ αλλά κόλλησα. Σίγουρα λόγω ασχετοσύνης.

Να σας πω τι κάνω κι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

Του πατάω + για να προσθέσει επαφές και μετά "add new account" / "corporate". Το corporate είναι για pop λογαριασμούς. Η άλλη επιλογή που δίνει είναι "google" για λογαριασμούς gmail.

Του γράφω το mail και το password.

Θα σας δώσω κάποια εικονικά στοιχεία για να καταλάβετε τι γίνεται. Ας πούμε ότι το mail είναι anna@abc.gr και το password 1234.

Βγάζει ένα μήνυμα "retrieving account information" και αμέσως μετά ανοίγει μια οθόνη με τίτλο server settings.

Εδώ το πράγμα με ξεπερνάει και δεν ξέρω τι να βάλω στα διάφορα πεδία. Και ποια είναι αυτά;

1. domain/username - ως προεπιλογή βγάζει \anna

2. password - ως προεπιλογή βγάζει το password που έδωσα στη προηγούμενη οθόνη

3. server - ως προεπιλογή βγάζει abc.gr

4. use secure connection (ssl) - το έχει τσεκαρισμένο

5. accept all ssl certificates - το έχει ατσεκάριστο

5. client certificate - προεπιλογή none. Εδώ αν πατήσω select μου βγάζει μήνυμα attention, yoy need to set a lock screen pin or password before yoy can use credential storage, cancel ok

6. port - προεπιλογή 443

 

Επειδή δεν καταλαβαίνω τίποτα από τα παραπάνω, αφήνω τις προεπιλογές και πατάω next.

Βγάζει μήνυμα "checking incoming server settings" και αμέσως μετά μήνυμα "couldn't open connection to server-edit details και ξαναγυρνάει στα server settings".

Δοκίμασα να κάνω το 1, anna (χωρίς την \)και anna@abc.gr και το 3 mail.abc.gr αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.

 

Δεν έχω κάτι άλλο να πω. Αν μπορείτε να βοηθήσετε, σας παρακαλώ να είστε όσο πιο αναλυτικοί γίνεται γιατί όπως καταλαβαίνετε είμαι σκράπας.

Αν νομίζετε ότι θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά ευκολότερα με κάποιο άλλο πρόγραμμα, παρακαλώ να μου το προτείνετε.

 

EDIT

Απαντώ μόνος μου γιατί μπορεί και άλλοι να έχουν το ίδιο θέμα.

Πρώτα απ' όλα δεν κατάφερα να κάνω συγχρονισμό των επαφών με το address book του outlook esxpress. Ψάχνοντας είδα ότι υπάρχουν διάφορα προγράμματα που πρέπει να είναι εγκατεστημένα και στις δύο άκρες (pc-tablet) και ίσως κάνουν τη δουλειά. Δεν το παίδεψα άλλο γιατί βρήκα προτιμότερη την κατά καιρούς μεταφορά επαφών, από την πληρωμή για αυτές τις εφαρμογές που θα μου μπαίνανε και μπάστακες στη ταμπλέτα και τον υπολογιστή.

Αυτό που έκανα λοιπόν είναι το εξής.

Έκανα εξαγωγή των επαφών από το outlook express σε αρχείο csv.

Έκανα εισαγωγή των επαφών σε λογαριασμό gmail που υπάρχει και στην ταμπλέτα. Αυτή η διαδικασία έγινε στον υπολογιστή.

Έκανα συγχρονισμό του λογαριασμού gmail στη ταμπλέτα.

Αυτό ήταν. Οι επαφές μπήκανε στη ταμπλέτα και εμφανίζονται πια σε οποιοδήποτε πρόγραμμα επαφών.

Επιλέγοντας μια επαφή και ζητώντας να στείλω mail, το android με ρωτάει αν θέλω να το στείλω με το gmail ή με το pop3 mail. Ανάλογα με την επιλογή, μου βάζει και τον σωστό αποστολέα. Δεν δοκίμασα τι γίνεται αν έχω πολλούς λογαριασμούς, είτε gmail είτε pop. Ίσως να υπάρχει και δεύτερο επίπεδο επιλογής για τον αποστολέα. Αν όχι, τότε τις επαφές μπορώ να τις επιλέξω και κατευθείαν μέσα από το πρόγραμμα αλληλογραφίας, γράφοντας το αρχικό γράμμα και ένα κενό, οπότε μου βγάζει τη σχετική λίστα για να επιλέξω.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου:) Αυτό είναι το πολυδιαφημισμένο after sales του geekbuying λοιπόν. Άντε κ καλό καλοκαίρι, να ευχαριστηθούμε κανένα μπανάκι γιατί επιστροφή κινητού μέχρι τότε, δεν...:worry:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...